Skocz do zawartości
GTS

Jak naprawić wyciek wody do samochodu z klimatyzacji, opis i fotki. Woda w aucie.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Problem miałem jak sporo użytkowników Passata, mianowicie woda z klimatyzacji na dywaniku pasażera. Poczytałem forum i ze wskazówek które wyczytałem, zabrałem się do udrożnienia odpływu z parownika klimatyzacji. Poniżej krótki opis i fotki ze wskazówkami jak to naprawić. Nie jestem jakiś wybitnie uzdolniony mechanik, tylko amator, który nie lubi płacić za naprawy, które można wykonać samemu. Chcesz mieć dobrze, zrób sobie sam, a kaskę dla mechanika przeznacz lepiej na browarka :browar.

Pełny opis poniżej i wybrane fotki, reszta fotek spakowana do pobrania(nie można dodać więcej jak 10 załączników :dupablada)

Fot. 1: Tylko takie narzędzia użyłem do naprawy.

viu1307536591o.jpg

Fot. 2: Cel obrany :dobrze

jdv1307536591d.jpg

Fot. 3: Śrubka od schowka, analogicznie druga po prawej.

arx1307536591m.jpg

Fot. 4: Po otwarciu schowka kolejna po lewej i prawej.

bfi1307536591x.jpg

Fot. 5: Na górze kolejne 3szt, na fotce lewa i środkowa.

cqs1307536591g.jpg

Fot. 6: Odpinamy kable od oświetlenia schowka.

bwy1307536813h.jpg

Fot. 7: Ściągamy zaślepkę z boczka i odkręcamy śrubkę, w górnej części osłony zdejmujemy ją z zaczepu pociągając do środka i dopiero podciągamy do góry(nie idzie lekko, przyda się śrubokręt by lekko podwadzić).

viu1307536813k.jpg

Fot. 8: Odginamy wykładzinę razem z wygłuszeniem zaczynając od prawej. Nie idzie lekko, ale nie jest przyklejona i po chwili jest odgięta do wymaganej pozycji.

cqs1307536813u.jpg

Fot. 9: Tak wygląda po odgięciu, użyłem klucza nr8 do przytrzymania tapicerki(dla komfortu pracy :fajny).

opt1307536813g.jpg

Fot. 10: To miejsce zatkania odpływu i przyczyna wody w samochodzie(w 95% przypadków).

jdv1307536812g.jpg

Fot. 11: Odkręcamy plastikową nakrętkę kluczem nr. 10.

jdv1307536956e.jpg

Fot. 12: Po skonstruowaniu takiej przedłużki z dostępnych mi kluczy. Im dłuższa tym lepsza, ja nie miałem już nic żeby wykorzystać na wydłużenie. Klucz nr 10 i druga nakrętka po drugiej stronie do odkręcenia.

klz1307536956z.jpg

Fot. 13: Mało miejsca, ale wciskamy rękę po prawej i nakierowujemy klucz na nakrętkę. Trzeba odgiąć lekko tapicerkę po lewej stronie na dół i górne wygłuszenie unieść, żeby nie blokowały dostępu do nakrętki. Jak nie posiadasz wkrętaki na aku to można użyć zwykłej grzechotki.

bwy1307536956x.jpg

Fot. 14: To okolice gdzie wkładamy nasz zestaw.

bwy1307536956a.jpg

Fot. 15: Po odkręceniu nakrętki demontujemy lejek. Nie idzie łatwo, najpierw ściągnąłem z tylnej części ze śruby, co była nakrętka i uniosłem do góry, potem podwadziłem lekko z prawej śrubki i uniosłem do góry. Odgiąłem gumę na dole lejka i wyciągnąłem z niej lejek. Guma, co została(ta żółta) to nic innego jak uszczelka przed zapachami z klimy, wody ze skraplacza lub zapachów z zewnątrz. Jest bardzo elastyczna, i przy ściąganiu lejka poddaje się z łatwością nie niszcząc przy tym, ułatwia to ściągnięcie lejka.

opt1307536956b.jpg

Fot. 16: Ja ściągnąłem tą gumę, żeby mieś lepszy widok na rurkę od obudowy skraplacza, sprawdzamy czy nie jest zatkana( mały śrubokręt lub drucik).

klz1307537099t.jpg

Fot. 17: Przetykamy zatkany odpływ. Ja zrobiłem to w drastyczny sposób, wsadziłem śrubokręt, aż dotarł do osłony pod spodem samochodu. Było tam sporo błota, ziemi, liści i wszystkiego, co napotkasz na naszych drogach. Na fotce widać, dokąd dotarł śrubokręt, na tej głębokości jest już osłona pod spodem auta. Na pierwszej fotce widać długość śrubokręta.

viu1307537099x.jpg

Fot. 18: Dla pewności i wypłukania reszty zanieczyszczeń przepłukałem woda, na początek małym ciśnieniem, a potem większym. Woda wylewała się pod samochód.

opt1307537099u.jpg

Składanie wszystkiego w odwrotnej kolejności. Pamiętaj, że przy użytkowaniu klimatyzacji i zaobserwowaniu wycieku wody pod samochodem, nie martw się tym; TAK MA BYĆ!! Lepiej pod autem jak w nim na dywanikach :D. Jak masz jakieś pytania to pisz. Pozdrawiam i mam nadzieję, że wystarczająco dokładnie opisałem wszystko.

GTS

k1.jpg

k5.jpg

k7.jpg

k9.jpg

k11.jpg

k12.jpg

k14.jpg

k16.jpg

k17.jpg

klim.rar

Edytowane przez GURAL
Wrzuciłem fotki do tekstu wg. kolejności
  • Like 2
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poradnik wpadł mi w ręce zanim zdążyłem o to zapytać. ostatnio właśnie zauważyłem dziwne przecieki wody ze storny pasażera spod plastiku (jak na zdjęciu w pierwszym rzędzie, 3cie od lewej) chyba wiem już gdzie szukać. Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeniesione do warsztatu B5, bo tego modelu dotyczy opis.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super opis. Tego mi było potrzeba. A czy mógłbyś wrzucić zdjęcie tego nieszczęśliwego lejka, ale taki, na którym widać oba miejsca mocowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam i pozdrawiam, opis godny polecenia wszystkim, pomogłeś mi bardzo dziękuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zadam głupie pytanie :)

Czy ten manual też się odnosi do 3bg ??

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Myślę, że tak, konstrukcja w obu modelach się nie zmieniła.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Rewelacyjny opis, który bardzo mi pomógł no i jak się okazało właśnie miałem identyczną usterkę. Mam pytanie czy może masz jakiś opis demontażu tapicerki podłogi?? pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, z tego co pamiętam to tapicerka jest przyklejona do podłogi i trzeba ją oderwać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to wiem :-) chodzi mi o to że mam po kolei usuwać siedzenia cały plastik.... to takie pytanie tapicerka jest w cały jednym kawałku ?? czy może w dwóch??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w jednym kawałku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewelka, u mnie poprzedni właściciel "uszczelnił" silikonem lejek w odpływie, odpływ się zapchał a woda górą lejka sączyła się do auta. Już jest ok, trzeba tylko uważać żeby nie pogubić i dobrze ustawić koszyczki mocowania wkrętów schowka, bo potem jest problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Właśnie niedawno odkryłem że po gwałtownym skręcie woda ,która powinna być odprowadzona na zewnątrz wlewa mi się na dywaniki. Musze to sprawdzić w wolnej chwili. A z opisu na pewno skorzystam jest OK tak trzymać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Znalazłem w instrukcji napraw jak się dobrać się do odpływu-zaworu od spodu auta (za osłoną termiczną katalizatora):

odpływ.jpg

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

U mnie również zauważyłem że jest mokro pod nogami pasażera, dzięki temu opisowi już wiem jak się do tego zabrać. A jeżeli to nie z klimy cieknie to pozostanie mi sprawdzić odpływ w podszybiu i mam nadzieje że będzie po problemie. Tak czy inaczej wielkie dzieli za opis.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze wpadlem na ten Temat jak już jest po wszystkim :) Z mojego Auta wylalem pół wiadra wody Doslownie . A to wszystko przez zatkany odpływ parownika teraz wyczyscilem uszczelniłem silikonem i narazie jest spokój i oby jak najdłuzej . :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość hawk_pl

Trochę zasialiście "ziarno niepewności" jeśli idzie o wilgotne dywaniki po stronie pasażera.

Mi się wydaje, że moim problemem jest zniszczona (zestarzała )uszczelka pod obudową filtra pyłkowego ( element o oryginalnym VW-Nr: 8D0 819 165 B ). Tym bardziej wydaje mi się to słuszna diagnoza, że wilgoć pojawiła się po opadach deszczu, a nie podczas użytkowania klimy latem. Spróbuję dostać oryginalną uszczelkę, a jak nie to trzeba będzie pomyśleć o zastępczym uszczelnieniu np. silikonem.

Dzisiaj odkręciłem tę obudowę i uszczelka jest w fatalnym stanie, popękana i nasiąknięta wodą.

Obudowa filtra akurat nie jest czymś co się często demontuje więc powinno się udać to uszczelnić.

Podobny przypadek miałem zresztą w Golfie II gdzie sparciana uszczelka pod króćcem wlotu świeżego powietrza przepuszczała wodę z grodzi w podszybiu. Po uszczelnieniu masą bitumiczną - suchutko. Jak to nie pomoże to skierujemy wzrok w stronę odpływu wody ze skraplacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej,Ameryki nie odkryłeś teraz ;) obgadane to już dawno było :hyhy

Weź to uszczelnij sili i będzie :ok tym bardziej że ta uszczelka tania nie jest :hyhy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzeję delikatnie kotleta, ale myślę że komuś przyda się na przyszłość moja informacja. Zacznę od tego iż miałem problem z uciekającą wodą klimatyzacji do środka samochodu, oczywiście przy użyciu tego poradnika udało mi się dobrać do tego durnego lejka i co zauważyłem u siebie... U mnie problemem nie był zatkany lejek, lecz uszkodzona gumka w którą on wchodzi w podłogę samochodu. Gumka ta z biegiem czasu sparciała i jej wieczko które jest ruchome, a przynajmniej powinno być ruchome nie wypuszczało wody pod auto. Woda zbierała się, zbierała i wreszcie przy górnej części lejka przelewała do samochodu. Rozwiązana są dwa, pierwsze kupić nową tą gumkę, drugie które ja zastosowałem, obciąć sparciałe domykanie dzięki czemu woda będzie miała swobodny spływ pod samochód.

Jeszcze tylko zostało mi osuszyć wygłuszenie filcowe pod tapicerką bo oczywiście napiło trochę wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Dzisiaj wyjąłem schowek, odsunąłem tapicerkę i myślałem że się poddam ale mówię sobie tak daleko to trzeba dalej. Odkręciłem dwie plastikowe nakrętki (miałem dwie nie trzy B5FL) i wytargałem lejek z bolców i nic się nie połamało, trzeba mocno do siebie ciągnąć aż wyskoczy z tych bolców na które nakręcone były te dwie nakrętki. A potem już łatwo, lejek wychodzi z otworu w karoserii a potem schodzi z parownicy z tego miejsca z uszczelką taką z gąbki. Drutem przetkałem te miejsce (rurkę) przy gąbce a otwór w karoserii przepchałem grubym drutem długości około 20 cm. No i mam nadzieję że woda już nie poleci z tej gąbki pod nogi pasażera, też miałem bajorko, a stało mi się to z dnia na dzień. Pomógł mi ten post na maxa :) Acha nie jestem mechanikiem i mi się udało, wcześniej z pomocą internetu wymieniałem jeszcze zamek w tylnych drzwiach i taki przełączni pod pedałami (nie znam się wyczytałem żeby wymienić to wymieniłem i zadziałało, auto przestało świecić jak choinka ;)), więc każdy może.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności