Skocz do zawartości
neurojarre

Kierowcy chcą zablokować A4. Mają dość wysokich cen paliw.

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-kierowcy-chca-zablokowac-a4-maja-dosc-wysokich-cen-paliw,nId,430220

 

http://www.facebook.com/pages/Stop-wysokim-cenom-paliw-w-Polsce/220579961360076?sk=info

 

W przyszły weekend kierowcy oburzeni galopującymi cenami paliw chcą blokować autostradę A4 na Dolnym Śląsku. Już skrzykują się na Facebooku. Kierowcy zamierzają jechać autostradą bardzo wolno. Organizatorzy protestu zapowiadają, że są gotowi blokować drogi również w trakcie Euro 2012.

 

Galopujące ceny paliw to w ciągu ostatnich tygodni zmora kierowców. Stąd pomysły właścicieli aut, by wymusić obniżanie cen. Zapowiadane na Facebooku blokowanie autostrady to tylko jedna z proponowanych form protestu.

 

Kierowcy z Lublina podsuwają inne pomysły: Na przykład grupowe dojazdy do pracy, co wpłynie na zmniejszenie zużycia paliwa. Taka forma protestu uderzyłaby bezpośrednio w sprzedawców paliw. Gdybyśmy się z czterema sąsiadami umówili, kupilibyśmy cztery razy mniej paliwa. W Polsce jest kilkanaście milionów samochodów. Podzielić przez trzy - to są trzy razy mniejsze zyski - podpowiada mężczyzna w średnim wieku. Inni lublinianin opowiada się za strajkiem włoskim, czyli jazdą dokładnie z przepisami. Zablokujemy Polskę w ciągu 20 minut - mówi. Zagadnięta na stacji paliw kobieta proponuje tankowanie paliwa tylko za 20 zł. I tak każdy kierowca, w całej Polsce.

 

Warszawa, Kraków, Nowy Sącz, Bielsko Biała, Poznań, Busko Zdrój, Tarnów, Radom - kierowcy z tych miast też za tydzień chcą przyłączyć się do akcji protestacyjnej przeciwko

 

wysokim cenom paliw na stacjach benzynowych. Akcję wymyślili kierowcy z Brzegu, którzy będą blokować autostradę A4 i obwodnicę Wrocławia. Wiemy, że uderzymy w ludzi, blokując tę drogę, za co serdecznie już z góry przepraszam. Cała akcja polega na tym, żeby zwrócić uwagę na bardzo wysokie ceny paliw, które przekroczyły już 6 zł w Brzegu. To jest tragedia - powiedział naszej reporterce Łukasz Jasiński.

 

Diesel przekroczył 6 zł za litr

Ceny paliw są wyższe z tygodnia na tydzień. Najbardziej podrożał olej napędowy. Słuchacze RMF FM wskazywali nam w środę te stacje, na których cena paliwa do diesla przekroczyła 6 złotych. Tak było np. w Nowym Tomyślu. Nasi reporterzy wykazali, że najwięcej za olej napędowy trzeba zapłacić w Gorzowie i w Kielcach. Nie lepiej jest w Szczecinie. Litr kosztuje 5,89 zł. Cena litra oleju lepszej jakości przekroczyła nawet 6 zł. Ale takich miejsc, gdzie cena diesla przekroczyła magiczną granicę 6 złotych jest znacznie więcej. 6,21 - tyle trzeba zapłacić w Straszynie na Pomorzu - napisał na Gorącą Linię RMF FM "Kwiat". W Warszawie "najdroższa wersja" oleju napędowego to 6,16 - informuje pan Darek.

 

Wysokimi cenami paliw zajmuje się UOKiK

Wysokimi cenami paliw od dłuższego czasu zajmuje się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Postępowanie jest już na ostatnim etapie i ma skończyć się w ciągu kilkunastu dni.

 

UOKiK sprawdza, czy szefowie koncernów i właściciele stacji nie zachowują się nieuczciwie. Urząd bada, czy na rynku nie ma zmowy cenowej. To trudne postępowanie. Ciężko jest bowiem udowodnić, że doszło do nielegalnej zmowy, a nie do zwykłego i legalnego naśladownictwa. Czyli podglądania jednego stacyjnika przez drugiego. Jeśli jest taka wola, to on podnosi o te 2 grosze, 3 albo 5 - powiedziała Małgorzata Cieloch z UOKiK.

 

Druga sprawa dotyczy tego, co stało się tuż przed ostatnimi wyborami. Wtedy państwowe koncerny Orlen i Lotos obniżyły ceny poniżej 5 zł, by po wyborach je wywindować. Pojawiły się wtedy głosy, że to mogło, być na zamówienie polityczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto dodać, że blokady dróg w tym dniu zapowiedziało 13 kolejnych miast. Ponoć na Wiejskiej zaczynają obawiać się protestów - i dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

radom został wymieniony i powiem ze po moim mieście krąży ten temat bardzo poważnie chłopaki z rożnych klubów są za ta akcja bardzo poważnie tylko ze oni np mysla o tankowaniu za 5 zł podjeżdża jeden klub ok 20 aut i każdy za 5 zł tankuje i spowrotem do kolejki :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy artykuł z kodeksu wykroczeń - taka dygresja

 

Art. 90. (99) Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania,

 

podlega karze grzywny albo karze nagany.

 

EDIT

 

[TABLE=class: tab1a]

[TR]

[TD=class: td1]art. 90[/TD]

[TD=align: left]Hamowanie w sposób powodujący zagrożenie bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienie[/TD]

[TD=class: td1]art. 19 ust. 2 pkt 2[/TD]

[TD=class: ar]100 - 300 zł[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

 

Dla jasności nie jestem policjantem itp. Jestem zwykłym robolem w "fabryce azbestu"

Edytowane przez kosiad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja też coś dodam, cytat z http://www.policja.pl/palm/pol/167/4373/Pytania_i_odpowiedzi.html

 

Czy prędkość 40 km/h jest prędkością minimalną z jaką należy poruszać się na autostradzie?

 

Zgodnie z definicją autostrady, jest to droga przeznaczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep. Nie oznacza to jednak, że 40 km/h jest prędkością minimalną jaka obowiązuje na autostradzie. Wymóg 40 km/h dotyczy jedynie spełnienia określonych parametrów pojazdów samochodowych, które zamierzają poruszać się autostradą.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r Nr 108 poz. 908 z późn. zm.) cyt. ,,Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.” Z ust. 2 pkt 1 wynika jednak obowiązek poruszania się z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym.

To kierujący decyduje, jaka prędkość w danych okolicznościach (również na autostradzie) jest bezpieczna, czyli taka, która pozwoli mu na panowanie nad pojazdem w przypadku pojawienia się zagrożenia. To również kierujący musi ocenić czy w danych warunkach prędkość, z jaką jedzie nie powoduje utrudnień dla innych pojazdów. Nie można jednak zapominać o ograniczeniu prędkością dopuszczalną, w tym przypadku 130 km/h dla samochodów osobowych, motocykli oraz sam. ciężarowych o DMC poniżej 3,5 T.

 

W tym wypadku organizatorzy chcą jechać z prędkością 40km/h prawym pasem, a lewym się tylko wyprzedzać (z podobną prędkością) co jak widać jest zgodne z prawem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie plan dobry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle, wiele zależy od interpretacji przepisów przez Policję - a oni też mają przecież samochody i też muszą je tankować... (prywatne policjantów miałem na myśli)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W tym wypadku organizatorzy chcą jechać z prędkością 40km/h prawym pasem, a lewym się tylko wyprzedzać (z podobną prędkością) co jak widać jest zgodne z prawem.

 

No nie spoko - przekonałeś mnie. Nie panuję nad pojazdem kiedy przekraczam 40 km/h. Jest to linia obrony.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No nie spoko - przekonałeś mnie. Nie panuję nad pojazdem kiedy przekraczam 40 km/h. Jest to linia obrony.

 

To nie jest mój pomysł. Ja tylko przedstawiam informacje jakie dostałem od organizatora tego protestu - byłem ciekawy więc spytałem jak to ma wyglądać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze dobrze niech ludzie jada ! tez bym pojechał ale z PZN za daleko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dobrze dobrze niech ludzie jada ! tez bym pojechał ale z PZN za daleko

 

Emil, w Poznaniu też będzie:

 

Poznań:

28.01 spotykamy się o 12 przy stacji paliw obok dworca autobusowego Górczyn, następnie wspólnie wyruszamy na trasę szybkiego ruchu w stronę Auchan Komorniki.

Oczywiście prędkość jazdy w granicach 20-30km/h.

Organizator: Paula 601 616 559

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o widzisz ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To nie jest mój pomysł. Ja tylko przedstawiam informacje jakie dostałem od organizatora tego protestu

 

Dobrze kolego wsio OK. Ja znalazłem jakiś tam artykuł z KW bo gdzieś mi świtało jeszcze z kursów na PJ (dawno to było) że nie wolno celowo blokować ruchu pojazdów. Ale jak widać są ludziska bardziej obcykani w paragrafach którzy mówią że się da - więc OK. Nie mam więcej pytań;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Poznań:

28.01 spotykamy się o 12 przy stacji paliw obok dworca autobusowego Górczyn, następnie wspólnie wyruszamy na trasę szybkiego ruchu w stronę Auchan Komorniki.

Oczywiście prędkość jazdy w granicach 20-30km/h.

Organizator: Paula 601 616 559

 

Poproszę link do tej informacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Poproszę link do tej informacji

http://www.facebook.com/pages/Stop-wysokim-cenom-paliw-w-Polsce/220579961360076?sk=wall

zakładka Informacje - tam masz wypisane wszystkie miasta ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja tylko dorzucę linka do forum, na którym wszystko się zaczęło, bo nie każdy na konto na "fejsbuku" ;)

http://www.forumbrzeg.pl/ppadd/viewtopic.php?t=27977&postdays=0&postorder=asc&start=0&sid=81edf2f50ffac35667137721d5e5af57

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba się skuszę na Opoczno..........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sposobem na cene ropy ma być jej jeszcze większe zużycie to proszę bardzo ...powodzenia.

Co da taka blokada....blokowanie samego siebie....W sezonie wegetacyjnym traktor na drodze śmiga 20-30 km/h i co ...tirowcy mu biją brawa? Nie...jadą po nim jak po burej suce....

Przez takie dziwne blokady gdzieś nie dojedzie karetka, jakiś kierowca nie dowiezie towaru na czas, ucierpi on i osoby trzecie a moze nawet po części osoby biorące udział w blokadzie.

Ale żyjemy ponoć w wolnym kraju i wolno nam poruszać się wolno , bo co ? nie wolno nam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli sposobem na cene ropy ma być jej jeszcze większe zużycie to proszę bardzo ...powodzenia.

Co da taka blokada....blokowanie samego siebie....W sezonie wegetacyjnym traktor na drodze śmiga 20-30 km/h i co ...tirowcy mu biją brawa? Nie...jadą po nim jak po burej suce....

Przez takie dziwne blokady gdzieś nie dojedzie karetka, jakiś kierowca nie dowiezie towaru na czas, ucierpi on i osoby trzecie a moze nawet po części osoby biorące udział w blokadzie.

Ale żyjemy ponoć w wolnym kraju i wolno nam poruszać się wolno , bo co ? nie wolno nam.

 

Nie bardzo cię rozumiem.

 

Ale żyjemy ponoć w wolnym kraju i wolno nam poruszać się wolno , bo co ? nie wolno nam.

 

Wolno.

 

PS. rolników - nie ich wina że wioski przedzieli obwodnicami większych miast - a jeść każdy musi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności