Jump to content
zyggy

Jak zrobić podświetlenie radia?

Recommended Posts

Szukałem, ale nie znalazłem takiego rozwiązania. Oto problem. Posiadam fabryczne radio (nie pamiętam oznaczenie, chyba Beta IV), we włączniku świateł dorobiłem zworę 56<--->TFL (tzw. szwedzkie światła). Chciałbym aby po włączeniu radia, bez włączania świateł przełącznikiem włączało mi się tylko podświetlenie radia. Mówiąc inaczej np. na postoju, silnik zgaszony, światła wyłączone, włączone radio i działające podświetlenie radia. Czy można coś pokombinować w samym radiu, aby po włączeniu miało stałe podświetlenie? Czy można gdzieś wewnątrz radia coś dorobić aby to podświetlenie działało cały czas niezależnie od włączonych świateł czyli podświetlenia wskaźników? Oczywiście aby nie załączało się podświetlenie reszty (całej szafy) można to odseparować na kablu w kostce radia diodą. Proszę o sugestie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest to możliwe bez ingerencji wewnątrz radia.Jednak przy sposobie, o którym napiszę, dobrze byłoby wiedzieć jaka jest obciążalność wyjścia, na którym pojawia się "plus" po włączeniu radia.Jest ono wykorzystywane do załaczania urządzeń peryferyjnych, np.dodatkowy wmacniacz.

Z tego co pamiętam, wyjście to ma chyba obciążalność 200mA, nie bież jednak tej informacji za pewnik,sprawdź ją.

Po za tym aby zrobić to zgodnie z zasadami i nie przeciążyć wyjścia , o którym napisałem trzeba zbadać amperomierzem pobór prądu na przewodzie "illumination",czyli tym ,na którym pojawia się "plus", po zaświeceniu postojówek.Gdy nie przekracza podanej wcześniej(domniemanej przeze mnie) wartości, to wszystko OK.

Na przewodzie "Iluminatiion" robisz przerwę.Wlutowujesz w to miejsce diodę prostowniczą (wystarczy 1A),oczywiście z zachowaniem jej przepustowości "w stronę radia"(anoda w "stronę" instalacji elektr. auta, katoda "w stronę" radia).

Na wcześniej wspomniany przewodzie, na którym pojawia się "plus " po włączeniu radia, wlutowujesz diodę prostowniczą(jej anoda "w stronę radia").Jej katodę, łączysz z katodą diody wlutowanej wcześniej, na przewodzie "ilumination".

Zastosowanie diód jest konieczne!

Gdy stwierdzisz,że obciążalność wyjścia jest mniejsza od natężenia prądu płynącego w przewodzie "ilumination",musisz zatosować przekaźnik.

Edited by tomnik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też poszedłem tym śladem, ale moje radyjko mimo opisu nie posiada wyjścia +12V, ani zasilania anteny. Co prawda piny są w radiu (brak ich we wtyczce), ale na nich nie ma napięcia. Jedyne wyjście +12V jest na złączu od zmieniarki CD.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mniejsza z tym, gdzie to wyjście się znajduje,ważne że jest.

Ja, zrobiłbym to na przekaźniku. I w takim układzie wcześniej opisywane diody, też się muszą znależć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki tomnik, tymczasowo zawieszam z braku czasu dalsze działania. Może kiedyś do tego wrócę. Jeden z pomysłów to użycie linii zasilania z włącznika radia, po prostu kabelek do punktu gdzie mamy podświetlenie we wtyku i oczywiście odseparowanie diodą aby nie załączało całego podświetlenia deski. No inny problem, to to, czy nie będzie mi załączało radia po włączeniu świateł, gdy zapali się podświetlenie deski. Ale jak piszę tymczasowo odpuszczam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest TEDEI

Zyggy tez chce zorbic takie szwedzkie swiatla u mnie tyle ze niewiem jak :/ jak to zrobiles?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poszukaj na forum hasła "szwedzkie światła" i po problemie. Ja od siebie zmodyfikowałem to jeszcze o przekaźnik, aby zapalały się po starcie silnika / alternatora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja mam troszke inny problem mianowicie:

kupiłem radio NAVIHEAVEN nawet gra:) za taką cene:) tylko jak jade w nocy to tak daje po oczacj ze cieżko sie na drodze skupić:) i sie zastanawiam czy zamontowanie jakiegoś potencjometran na kabelku od podświetlania radja coś da???

jestem zielony w tym temacie:) z góry dziekuje:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
czy zamontowanie jakiegoś potencjometran na kabelku od podświetlania radja coś da???
Powinno dać, w końcu np podświetlenie regulacji nawiewów czy licznika też reguluje się potencjometrem przy włączniku świateł. Albo jeśli podświetlane jest diodami to wlutować rezystor (tyle że nie będzie regulacji).

PozdraVWiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Były także radia do których podłączało się sygnał włączenia świateł, co powodowało przygasanie podświetlenia radia np. w nocy aby nie dawało po gałach. :zeco

Share this post


Link to post
Share on other sites
aki rezystor moge tam wlutowac?

Mam takie samo pytanko, mam takie radio w busie i jest wysoko umiejscowione można się naświetlić. Jaki rezystor będzie najodpowiedniejszy ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Panowie witam. Nie mogę znaleźć nigdzie podobnego tematu. Mianowicie po wyłączeniu swiatel i zapłonu zostaje podświetlone radio, tylko przyciski, wyświetlacz gaśnie. Panel od klimy gaśnie i zapala się dopiero po włączeniu swiatel. Wiecie może gdzie szukac przyczyny?? Walnięta radio? Wilgoć? Taki cichy pożeracz pradu mnie irytuje xd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Terms of Use oraz Privacy Policy