Skocz do zawartości
Father

1.8 TSI - zmiana typu oleju przy pierwszym przeglądzie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Niedawno Passat (1.8 TSI) przeszedł pierwszy przegląd po 1 roku użytkowania przy przebiegu 14000 km. Panowie w serwisie zalali mi tym razem silnik olejem Mobil 1 0W40 (New Life), pomimo, że fabrycznie zalany był Castrolem GTX Edge 5W40. Czy taka zmiana jest normalna i co ważniejsze, czy jest dobra do dla sinlika ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mobil ..... ja tam bardziej wierze w Castrola ale tragedii nie zrobili silnikowi na pewno.

Edytowane przez MarkII

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja co do castrola niem słyszałem zbyt wiele pochlebnych opinii..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie oleje można ze sobą mieszać bez problemu (chodzi o takie o podobnych właściwościach), ponieważ według nowych przepisów baza olejowa MUSI być identyczna wszędzie.

Oleje różnych producentów różnią się więc różnego rodzaju uszlachetniaczami, dodatkami itp.

 

Nic się nie stanie, jak po jeżdżeniu np. na Mobilu wymienisz na Castrol. Nic by się także nie stało, jak byś do Mobila znajdującego się w silniku dolał Castrol o podobnych lub lepszych właściwościach (lepkość i inne czynniki).

 

 

Co do jakości w/w olejów to się nie wypowiem, ponieważ jeżdżę na oryginalnym oleju VW (a nie wiem przez kogo on jest tak naprawdę robiony :-D ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Castrol robi najlepsze oleje dla mas i to samochodowe jak i motocyklowe. Nie mowie tu o specyfikach z manufaktur i olejach typowo wyczynowych ale o tych dla pospólstwa.

 

To Castrol prowadzi najszersze badania, jest marka najbardziej nowatorską. To jemu zawdzięczamy Magnateca, formule TriZone. Ta marka się rozwija inne dreptają w miejscu. Rynek olejowy sledze od 1999 roku i Castrol rozwojowo nie ma sobie równych. Castrol wyznacza standardy w normach SL SM ..... reszta go goni. Proponuje sprawdzić lepkości poszczególnych marek w 150 st C, dodać do tego zawartość popiołu siarczanego. Castrol jest najczystszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a ja co do castrola niem słyszałem zbyt wiele pochlebnych opinii..

- a ja co do Castrola slyczalem wiele ZNAKOMITYCH opinii...

-no i "masz babo placek"... !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisał 1bandzior1

a ja co do castrola niem słyszałem zbyt wiele pochlebnych opinii..

 

- a ja co do Castrola slyczalem wiele ZNAKOMITYCH opinii...

-no i "masz babo place

 

 

Oj tam od razu placek.... Ile ludzi tyle opinii. Normalna sprawa.

A jeżeli chodzi o polaków to gdzie dwóch polaków tam trzy opinie.... ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość motocyklista

przejechałem Polonezem 185 tys.km cały czas na Castrolu. silnik do końca pozostał w doskonałym stanie(jak na Poloneza :) W serwisie trzeba ustalać jaki olej mają zamiar zalać i o jakich parametrach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Można mieszać jeżeli oleje maja te same parametry (współczynniki lepkości przy odpowiednich temperaturach). Jednak u mnie nastąpiła wymiana oleju z 5W40 na 0W40, a zatem na olej o innych parametrach. I to mnie martwi, a nie to, że zamiast Castrola jest Mobil.

 

Dodam tylko, że obydwa te oleje są tzw. olejami VW i zostały wlane przez VW w ramach 0 i 1 przeglądu serwisowego. Mam zwyczaj pobierania od VW informacji dokładnie na jakim oleju jeżdżę - stąd dowiedziałem się, że fabrycznie zalany był olejem Castro GTX, ale w butelkach z napisem VW, natomiast to, co wlali przy rocznym przeglądzie, pochodzi ze stajni Mobila. Póki oleje firmuje VW, to nie ma problemu - jednak dlaczego zmienili z 5W40 na 0W40 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo taniej kupili beczkę oleju od VW, akurat była wewnętrzna promocja.

 

Zapytaj po prostu delaera, raczej mało prawdopodobne by ktoś znał tu na forum prawdziwą przyczynę zmiany. Nie ma żadnych nowych wymagań co do olejów w silnikach VW.

 

0W ma lepsze parametry lepkościowe w niskich temperaturach niż 5W. To pewnie wiadomo. Generalnie jeśli VW nie zabrania 0W to można lać, gdy spełnia ich normy. W innych koncernach bywa różnie - np. PSA zabrania 0W-30 w silnikach HDi 1.6

 

Wg. mnie najważniejsze jest używać najlepiej tego samego oleju cały czas. Ciągłe zmiany lepkości oleju na pewno niczemu dobremu nie służą, bo oleje się różnią między sobą jednak trochę. Owszem, Rafineria Trzebinia rozlewa to samo pod różnymi markami (Orlen Oil, Texaco i inne), ale to pewnie też nic dla Was zaskakującego. Outsource`ing, drodzy Państwo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Oj tam od razu placek.... Ile ludzi tyle opinii. Normalna sprawa.

A jeżeli chodzi o polaków to gdzie dwóch polaków tam trzy opinie....

 

-he, he,he..., no i tutaj masz racje ;) ... !

A tak"po temacie", moim zdaniem - obydwa oleje (-Castrol i Mobil) sa wiecej, niz okay!!!

Najprosciej i NAJBEZPIECZNIEJ jest uzywac olejów ze specyfikacja zalecana przez producenta (-patrz-ksiazka serwisowa pojazdu!) i nie ma sie "bólu glowy" ;) ... !

 

-pozdrawiam!

 

Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

jaki olej polecacie zamiast Castrola 5w30 LL do silnika 1.8 TSI (CDAA) 160KM 2011 r. chciałby przejśc na Motul

- Motul Specific 504.00 507.00
- 8100 X-Clean+ C3 

Czy warto przejść z Castrol na Motul?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oleje C3 mają gorsze parametry. C3 spełniają wymagania normy, oleje bez tego oznaczenia są zgodne z normą. Niby to samo, ale różnica jest taka, że te drugie mogą być stosowane w serwisach jako oleje na wymianę. Czyli zostały przebadane przez VW, albo pod jego nadzorem. W praktyce zazwyczaj oleje z oznaczeniem C3 mają nieco większą zawartości związków siarki. W twoim przypadku to akurat dobrze, bo one poprawiają właściwości smarne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli rozumiem, że olej 8100 X-Clean+ C3 jest dobra wyborem zamiast Castrola 5w30 LL w moim silniki TSI? a Motula Specific w porównaniu do 8100 X-Clean+ C3 ja się ma?

Edytowane przez lukjack92

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy olej jest lepszy od castrola ... Ponoć X-clean ma dodatki czyszczące z nagaru, więc jeśli masz więcej niż 100000 przebiegu i nigdy nie robiłeś wodorowania, płukanki silnika itp to lepiej go nie lać. Z drugiej strony nie wiadomo, na ile to prawda, na ile marketing. Motul to bardzo dobry olej i obojętnie który wybierzesz zrobisz dobry wybór. Jeszcze lepszy wybór zrobisz jak kupisz olej Penrite Enviro, lub Ravenol VMP. Tylko szukaj pewnego źródła, bo motul lubią podrabiać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samochód kupiłem jak miał 128 tyś. przebiegu. zaraz po kupnie wymieniłem olej, zalałem Castrol 5w30 LL. teraz planuję użyć płukanki do silnika Liqui Moly i zalać teraz silnik olejem Motul 8100 X-Clean+ C3. Szczerze pierwszy raz słyszę o takich olejach o których właśnie wspomniałeś Penrite Enviro, lub Ravenol VMP. Sprawdzę pierw Motul, a przy następnej zmianie któryś z tych które poleciłeś. Na co powinienem zwracać uwagę w moim silniku, aby chodził zawsze jak najlepiej, podkreślam że przebieg na dzień dzisiejszy mam 138 tyś. Silnik na 10tyś km może pobrał jakiś 200-300 ml oleju. Dziękuję za pomoc 

Edytowane przez lukjack92

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności