Skocz do zawartości
adams

Rozerwało czujnik od klimy - co jest przyczyną?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Dzisiaj padła mi klima, a dokładniej: podczas pracy klimatyzacji coś głośno strzeliło. Okazało się że rozerwało czujnik który znajduje się przy ścianie grodziowej na tych aluminiowych rurkach, zaraz poniżej zaworków do napełniania klimy. Czynnik oczywiście uciekł. Co mogło być przyczyna tej usterki?

 

Dodam że tydzień temu dość dziwnie przez jakiś czas zachowywała się sprężarka klimy. Na postoju dawała co chwilę ciśnienie i się wyłączała, mniej więcej w przerwach co sekundę. Na sekundę się włączała i na sekundę wyłączała i tak w kółko. Olałem sprawę bo na trasie chłodziła dobrze, i już później jej przeszło...

 

Czy to może mieć jakiś związek? Za duże ciśnienie w układzie? czy może zwyczajne zmęczenie materiału? Podmienić czujnik, nabić układ i jazda?!

 

chodzi o ten czujnik http://allegro.pl/czujnik-cisnienia-vw-seat-audi-nowy-golf-sharan-i1686317323.html

Edytowane przez adams

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Presostat tak czy siak musisz dać nowy, przy nabijaniu klimy sprawdzą Ci ciśnienia. Jeśli będą w normie to masz odpowiedź. IMO zawór bezpieczeństwa w kompresorze prędzej wypuści czynnik niż doprowadzi do takiego wzrostu żeby wystrzeliło cokolwiek w układzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może było zbyt wysokie ciśnienie z powodu małej wydajności skraplacza czyli chłodnicy klimy będącej przed chłodnicą silnika.

Po napełnieniu wszystko powinno wyjść na manometrach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakiś miesiąc temu badałem ciśnienie i było "idealne" według fachowca Ceglarza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawa się rozwiązała...

 

-wymieniłem czujnik

-sprawdzona została szczenność - ok

-nabicie gazu

-sprawdzenie ciśnienie, iii podskoczyło do 30 barów :D i nic się nie urwało :rotfl: szczelny mam układ :D

 

winny okazał się spalony bezpiecznik :/ nie załączał wentylatorów a zarazem świateł cofania i tempomatu :/

 

sprawa banalna, koszt już nie tak banalny :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ktory bezpiecznik? pod maska czy pod kierownica?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pod kierownicą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezpiecznik nr 14.

P.S. Adams jako pierwszy "zamknął" mi zegar na stacji do klimy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ty zamknąłeś mu obrotomierz w tunelu w warszawie jak wracaliśmy z ogólnopolskiego i text na CB

- ceglarz ty h....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak wlacza i wylacza kompresor na postoju - winne sa wentylatory - u mnie np. jeden padl i taki byl objaw. Ceglarz o tym nie wiedzial ? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj, tak będzie, jeśli czynnik nie skropli się w skraplaczu. Tak dzieje się przy małej wydajności chłodnicy klimy a powodem tego jest brak jej chłodzenia:

-spalony silnik wentylatora chłodnicy,

-przepalony jego bezpiecznik, jak w tym przypadku,

-zanieczyszczenia między lamelami chłodnicy klimy,

-załamane lamele -utrudniony bądź niemożliwy przepływ powietrza chłodzącego...

 

Rośnie ciśnienie w układzie a sprawnie działające zabezpieczenia zdejmują napięcie z elektrosprzęgła sprężarki wyłączając ją...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli ciśnienie doszło Ci do 30 barów to śmiem twierdzić że dalej masz coś nie tak ,presostat powinien rozłączyć awaryjnie kompresor zanim ciśnienie w układzie dojdzie do 20-25 barów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
,presostat powinien rozłączyć awaryjnie

,,,I właśnie to zrobił...:lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Józuś!!! W b4 kręcą się oba wentylatory na raz, są połączone paskiem klinowym.

Nieprawda Jacku, ja tylko zredukowałem z 4 na 2:P

Edytowane przez Ceglarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu z pierwszego posta widać wyraźnie

HP 32 kg (/cm.kw.) czyli 32 bar

Oznacza to, że takie maksymalne ciśnienie może panować w układzie klimy ale nowej. W starszych sprężarkach ładuje się nieco mniej czynnika, by maksymalne ciśnienie było niższe, co przekłada się na wydłużenie jej żywotności...

 

 

A tam było znacznie wyższe ciśnienie :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Józuś!!! W b4 kręcą się oba wentylatory na raz, są połączone paskiem klinowym.

 

jak wlacza i wylacza kompresor na postoju - winne sa wentylatory - u mnie np. jeden padl i taki byl objaw. Ceglarz o tym nie wiedzial ?
czytanie ze zrozumieniem :):) napisalem wentylatory - pamietam jak jest w b4 bo sam mialem :) a o jednym napisalem na przykladzie terazniejszego auta :) Cegla mniej pijcie tam w tym warsztacie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie czujnik mógłbyć "felerny" i nie potrafił utrymać tych 32 barów, ale to tylko moje przypuszczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i znowu przepalił mi się bezpiecznik, tym razem w porę to dostrzegłem!

 

co może być tego przyczyną?

 

gdy mam przepalony bezpiecznik to nie działają wentylatory, tempomat (dokładany, bezpiecznika nie zmieniałem) i światła cofania

 

wsadziłem troszkę większy i narazie jest ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności