Skocz do zawartości
herbu

LPG w automacie

Rekomendowane odpowiedzi

Przerobiłem już wiele aut z instalacjami gazowymi, ale po głowie chodzi mi zakup auta z automatyczną skrzynią biegów. Jeżdżę w 80% po mieście i powoli (chyba się starzeję grin.gif ) coraz mniej chce mi się machać lewarkiem i ręcznie zmieniać biegi. Poza tym żona może w końcu zrobi prawko i jazda automatem na pewno będzie dla niej łatwiejsza do ogarnięcia.

Ale do rzeczy - chodzi mi o problem dotyczący przełączania z benzyny na gaz w autach z instalacją II generacji. Otóż normalnie realizowane jest w ten sposób, że po przekroczeniu odpowiednich obrotów (powiedzmy 2500) silnik automatycznie przełącza się na LPG. Ale jeśli chcę rano, czy w zimie pojechać powiedzmy 1 km na LPG to nie przekraczam tych obrotów i nie ma problemu. A jak to wygląda w autach z automatyczną skrzynią biegów? Na chłopski rozum, to biegi zmieniają się przy wyższych obrotach, więc teoretycznie już przy załączeniu 2 biegu auto przełączy się na LPG. I jak temu zapobiec? Dodam, że chodzi mi o automaty montowane przede wszystkim w Golfie III oraz Passacie B3, B4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hyhy, widać, że nie jeździłeś automatami.

 

Skrzynia przełącza biegi w zależności od sposobu operowania pedałem gazu. Jak naciskasz delikatnie, to biegi zmienia przy niskich obrotach - passek B3 2E wkłada 4-kę przy 60km/h, ale jak mu przywalisz do podłogi, to pociągnie do 100km/h na dwójce, a na trójce do 160km/h.

Nie miałem co prawda obrotomierza, ale na słuch to zmieniał biegi poniżej 2tys. przy równym terenie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jak to wygląda w autach z automatyczną skrzynią biegów?

Po uruchomieniu silnika delikatnie dodajesz gazu przy położeniu lewarka w pozycji "P" i samoczynnie przełączy się instalacja na gaz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

herbu, można jeszcze (w zależności od opcji centralki) założyć czujnik temperatury cieczy i nie przełączy na LPG dopóki temperatura nie będzie równa lub wyższa od żądanej (to się wtedy ustawia w centralce).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo prosto się to robi, wyłączasz LPG dopóki silnik się nie nagrzeje. Kiedy strzałka od temperatury się ruszy uruchamiasz gaz i przeskoczy przy pierwszej okazji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale jeśli chcę rano, czy w zimie pojechać powiedzmy 1 km na LPG...

 

rozumiem, że chodziło o PB jednak a nie o gaz :)

 

Ja wcale nie używam automatu. Przełącznik mam 3-pozycyjny:

 

1PB

0LPG

2AUTOMAT

 

I zawsze zapalam na 1, jak się auto zagrzeje to przełączam na 0LPG. Jak kończę jazdę to przełączam na benzynę i po sekundzie gaszę auto.

 

Staram się nie katować auta jak jest zimne ale czasem się zdarza że trzeba coś wyprzedzić zanim jeszcze gaz włączę - a u mnie w automatycznym przełączaniu na gaz oznacza to szarpnięcie - benzyna jest odcięta a gaz musi "zatrybić" więc podczas przyspieszania jest odczuwalne dość mocno szarpnięcie. A gdy przełączam sam a nie zależnie od obrotów - robię to podczas hamowania silnikiem i jest idealnie płynnie.

 

Dlatego też bierz automat skoro nad takim się zastanawiasz, a elektronikę weź taką do LPG żeby bez kłopotu można było sterować instalacją manualnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam LPG II gen w moim autku.. Oczywiście skrzynia automatyczna, przełączanie B-G automatyczne przy obrotach spadających powyżej 2500 oraz temperaturze 21stopni. Jak jadę na benzynie i wyprzedzam coś a temperatura już warunek =>21st. to i tak nie przełączy dopuki obroty nie zaczną spadać (przełączenie następuje dopiero jak skończe wyprzedzać i popuszcze nogę z gazu). I nie ma szarpnięcia dzięki temu. Instalacja KME Bingo s-4, parownik BRC at90e.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo cwane rozwiązanie z tym przełączaniem przy spadających obrotach. Ciekawe czy u mnie da się takie cudo zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ciekawe czy u mnie da się takie cudo zrobić.

 

Podjedź do gazownika, niech podepnie kabelek i Ci zmieni. Ja tak miałem tez ustawione :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy najbliższej okazji sprawdzę i u siebie czy jest taka opcja, sprytne rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość instalacji IIgen ma taką możliwość, wystarczy tylko w kompie ustawić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności