Skocz do zawartości
Kurzyn

Strojenie CB

Rekomendowane odpowiedzi

A nie sprawność i rezonans? W ilu miejscach Twoja antena będzie miała "dołki" -niski SWR? Dlaczego tylko w jednym miejscu coś tam jeszcze słychać a na reszcie jest głucho?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już widzę jak latasz z GDO i stroisz antenę do rezonansu na mobilu :) Jeśli tak robisz to bardzo dobrze, ale jeśli ktoś używa radia tylko na 19nastkę to jest czysty przykład przerostu formy nad treścią. Nie to pasmo, a właściwie to nie ta szerokość pasma.

A czym mierzysz sprawność anteny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A czym mierzysz sprawność anteny?

Pewnie ,,Mobilki jak mnie słychać i gdzie ? " :bleble

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Już widzę jak latasz z GDO
.

Nie, używam VNA :P.

stroisz antenę do rezonansu na mobilu

Nie pracuje w serwisie i dla mnie to żaden problem zejść i zmierzyć to co trzeba, w końcu ani to ciężkie ani to duże :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie odpowiedziałeś na pytanie Przemka:

czym mierzysz sprawność anteny?

Sam jestem ciekaw :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już Wam odpowiedziałem w poprzednim poście ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym się nie zmierzy sprawności anteny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale można zmierzyć to z czego wynika ;) impedancje, przesunięcie fazowe i straty ;)

uprzedzając następne pytanie: faza 90*, impedancja bliska impedancji radia (czyli 50Ohm) i starty jak najmniejsze.

Edytowane przez SQ8RAQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawność anteny wynika też z jej konstrukcji... Ale niech tam ;) A jeszcze z ciekawości spytam, bo nigdy nie miałem na tyle zapału żeby sprawdzać rezonans anteny na mobilu, sprawdzałeś może jak wypadają na analizatorze takie gówienka typu president florida, missouri i inne króciaki?

Edytowane przez pszemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie korzystam z CB od dłuższego czasu, dlatego też nie bawię się antenami na to pasmo. Lemm Magnum AT 71 sprawdzałem i alan 9+, szczerze mówiąc jak ktoś ma chęci to bez problemu zrobi coś lepszego, cala reszta to były własne konstrukcje typu dipol czy CQ. Co do konstrukcji to chodzi Ci o straty powstałe na dopasowaniu (w tym wypadku transformatorowym)? To da się pomierzyć przy pomocy VNA tak jak parametry linii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co do konstrukcji to chodzi Ci o straty powstałe na dopasowaniu (w tym wypadku transformatorowym)?

Też, ale głównie chodzi mi o częstotliwość rezonansu. O składowe indukcujne i pojemnościowe. Bo ciekawi mnie jak to się ma w stosunku do np. sirtela santiago 1200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W rezonansie to są sobie równe co do modułu i się znoszą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To to ja wiem ;) Chodziło mi o to gdzie wypada zazwyczaj częstotliwość rezonansowa krótkich anten. Czy chociaż w okolicach 27Mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro ktoś je projektował na to pasmo to powinna, ale to czy jej parametry mimo to będą zadowalające to już inna sprawa. Generalnie im mniejsza długość anteny w stosunku do długości fali tym mniejsza sprawność. To tak samo jak ktoś chciałby uciąć tłumik bo rura wydechowa wystaje aż do zderzaka, a jemu wygodniej jest żeby kończyła się tuż przed tylnym kołem. Będzie działać? Będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Mam pytanie! Postępuję zgodnie z instrukcją:

 

Pomiarów dokonujemy na kanale 20. Trzymając wciśnięty przycisk nadawania w mikrofonie, należy pokrętłem CAL ustawić wychylenie wskazówki na koniec skali po prawej stronie. Kalibracja skończona, teraz należy górny przełącznik FWD/REF ustawić w pozycję REF i odczytać wskazania miernika na górnej skali (przycisk nadawania nadal wciśnięty). Po zmierzeniu SWR na kanale 20 można powtórzyć pomiar na kanałach skrajnych pasma, to znaczy na kanale 1 i kanale 40.

 

Ale czy mierząc SWR na kanale 1 należy również wcześniej przełączyć się na FWD i pokrętłem CAL ustawić wychylenie wskazówki na koniec skali po prawej stronie dla tego kanału i dopiero po tym odczytać wartość SWR. Później dokładnie tak samo zrobić dla kanału 40 i zestawić wynik ? Czy ustalając wychylenie wskazówki na końcu skali dla kanału 20 już tego nie robię dla 1 i 40 kanału ?

 

Takim sposobem uzyskałem:

na kanale 1 SWR = 1 (wskazówka się nic nie ruszyła)

na kanale 20 SWR = 1,2

na kanale 40 SWR = 1,3

 

antenę w chwili becnej mam maksymalnie wsuniętą. Jak ją wysówam, to SWR dla kanału 1 i 20 się nie zmienia a dla kanału 40 rośnie do wartości 1,5.

 

Oznacza to, że powinienem antenę troche skrócić, czy zostawić tak jak jest bo wynik jest dobry ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale czy mierząc SWR na kanale 1 należy również wcześniej przełączyć się na FWD i pokrętłem CAL ustawić wychylenie wskazówki na koniec skali po prawej stronie dla tego kanału i dopiero po tym odczytać wartość SWR.

Za każdym razem po zmianie kanału powinno się kalibrować. Ale u Ciebie raczej wszystko będzie OK, bo widzę, że masz niskie wartości.

Wynik masz OK, jeśli chcesz być perfekcjonistą, możesz antenę trochę skrócić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem antenkę CB i mam za krótki przewód, czy można go przedłużyć i czy nie będzie strat w odbiorze. Potrzebuję o jakieś 70cm wydłużyc przewód.Dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz przedłużyć, albo wymień cały przewód na dłuższy, albo użyj dwóch wtyczek UC1 i "beczki". Po przedłużeniu przewodu sprawdź SWR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności