Skocz do zawartości
kzarczyn

Jak jest mocowana flansza skrzyni biegów?

Rekomendowane odpowiedzi

To na 90% sprężynka widełek wstecznego biegu. Bardzo dużo pasków ma pękniętą tą sprężynkę czego objawem jest chrobotanie podczas jazdy/toczenia tylko na 1 biegu. Z pękniętą sprężynką można zrobić parę setek tysięcy km ;) więc myślę że bez niej tym bardziej. Dopchnij skrzynię, skręć na 4 śruby i nawet bez półosi sprawdź czy dobrze wchodzi wsteczny i 1, jeśli 1 chrobocze to na bank ona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki lebow, tego właśnie szukałem.

Z tego co zrozumiałem to ta sprężynka odpycha widełki biegu wstecznego i jak jej nie ma co jedynka będzie chrobotać aż padnie całkiem.

I brak tej sprężynki jest dużo lepszy niż miała by się pałętać po skrzyni luzem?

 

Ale długo pisałem tego posta.

Edytowane przez kzarczyn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z pękniętą sprężynką można zrobić parę setek tysięcy km

 

Ja już tak jeżdżę ze 3 lata , na początku ruszałem z 2-ki bo strasznie mnie wkurzało to chrobotanie, ale po roku sprzęgło zaczęło się kończyć i odpuściłem , do dziś jeżdżę z tym chrobotaniem i szlag mnie trafia ,że o głupią sprężynkę (ok 5 zł) trzeba rozbierać skrzynię i wybulić grubą kasę..Czasami wstyd jest ruszać ze świateł..:wmorde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja już tak jeżdżę ze 3 lata
Mój poprzedni pasek grzechocze co najmniej od 2006 roku - wtedy go kupiłem - i nic się nie dzieje poza tym ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy przed skręceniem połówek skrzyni gwint śrub się czymś smaruje?

Oryginalna śruby mają jakiś nalot, czyli były czymś smarowane.

Ewentualnie jaki jest dobry środek do smarowania gwintów, które trzeba potem kiedyś odkręcić np. takie coś jakie jest dawane ze śrubami do zacisków hamulcowych. (Loctite odpada, bo trzeba śrubę podgrzewać potem).

Jakim momentem dokręcić te śruby?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Loctite odpada, bo trzeba śrubę podgrzewać potem

Nie odpada, Loctite ma w ofercie kilkanaście rodzajów kleju do gwintów, moment zerwania od 1.5 do 20Nm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ostatnio zauważyłem że na półosiach napędowych względem skrzyni mam luz który, jest widoczny w miejscu gdzie flansza wchodzi w skrzynię. Luz jest prostopadły do osi.

 

Z tego co rozumiem z poprzednich wypowiedzi i rysunku, istnieją dwie możliwości:

A.luz na wieloklinie (chociaż tu to raczej powinien być luz po obwodzie)

B. luz na łożyskach mechanizmy różnicowego.

 

1Pytanie czy ktoś z was miał podobny problem i wymieniał łożyska (jaki koszt łożysk)

2Pytanie czy można to jakoś pogodzić z wymianą sprzęgła - bo to też niestety mnie czeka. Robocizna przy wymianie sprzęgła to ok 300zł czy wymiana łożysk w mechaniźmie różnicowych jest zupełnie nie "po drodze" co zwiększy znacznie koszta?

 

Zastanawiam się czy nie zmienić skrzyni na używaną ale zupełnie nie mam pojęcia jak sprawdzić skrzynię bez jazdy samochodem.... macie jakieś pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Luz jest prostopadły do osi.
uz na wieloklinie (chociaż tu to raczej powinien być luz po obwodzie

Przecież to to samo.

Luz osiowy czyli od koła do skrzyni na samym przegubie wewnętrznym powinien byc wręcz zerowy ,sporawy luz góra dół jest do przyjęcia, jeśli pojawi sie naprawdę duży luz (wybite łożyska na różnicowym) skrzynia zacznie wyc jak turbina i zetrze sie ślimak napędu linki prędkościomierza.

 

 

 

1Pytanie czy ktoś z was miał podobny problem i wymieniał łożyska (jaki koszt łożysk)

Tak w innym aucie, skrzynia do rozebrania, przyczyna wytarło sie łozysko, skrzynia wyła i ślimak stracił zęby.

 

2Pytanie czy można to jakoś pogodzić z wymianą sprzęgła

Częściowo, maja c wyjęta skrzynię łatwiej ja rozebrać ;)

 

Zastanawiam się czy nie zmienić skrzyni na używaną

Wyje ? Klekoce ? Biegi ciężko wchodzą ? Jak nie to to daj sobie spokój z inna skrzynią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie luz wzdłuż osi tylko prostopadły - tzn chwytam półośkę i podnoszę do góry i ciągne w dół pcham w przód samochodu i w tył - TU MAM LUZ

Po obwodzie miałem na myśli chwycić za koło i obracać lewo prawo.

 

Jak rozpoznać, że ślimak prędkościomierza się zużywa? Od kiedy przekroczyłem 260tyś (6tka porysowana nożem...) słyszę "terkotanie" które nasila się wraz z wzrostem obrotów - to masz na myśli? Czy raczej jest to efekt przekręcania licznika...

 

Jeśli chodzi o biegi to raczej normalnie jak na 20lat pracy :), trochę gorzej od reszty 1 i R ale to nie przeszkadza. Za to efekt dźwiękowy jest taki że przy prędkości powyżej 100 słyszę jakiś "pulsujący" dźwięk, trudno mi to opisać ale pasowałoby to do luzu na półosi jak i może do luzu na łożysku sprzęgła - chociaż nie wiem jak to sprawdzić.

W każdym bądź razie nie jest to normalny dźwięk i nie nastąpił nagle - pewne jest że jest luz na półośce, zużyte sprzęgło i ten dźwięk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
TU MAM LUZ

Okey,okey, nie musisz krzyczeć...

Po obwodzie miałem na myśli chwycić za koło i obracać lewo prawo

Tutaj też musi być wyczuwalny luz.

 

 

Jak rozpoznać, że ślimak prędkościomierza się zużywa?

Pewnego dnia wskazówka prędkościomierza sie nie podniesie..czasami zaczyna ona pulsować.

 

słyszę "terkotanie" które nasila się wraz z wzrostem obrotów

Może być wiele innych powodów, poziom oleju w skrzyni to podstawa, luzy w samych przegubach....

 

Czy raczej jest to efekt przekręcania licznika...

Jesli zaczyna cos terkotać w zegarach to bębenek z cyferkami szwanuje, plastikowe trybiki.

 

może do luzu na łożysku sprzęgła - chociaż nie wiem jak to sprawdzić

Wciskasz wtedy sprzęgło jak cos się zmienia to sprzęgło-łozysko wyciskowe, jeśli autem nie szarpie jak traktorem przy gwałtownym dodawaniu gazu jak i puszczaniu gazu to luzy są do przyjęcia.

Jesli spoad przegubów nie leci olej ze skrzyni to wszystko z luzami jest okey, lekko upocoe moze byc,,,,,no chyba że już od dawna oleju nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem skrzynię z powrotem do samochodu. Ciężko szło bez kanału ale da radę.

Zatrzymałem się na wybieraku.

Nie mogę przykręcić wybieraka, wystaje 3 mm ponad skrzynię i nijak nie można go wsadzić do końca.

Wodziki w skrzyni równo ustawione, w wybieraku ten dzyndzel na środku, maksymalnie do góry. Jak wkładam to miseczka z języczkiem wpada w swoje miejsce, ściskają się sprężyny i nie chce wejść do końca. Pamiętam że w miarę lekko wyszło więc wejść też powinno.

Coś jest nie tak, czy trzeba śrubami na chama skręcić i będzie działać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakaś podkłada Ci blokuje.

W WKŁ jest choć mało wyraźny schemat wybieraka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod numerem 12 jest wałek sterowania. Na schemacie jest przedstawiony jako jedna całość.

Czy tak ma być?

U mnie rozlazło się to, i widać sprężynę, która go rozpycha.

Właśnie tego nie mogę do kupy złożyć aby się ładnie skręciło.

Nie wiem czy blokuje mnie w skrzyni między widełkami czy właśnie coś w tym wałku.

Jak powinno być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak powinno być?

No kurcze chciałbym Ci cos doradzić ale nie za bardzo wiem jak....może skręć ile możesz i próbuj na sucho włączać biegi ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powalczę w sobotę. Ostatnio ciemno już było.

Chciałem się tylko upewnić że normalnie ma wejść i tyle. Czy może jest jakiś patent że skrzynia na drugi bieg, stać na jednej nodze i teściowa musi być w bagażniku to wtedy wejdzie?

Nigdzie nie znalazłem opisu jak się wkłada wybierak, wszędzie jest napisane że zmontować w odwrotnej kolejności do demontażu.

Na allegro znalazłem wybierak i ze zdjęcia wynika że ma być tak, że sprężyna rozpycha całość.

Jak ktoś ma pomysł to czekam na sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nigdzie nie znalazłem opisu jak się wkłada wybierak, wszędzie jest napisane że zmontować w odwrotnej kolejności do demontażu.

nie pisałem jak go zamontować??

wkładasz w skrzynię, przekręcasz w bok(chyba w prawo) i dociskasz. jak dokręcisz to sprawdź czy możesz zmieniać biegi(bez zakładania linek).

Z tego co pamiętam to te 3mm nie powinny sprawiać kłopotu z założeniem.

Na allegro znalazłem wybierak i ze zdjęcia wynika że ma być tak, że sprężyna rozpycha całość.

no tak ma być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wkładasz w skrzynię, przekręcasz w bok(chyba w prawo) i dociskasz. jak dokręcisz to sprawdź czy możesz zmieniać biegi(bez zakładania linek).

 

Linek nie odpinałem.

Czy mogę prosić o instrukcję łopatologiczną?

Po co przekręcać wybierak. Skoro nie ma linek to ustawiam prosto ten dzyndzelek w wybieraku, wodziki w linii i powinno wejść.

Czy przekręcanie jest po to aby naciągnąć tą sprężynę i na podpiętych linkach nie da rady tego zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Linek nie odpinałem.

ja zawsze odpinałem linki i łatwo wchodziło

 

Czy mogę prosić o instrukcję łopatologiczną?

narysowałem rysunek(sory za jakość ale na szybko było).[ATTACH=CONFIG]71365[/ATTACH]. ja zawsze tak to wkładałem. zielona strzałka wskazuje kierunek przekręcenia.

wkładasz wybierak, ustawiasz tą miseczkę ale w wypustka tą dziurkę po lewej stronie. wtedy przekręcasz i wciskasz do końca. nie wiem jak Ci to lepiej wyjaśnić..

Po co przekręcać wybierak.

nie wiem, ale zawsze tak łatwo wchodziło i bezproblemowo..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki.

Powalczę i dam znać. Najwyżej odepnę linki. Bo może faktycznie to linki przestawiają mui wybierak i dlatego nie chce wejść.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Odpiąłem linki i próbowałem włożyć wybierak.

Wybierak udało się włożyć do końca dopiero po odkręceniu dolnego dekielka, w który wchodzi wybierak.

Bez dolnego dekielka skrzyni wybierak wszedł i chodzą ładnie wszystkie biegi.

Wygląda na to, że oś wybieraka jest przesunięta do przodu samochodu o jakie 2 mm i aby założyć dolny dekielek to trzeba było ostro naciągnąć wybierak. Po złożeniu wszystkiego wybierać nie chodzi góra-dół i da się wrzucić tylko luz i piątkę.

W tej skrzyni było już coś rzeźbione bo dolny dekielek był zasilikonowany.

Co może być nie tak skoro wybierak chodził i dał się bez problemu wyjąć?

Czy wszystkie wodziki w skrzyni mogły się przesunąć w bok?

Nie chcę się pchać w wymianę wybieraka, więc powoli zaczynam nowej skrzyni szukać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności