Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i proszę o pomoc bo mam dość duży problem i nie wiem jak sobie z nim poradzić.

 

Otóż mam passata B5 FL rok 2001 silnik 1.8T i zatarła mi się sprężarka od klimy. Po układzie poszło pełno opiłków metalu. Kupiłem sprężarkę na allegro za 150zł.

Pojechałem do dużego warsztatu powiedziano mi 950zł wymiana sprężarki + nabicie+czyszczenie układu + osuszacz.

 

Dla mnie to jest dużo kasy i u mnie w miejsowości jest mechanik który zajmuje się klimami zarówno samochodowym i też nie - wiele aut z grupy VW, AUDI, BMW naprawiał, wymieniał sprężarki itp. Zrobił mi całą naprawę wziął 450zł za nabicie, czyszczenie układu + wymianę sprężarki.

 

Problem polega na tym, że na początku po naprawie przez kilka dni klima pięknie chłodziła ale teraz przestaje. Nieraz dmucha zimnem, nieraz bardzo słabo ale napewno powietrze jest chłodniejsze od zwykłego nawiewu. Czyli jednak działa ale słabo.

Mechanik powiedział że kupiłem tanio kompresor i on zaczyna się wieszszać, nie wytwarza ciśnienia.

Teraz pytanie co zrobić w tej sytuacji - czy kompresor może być uszkodzony i znów go zmienić czy układ klimatyzacji został źle wyczyszczony i znów zaciera się sprężarka?

Osuszacz nie był zmieniany czy ma to jakiś wpływ?

 

Bardzo Was proszę o pomoc bo nie wiem co mam robić ?

 

po zatarciu sprężarki nie został wymieniony filtr osuszacz?????

sorry Kolego, ale to już jest dramat....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie został zmieniony osuszacz - czy klima może chłodzić słabiej? Czy przez to że nie zmieniono go mogły dalej pójść opiłki po układzie? Czy ma to jakiś wpływ? Proszę o porady co mogę zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radekklimat czy mozesz nam swoja opinie wyrazic na temat czy po wymianie sprezarki trzeba zmieniac osuszacz ?? i czy da sie ewentualnie jezdzic jak nie zmieniono tego elementu ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej nie - osuszacz musi by wymieniony bo sa w nim opilki ze sprezarki , a po drugie napewno byl juz zatkany i potem klima slabo chlodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr jest waznym elementem układu chłodniczego i nalezałoby go wymieniac za kazdym razem jak jest nieszczelny układ a zwłaszcza jak sie pojawia zanieczyszczenia stałe np opiłki ale w Polsce wiadomo jak jest i cenowo i w praktyce.

Powiedzmy ze jak sa opiłki itp to wymieniamy natomiast jak był niedobór gazu lub gdy układ był szczelny z gazem a rozszczelniamy go bo cos bedziemy naprawiac to nie koniecznie, wystarczy potem długo zrobic próznie.

 

Natomiast jezeli ktos nie wymienił filtra po zatarciu sprezarki tylko puscił układ na starym to ponownie nalezy wypłukac układ i zamontowac nowy filtr, ogólnie nie rozumiem tego mechanika, szkoda słów na takie działanie osób niekompetentnych

Edytowane przez radekklimat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawi mnie jak zrobił 'mechanik' to całe czyszczenie układu i czym to zrobił - może wodą pod ciśnieniem?? ;>

Ludzie muszą zrozumieć: osuszacz to element, który w zetknięciu z atmosferą bardzo szybko traci swoje właściwości osuszające!

i tak naprawdę pozostawienie go bez zaślepek, czy pozostawienie otwartego, nie wypróżniowanego układu, zobowiązuje do wymiany osuszacza!

on może pochłonąć ileś tam cząsteczek wody i na tym kończy działalność, a oleje z grupy PAG, czyli takie, jakie smarują nasze sprężarki, są bardzo higroskopijne i momentalnie chłoną wodę - i w efekcie tracą właściwości smarujące. tylko nowy osuszacz może tą wilgoć wychwycić.

wymiana sprężarki i stary osuszacz? - zbieraj na następną sprężarkę.

a już o pomstę do nieba woła handlowanie "używanymi", tj zużytymi osuszaczami na allegro....

niech że się ktoś popuka w głowę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, przestańcie straszyć bo jeszcze kolegę naprawdę wystraszycie. Trzeba dopowiedzieć, dawniej przy instalacjach nikt nawet nie wiedział co to osuszacz lub go nie było i instalacje nawet bez wymiany freonu dobijały do 20 lat, czy to na R12 czy to na R134A i sprężarki pięknie pracowały. Obecnie wiele szumu i nic poza tym. Miałem rozszczelniony układ około 8 miesięcy, dzwon w Niemczech, i nawet nie miałem zamiaru wymieniać osuszacza, a że chłodnictwo znam pomimo iż nie pracuje w tym zawodzie to podstawowe działania i wpuszczenie freonu. 5 lat i instalacja działa idealnie, zero ubytków, temperatura na przednim panelu 4 stopnie.

 

Teraz jeśli brałbym smuty niby to fachowców to freonu poprzez lotność winno być w tym czasie minimum 70% mniej niż napełniłem.

 

Czyli kolego jeśli układ oczyszczony dobrze i reszta prac wykonana wg sztuki, to można pomyśleć nad odpuszczeniem wymiany osuszacza, a że sprężarki wysiadają to już pretensje do producenta SPRĘŻAREK lub do VW że stosuje części jakościowo bliższe Chinom niż normom europejskim.

Pocieszę jedynie że w nowych samochodach VW, Skoda sprężarki wysiadają jeszcze szybciej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, ale oleje 20 lat temu były zupełnie inne.

na olejach mineralnych w układach z r22 nawet jak próżni nie zrobiłeś i rury były wilgotne to praktycznie bez ryzyka układ można było puszczać, bo nie miało prawa się nic stać... z obecnymi syntetykami jest niestety 'nieco' gorzej.

jakość sprężarek to inna para kaloszy, że tak powiem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość KinGStoN

Witam

 

Mam problem ze swoja klimatyzacja mianowicie po właczeniu Klimatyzacji w silniku coś głośno rechocze. Myślę ze to sprężarka ale nie znam się na tym. Przy ustawieniu Klimatronika na tryb Eco jest cisza tak samo jak wyłączę klimatyzacje. Dodam że klimatyzacja działa a przynajmniej tak mi się wydaje( nigdy nie miałem samochodu z kimatyzacja) w każdym bądź razie chłodzi nawet w te chłodne dni.

Mój samochód to Passat 5B 1998r. Moje pytanie brzmi czy to rzeczywiście sprężarka i jeśli tak to czy raczej na 100 % będzie ją trzeba wymienić czy można tam jakieś łożyska czy coś w tym rodzaju naprawić ???

 

Dziękuje z góry za pomoć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli kolego jeśli układ oczyszczony dobrze i reszta prac wykonana wg sztuki, to można pomyśleć nad odpuszczeniem wymiany osuszacza,

Jeżeli mam zatartą sprężarkę, to w takiej sytuacji należy wymienić osuszacz czy oczyszczenie układu z opiłków metalu wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie, przestańcie straszyć bo jeszcze kolegę naprawdę wystraszycie. Trzeba dopowiedzieć, dawniej przy instalacjach nikt nawet nie wiedział co to osuszacz lub go nie było i instalacje nawet bez wymiany freonu dobijały do 20 lat, czy to na R12 czy to na R134A i sprężarki pięknie pracowały. Obecnie wiele szumu i nic poza tym. Miałem rozszczelniony układ około 8 miesięcy, dzwon w Niemczech, i nawet nie miałem zamiaru wymieniać osuszacza, a że chłodnictwo znam pomimo iż nie pracuje w tym zawodzie to podstawowe działania i wpuszczenie freonu. 5 lat i instalacja działa idealnie, zero ubytków, temperatura na przednim panelu 4 stopnie.

 

Teraz jeśli brałbym smuty niby to fachowców to freonu poprzez lotność winno być w tym czasie minimum 70% mniej niż napełniłem.

 

Czyli kolego jeśli układ oczyszczony dobrze i reszta prac wykonana wg sztuki, to można pomyśleć nad odpuszczeniem wymiany osuszacza, a że sprężarki wysiadają to już pretensje do producenta SPRĘŻAREK lub do VW że stosuje części jakościowo bliższe Chinom niż normom europejskim.

Pocieszę jedynie że w nowych samochodach VW, Skoda sprężarki wysiadają jeszcze szybciej.

niewiem gdzie dokladnie jest ten osuszacz , ale jezeli go nie wymieniono , a zachodzi ryzyko zatarcia sprezarki przez pozostajace opilki czy trzeba spuszczac czynnik chlodzacy by go wymienic ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
niewiem gdzie dokladnie jest ten osuszacz , ale czy trzeba spuszczac czynnik chlodzacy by go wymienic ??

 

Tak.

A osuszacz, to takie owalne COŚ w czarnym plastiku i znajduje się po prawej stronie silnika - bliżej koła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy proszę Was o doradztwo bo moja wiedza jest zerowa i zdaję się na opinie pseudo mechaników którzy kłamią aby zarobić na mnie kilkaset złotych.

 

Na chwilę obecną po zatartym kompresorze nastąpiło czyszczenie układu z opiłków + wymiana sprężarki + nabicie (nie wiem jak była czyszczona klima, osuszacz idiota powiedział że nie trzeba zmieniać i nie zmieniłem)

Klima na początku działała idealnie a teraz bardzo słabo chłodzi, nieraz za którymś razem działa jakby normalnie. Samochód na postoju syczy ale przerywanie tak jakby coś było zapchane. Wyskakują mi 3 błedy na climatronic: 313, 53d i coś jeszcze.

 

Co mam zrobić teraz- czy znów wymieniać kompresor, czyścić układ i zmieniać sprężarkę +osuszacz? Czy zmiana samego filtra pomoże czy opiłki z tego znów uszkodzą sprężarkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymień osuszacz i dyszkę rozprężną. poza tym nabicie dochodzi do tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tez klima slabo chłodziła , byłem dzis na przegładzie i miałem w układzie 420 g czynnika. Po wymianie dyszy i uzupelnieniu do 650 g , przy temp 30 st klima dziala super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. mam taki problem: mój passat b4 1z potrzebuje nowej sprężarki klimatyzacji. Na forum golfa kolega zaproponował sprężarkę od passata ale AFN i teraz pytanie czy będzie pasować? pozd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli to sprężarka od AFN-a z b4, to będzie pasować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mam taki problem z klima-klimatyzacja zalacza sie, ale niechlodzi w srodku.... Bylem u fachowca od klimy i powiedzial ze jest do wymiany sprezarka, osuszacz i ten zawor rozprezny oraz ze trzeba przeczyscic caly uklad z opilkow.... Sprezarka naprawde glosno chodzi takze to pewnie jej koncowka....Koles wyliczyl mi takie koszta: sprezarka po regeneracji-500zl; osuszacz-60zl, zawor rozprezny-30zl i czyszczenie calego ukladu 250zl + nabicie 150zl -czyli musze wylozyc 1000;((((( jak myslicie cena jest odpowiednia????? czy diagnoza jest poprawna??? zaznacze ze rok temu poprzedni wlasciciel rowniez wymienil sprezarke i zawor rozprezny, ale klima i tak nieraz sama sie wylaczala, mozliwe ze wtedy nieprzeczyscili calego ukladu i znowu efekt ze sprezarka taki sam.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siemano,

 

mam problem z klimą, wcale nie chłodzi, a wręcz wydmuchiwane powietrze robi się coraz cieplejsze:/

 

za ktoś może dobrego fachowca na woli?

 

Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie.

 

U mnie klima chłodzi, jednak przy jej uruchamianiu jest strasznie głośny pisk - po kilkunastu sekundach ustaje.

Na postoju sprawdziłem że jak włączę klimę to sprężarka jakby zwalniała i wtedy słychać pisk.

I teraz pytanie czy wystarczy napiąć pasek (JAK ?), czy to napinacz (jak sprawdzić uszkodzenie?), czy coś jednak bardziej może nawala?

 

 

 

OK sprawa rozwiązana - wystarczyło napiąć pasek.

Edytowane przez bigthomas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności