Skocz do zawartości
johny x

[Instrukcja] Montaż składanych lusterek zewnętrznych

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :kumple

Jako że po pewnej przygodzie , wymieniałem zwykłe lusterka na lusterka ( full ) ze składaniem :D . Przy okazji całej operacji porobiłem kilka fotek i postanowiłem co nieco opisać , może się :kumple przyda . Więc tak na początek narzędzia ktore będą potrzebne :

- końcówki typu torx

- kilka śrubokrętów płaskich

Potrzebne części :

- lusterka składane z wiązką

- dżojstik nr części : 1K0 959 565J

- silniczki + moduły sterujące ( na lewą i prawą stronę pod składane lusterka , ( najważniejsze aby data produkcji nowych modułów była zgodna z modułami starymi ) nie podaje nr sterowników i silników gdyż VW wprowadzał różne zmiany , dla tego trzeba dobierać rocznikowo . Ja dla przykładu miałem datę produkcji silniczków i sterowników ori 05/2006 i dobrałem takie : strona kierowcy nr silniczka - 1K0 959 701L i nr sterownika - 1K0 959 793H , po stronie pasażera nr silniczka - 1K0 959 702L nr sterownika 1K0 959 792H

- kilka klipsów w razie ich zerwania ( groszowa sprawa :) ) nr części : 6Q0868243

 

Do dzieła :

1/ Ściagamy tapicerkę drzwi prawych i lewych ( uwaga aby nie przytrzasnać drzwi podczas pracy ) : odkręcamy dwie śrubki typu torx ( T20 ) znajdujące się w dolnej części drzwi koło lampki podświetlenia drzwi :

 

attachment.php?attachmentid=74666&d=1326655386

 

- Demontujemy zaślepkę rączki drzwi ( drzwi lewe i prawe ) za pomocą śrubokrętu płaskiego , dodatkowo w drzwiach lewych odpinamy wtyczki panelu sterującego przy okazji można już dołożyć dżojstik z opcją składanych lusterek :

 

drzwi lewe

attachment.php?attachmentid=74667&d=1326655391

img2334m.jpgimg2338a.jpg

 

 

drzwi prawe

attachment.php?attachmentid=74679&d=1326655430

 

- Odkręcamy śruby typu torx ( T30 ) znajdujace się za zaślepką rączki drzwi ( drzwi lewe i prawe ) :

 

attachment.php?attachmentid=74670&d=1326655399

attachment.php?attachmentid=74680&d=1326655433

 

- Teraz tapicerka trzyma się na klipsach ( zatrzaski ), skorzystałem z opisu kolegi teddybar - cytuję : aby ich nie pourywać należy je odbezpieczyć. Ja używałem do tego śrubokręt płaski, wsuwamy go w zatrzask i przekręcamy aż odblokuje i tak ze wszystkimi ( dla zobrazowania fotka gdzie znajdują się klipsy ) :

 

attachment.php?attachmentid=74673&d=1326655410

 

- Opuszczamy szybę w dół podciagamy do góry tapicerkę drzwi i odpinamy linkę do klamki wewnętrznej : attachment.php?attachmentid=68360&d=1319451419

 

- Zostaje nam odpięcie wtyczki podpiętej do sterownika i boczek mamy wolny :

attachment.php?attachmentid=74672&d=1326655406

 

2/ Demontujemy lusterko zewnętrzne :

- Ręką energicznie ( lub śrubokrętem płaskim ) demontujemy element plastikowy za którym znajduje się głośnik :

 

attachment.php?attachmentid=74677&d=1326655423

 

- Odkręcamy trzy śruby typu torx ( T30 ) znajdujące się po wewnętrznej stronie drzwi :

 

attachment.php?attachmentid=74678&d=1326655427

 

- Zostaje nam odpięcie wtyczki podpiętej do sterownika i mamy lusterko zewnętrzne wolne ( odkręcamy kabel zasilający lusterka , oraz podważając klipsy uwalniamy kabel od drzwi ) :

 

attachment.php?attachmentid=74675&d=1326655416

 

Zapewne zakupione nowe lusterka bedą miały inny kolor obudowy więc trzeba to również zmienić koniecznie :) .

3/ Przełożenie obudowy lusterka :

- sam wkład lusterka delikatnie naciskamy do wewnątrz , a następnie energicznie ciągniemy z drugiej strony ( wkład lusterka wolny ) i odpinamy zasilanie podgrzewania lusterka :

 

attachment.php?attachmentid=74685&d=1326655475

attachment.php?attachmentid=74686&d=1326655478

attachment.php?attachmentid=74687&d=1326655481

 

 

- odkrecamy śruby typu torx ( T10 ) elekt. sterownanie wkładem lusterka :

 

attachment.php?attachmentid=74684&d=1326655471

 

- odkręcamy dolną część obudowy lusterka oraz kierunek ( uwaga kierunkowskaz jest przykręcony dwoma śrubami na foto widoczna jest tylko jedna śruba ) :

 

attachment.php?attachmentid=74683&d=1326655468

 

- podważamy i wyciagamy samą obudowę lusterka i ja przekładamy przekładamy do lusterka ze składaniem :

 

attachment.php?attachmentid=74688&d=1326655484

attachment.php?attachmentid=74689&d=1326655487

attachment.php?attachmentid=74690&d=1326655490

attachment.php?attachmentid=74691&d=1326655495

 

- następnie analogicznie składamy i skręcamy lusterko w całość , po całej robocie można lusterko przykręcić do drzwi ( i tutaj należy zwrócić uwagę aby nie przytrzasnąć uszczelki/listwy drzwi bo lusterko będzie krzywo siedziało )

 

4/ Odkręcamy stary silniczek ze sterownikiem :

Tutaj zbytniej filozofii nie ma plug & play odpinamy wtyczkę , odkręcamy trzy śruby typu torx ( T25 ) wyjmujemy silniczek z modułem sterującym , przykręcamy nowy silniczek z modułem podłączamy wszystkie wtyczki :

 

attachment.php?attachmentid=68363&d=1319451491

attachment.php?attachmentid=74676&d=1326655420

attachment.php?attachmentid=74674&d=1326655413

 

Następnie podłączamy wtyczkę tapicerki drzwi oraz panel i sprawdzamy czy wszystko działa z panelu sterującego kierowcy . Jeszcze jedna sprawa przed skręcaniem tapicerki wyjmujemy wszystkie klipsy ( 6 szt ) , sprawdzamy czy nie są uszkodzone , jeśli są wymieniamy na nowe , a jeśli stare są dobre to przed ich założeniem musimy wyciagnać im główki ( za pomoca dwóch śrubokrętów podważając obustronnie ) , a następnie umieszczamy je w tapicerce . Czynność ta ma na celu właściwe zamocowanie tapicerki do drzwi i zatrzasnięcie klipsów :

 

attachment.php?attachmentid=74693&d=1326655502

W moim przypadku nie musiałem ich kodować wszystko zagadało :dobrze, pamięć - CAN GATEWAY wykryła nowe moduły sterujące i automatycznie zmieniło się kodowanie . Na zakończenie cieszymy się z takich modów:D :

 

attachment.php?attachmentid=74681&d=1326655461

attachment.php?attachmentid=74682&d=1326655464attachment.php?attachmentid=68370&d=1319451680

Dziękuję za uwagę i Pozdrawiam :vw:

Aby nie zaliczyć wtopy :dupablada przed zakupem sterownika musimy być pewni , tego czy sterownik ma wszystkie potrzebne piny które są odpowiedzialne i sterują pracą m.in. składanych lusterek , fotochromu , podświetlenia itd. Lusterko w najwyższej wersji wykorzystuje 15 pinów. W ten sposób najprościej rozpoznać czy moduł sterujący drzwi obsługuje dane opcje. Tak wygląda gniazdo sterownika z obsługą wszystkich opcji :

 

attachment.php?attachmentid=74692&d=1326655499

 

Szperając trochę znalazłem pewien materiał dot. samych sterowników i zmian rocznikowych , co prawda to Golf i Jetta , ale daję głowę uciać że w Passacie były podobne zmiany :dobrze .http://www.my-gti.com/2158 .

Edytowane przez johny x
uzupełnienie bo wcięło fotki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A składają sie to one po zamknięciu auta ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Potrzebne części :

- lusterka składane + wiązka

Masz na myśli okablowanie od lusterka do sterownika, czy jeszcze jakąś wiązkę trzeba wymieniać :?:

 

Ja dla przykładu miałem datę produkcji silniczków i sterowników ori 08/2006 i dobrałem takie : strona kierowcy nr silniczka - 1K0 959 701L i nr sterownika - 1K0 959 793H , po stronie pasażera nr silniczka - 1K0 959 702L nr sterownika 1K0 959 792H

Tylko dla pewności-to są numery sterowników obsługujących elektrycznie składane lusterka :?:

Widziałem sterowniki o tych samych numerach z silniczkami o innych numerach, tj. z golfa czy innych aut. Myślę, że przełożenie samych sterowników do starych silniczków będzie wystarczające-tak robiłem w 3BG-przekładałem same sterowniki, bo silniczki miałem z Leona (nie pasowało mocowanie silnika do Passata).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A składają sie to one po zamknięciu auta ?

moje ori nie składają się po zamknięciu auta, wydaje mi się, że to gdzieś mozna ustawić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A składają sie to one po zamknięciu auta ?

pewnie chodzi oto czy składają/rozkładają się z pilota , niestety sterowanie tylko z dżojstika tak jest ori , ale już myślę jak to zrobić też z pilota :D

 

Masz na myśli okablowanie od lusterka do sterownika, czy jeszcze jakąś wiązkę trzeba wymieniać

tylko wiązka lusterko-sterownik :dobrze

 

Tylko dla pewności-to są numery sterowników obsługujących elektrycznie składane lusterka

tak dokładnie :dobrze

 

Widziałem sterowniki o tych samych numerach z silniczkami o innych numerach, tj. z golfa czy innych aut. Myślę, że przełożenie samych sterowników do starych silniczków będzie wystarczające-tak robiłem w 3BG-przekładałem same sterowniki, bo silniczki miałem z Leona (nie pasowało mocowanie silnika do Passata).

Nie eksperementowałem ( na alledrogo kupiłem komplet i tak też założyłem ) , ale nie wykluczam całkiem możliwe że wystarczy przełożyć sam sterownik do starego silniczka :dobrze .

 

ps. dziękuję :kumpleza dobre słowo :dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy aby sprawdzić rocznik posiadanych modułów trzeba zdejmować tapicerkę czy można jakoś inaczej (VAG )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VAG. Sprawdzisz tez jakie mają funkcje przez kodowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś mi powiedział jeszcze w którym kanale tego szukać to byłbym wdzięczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
aby sprawdzić rocznik posiadanych modułów trzeba zdejmować tapicerkę

musisz zdjąć tapicerkę , Vagiem sprawdzisz/zmienisz tylko kodowanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Johny, widzę na zdjęciach, że lampki miałeś u dołu drzwi, teraz masz w lusterkach i drzwiach...

Jak teraz działa oświetlenie :?: Oprócz lusterek dół drzwi też świeci :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Johny, widzę na zdjęciach, że lampki miałeś u dołu drzwi, teraz masz w lusterkach i drzwiach...

Jak teraz działa oświetlenie Oprócz lusterek dół drzwi też świeci

Więc tak po otwarciu drzwi świeci dolne podświetlenie drzwi i podświetlenie w lusterkach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak połaczysz to jeszcze z czujnikiem zmierzchu i z C/L Home to lampki w lusterkach bedą Ci tez kolo drzi oświetlac bez ich otwierania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mało precyzyjnie odpowiedziałem wcześniej , myślałem że chodzi Ci oto czy podświetlanie w lusterkach gaśnie po otwarciu drzwi

;)

Jak połaczysz to jeszcze z czujnikiem zmierzchu i z C/L Home to lampki w lusterkach bedą Ci tez kolo drzi oświetlac bez ich otwierania.

i tak też działa :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Lusterko w najwyższej wersji wykorzystuje 15 styków

 

To dotyczy obu lusterek, czy lusterko kierowcy ma 15 pinów a pasażera 13.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To dotyczy obu lusterek, czy lusterko kierowcy ma 15 pinów a pasażera 13.

 

Jeśli lusterka europa to j/w :dobrze , jeśli lusterka z wyspy to odwrotnie :) . Te dwa brakujące piny to fotochrom ;) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jeżeli chciałbym dołożyć lusterka skłądane elektrycznie + fotochrom to coś jeszcze jest do zrobienia, czy tylko kupić z fotochromem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prócz lusterek z fotochromem , musisz zakupić sterownik najwyższej wersji z 15 pinami ( post.1 ostatnie zdjęcie )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako ze szukam powoli gratów, to chciałem się upewnić

 

wg VAG'a mam tak:

 

Address 42: Door Elect, Driver Labels: 1K0-959-701-MIN3.lbl

Part No SW: 1K0 959 701 P HW: 1K0 959 793 L

Component: J386 TUER-SG FT 1123

Revision: 32008001 Serial number: 00000571769110

Coding: 0000245

Shop #: WSC 05311 000 00000

 

 

 

Auto produkcje ma 11/2006 czyli musze szukać

dla strony kierowcy

silniczka - 1K0 959 701L i nr sterownika - 1K0 959 793H

 

tak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Part No SW: 1K0 959 701 P HW: 1K0 959 793 L

 

Marek masz już 3 generację sterowników i musisz szukać takich

 

kierowca: 1K0 959 701 Q HW: 1K0 959 793 M

pasażer: 1K0 959 702 Q HW: 1K0 959 792 M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez mam pytanko czy trzeba wymienic modul i silniczek czy wystarczy same moduly i jeszcze czy jesli zbiore wszystkie graty to trzeba bedzie jakies kable podprowadzac dodam ze mam ubogo wersje moich lusterek pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności