Skocz do zawartości
tomnik

Dedykowane Moduły Led Oświetlenia Wnętrza.

Rekomendowane odpowiedzi

Samą dyrektywę RoHS ja doskonale znam ponieważ elektroniką zajmuję się zawodowo, tylko zastanawiam się jaka jest idea aby opierać się właśnie na elementach które ją spełniają mimo że nie jest ona żadnym wyznacznikiem jakości, a jedynie aktualnie obowiązującym wymogiem autorstwa pseudo-ekologów. Można by nawet porównać to do rygorystycznych wymagań emisji cząstek sadzy i coraz bardziej wymyślnych systemach mogących temu sprostać - czyli DPF.

Co bardziej ciekawe tam gdzie od pewności działania i niezawodności zależy życie lub zdrowie człowieka dyrektywa RoHS Nie obowiązuje, podobnie w wojsku i częściowo w Motoryzacji. Więc wniosek nasuwa się sam – żeby spełnić ta dyrektywę często jest to kosztem jakości i niezawodności. Powiedział bym nawet prościej – zarówno elementy spełniające ta normę jak i całe rządzenia są po prostu gorszej jakości i temu się nie da zaprzeczyć!

 

Poza tym aby wyrobem można było się szczycić że jest zgodny z RoHS trzeba:

- użyć takich elementów RoHS,

- laminat musi być wykonywany w technologii RoHS lub Pb Free jak kto woli,

- do lutowania należy użyć topnika i cyny Pb Free – a tej przecież nikt nie lubi bo się słabo lutuje…

- itp..

 

Warto jeszcze przytoczyć link:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic447387.html

 

Przepraszam za tą odskocznię od głównego tematu ale chciałem wyjaśnić kwestię, z którą nie wszyscy mogli mieć już do czynienia..

Zgadzam się z Tobą Grzegorz.

Jesli chodzi o mnie to elementy są ROHS,laminat też.

Nie wiem tylko po co kol.Jacek napisał,że dla niego ważna jest zgodność z rohs, w świetle tego co robi?

A tak między bogiem a prawdą,jąką mamy pewność,że element,produkt z powyższym oznaczeniem rzeczywiście spełnia normę?

Fakt faktem,że zachowanie czystości środowiska,a przynajmniej jego próba jest rzecza ważną.

Edytowane przez tomnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dbanie o środowisko naturalne jest faktycznie ważne jednak nieprzemyślane wymogi bądź rozporządzenia które uchwala się pod przykrywką dbania o środowisko często mają główne zadanie napełnić czyjąś kieszeń…

 

Wracając do tematu, według mnie pchanie w te moduły jeszcze driverów to już przerost formy nad treścią przynajmniej do takiej mocy. Diody LED faktycznie nie lubią wahań prądu i temperatury ale tylko powyżej wartości dopuszczalnych, a poniżej to już nie gra roli. W tych warunkach pracy dobrze obliczone rezystory gwarantują bezawaryjną pracę.

 

Jeżeli chodzi o samą solder-maskę, według mnie jedyny słuszny kolor to właśnie biały.

Nie bardzo rozumiem idei estetycznych/praktycznych z czarnym wykończeniem, to właśnie na ciemnym tle diody będą się bardziej wyróżniać, a poza tym biała solder-maska pełni też rolę „odbłyśnika”. Ktoś powie że przecież diody świecą węższym kątem, ok. ale zawsze część światła się odbije choćby od wewnętrznej strony szybki więc po co to światło pochłaniać jak można odbić.

Komentarz że kogoś „przeraziło” zdjęcie zrobione lampce, ewidentnie z bliska w dodatku z lampą błyskową która wiadomo jak nieraz potrafi przekłamać obraz jest raczej nie na miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wracając do tematu, według mnie pchanie w te moduły jeszcze driverów to już przerost formy nad treścią przynajmniej do takiej mocy. Diody LED faktycznie nie lubią wahań prądu i temperatury ale tylko powyżej wartości dopuszczalnych, a poniżej to już nie gra roli. W tych warunkach pracy dobrze obliczone rezystory gwarantują bezawaryjną pracę.

 

Jeżeli chodzi o samą solder-maskę, według mnie jedyny słuszny kolor to właśnie biały.

Nie bardzo rozumiem idei estetycznych/praktycznych z czarnym wykończeniem, to właśnie na ciemnym tle diody będą się bardziej wyróżniać, a poza tym biała solder-maska pełni też rolę „odbłyśnika”. Ktoś powie że przecież diody świecą węższym kątem, ok. ale zawsze część światła się odbije choćby od wewnętrznej strony szybki więc po co to światło pochłaniać jak można odbić.

Komentarz że kogoś „przeraziło” zdjęcie zrobione lampce, ewidentnie z bliska w dodatku z lampą błyskową która wiadomo jak nieraz potrafi przekłamać obraz jest raczej nie na miejscu.

Dziękuje za dobre słowo o projekcie od kolegi "po fachu" .Miło słyszeć,że zgadzasz się ze mną co jego strony technicznej(rezystory) i estetycznej(solder maska).

Aby zrozumieć "idee" estetyczną czarnego wykończenia,przeczytaj post nr 72(ja do momentu jego przeczytania też nie rozumiałem).

Pozdrawiam,Tomek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra czas podzielić się efektem testów

Zaznaczam że nie jestem fotigrafem i zdjecia lampki tak od Jacka jak i od Tomka były robione w tych samych warunkach i na takich samych ustawieniach

A więc tak po załączeniu lampki od Jacka moje zdumienie świeci słabiej niż moduł Tomka ale po odpaleniu auta zaświeciły lepiej(tylko teraz moje rozumowanie one mają przedewszystkim świecić na postoju a nie na zapalonym aucie) i można powiedzieć że świecą tak samo jak moduły od Tomka

Powiem tak za Jackiem przemawia cena za Tomkiem jakość

A my potrzebujemy JAKOŚĆ ZA ROZSĄDNĄ CENE

Jeszcze porównamy z rafałem "mebelmen" tak dwie naraz jedna u niego( i już tam zostanie jako prezent od Jacka i odemnie) a druga u mnie od Tomka

Ocene pozostawiam wam dwa pierwsze od Jacka dwa kolejne od Tomka

SAM_0697.jpg

SAM_0698.jpg

SAM_0693.jpg

SAM_0694.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No dobra czas podzielić się efektem testów

Zaznaczam że nie jestem fotigrafem i zdjecia lampki tak od Jacka jak i od Tomka były robione w tych samych warunkach i na takich samych ustawieniach

A więc tak po załączeniu lampki od Jacka moje zdumienie świeci słabiej niż moduł Tomka ale po odpaleniu auta zaświeciły lepiej(tylko teraz moje rozumowanie one mają przedewszystkim świecić na postoju a nie na zapalonym aucie) i można powiedzieć że świecą tak samo jak moduły od Tomka

Powiem tak za Jackiem przemawia cena za Tomkiem jakość

A my potrzebujemy JAKOŚĆ ZA ROZSĄDNĄ CENE

Jeszcze porównamy z rafałem "mebelmen" tak dwie naraz jedna u niego( i już tam zostanie jako prezent od Jacka i odemnie) a druga u mnie od Tomka

Ocene pozostawiam wam dwa pierwsze od Jacka dwa kolejne od Tomka

Dziękuje Marcin za to porównanie.Mam nadzieje,że Ci ,którzy twierdzą ze ledy zastosowane w moim projekcie świecą słabiej od superfluksów mają nietegą minę.

Czy mógłbys jeszcze, gwoli ścisłości napisać(policzyć) jaka jest ilość ledów łącznie w lampce,którą dostałeś do testów a ile jest w moim module?

Piszesz o różnej jasności porównywanych lampek(na plus dla mojego modułu) gdy alternator nie pracuje.Coś mi sie zdaje,że problem polega na tym,że lampka,która dostałeś do testów od kol.Jacka ma rezystory dobrane do napięcia aku a nie jak w moich modułach,do woltarzu alternatora.Dalej nie będe kontynuował myśli,gdyż to co napisałem wyżej, to moje przypuszczenia.Ktoś kto cokolwiek zna się na elektryce-elektronice dopowie sobie resztę.

Mam nadzieje,że w końcu ucichną dyskusje na temat jasności tych "lampek".

Pozdrawiam,Tomek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy mógłbys jeszcze, gwoli ścisłości napisać(policzyć) jaka jest ilość ledów łącznie w lampce,którą dostałeś do testów a ile jest w moim module?

W tej od jacka 16 a u ciebie 17

Jak tam postojówki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak tam postojówki?
???

Pewnie chciałeś się zapytać o moduły podświetlające tablicę i pod osłony przeciwsłoneczne.Te drugie gotowe będą w poniedziałek,te pierwsze pare dni później.Dam Ci znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mnie oczy nie mylą??? Ja tam widzę płytkę drukowaną z BIAŁĄ Solder Maską a gdzie ten "modny" czarny kolor? tyle było o to Walki a teraz odpuszczamy?

 

Według mnie żeby porównanie miało sens przydało by się porównać moduły o tej samej temperaturze barwowej, na zdjęciach wyraźnie widzę ciepłe i zimne.

 

Jeżeli są spore różnice jasności świecenia między wył. a wł silnikiem to ewidentnie rezystory są źle dobrane. Kiedy dioda Led pracuje już w okolicach swojego znamionowego prądu różnice świecenia są ciężkie do wychwycenia.

 

Co ma xenon do pików 19V w instalacji samochodu nie bardzo rozumiem, co je ma generować - odbiornik prądu?... Mogą być ale "spadnięcia" z uwagi na spory prąd jaki szarpie na starcie.

Pisanie o napięciach na jakie są liczone moduły tak naprawdę nie dają żadnej konkretnej informacji, proszę pisać na jaki prąd są liczone np. jaki prąd jest przy tych 14,4V / diodę a jaki przy 20V.

________________________

 

Chciałem jeszcze rozwinąć kwestię awaryjności od konstrukcji tego typ modułów.

Tak jak już wcześniej pisałem diody LED szczególnie te mocne bardzo nie lubią jak się im przekracza znamionowy prąd pracy, zaczyna on wtedy rosnąć bardzo stromo w górę, efektem tego jest bardzo mały przyrost jasności ale duży przyrost temperatury. Jeżeli do tego diody będą miały słabe chłodzenie to ta temperatura je szybko zabije.

Cały szkopuł w zaprojektowaniu takich modułów to jak najlepiej poradzić sobie z odprowadzaniem ciepła i tym samym zapewnić bezpieczny margines na ewentualne nadwyżki prądu będące wynikiem wzrostu napięcia w instalacji.

Pod względem konstrukcyjnym niewątpliwą przewagę mają tutaj moduły kolegi Tomasza, który ma do dyspozycji sporą płytkę drukowaną i duże powierzchnie miedzi które działają jak radiator.

Moduły kolegi Jacka w wersji na pająka oraz małej płyteczki już tak dobrze sobie nie poradzą a rezystor podczepiony bezpośrednio pod wyprowadzenia diodek jeszcze je podgrzewa.

Z tej właśnie przyczyny padają tak często różnego rodzaje postojówki W5W w wersji Ledowej.

W pracy zawodowej przerabiałem też temat Ledów typ Flux nie tylko białych ale RGB i nie spotkałem się aby jakiś konkretny model był wadliwy, a ich padanie związane było właśnie z niewłaściwymi warunkami pracy.

Edytowane przez GRZECHHH

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jedną prośbę do Kolegów. Proszę o karty katalogowe LEDów jeśli można.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja mam jedną prośbę do Kolegów. Proszę o karty katalogowe LEDów jeśli można.
U mnie jest gotowa "na zawołanie",tylko proszę powiedz po co Ci to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie jest gotowa "na zawołanie",tylko proszę powiedz po co Ci to?

Może znajdę coś dla siebie, niekoniecznie do auta? Wystarczy link do producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może znajdę coś dla siebie, niekoniecznie do auta? Wystarczy link do producenta.
Wybacz Sławek,miałem ciężki dzień-nie rozumiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Otóż dzięki uprzejmości kolegi Skwaru:kumple stałem się posiadaczem lampki z diodami zamontowanymi przez kolegę Charakterka, podoba mi się barwa światła i jego ilość.

W porównaniu do modułów konkurencji są jednak ciemniejsze, i rzeczywiście świecą ciemniej jeśli silnik nie pracuje, a jeśli już pracuje to światło minimalnie pulsuje( nierównomiernie).

 

Napotkałem również problem który występuje jedynie przy wyłączonym silniku, przykładowo wsiadając do auta zapala nam się lampka a po zamknięciu drzwi po krótkim czasie sama gaśnie, w moim przypadku próbując ja zaświecić przełącznikiem na lampce występuje efekt żarzenia diód który objawia się ich bardzo słabym świeceniem.

 

Załączam zdjęcia z zrobione telefonem SE K800 ze sterownikiem aparatu Raiderski

 

Diody kolegi Tomnik

idbk0k.JPG

 

idfWEg.JPG

 

Diody kolegi Charakterek

idgl8Y.JPG

 

idfy8c.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś może jak zlikwidować ten efekt żarzenia?

Dodam że jeśli już się żarzą to wystarczy pstryknąć przełącznikiem tylnej lampki pasażera ( mam tam zwykłe żarówki) i diody się rozjaśniają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wie ktoś może jak zlikwidować ten efekt żarzenia?

Dodam że jeśli już się żarzą to wystarczy pstryknąć przełącznikiem tylnej lampki pasażera ( mam tam zwykłe żarówki) i diody się rozjaśniają.

Tak,wiem.Odpowiedź dostaniesz na priv.

Albo inaczej: http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?p=911684#post911684 Druga część mojej długiej wypowiedzi.

Edytowane przez tomnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę nowości:

Gotowe są już moduły pod osłony przeciwsłoneczne i oświetlające tablice rejestracyjną.

Moduły tablicy są wykonane w dwóch wersjach standart i jakby tu powiedzieć...extreme(sugestia naszego forumowego kolegi).Standart jest na trzech ledach(zdjęcie z postu nr 1).Extreme na sześciu.Na zdjęciu poniżej tablica rej.podświetlona,lewa lampka moduł standart,prawa lampka moduł extreme.Prawda,że nie widać dużej różnicy?Jak widzicie jasność podświetlenia nie zależy od ilości zastosowanych przeze mnie ledów ale na ich umiejscowieniu w lampce.Reasumując osobiście polecam wersje standart,no chyba,że ktoś się lubuje w ilości ledów w aucie-zapraszam.

Na zdjęciu znajdziecie też świecące moduły pod osłony.

 

Jedno ze zdjęć przedstawia moduł postojówki w akcji.Jest to prototyp,a moduł gotowy będzie za dziewięć dni.Starałem się aby zdjęcie możliwie wiernie,bez przekłamań(jak i poprzednie zdjęcia),przedstawiało świecącą postojówkę i muszę powiedzieć,że to co na zdjęciu tak i w rzeczywistości.

Osobiście jestem bardzo zadowolony z postojówek-bardzo ładne jasne światło.

Wszystkie nowe moduły oczywiście z zachowaniem nadrzędnej zasady projektu-"plug&play".

W związku z zastosowaniem leda o trochę innej temperaturze barwowej(nadal, jak pisze producent w karcie katalogowej,zimny biały)- nieco niższej,przesuniętej w stronę "biały neutralny",ceny modułów zmieniły się-jest taniej.

Nadal też będe wykonywał moduły na poprzednich ledach.Cena ich też trochę spadła.Zapraszam do zaznajomienia się z cenami w dziale ogłoszeń(nowy cennik będzie dzisiaj gotowy) lub o zapytania na priv albo na komórkę.

200620112039.jpg

300620112077.jpg

300620112079.jpg

300620112074.jpg

290620112069.jpg

Edytowane przez tomnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach mały instruktaż montażu modułu do podświetlenia tablicy rejestracyjnej.

Pamietajcie,że montaż modułu w skrajnym położeniu w lampce(strzałki), jest konieczny do maksymalnego wykorzystania,emitowanego z niego światła.Na ostatnim zdjęciu jego prawidłowe położenie w lampce.

040720112119.jpg

040720112119-2.jpg

040720112121.jpg

090820112228.jpg

Edytowane przez tomnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postojówki są już gotowe :mlask

300620112074.jpg

290620112069.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno tu nie zaglądałem, czy można prosić o jakieś zdjęcie pokazujące sama postojówkę z bliska? Ile diodek tam siedzi? Pytam bo jakiś czas temu pseudo chińskie wyroby o barwie światła i żywotności gorszej od zwykłych żarówek zniechęciły mnie do ledów w tym miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zamówiłem już jakiś czas temu, załadowałem w poniedziałek. POLECAM!!! jakość i precyzja wykonania jest bardzo dobra. Wymiana postojówek i oświetlenia tylnej rejestracji w tempie "spacerowym" - 13 minut. Efekt końcowy i zadowolenie właściciela - bezcenne :D

 

A na poważnie, to nie chciało mi się samemu robić diodowych żarówek, więc zamówiłem od Tomnika - polecam! zdjęcia postojówek nie mam, ale mam za to oświetlenie rejestracji tył w dzień - oceń sam, 2 żarówki po 3 diody [postojówki mają tak samo]. Wystarcza. Zamawiajcie śmiało! ;)

 

20110725194816.th.jpg

 

 

20110725194822.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności