Skocz do zawartości
Grimson

Jaki macie zasięg CB radia

Rekomendowane odpowiedzi

To nie jest odpowiedni temat na zamieszczanie rzeczy takiego typu. Zapraszam do działu Off topic.

To jest jak najbardziej odpowiedni temat do zamieszczania tego typu linków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko tak naprawde zalezy od anteny, czułosc odbiorników, w kolejnosci od uksztaltowania terenu a na koncu mocy wyjsciowa radia.

 

Dalekie lacznosci mozna robic tak jak wspominali koledzy przy dobrej propagacji. Link z powyzszgo postu jak najbardziej moze sie komus przydac kto bawi sie w te rzeczy.

Antena do DX-owania (robienie dalekich lacznosci) powinna promieniowac pod niskimi katami.

Ma na to wplyw wiele czynnikow min. jej budowa oraz wysokosc zamontownia na powierzchnia gruntu.

 

Wracajac do tematu nie sposob pakowac KW (kilowaty) mocy w antene zeby byc swietnie slyszalnym i jak najdalej chodzi o to zeby przy jak najmniejszej mocy byc slyszalnym dobrze i daleko.

Tutaj pole do popisu jest w antenach i wyborze dobrego radia o dobrych parametrach dobiornika-niestety zawsze wiaze sie to z wyzsza cena sprzetu.

 

Jak wspomniałem przy lacznosciach mobil-mobil ma tez wplyw ukształtowanie terenu. W przypadku nadawania z terenu zabudowanego, dolin, zalesien-zasieg jest mniejszy niz w terenie otwartym, niczym nie osłoniętym.

W przypadku wyjechania na jakies wzniesienie, szczyt-zasieg znacznie sie poprawia i mozna przeprowadzac lacznosci na kilkadziesat i wiecej km.

Napewno niejeden z Was slyszal jak wolaly stacje podajace sie za DX-owe z jakichs szczytow.

 

Pozdrawiam

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30km, radio president

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30km, radio president

A antena? Bo radio to akurat nic tu nie ma do rzeczy.Ja z Ultra III mam 40 km.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z ultra 3 chyba 30m,,,to nie zalicza się do radia tylko szumofonów,,,mowa o nowych wynalazkach,,marki cobra,,stare egz to inna bajka,,,a w podsumowaniu dodam ,że co do zasięgu to dużą rolę odgrywa antena czym dłuższa tym lepsza,powyżej 1,5 zasie będzie większy niż z anteną do 1m....dwu krotnie,wiadomo ,jak radio posiada wstęgi to dalej dolecisz i usłyszysz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kajoj piszesz od rzeczy ;) Nie wspominamy o propagacji, to raz, dwa czytaj ze zrozumieniem.ANTENA TO PODSTAWA.Czy to Ultra, czy jakieś inne radio, osiągi na danej antenie będą takie same.Wiadomo też że na SSB zalecisz dalej, bo to i większa moc ;)

Tutaj chyba głównie chodzi o emisję AM, jaką na co dzień każdy z nas stosuje w samochodzie.Dlatego pytam o antenę jaką ma Maxman, bo pisane samego radia, mija się z celem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Santiago 1200 w dziurze, President Walker typowe 4W.

W Warszawie do 10km, poza miastem 20km, max.25km. Z tym że to ja słysze innych z takiej odległości (gdy znam trasę, a ktoś podaje swoje położenie), ale biorę poprawkę, że wiele osób ma antenę na magnesie.

Łączność obustronna poza miastem jakieś 15km.

Wszystkie dane dla kanału 19.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znam wiele osób, które mają anteny na magnesie działające lepiej niż u wielu innych z zamontowanymi w dziurze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Znam wiele osób, które mają anteny na magnesie działające lepiej niż u wielu innych z zamontowanymi w dziurze.

 

Jeśli masz zamontowana na stałe antenę 120 cm., a ktoś na magnesie 200 cm., to i nie dziwne.

Jednak jeśli użyją tej samej anteny, to zwykle mocowanie na stałe daje lepszy efekt.

Jednak to jest rozważanie małego Kazia, że samochód który ma na liczniku 280 jest lepszy od tego co ma "tylko"240.

Propagacja zależy od wielu czynników i ocenianie zasięgu na podstawie wyłącznie sposobu mocowania jest nieco dziecinne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele zależy od budowy anteny, zestrojenia itp.

Czasami krótsza na magnesie działa lepiej od długiej w dziurze.

 

Dokładnie odpowiadałem na ten fragment:

Z tym że to ja słysze innych z takiej odległości (gdy znam trasę, a ktoś podaje swoje położenie), ale biorę poprawkę, że wiele osób ma antenę na magnesie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czasami krótsza na magnesie działa lepiej od długiej w dziurze.

Zależy ile krótsza.Poza tym, dwie anteny zestrojone i w rezonansie, to nie ma takiej opcji.Praw fizyki nie oszukasz, chyba że wzmacniaczami lub przedwzmacniaczami.Dłuższa odległość i krótsza ginie w tłumie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Winny jestem pewne wyjaśnienie add powyższego dziura vs. magnes.

Nie jestem żadnym /specem/ od CB, a jedynie kiedyś rozglądając się za pierwszym zestawem pytałem na grupie usenet cb, oraz w zakładach montujących CB, co lepsze i dlaczego. Wady i zalety.

Ogólna konkuzja była, że dziura lepsza, ale ... robi się dziurę w karoserii. A nie każdy chce i/lub może sobie na to pozwolić, aby centralnie dziurawić dach auta. Więc dla tych są magnesy (to tak w dużym uproszczeniu relacje które słyszałem)

---zastrzegam, że tak to zrozumiałem, ale mogłem coś pokręcić

 

A że mój pasek zblżał sie do wieku, w którym dziewczyny stają się kobietami, i żadne gwarancje na blachę i korozję już mnie nie dotyczyły, więc zdecydowałem się na dziurę w dachu. A gdybym kiedyś miał sprzedawać (teraz już tego nawet nie rozważam), to bym sprzedał razem z anteną.

 

Natomiast faktem jest, że statystycznie patrząc, na ogół widzi się sporo krotsze anteny i często na magnesie - stąd (może niefortunny) skrót myślowy: krótka antena=antena na magnesie.

 

Faktem jest też, że często ja kogoś słyszałem kilka km wcześniej, niż było możliwe nawiązanie łączności dwustronnej. Ale może fabryczny Walker ma gorsze nadawanie niż odbiór(?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie tak jak myślisz.Jeżdżą ciołki z wykałaczkami na dachu, i do tego radia wyskręcane ile się tylko da, bo im szumi.

Ty mając dłuższą antenę, nawet na skręconym radiu usłyszysz z dalszej odległości, ale ten z kikutem nie koniecznie usłyszy Ciebie.

Walker jest dobrym radiem, jak nadawczo tak i odbiorczo.Magnes, to ostatnia rzecz polecana w montażu anten.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zależy ile krótsza.Poza tym, dwie anteny zestrojone i w rezonansie, to nie ma takiej opcji.Praw fizyki nie oszukasz, chyba że wzmacniaczami lub przedwzmacniaczami.Dłuższa odległość i krótsza ginie w tłumie.

Różnica tkwi w różnej budowie anten i tu się pojawiają możliwości oszukania praw fizyki, jeśli je ograniczymy tylko do fizycznej długości.

Inaczej będzie zachowywała się antena 7/8 od 5/8 czy 1/4 długości fali. W praktyce, większość anten samochodowych to skracane 5/8.

W przyrodzie występują też (nieskracana) 1/4 długości - osobiście znam 3 sztuki jeżdżące po Warszawie i codziennie z ich użytkownikami rozmawiam. Diamond CR-11 jest według producenta skracaną 1/4 fali. Z kolei President Texas jest oficjalnie skracaną 7/8 fali.

Oprócz długości fali i jej wpływu na zachowanie anteny dochodzi też sama budowa anteny. Powszechnie występują anteny dolnocewkowe i helikale. Są jeszcze anteny środkowocewkowe (centre load) i górnocewkowe (top load). Występują też hybrydy, czyli łączenie anteny helikalnej z prętową.

Edytowane przez Chmarski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W przyrodzie występują też (nieskracana) 1/4 długości

Czyli 2,75 na dachu? No nieźle ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli 2,75 na dachu? No nieźle

 

Znam takiego jednego ze Zgierza, co czasem taką zakładał na swojego Kadeta ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W przyrodzie występują też (nieskracana) 1/4 długości - osobiście znam 3 sztuki jeżdżące po Warszawie i codziennie z ich użytkownikami rozmawiam.

Hmm, zrób zdjęcie i wstaw, bo jakoś nie wierzę :niekumam Ale pewnie będzie z tym problem, znając życie :fajny

Znam tylko SIRIO L STRAHLER która mierzy 2.75, ale z tym nie da się jeździć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hmm, zrób zdjęcie i wstaw, bo jakoś nie wierzę

 

Potwierdzam. Pamiętam go ze zlotów, biały opel kadet i ogromny biały bat. :dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności