Skocz do zawartości
AdekPassat

Problem ze wskazaniami MFA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , jak to przy nowym samochodzie cały czas chce się coś robić , więc nadszedł czas na zabawę z komputerem MFA z rzeczy pozytywnych :

- pokazuje prawidłowo godzine

- pokazuje prawidłowo czas w jakim pracował silnik

- pokazuje prawidłowo dystans

- pokazuje prawidłowo średnią prędkość

- pokazuję prawidłowo temperaturę ( no może zaniża do stopnia w dół , np jak jest 12,7 to pokazuje 12 , ale o to nie mam pretensji )

a teraz rzeczy negatywne :

- spalanie - pokazuje raczej nie prawidłowo średnie od tankowania do tankowania pokazuje na poziomie 7,5 a przy dystrybutorze wychodzi koło 13 , a dzienne np . z wczoraj przy mega ekonomicznej jeździe i pustej drodze to 4litry przy średniej prędkości 42km/h , co prawda na odcinku zaledwie 40 km gdzie nie musiałem hamować ani przyspieszać (godzina 3:20) , czy jest szansa jakoś ustawić MFA ?

- temperatura oleju - są tylko myślniki (---) , czytałem że to pewnie przez brak czujnika oleju , więc moje pytanie jest następujące jak wygląda podstawa do tego czujnika , gdzie jest wiązka kabli którą trzeba będzie z tym czujnikiem połączyć , inna sprawa to czy to wskazanie można podłączyć w jakiś sposób pod temperaturę wody tak żeby zamiast temp oleju pokazywało temp wody bo na tym bardziej by mi zależało ze względów wiadomych w naszych passatach

 

Dodam tylko że MFA prawdopodobnie jest dokładane , nie wiem w sumie jak to sprawdzić ale tak mi się wydaje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z błędnym spalaniem to się musisz chyba pogodzić ... Ja np. wiem, że muszę średnio 2.5l sobie do wskazań dodawać ;)

 

Co do czujnika oleju - o ile dobrze pamiętam to jest z tyłu silnika po prawej stronie na górze. Czujnik dostaniesz i za kilkanaście zł., więc nie kombinuj ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze licznik z innego silnika? Ja jak w TD mialem licznik z ABF to jak nie dzialal obrotomierz to spalanie bylo caly czas 000, a jak zalozylem go do vrki to zawyzal mi obroty i pokazywal 15l ciagle nizej sie zejsc nie dalo. Oryginalny licznik od vr pokazuje mi 10-13l na dystansie 100km. Co do oleju to czujnik 100% albo jakas sieczka w instalacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
z wczoraj przy mega ekonomicznej jeździe i pustej drodze to 4litry przy średniej prędkości 42km/h

Nie mów ze MFA zeszło Ci do 4 llitrów/100km.......

A co do czujnika temp oleju to jest na mocowaniu filtra oleju. tzn. po jednej stronie masz czujnik cisnienia oleju a po drugiej albo zaślepione śrubą albo masz czujnik który nie ma standardowej koncówki pod konektor tylko coś na kształt "łba gwoździa" na który nasuwamy konektorek z boku...to tak łopatologicznie.

Wracajac do spalania to wejź w tryb serwisowy i zobacz jakie masz chwilowe spalanie (nie powinno byc mnijsze jak 1 litr na biegu jałowym)...TUTAJ masz jak wejść w dodatkowe opcje...(dodam tylko że przed wejsciem w tryb serwisowy warto przełączyć na MFA II )

..sprawdź też gdzie masz podłączony wężyk odpowiedzialny za pokazywanie spalania...jest to wężyk podciśnienia który standardowo musi być podłączony za przepustnicą-czyli pod kolektor ssący.

Edytowane przez lebow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta rekordowo było nawet 3,8 przy hamowaniu silnikiem i to po 30 km nie tak że w trasie se wyzerowałem , jak by ktoś mógł mi rozrysować gdzie szukać tego przewodu podciśnienia do licznika na tym zdjęciu 2e-unterdruck-25514-44984.jpg proszę nie sugerować się dodatkami zdjęcie poglądowe z internetu , od razu przy okazji zapytam czy ten żółty kabelek dochodzący do filtra oleju to właśnie czujnik do mfa ? jeśli nie to czy widać go na tym zdjęciu ...

Chciałem zacząć coś naprawiać a tu ciągle nowe problemy wychodzą m.in urwana poduszka silnika i auto nie schodzi mi poniżej 2 tyś obrotów :/ no nic trzeba grzebać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
proszę nie sugerować się dodatkami zdjęcie poglądowe z internetu

No myślę , na focie to 2E a Ty masz ABS i nie widzę możliwości aby Ci pokazać gdzie jest podciśnienie na MFA na tym zdjęciu bo go właśnie na nim nie ma.

A czujnik temp. oleju o ile jest to zasłania go wąż wodny.

Poszukaj innej foty.

 

W załączniku masz wartości podciśnienia aby sprawdzić czy u ciebie nie jest ono za niskie i wtedy sa błędne wskazania spalania , oraz schemat podciśnień w Twoim silniku...wężyka na schemacie nie ma ale powinien on iść obok przewodów paliwowych.

podcisnienie.pdf

KOMPUTER POKŁADOWY MFA.rar

Edytowane przez lebow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmnn mój błąd , opis jest z poprzedniego passata tego mam niecałe 3 tygodnie , i jest to silnik 2E taki jak na zdjęciu , kurcze nie wiem jak zmienić ten opis żeby więcej nie wprowadzać ludzi w błąd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
i jest to silnik 2E taki jak na zdjęciu

Teraz to piszesz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd przepraszam

1271348987_88118191_1--VW-2E---1271348987.png

ta fota może będzie lepsza

 

jak byś mógł zaznaczyć gdzie powinien być ten czujnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie wiem jak zmienić ten opis żeby więcej nie wprowadzać ludzi w błąd

Przewiń strone na sama górę i odszukaj narzędzia "operacje"-rozwiń i tam masz edycje swojego profilu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żółte kółko -powinien byc tam króciec a na nim taki gumowa zwężka i pod niego podłączony powinien być wężyk-lub biała plastikowa rurka.

Nie sugeruj sie ta rurką co idzie z dołu(to jakis plan na EGRa którego w 2e nie ma--wyjscie na MFA jest na wysokości dyszy rozruchowej (czarny wężyk paliwowy i niebieska wtyczka)

Zielone kółko to czujnik temp. oleju...na zdjęciu jest zaślepka.

2e.jpg

Edytowane przez lebow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehh no to mam w tym miejscu podłączony czujnik dzisiaj właśnie na to zwróciłem uwagę jutro zobaczę jak wygląda sprawa z tym przewodem podciśnieniowym

Dziękuje kolego Lebow twoja pomoc jest wielka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MFA nie pokazuje temperatury poniżej 50*C. Dopiero po osiągnięciu temperatury 50*C wskakują cyferki w miejsce - -

 

Coś masz ze spalaniem też zwalone, mi się nie udało mega eko jazdą zejść poniżej 6l. No chyba że była to jazda ze sporym spadkiem wysokości, jakiś zjazd z przełęczy - to uwierzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbiję ten starawy już wątek...

W powyższej dyskusji opisany jest przypadek, gdy MFA podaje zaniżone pomiary, a co w odwrotnym przypadku???

Spalanie w normie, a MFA świeci mi wartości od 21 do 27 litrów, a poza miastem nie spadł poniżej 15-tu. Dzieje się tak od momentu gdy musiałem rozebrać deskę do wymiany nagrzewnicy. Po złożeniu już mu tak zostało. Niby nie wpływa to na prędkość jazdy ;) ale te wartości działają zbyt silnie na wyobraźnię... ;)

Podrzućcie jakiś pomysł na to, jak przywrócić normę. Bo rozumiem, że MFA musi odbierać z silnika zawyżone wartości podciśnienia, ale jak to możliwe? Tutaj moja wiedza teoretyczna się kończy.

 

Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wartości podciśnienia

Czasem nie masz podwyższonych wolnych obrotów lub pomyliłeś przewody (jeśli masz klimę) do kabiny idą wtedy dwa wężyki, jeden od zaworu przy akumulatorze idzie do klapy przy wentylatorze nawiewów a drugi d kolektora ssącego do licznika.

Te wężyki w pewnych miejscach są zastąpione białą plastikowa rurką...o pomyłkę łatwo.

Jak nie masz klimy to sprawdź czy na króćcu na kolektorze pod który podłączony jest wężyk od MFA nie łapie lewego powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O widzisz, Obroty w normie, mam klimę ale wiem, że ten przewód od klapki obiegu wewnętrznego jest w ogóle nie podpięty. Zastanawiałem się nawet do czego go wpiąć, bo nie znalazłem nic co by pasowało. Znaczy czegoś jeszcze brakuje.

A ten pod licznikiem muszę sprawdzić czy jest dobrze obsadzony na końcach, a może się gdzieś przetarł, bo idzie na pewno we właściwe miejsce...

A tak przy okazji to kiedy ta klapa zamyka zewnętrzny obieg? To znaczy po włączeniu czego? Klimy na "2"? Bo osobnego przełącznika nawiewu (wewn/zewn) nie mam...

 

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A tak przy okazji to kiedy ta klapa zamyka zewnętrzny obieg?

Klapa jest cały czas zamknięta jeśli kluczyk jest w pozycji zapłon a pokretło nawiewów na zero.

Gasisz auto to klapa sie otwiera, właczasz pierwszy bieg klapa się otwiera, włączasz prawy guzik klimy 'MAX" klapa się zamyka (tylko jeśli kompresor sie załaczy, zimą lub jak klima nie sprawna klapa nie reaguje na przycisk MAX.

Teoretycznie teraz skoro masz nie podpięty węzyk pod siłownik to klapa jest cały czas otwarta....czyli może być ale lepiej zadziałać i naprawić.

Od zaworu o którym pisałem idzie podcisnienie na tą klapę, zasilanie zaworu w podciśnienie odbywa się poprzez akumulator ciśnienia który masz za nadkolem pod stronie kierowcy od kolektora ssącego....nie pamiętam konkretnie ale chyba oba są wpięte (z tym od MFA) w tym samym miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc! W najbliższym czasie się tym zajmę. Bo, szczerze, brakowało mi kilka razy możliwości odcięcia dopływu "świeżego" powietrza z zewnątrz ;)

 

Teraz już wiem czego i gdzie szukać.

 

Jeszcze raz dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wartość podciśnienia (spalanie chwilowe) możesz odczytać włączając tryb serwisowy czyli.

Manetkę przełącz na MFA2, wciśnij i trzymaj guzik funkcji i przekręć na zapłon, trzymając cały czas wciśnięty guzik wyłącz załon i ponownie przekręc i odpal silnik, teraz możesz puścić guzik i na trzeciej lub czwartej pozycji masz spalanie chwilowe, jeśli na wolnych obrotach (zleżnie od ich wartości ) wyświetla Ci wrtość między 1 la 2 i rośnie (max zleży od obciążenia silnika) jeśli dodajesz gazu to jest okey....jak masz inną wartość na wolnych obrotach to coś jest skopane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też pomyślałem o serwisowym jako sprawdzenie poprawności.

 

Dzięki jeszcze raz. Postaram się napisać co było źle.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności