Skocz do zawartości
Kurzyn

Strojenie CB

Rekomendowane odpowiedzi

Gość bambo1

Jeśli chodzi o strojenie radia CB, w moim przypadku polegało to na skróceniu anteny (antena Hustler 100 cm) o około 1,5 cm. Nic w radiu nie było ustawiane przez serwisanta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki pomocy traba udało mi sie zestroić Presidenta Georgia, SWR 1,3 1 1,3 ,ale na kanale 40 zaobserwowałem ze moc jest dwa razy większa niż dopuszczalna w Polsce (mam prawie 8W) na 1 mam 3,5W a na 19 - 4W. Czy nie jest to niebezpieczne dla radia? Pytam bo poczytałem trochę na temat Harrego III i podobno nagminnie padają końcówki mocy. Co o tym sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spora ta różnica w mocy. Podejrzewam problem z rezonansem anteny w okolicach kanału 40. To wąska antena.

Końcówki faktycznie w tych radiach nie są długowieczne. Dla mnie samo radio jest bardzo słabe.

No i pytanie jaką miarką te moce i SWR mierzone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nigdzie nie moge doszukać sie odpowiedzi, otóż czy po wymianie SAMEJ podstawy - magnesowej (antena zostaje ta sama i w tym samym miejscu) trzeba ponownie wszystko stroić czy tez nie ? Musze zmienić podstawe bo ta sie już rozlatuje ze rdzy :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka antena? Jeśli jakiś sunker itp to lepiej zestroic, a jeśli sirio, midland, president to możesz zostawić tak jak jest, tylko kabel też żeby miał taką samą długość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Antene mam Midland ML-145

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To myślę że nie ma przeciwskazań ;) bo cewka i promiennik są w oddzielnej części.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki wielkie ;) nie musze rozbierać pół auta żeby stroić radio bo mam kabel pochowany :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie jutro jade w trase mój wcześniejszy samochód to golf 3 jako że od sprzedaży golfa nie używałem cb to go nie stroiłem moje pytanie brzmi czy bez nadawania po podłączeniu do nie zestrojonej anteny,nic się nie stanie?

Edytowane przez passacik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez nadawania nic się nie stanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, panowie mam problem, mam kabel do reflektometru 1m, wiem za długi ale zarówno na moim jak i takim dużo lepszym prawidlowym nei stroi mi się antenka z cb. Kupiłem sirio omege 27, nie chce jej przycinać stąd mój post. U mnie na radyjku na na maxa schowanym promienniku swr jest na kanale 40 ponad dwa na 1 ponad 1, czyli jest do skrocenia, po podłączeniu antenki do innego radia od strzała swr na kazdym kanale był w granicach 1.1-1.2 czyli idealnie. Moj reflektometr wskazuje że na 40 kanale jest 1,8 na 1,5 i nei wiele się zmeinia ale obstawiam że to wina kabla bo jest zbyt długi. Zrobie sobie krótszy na dniach. Teraz moje pytanie, co może być nie tak z moim radyjkiem, alan 109, zarówno na jednym jak i drugim reflektometrze swr minimalne na 1 kanale to 1,5 na 40 ponad 2 na 20 jest coś 1,7 czyli dużo brakuje do ideału. Co z tym fantem począć? Na alanie 100 było bajka;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inne elementy LC w nadajniku no i inna impedancja, stąd niedopasowanie do anteny. Nie masz gdzieś serwisu pod ręką aby sprawdził radio? Może wystarczy lekko podstroić? Z tego co pamiętam to aby dobrać dobrą długość kabla oprócz długości ważny jest współczynnik skrócenia kabla. Wtedy można łatwo obliczyć jaką naprawdę długość potrzebujemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie nie wiem gdzie tu jest jakiś serwis, a anteny nie chce ciąć prędzej kupie nowe radio;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

Chciałem zestroić dziś antenę wczoraj zamontowaną do śruby relinga ale napotkałem problem:

- podłączyłem swr miarke Farun FS145

- ustawiam kanał 1

- przełączniki na swr miarce: pierwszy na 10W FWD, drugi na SWR

- przyciskam przycisk gruszki

- wskazówka praktycznie nie drgnęła i nie reaguje na pokrętło CAL

 

- ustawiam kanał 40

- tu daje się pokrętłem ustawić wskazówkę na pozycję SET

- przełączam pierwszy przełącznik swr miarki na 100W RE

- po naciśnięciu przycisku gruszki wskazówka wędruje poza skalę

 

antena President ok 1,5m, wcześniej na magnesie.

 

Podpowie ktoś dlaczego nie mogę zestroić anteny?

Edytowane przez cysiokysio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowny kolego cysiokysio , z pierwszej części tego co nam napisałeś , można wnioskować że radiotelefon nie nadaje na niższych kanałach ( brak mocy wyjściowej ) , a na wyższych kanałach jest moc wyjściowa , ale jest wysoki SWR . W cb radiach jest generator który na skutek starzenia się elementów potrafi zrywać drgania na niższych lub wyższych kanałach , i trzeba to skorygować . Czasami lepiej jest podjechać do serwisu i sprawdzić radio i antenę niż samemu szukać usterki . Może być wiele innych usterek , ale za mało jest danych do poprawnej diagnozy . Ustaw reflektometr ( FS 145 ) obydwa przełączniki do góry , przy podłączonej antenie , i postaraj się jak najmniej dotykając do miernika i kabli oraz do przewodu antenowego ( jeśli ruszamy w czasie pomiaru uszkodzonym kablem antenowym lub źle zamontowanym wtykiem na przewodzie , możemy robić zwarcie , lub przerwę , a wtedy miernik nie pokarze nam żadnej mocy wyjściowej , lub kosmiczny SWR ) , zmieniać kanały w cb radiu i na każdym kanale wciskać przycisk nadawania i sprawdzać moc wyjściową radia . w ten sposób można orientacyjnie sprawdzić czy jest moc wyjściowa nadajnika na wszystkich kanałach .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kabel i antena jest ok, w międzyczasie sprawdziłem z innym radiem i było miodzio.

 

Na kanałach 1-9 brak reakcji wskazówki na naciśnięcie przycisku nadawania. Naprawę radia chyba sobie odpuszczę bo ma już swoje lata (Midland Alan 100 plus) i brakuje mi w nim RF gain-a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na kanałach 1-9 jest odbiór i coś tam słychać , a brak jedynie mocy wyjściowej , to można delikatnie ruszyć cewką T7 w jedną bądź w drugą stronę , i ustawić ją tak aby była moc na 1 i na 40 kanale ( sprawdzamy na przemian ) . Cewka T7 Jest zalana parafiną w takim małym pojemniczku z blaszki . Trzeba tylko to robić delikatnie aby nie pękł rdzeń , ale da się to zrobić tylko przy użyciu FS 145 . Tak podpowiedział jeden pan z serwisu cb .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam reflektometr jakby ktoś chciał z Legnicy zestroić antenkę to nie ma problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem w posiadaniu CB President johny I które było użytkowane w Niemczech po zamontowaniu i zestrojeniu anteny odbiór rozmów jest bardzo niewyraźny - duże szumy. I moje pytanie, czy nie znacie kogoś z woj lubuskiego, kto zajmuje się fachowym strojeniem radyjka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności