Skocz do zawartości
yoda2

wymiana uszczelki szyberdachu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam koledzy ,kilka dni temu zauważyłem w moim pasku że cieknie mi szyber dach.w związku z tym mam pytanie czy można wymienić uszczelkę bez zdejmowania podsufitki,czy jest może jakiś sposób.Zaznaczam że kanały odpływowe są drożne,za to uszkodzona jest uszczelka.Proszę pomóżcie bo nie będę przecież jeździć z kapiącą na głowę wodą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy można wymienić uszczelkę bez zdejmowania podsufitki
jeżeli chodzi o tą uszczelkę wokół blachy to spokoje da się ją wymienić bez rozbierania podsufitówki. Na zamkniętym szyberdachu odsuwasz tą podsufituwkę co jeździ razem z szybrem do tyłu unosząc lekko tą część która się podnosi kiedy szyber jest uchylony. Blacha jest przykręcona na 4 torksy po bokach odkręcasz je i wypychasz blachę do góry.
.Zaznaczam że kanały odpływowe są drożne,za to uszkodzona jest uszczelka.
Zanim zaczniesz bawić się z uszczelką ja bym na twoim miejscu jeszcze raz przyjrzał się odpływom (są 4) bo generalnie kiedy są drożne to nawet na uchylonym szybru jeżeli deszcz nie zacina to nie powinno ci kapać na głowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpływy są w 100%drożne,wczoraj sprawdzałem,uszczelka jest trochę poharatana,w miejscu w którym szyber chowa się w dach uszczelka była popękana więc poleciałem po niej specjalnym silikonem ,który można obrabiać i podkleiłem spód klejem do uszczelek w spraju bo była odklejona na całej długości.po wyschnięciu wszystkiego próba generalna-mycie auta <szyber trochę wilgotny ,czekam na deszcz zobaczymy co będzie .Jak się wkurzę to zasilikonuje na stałe ,chyba że mnie wcześniej szlak trafi!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie da się kupić tej uszczelki? bo tez mam do wymiany. jak mocniej pada to tez wilgoć się pojawia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uszczelka szyberdachu służy wyłącznie do wytłumienia szumu powietrza opływającego dach. Wodę odprowadzają rynienki i odpływy. Założenie nawet nowej, oryginalnej uszczelki nic nie pomoże. Szyberdach nie ma prawa puszczać wody, nawet jeśli jest uchylony. Sprawdźcie rynienki i odpływy.

 

czy można wymienić uszczelkę bez zdejmowania podsufitki

 

Uchylasz szyber, uderzasz dłonią (nie młotkiem :P ) w krawędź maskownicy szybra w kierunku tyłu samochodu, maskownica wyskakuje z zaczepów, wtedy przesuwasz ją do tyłu, na podsufitkę i masz dostęp do śrub trzymających szyber - zresztą w ten sposób można wyjąć maskownicę, obracając o 90 stopni i wyjmując do przodu (można, bo sam to robiłem kilka razy).

 

Montaż w odwrotnej kolejności, również na uchylonym szyberdachu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już nie wiem o co chodzi z moim szybrem,woda schodzi mi pięknie przez cztery odpływy ,2przednie i 2 tylne a woda się pojawia,wczoraj sprawdzałem .Woda w rynienkach nie stoi to o co tu chodzi że pojawia się przeciek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może masz gdzieś pęknięcie? Nie widać a sączy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uszkodzona rurka spustowa albo niedokładnie siedzi na króćcu spustowym ramy szybra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli delikatnie odchylić podsufitkę i polać dach wodą to po pewnym czasie będzie widać, w którym miejscu kapie.... I to niekoniecznie z wężyków.

Można zamknąć szyber, schować tę przesuwną zasłonę i polewać dach. Być może będzie widać, jak kapie woda w tylnej części szybra. Być może woda zacieka szybrem dalej, niż powinna i zamiast skapywać do tej plastikowej rynienki, kapie obok niej....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to tak ,woda spływa po uszczelce częściowo poza rynienkę i sączy się do środka.Dziś padało i wielkie zdziwienie ,nie było żadnego przecieku.Zobaczymy jak będzie później.Dzięki koledzy za wszystkie podpowiedzi .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpływy są w każdym rogu szybra ( na każdej krawędzi) dobrze jest je przepchać pancerzem od rowerowej linki hamulcowej tylko trzeba uważać żeby rurki nie odczepiły się od szybra bo będzie tamtędy przeciekać, przednie odpływy kończą się trochę za przednim słupkiem , polej wodą rynienki szybra i zobacz którędy wyleci i czy woda nie zatrzyma się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po cofnięciu tapicerki szyberdachu w środku do tyłu i następnie odkręceniu 4 torxów i zdjęciu blachy szyberdachu udało mi się zidentyfikować 2 PRZEDNIE odpływy - są drożne.

 

Gdzie są pozostałe dwa odpływy z tyłu, na samym końcu tych szyn z tyłu? Jeśli tak to się bez rozbierania tapicerki nie zidentyfikuje pewnie czy są drożne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, na końcu stelaża z tyłu są odpływy. Weź wkład linki np hamulcowej czy sprzęgłowej i sprawdzisz czy rurki są drożne a w razie czego również dobrze się tym przepycha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak, na końcu stelaża z tyłu są odpływy. Weź wkład linki np hamulcowej czy sprzęgłowej i sprawdzisz czy rurki są drożne a w razie czego również dobrze się tym przepycha.

 

Dałeś radę bez zdejmowania podsufitki? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu wymieniałem tę uszczelkę i bez oleju silikonowego lepiej do tego nie podchodzić, bo krawędzie są mocno - że tak to ujmę ;-) - spasowane; zaznaczam, że była to nowa uszczelka i tym samym nie była twarda ze starości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie wyrwałeś nową uszczelkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gdzie wyrwałeś nową uszczelkę?

 

Przepraszam za opóźnienie. W ASO w Suwałkach - mieli na stanie od wielu, wielu lat, tak więc mogłem dość mocno ponegocjować - ostatecznie dałem ok. 150 zł brutto; była to ostatnia sztuka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności