Skocz do zawartości
Gość magnus

Pytanie O Xenon do zwykłych lamp

Rekomendowane odpowiedzi

Gość magnus

Wywołałem dyskusję bardzo fajnie myślę że w tej dyskusji dużo racji ma Kadafi który rozjaśnł mi horyzonty swoimi xenonami . Zaś kolega moderator Nol za bardzo moralizuje bo z nim chyba jest tak ja ze starą panną „ oj co to nie „ a że panna była i dziecko miała to już inna para kaloszy myślę że kolega Nol popieprza po naszych dróżkach duzo szybciej pozwalają na to nasze przepisy ale za to nikogo nie oślepia przerobionymi lampami ;-)).

Dziękuję wszystkim kolegom za żywą dyskusję na wywołany przezemnie temat, napewno wezmę wszystkie za i przeciw przy ewentualnej modyfikacji oświetlenia, w moim jak to moja żona mówi dzidziusiu. Nie ucinam tematu i z przyjemnościa poczytam rad passato maniaków. :ok:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem dzisiaj z kolegą pracującym przy "poprawianiu" kierowców :-)

Zapytałem go czy zatrzymał by dowód posiadaczowi takich lamp. Zapytał "A za co?" Dobrze zamontowane i nie oślepiające są OK. Automatyczne poziomowanie jest dobre ale jak zrobisz to ręcznie przed jazdą to efekt też jest taki sam i nie oślepia.

Spryskiwacze też montują od wielu lat. Montowali je wcześniej niż ksenony (jeszcze wcześniej były przecież wycieraczki) na zwykłych światłach. Jak ktoś przed jazdą przetrze ręcznie światła też jest OK.

 

Uważam że droga do zmian jest. Może trochę zamglona ale jest.

Jak prawo pójdzie w kierunku w jakim część ludzi by chciała to uznamy reflektory soczewkowe za mocniejsze o zwykłych świateł i też będziemy wymagać bezwzględnego automatycznego poziomowania i spryskiwaczy.

 

A na koniec pytanie czy to prawda na 100% że auto poziomowanie działa tylko przy włączeniu świateł / silnika?

Będzie to ciekawa sprawa dla samochodzików TAXI. Gość odpala furę, podjeżdża po klienta, wsiada 4 chłopa i jedzie na drugi koniec miasta po drodze olśniewając wszystkich po drodze? :cwaniak:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość magnus

wiem napewno że w nowej primerze samo-poziom działa w kazdym momencie i wiem napewno że właścicie tej primery nie jest z tego zadowolony, napewno wolał by mieć wpływ na regulację wysokości/odległości świecenia lamp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj kolega ma opla omege xenon i też nie jest zadowolony z poziomowania :) Niestety ale działa to z pewnymi opóźnieniami i robi się drgawka ze świateł :) To jest dobre w niemczech albo w usa :) gdzie droga jest równa jak nowo zalany asfalcik za moim blokiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak sobie wertowalem na forum, tematyke XENONOW (bo jestem w temacie). Doszedlem do wniosku, po tym temacie...ze kolega KADAFi nie dokonca ma pojecie o XENONACH...nie rozroznia lamp wyladowczych D2R od D2S....i proponuje aby sam najpierw popatrzyl przez kilka sekund w luk elektryczny swoich XENONOW a potem bedzie wiedzial ze nie nalezy zmuszac innych aby patrzyli w jego "SAMOROBKE"

 

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mowi sie doszłem , a doszedłem.

BTW zuse .Nie czytalem ostatnio zadnego Twojego postu,ktory bylby komus pomocny.Tylko krytyka.Podejrzewam ,ze elektorat kaczyzny??

Drugie BTW:Widzialem wiele przeróbek na ksenon,ktore nie oslepiają :cwaniak:

Sam jestem wciaz zainteresowany :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość magnus
konstruktywna dyskusja jest bardzo budująca

a ty ZUSE co chciałeś mądrego powiedzieć w tej dyskusji bo w porównaniu do KADAFIEGO to marnie wypadłes koleś a może i bardzo marnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ZbigNieff

zuse moja przerobke na Bi-Xenon tez skrytykowales... nawet mnie nie pochwaliles :-(:zalamany::niepewny: a ja sie tak staralem zeby dobrze przed Toba wypasc! :509:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Krytykuje bo widzialem wielokrotnie samorobki XENONOW i wiem jak one swieca. Jezeli Wam sie chlopaki udalo zrobic cos EXTRA to chyle czola i bije sie w piers. Ale jesli sknociliscie sprawe to baty wam sie naleza !!

 

A co do poziomowania reflektorow to wiem jak dziala i z jaka predkoscia sie to odbywa...nie mniej jednak robi to za nas automatycznie a pamiec ludzka jest zawodna i czasem sie zapomni :)

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tym zapominaniu to nie tak do końca ... na 100% ja sobie częściej przypomnę że wsiadły przed chwilą do auta do tyłu 3 osoby i musze obnizyć snop światła niż ta automatyka która żeby zadziałać to potrzebuje ponownego odpalenia auta. Posiadam lampy soczewkowe i noszę się z zamiarem zakupienia zestawu HID na miejsce standardowych żarówek H7 w soczewkach. Prawidłowo ustawione nikogo nie oślepiają i jest możliwość recznej regulacji w każdej chwili.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie odnośnie spryskiwaczy - które to chcię zamontować. Czy standardowa pompka (chcę dodatkowy zbiornik złaożyć tylko do reflektorów) pociągnie spryskiwacze, nie automamaty tylko zwykłe "cycki" na zderzak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... no i wygmerałem konkret odnośnie montowania lamp wyładowczych do reflektorów na forum mondeo http://www.mondeoklubpolska.pl

Kolega BS wystapił z pismem do ITS w powyższej kwestii.

Pozwolę sobie zacytować.

Szanowny Panie!

 

Będąc członkiem klubu Mondeo Klub Polska zobowiązałęm się do zwrócenia się z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości dręczących wielu naszych klubowiczy.

 

Pytanie brzmi: czy legalna jest przeróbka reflektorów halogenowych poprzez zamontowanie w nich specjalnie do tego przystosowanych żarników xenon posiadających odpowiednie gniazda mocowania -np. tak jak żarówki h7 (nie następuje ingerencja w kształt odbłyśnika)? Zdajemy sobie sprawę że reflektor posiada homologację, czy nie utracimy jej zakładając takie właśnie żarniki? W przypadku gdy takie działanie powoduje utratę ważności homologacji czy jest sposób na zalegalizowanie tak przerobionej lampy? Ile taka legalizacja moze kosztować i gdzie ją można wykonać? Wiele firm zajmujących się oświetleniem aut i ich tuningiem oferuje obecnie taką właśnie przeróbkę reflektorów twierdząc iż jest to w pełni legalne.

 

Uprzejmie proszę o wyczerpującą odpowiedź i jeżeli jest to możliwe przywołanie odpowiednich przepisów prawnych (co wielce ułatwi nam wyjaśnianie podnoszonych przez członków klubu wątpliwości co do legalności takich przeróbek). Jeżeli nie jest Pan osobą właściwą w tej sprawie to przepraszam za zajęcie Pańskiego cennego czasu i jeżeli to możliwe to proszę o nakierowanie na właściwy tor załatwienia sprawy (oczywiście w miarę możliwości).

 

Pozdrawiam

 

Bartłomiej Szpilarski

 

 

Odpowiedź

 

Szanowny Panie

 

Takowa przeróbka jest niezgodna z polskim i międzynarodowym prawodawstwem.

 

Prawo o ruchu drogowym Dz.U. Nr 108 Poz. 908 Art. 66 ust.4 p. 2 „Zabrania się stosowania w pojeździe przedmiotów wyposażenia i części nieodpowiadającym warunkom określonym w przepisach szczegółowych” (Regulaminy homologacyjne EKG ONZ) .

 

Istnieje klasa reflektorów przystosowanych do wyposażania ich w gazowe, wyładowcze źródła światła i tylko one mogą być wyposażane w tzw „ksenony”, których strumień świetlny jest kilkakrotnie większy niż tradycyjnej żarówki halogenowej.

 

Ponadto zastosowanie tych reflektorów niesie za sobą dalsze implikacje w postaci konieczności stosowania układu samopoziomującego i czyszczącego szybę reflektora.

 

Posłużę się obrazowym porównaniem: można lampę naftową wyposażyć w żarówkę i usunąć naftę zastępując ją źródłem energii elektrycznej ale nie będzie to już lampa naftowa lecz latarka, posiadająca inne właściwości np. świetlne.

 

z poważaniem

 

 

 

mgr inż. Maciej Łukasik

 

Kierownik Zakładu Oświetlenia i Wyposażenia Elektrycznego Pojazdów

 

Instytut Transportu Samochodowego

 

ul. Jagiellońska 80, 03-301 Warszawa

 

tel./faks: 022 8114095

 

e-mail: [email protected]

 

[email protected].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ponadto zastosowanie tych reflektorów niesie za sobą dalsze implikacje w postaci konieczności stosowania układu samopoziomującego i czyszczącego szybę reflektora.

Szkoda że nie poparł tego jakimś artykułem prawnym i w tym wypadku zostaje to dalej tylko plotką!!! :vw:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do niektórych to można mówić, tłumaczyć itp, a efekt? Jakby grochem o ścianę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nol, mógłbyś rozwinąć swoje rozważania???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwinąłem już wcześniej, również w tym wątku. Argumenty, także naukowe - patrz wyżej na odnośnik do publikacji National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA), Department of Transportation - zostały wyłożone. Problem polega na tym, że na forach rzadko się jakiekolwiek argumenty akceptuje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dnośnik do publikacji National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA), Department of Transportation

A nie pomyliłeś przypadkiem kontynentów. Co mi tu piep... o prawie w USA, tam możesz w niektórych stanach kupić sobie broń bez pozwolenia.... Jako Polacy i członkowie UE podporządkowujemy sie ogólnym zasadom i obowiązującemu prawu w UE. Kolego, przewaliłem kilka aktów prawnych, pytałem się w Stacjach Kontroli pojazdów i co?? Przeczytaj, jak znajdziesz coś o reflektorach z lampami wyładowczymi to możemy dyskutować dalej

 

"Dz.U. 2003 nr 32 poz. 262

 

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia"

 

Pewnie chcesz mnie też spytać czy mam takie xenony o których rozmawiamy??? Otóż nie, NIE MAM ale nie lubie jak się ludziom wmawia głupoty.pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pomyliem zadnych kontynentow - podalem tamtejsze badania jako naukowe fakty, ktore jak wiadomo dotycza calego swiata (chyba ze wydaje Ci sie, iz w Stanach jest inna fizyka). Nie napisalem o zadnych aktach prawnych tamtego kraju, a juz w ogole nie wspomnialem, ze ich regulacje dotycza Polski. Polecam nauke czytania ze zrozumieniem - tamta publikacja miala uswiadomic ludzi, ze wcale nie jest tak, ze nie oslepiaja ludzi z naprzeciwka stosujac garazowe przerobki.

 

O nic Cie rowniez nie chce pytac, poniewaz dyskusja na takim poziomie mnie nie interesuje. Podalem do ogolnej wiadomosci pewne fakty i nie oczekuje, ze ktos je zrozumie i zaakceptuje (nie kazdy w tym kraju musi byc inzynierem i miec pojecie o pewnych zjawiskach i posiadac szacunek do liczb, ktore za nimi stoja). Dla mnie mozesz sobie montowac co chcesz - jest to tylko i wylacznie sprawa Twojej woli. Nie oczekuje rowniez od instytucji w tym kraju, zeby kiedykolwiek sie tym problemem zajely.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dla mnie mozesz sobie montowac co chcesz - jest to tylko i wylacznie sprawa Twojej woli.

A dla mnie nie. Jak sobie wrzucisz cos ciezkiego do bagaznika i bedziesz jechal z naprzeciwka to chce coś widzieć... Właśnie dlatego xenony są sprzedawane zawsze z sampoziomującym zawieszeniem (wymogi prawa, ale nie znam "adresu" do konkretnego zapisu) i spryskiwaczami ciśnieniowymi. Już w halogenowych reflektorach soczewkowych czystość lampy jest bardzo ważna, bo brud odkształca wiązkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dla mnie mozesz sobie montowac co chcesz - jest to tylko i wylacznie sprawa Twojej woli.

A dla mnie nie. Jak sobie wrzucisz cos ciezkiego do bagaznika i bedziesz jechal z naprzeciwka to chce coś widzieć... (...)

 

Mam podobne zdanie na ten temat, aczkolwiek w praktyce pisząc na forum lub rozmawiając "na żywo" nie spowoduję, że ktoś takich akcji zaniecha. Możemy sobie pisać co chcemy, a każdy i tak zrobi to, co uzna za stosowne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności