Skocz do zawartości
Tomcio

Jak długie nadawanie wytrzyma radio?

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj wracając do domu "zatkało" 19. Cisza. Po pewnym czasie słychać rozmowę przez telefon, czasami ktoś się przebijał szczątkowo. Gdy stanąłem na światłach, stopniowo zaczęło być słychać coraz więcej - załapałem, ktoś usiadł na gruszce :) W dalszej drodze rozglądałem się za antenami na autach, i o dziwo udało mi się namierzyć sprawcę - miła pani w Audi A6 - widziałem jak opuszcza "słonecznika", otwiera lusterko, następnie je zamyka - wszystko pokrywało się z dźwiękami słyszanymi w przez radio :) Próbowałem jej jakoś pokazać, że ma włączony mikrofon, ale niestety okazała się być "babą za kierownicą". Klapy na oczach. Dotarłem do domu w "ciszy" bo w jej towarzystwie i poczekałem chwilę, by sprawdzić czy jak rzeczona wreszcie się oddali to będę miał już normalny dźwięk z radia. Po kilku chwilach usłyszałem szumy, brzęki i .... wyraźny dźwięk zamykanych drzwi - czyli zaparkowała, a CB nadaje nadal....

Rano wyjazd do pracy, włączam radio i .... cisza!! Biedne radio nadal nadaje. Oczywiście w miarę oddalania się od domu słychać było coraz więcej.

 

Pytanie - czy to radio jest jakieś wybitne, czy to jednak norma, i nie ma ograniczenia w trwaniu czasu nadawania?

 

Gdyby mnie ktoś zapytał (do wczoraj) jak długo można nadawać, to powiedziałbym, że do kilku minut..... Za dawnych czasów miałem radio na bazie, i udało mi się upalić końcówkę mocy przy nadawaniu około 2 min. Faktem jest, że SWR nawet na podstawie idealny nie był, a ja gadałem na którejś 40, przy czym na przepisowych 4W.

 

Ciekawy jestem, czy jak wrócę dziś do domu to będzie to samo, czy może się "baba" dopatrzy. Bo w to, że się spali końcówka mocy straciłem nadzieję :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od zestrojenia anteny i sposobu odbierania ciepła od końcówki w CB. Jeśli jedno i drugie będzie dobre, to obawiam się, że prędzej CB rozładuje akumulator niż spali się w nim końcówka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zależy od zestrojenia anteny i sposobu odbierania ciepła od końcówki w CB. Jeśli jedno i drugie będzie dobre, to obawiam się, że prędzej CB rozładuje akumulator niż spali się w nim końcówka.

 

-popieram, jeśli nie wiesz jaki swr posiada twój zestaw to lepiej nie nadawaj za długo bardziej się nastaw na nasłuch!

 

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za lekki offtop, ale czy źle ustawiony SWR może splić końcówkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy źle ustawiony SWR może splić końcówkę?

 

No tak bezpośrednio sam z siebie to nie. Ale przy mocno rozjechanym SWR, nie powinno się zbyt długo nadawać, bo końcówka się spali. O, tu jest cokolwiek powiedziane na ten temat: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic851048.html

 

 

popieram, jeśli nie wiesz jaki swr posiada twój zestaw to lepiej nie nadawaj za długo bardziej się nastaw na nasłuch!

 

pozdr.

 

A wypowiedzi kolegi to nie bardzo rozumiem.... Do kogo ją kierowałeś, i na które pytanie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności