Skocz do zawartości
Gość robdol

Wymiana płynu chłodniczego

Rekomendowane odpowiedzi

Gość mc09

Ja mam inny problem. Mój poprzednik zmienił płyn w ukł. chłodznia na jakiś zielony syf (być może G11). No to zabrałem się za wymianę tego płynu. Wszystko zrobiłem zgodnie ze sztuką: odkręciłem dolny wąż chłodnicy, zlałem płyn, przedmuchałem kompresorem, zalałem wodą aby wypłukać, ponownie spuściłem, znowu kopresorek i na końcu zalałem mieszanina wody i G12+. Po nagrzaniu silnika, patrze a tu w zbiorniczku wyrównawczym znowu zielony płyn. No to odkecam ziborniczek wylewam zielony, nalewam G12 i jadę. Po dojechaniu do domu partrzę a tu znowu w zbiorniczku wyrównanwczym zielony płyn. No i mi ręce opadły. I tu pytanie do fachowców: Ile razy trzeba wymienieniać płyn aby pozbyć się zielonego? Czy tak zostawić, czy znowu zmienić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,po przeczytaniu tych postów jestem troche załamny,a to dlatego,że 3 miesiące temu kupiłem Passata TDI 90KM z 2000r.i wlałem mu niebeiskie Petrygo,tak jak w moich poprzednich VW/Passat b4,Vento itd./,a tu się dowiaduje,że wolno lać się tylko płyn z normą G12+.Czy to oznacza,że powinienem zlać do Petrygo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość podlasiak_vw
Ja mam inny problem. Mój poprzednik zmienił płyn w ukł. chłodznia na jakiś zielony syf (być może G11). No to zabrałem się za wymianę tego płynu. Wszystko zrobiłem zgodnie ze sztuką: odkręciłem dolny wąż chłodnicy, zlałem płyn, przedmuchałem kompresorem, zalałem wodą aby wypłukać, ponownie spuściłem, znowu kopresorek i na końcu zalałem mieszanina wody i G12+. Po nagrzaniu silnika, patrze a tu w zbiorniczku wyrównawczym znowu zielony płyn. No to odkecam ziborniczek wylewam zielony, nalewam G12 i jadę. Po dojechaniu do domu partrzę a tu znowu w zbiorniczku wyrównanwczym zielony płyn. No i mi ręce opadły. I tu pytanie do fachowców: Ile razy trzeba wymienieniać płyn aby pozbyć się zielonego? Czy tak zostawić, czy znowu zmienić?

 

wykręcałeś termostat? jak nie to zleci ci z 2, 3 litry a reszta zielonego siedzi w bloku. ja chcesz dobrze wypłukać to spuść wykręcając tez termostat. ja bym to zrobił na ciepłym lecz nie gorącym silniku, nie wstawiając termostatu skręć wszystko i zalej czysta wodą, (ideą byłoby dolanie środka do czyszczenia chłodnic -taka mała buteleczka- i pojezdzic na tym troche moze z pięć dziesięc minut, potem spuścic całkowicie, włożyć termostat, poskręcać i zalać świeżutki płyn rozrobiony dobrze, odpal na wolnych obrotach i ściskaj dolny przewód od chłodnicy rytmicznie (będą wyskakiwać bąbelki w zbiorniczku ) i dolewaj płynu w miare ubywania po kwadransie do pół godziny powinno juz byc git- bedzie widac delikatne pryskanie płynu z małego węzyka w zbiorniczku to znaczy ze odpowietrzenie zakonczone powodzeniem. jakby cos jeszcze znikło (duzo ubytku nie bedzie) po nastepnej jezdzie uzupełnic. Tak skutecznie udało sie w moim AVF130KM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mc09

Odpowietrzać na włączonymogrzewaniu na maxa czy wyłaczyć klimnatronic zupełnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja chcesz dobrze wypłukać to spuść wykręcając tez termostat. ja bym to zrobił na ciepłym lecz nie gorącym silniku

 

dokładnie tak ,nie na goracym silniku gdyż po zgaszeniu cieplo jest nadal odprowadzane z gladzi i bloku silnika ,takze w skrajnych przypadkach ,istnieje ryzyko zapieczenia sie pierscieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość podlasiak_vw

obieg w klimie przy tych operacjach zapewne powinien być włączony bo przeciez tam tez ten płyn chodzi. ale to moja logika , ja jakoś nie zwróciłem na to uwagi i nawet nie pamietam ... ale u mnie chyba na właczonej było robione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zlewaniu płynu w silnikach wysokopreżnych 100, 115, 130 i 150KM należy odłączyć oba przewody cieczy chłodzącej od chłodnicy oleju, odłączyć dolny przewwód od chłodnicy. Do zlania wiekszyj ilości płynu tak jak pisano wyżej dobrze jest wymontować termostat.(źródło VW Passat - Sam naprawiam samochód) W związku z tym mam pytanie. Gdzie w 130 konnym AFN-nie zjanduje sie wyżej opisana chłodnica oleju? Jeżeli chodzi o odpowietrzanie to w książce napisano : Włączyć maksymalnie ogrzewanie wnetrza samochodu. Silniki wysokoprężne 100, 115 i 130KM - ustawić element regulacji ogrzewania na aus (wyłączone). Rozumiem, że w przypadku tych trzech silników ogrzewanie, a zarazem klima ma być wyłączona. Dalej jest napisane : Otworzyć opaskę przewodu powrotnego ogrzewania przy przegrodzie czołowej przedziału silnika i ściągnąc przewód w króćca tak, aby otwór odpowietrzający nie był zasłoniety przez króciec. Napełniać układ cieczą chłodzącą, aż wypłynie otworem odpowierzającym w przewodzie powrotnym ogrzewania.Wsunąć przewód ogrzewania całkowice na króciec i zamocować opaskę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość podlasiak_vw

to widze ze ja to zrobiłem nie profesjonalnie ale jakoś sie udało :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Książka, książką a życie, życiem. Swoją wypowiedzią chcę pomóc innym użytkownikom. Mam nadzieje że na cos ona sie przyda. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mc09

Nie trzeba ściągać węży od chłodnicy oleju. Napisanej jest w książce rzeby ściągnąć ale tylko po to żeby był łatwiejszy dostęp do węża którym spuszczamy wodę z chłodnicy. Uważam, że nalezy właczyc ogrzewanie przy odpowietrzaniu układu. Mi dopiero po włączeniu ogrzewania wyleciał płyn przez otwór odpowietrzający.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mc09. Kolego chyba nie do końca wiesz co piszesz. Chłodnica oleju jest jakieś dobre 30 cm za przewodem który odłączasz od chłodnicy i w niczym nie przeszkadza gdy ten przewód odpinasz. Przewody od chłodnicy oleju można, ale nie trzeba odłączać, tak jak i zresztą wykręcać termostatu. Odłączenie przewodów od chłodnicy oleju i wykręcenie termostatu pozwala na zlanie większej ilości starego płynu z układu. Osobiście uważam (sam tak zrobiłem) należy rozgrzać silnik do temperatury roboczej, tak aby termostat był otwarty (wtedy nie ma potrzeby go wykręcać). Wjeżdzamy na kanał, odkręcamy korek od zbiorniczka wyrównawczego, zdejmujemy przewody od chłodnicy oleju, potem przewód przy chłodnicy. Ja tak zrobiłem to zleciało mi 6 litrów starego płynu. Podłączamy przewody do chłodnicy oleju i przewód do chodnicy. Zdejmujemy przewód powrotny od ogrzewania, który znajduje się przegrodzie czołowej silnika tak aby otwór znajdujący się na nim był za króćcem i mógł swobodnie odpowietrzać układ. Tak jak pisałem wyżej w silnikach 100, 115 i 130KM - ustawić element regulacji ogrzewania na aus (wyłączone). Zalewamy układ płynem, zakręcamy zbiorniczek wyrównawczy i palimy motor. Osiągniecie temperatury na wolnych obrotach trochę potrwa. Na odpalonym silniku w miarę ubywania płynu w zbiorniczku dolewamy go. Pamiętajmy o tym aby zawsze po dolaniu płynu zakręcić zbiorniczek wyrównawczy ponieważ gdy nie zrobimy tego płyn nigdy nam nie wypłynie przez otwór odpowietrzający w przewodzie powrotnym od ogrzewania. Gdy układ będzie miał tyle płynu ile potrzebuje wypłynie przez ten właśnie otwór (jak dodamy gazu na biegu jałowym płyn będzie sikał jak fontanna :)). Na wolnych obrotach będzie się lał ciurkiem. Wtedy mamy na 100% odpowietrzony układ. Wsuwamy ten przewód na króciec, zapinamy opaskę i po robocie. Sukces gwarantowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w silniku 1.8ADR odpowietrza się tak samo układ jak opisane jest wyżej czy jest jakaś inna metoda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepne się troche pod temat ponieważ wymieniłem cz. temperatury na org. (stary był uszkodzony - nie pokazywał temp na desce) Jak wiadomo trochę płynu ubyło przy wymianie i w związku z tym mam pytanie jak odpowietrzyć silnik AJM, gdzie dokładnie jest ten wężyk w tym modelu. Pytam bo po wymianie wentylatory chodzą na max chwilke po odpaleniu auta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podepne się troche pod temat ponieważ wymieniłem cz. temperatury na org. (stary był uszkodzony - nie pokazywał temp na desce) Jak wiadomo trochę płynu ubyło przy wymianie i w związku z tym mam pytanie jak odpowietrzyć silnik AJM, gdzie dokładnie jest ten wężyk w tym modelu. Pytam bo po wymianie wentylatory chodzą na max chwilke po odpaleniu auta.

 

 

PANOWIE PODEPNE SIE POD TEMAT, UMNIE TEZ WENTYLATORY CHULAJA MA MAXA( PO WYMIANIE ROZRZADU)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podepne się troche pod temat ponieważ wymieniłem cz. temperatury na org. (stary był uszkodzony - nie pokazywał temp na desce) Jak wiadomo trochę płynu ubyło przy wymianie i w związku z tym mam pytanie jak odpowietrzyć silnik AJM, gdzie dokładnie jest ten wężyk w tym modelu. Pytam bo po wymianie wentylatory chodzą na max chwilke po odpaleniu auta.

 

Wąż powrotny z nagrzewnicy to ten od strony akumulatora ( z otworkiem zaznaczonym białą obwódką od góry).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
PANOWIE PODEPNE SIE POD TEMAT, UMNIE TEZ WENTYLATORY CHULAJA MA MAXA( PO WYMIANIE ROZRZADU)

Większy wentylator jest od układu chłodzenia silnika (wiskozowy) kręci się cały czas - jest napędzany paskiem wielorowkowym, lecz naprawdę pracuje po osiągnięciu odpowiedniej temperatury przez włącznik bimetalowy umieszczony wewnątrz wiatraka ,drugi to wentylator układu klimatyzacji powinien pracować (cały czas) zaraz po uruchomieniu Climatronic-a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Większy wentylator jest od układu chłodzenia silnika (wiskozowy) kręci się cały czas - jest napędzany paskiem wielorowkowym, lecz naprawdę pracuje po osiągnięciu odpowiedniej temperatury przez włącznik bimetalowy umieszczony wewnątrz wiatraka ,drugi to wentylator układu klimatyzacji powinien pracować (cały czas) zaraz po uruchomieniu Climatronic-a.

 

 

a ten maly wiatrak od climatronika nie slyzy tez do chlodzenia silnika, po przekroczeniu jakies tam temperatury cieczy chlodzacej ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a ten maly wiatrak od climatronika nie slyzy tez do chlodzenia silnika, po przekroczeniu jakies tam temperatury cieczy chlodzacej ????

Wiatrak od Climatronic-a pracuje w układzie klimy, wspomaga również układ chłodzenia silnika, sterowany za pomocą włącznika termicznego ( silnik dwu biegowy).

wentklimytempgh8.th.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podepne się troche pod temat ponieważ wymieniłem cz. temperatury na org. (stary był uszkodzony - nie pokazywał temp na desce) Jak wiadomo trochę płynu ubyło przy wymianie i w związku z tym mam pytanie jak odpowietrzyć silnik AJM, gdzie dokładnie jest ten wężyk w tym modelu. Pytam bo po wymianie wentylatory chodzą na max chwilke po odpaleniu auta.

 

z tego co pamiętam to nakonr pisał że układ sam się odpowietrza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich.

Kupilem samochod pod koniec lutego. pojechalem na 2 tygodnie do Polski i wrzucilem autko na warsztat. Ogolnie robili zawieszenie, wszystkie filtry i termostat. Przed wymiana czujnik temp na desce nie pokazywal zadnej temperatury, lezal plasko. Po wymianie termostatu podniosl sie i teraz jest w polowie 0 - 90 stopni. Wczorej zauwazylem ze jak przyszly cieple dni to silnik zaczal sie strasznie grzac. Jak postoje w korku to silnik zaczyna dziwnie pracowac - przy zmianie biegow obroty same podchodza do gory tak jakbym nie zdejmowac nogi z pedalu gazu z wcisnietym sprzeglem. Wkurzylem sie i zaczalem sprawdzac organoleptycznie silnik. Nie potrafilem sprawdzic poziomu plynu, zbiornik byl brazowy tak jak i plyn. Odpiolem wiec go i zanioslem do domu zeby przeplukac. Jak zaczalem przeplukiwac ten zbiorniczek normalnie zaczely wyplywac jakby kamienie.

 

Koledzy co moze byc nie tak jesli moj plyn jest BRAZOWY a wy piszecie ze macie zielone niebieskie czerwone....

 

PLEASE pomozcie.

 

AHA... przypomnialo mi sie ze jak kolesie wymieniali plyn to zamiast wymienic na nowy to zalali ten sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności