Skocz do zawartości
Grimson

Wpływ deszczu na antenę na magnesie

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, czy woda która zebrała się pod magnesem anteny dachowej jest neutralna dla odbioru?

 

Dziś pojeździłem rano w deszczu, potem przestało lać i samochód stał pod chmurką. Jak zdejmowałem teraz (czytaj popołudnie) antenę, to pod magnesem zobaczyłem trochę wody :zeco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pewno odczuje lakier,,,odbiór nie,,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Delikatnie wzrasta SWR*. Dla odbioru różnica niewielka. Przy nadawaniu moga się pojawić problemy ze sprzęganiem się.

Ja zawsze osuszam miejsce pod magnesem po deszczu, a i tak ten SWR jest delikatnie wyższy.

 

*) Moja antena stroi się szeroko. Przy strojących się węziej antenach może być większa różnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zależy jaką masz antenę akurat sirio wąsko się stroi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Astatica. A Sirio też się różnie stroją. Jedne węziej, inne szerzej. Wszystko zależy od modelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z czystego doświadczenia śnieg czy deszcz nie mają większego wpływu na odbiór. Mogą tylko i jedynie przyczynić się do szybszego zużycia elementów wewnątrz anteny. U mnie doprowadziło to uszkodzenia i przetarcia kabla antenowego co spowodowało przebicie masy i z odbiorem/nadawaniem działy się cuda wianki. Z własnego doświadczenia najlepiej jest od czasu do czasu zajrzeć w bebechy anteny zobaczyć w jakim stanie są połączenia kabla. Dodatkowo można zabezpieczyć całość jakimś środkiem anty-korozyjnym. Co do śladów jakie magnes zostawia na lakierze. U siebie oprócz gumowej osłony mam pod nia kawałek arkusza folii magnetycznej wyciętej pod wymiar. Zawsze przed założeniem anteny wycieram miejsce gdzie stoi i od długiego czasu nie mam żadnego śladu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja również nie zauważyłem problemów z odbiorem czy nadawaniem jedyne zmiany (antena wilson litle will) to zaśniedziałe połączenia przy cewce i przewodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam Cie że to nie jest jedyna antena która cierpi na takie przypadłości. Tak jak napisałem wyżej od czasu do czasu warto zajrzeć do bebechów anteny i w porę zabezpieczyć niż potem wywalać antenę na złom. Doskonale do zabezpieczenia takich rzeczy nadaję się zwykły tawot lub biały smar. Oczywiście trzeba pamiętać żeby nie doprowadzić w jakiś sposób do zetknięcia plusa z masą ponieważ może to jedynie pogorszyć działanie samej anteny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedyny wpływ jaki moze miec woda pod magnesem to to zemoze ci sie trochę ślizgać po dachu.. przecież nie ma wpływu na odbiór hahah to ze jest gorszy odbiór to ze sie pogorszyła pogoda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie byłbym taki pewien. Czasami mogą się pojawić problemy ze sprzęganiem. To najczęstszy objaw.

SWR jak najbardziej się zmienia. Wiem, bo mam na stałe zamocowaną SWR-miarkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Deszcz nie tylko ma wpływ na anteny magnesowe (woda pod magnesem/gumowa uszczelka anteny)

Może mieć też wpływ na anteny montowane na "sztywno" do samochodu.

Wystarczy ze bedzie jakas nieszczelnosc na antenie i woda dostanie sie do srodka (tam gdzie znajduje sie cewka).

Gdy zabudowa cewki jes przezroczysta latwo to zauwazyc (kropelki wody wewnatrz).

Tak jak pisali koledzy powoduje to min zmiane SWR lub jak kto woli WFS (Wspolczynnik Fali Stojacej) a czasmi problemy podczas nadawania tzw sprzeganie (czyli piszczenie) u naszego odbiorcy z ktorym rozmawiamy.

 

Ja u siebie nieszczelnosci zalatwilem silikonem na plastikowych laczeniach elementow anteny.

 

Pozdrawiam

Rafal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności