Skocz do zawartości
tomnik

Dedykowane Moduły Led Oświetlenia Wnętrza.

Rekomendowane odpowiedzi

Proponuję każdemu z Was najpierw kupić ten towar, a później rozmawiać.

To tyle .

No i nareszcie ktoś podchodzi do sprawy tak jak trzeba

JA ZAMÓWIŁEM CAŁY KOMPLET ZAŁOŻE I WTEDY PODZIELE SIĘ UWAGAMI CZY TAK CZY SRAK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie atakuję - daleko mi do tego. Ale dowiedziałem się, ze kolega wysyła darmo moduł w razie problemów - i chwała mu za to! I dzięki temu każdy nabywca ma to jasno napisane.

 

Co do mnie bez przesady - nie wysyłam ludziom diod by sobie lutowali. Jeszcze nikt nie miał tak, ze sobie lutował. A jak była wadliwa partia o czym poinformował producent - powymieniałem ludziom diody nieodpłatnie w całych autach na te niewadliwe i już.

 

I nie atakuję - piszę tylko, że jest to jednak mimo wszystko za drogo. Czy to atak jak próbuję ceny sprowadzić do normalnego poziomu? Przecież rozsądnie patrząc to ja sobie działam na niekorzyść. Przecież powinno mi zależeć na tym, by kolega miał ceny jak najwyższe, a piszę by obniżył. To jest atak?

 

Poza tym - mam podobne zdanie co jeden z kolegów wyżej. Drażniło by mnie takie rozstrzelenie diod po rogach każdej lampki i takie białe płytki w każdej lampce. Ale to już moje zdanie i nie każdy musi się z tym zgodzić. Podobnie jak niektórych drażni czarna taśma...

Edytowane przez Charakterek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie atakuję - daleko mi do tego. Ale dowiedziałem się, ze kolega wysyła darmo moduł w razie problemów - i chwała mu za to! I dzięki temu każdy nabywca ma to jasno napisane.

 

Co do mnie bez przesady - nie wysyłam ludziom diod by sobie lutowali. Jeszcze nikt nie miał tak, ze sobie lutował. A jak była wadliwa partia o czym poinformował producent - powymieniałem ludziom diody nieodpłatnie w całych autach na te niewadliwe i już.

 

I nie atakuję - piszę tylko, że jest to jednak mimo wszystko za drogo. Czy to atak jak próbuję ceny sprowadzić do normalnego poziomu? Przecież rozsądnie patrząc to ja sobie działam na niekorzyść. Przecież powinno mi zależeć na tym, by kolega miał ceny jak najwyższe, a piszę by obniżył. To jest atak?

 

Poza tym - mam podobne zdanie co jeden z kolegów wyżej. Drażniło by mnie takie rozstrzelenie diod po rogach każdej lampki i takie białe płytki w każdej lampce. Ale to już moje zdanie i nie każdy musi się z tym zgodzić. Podobnie jak niektórych drażni czarna taśma...

że jest to jednak mimo wszystko za drogo

Cena zależy od wielu czynników. Każdy z nas dokładnie wie czy go stać na to czy nie.

jeden kupi , bo tanio, drugi - nie , bo drogo.

Ja też wypowiem się w temacie dopiero gdy zamówię ten zestaw.

Dopiero wtedy się wypowiem. - dobre to czy nie.

Owszem te 300 zł to dużo, ale powiedzcie mi - np. palacze - ile PLN przeznaczacie na fajki - w miesiącu-. To dużo czy mało. Ja uważam, że jeśli chcę coś to żadna siła mi nie przeszkodzi by to mieć. Tak będzie i w tym przypadku. Kupię cały zestaw i po sprawdzeniu , dam Wam znać czy MNIE się podoba całość - kolor światła- i wykonanie , czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Koledze pewnie chodzi o to że plcc są szeroko rozmieszczone i podczas świecenia na podłożu (fotelach, desce) będzie widać punkty. Bo diody nie są razem tylko każda tworzy punkt. Fajny pomysł z tymi płytkami, też kiedyś bodajże w polo na plcc zrobiłem, ale one nadają się jedynie do podświetlania piktogramów licznika itp. Do wnętrza trochę za słabe
Nie,w miejscach,które moduły oświetlają, nie widać żadnych punktów świetlnych.Światło jest rozłożone równo-jeszce raz żadnych plam,plamek i punktów.

Jak to się nie nadają?Nie wprowadzaj ludzi w błąd.Mój produkt jest przykładem na to,że wywiązują się ze swojej roli znakomicie.

Pisałem juz wcześniej,że najpierw myślałem o superflux-ach.Przed fazą projektowania przetestowałem je i porównałem do Plcc6 i wybrałem te drugie,bo stwierdziłem ich większą przydatność do projektu(lepsze światło przy lepszym kącie rozchodzenia 120 st.).Postanowiłem pogodzić się z ich trudniejszym montażem na płytkę, na rzecz lepszej jakości produktu.Po co miałbym sobie utrudniać, gdyby Plcc nie spełniały kryterii oczekiwanego efektu?

 

---------- Post added at 23:38 ---------- Previous post was at 22:55 ----------

 

Drażniło by mnie takie rozstrzelenie diod po rogach każdej lampki i takie białe płytki w każdej lampce. Ale to już moje zdanie i nie każdy musi się z tym zgodzić. Podobnie jak niektórych drażni czarna taśma...
Po pierwsze nie patrzymy się bezpośrednio na święcącą lampkę(możecie wierzyć lub nie ale po tym moga być chwilowe problemy ze wzrokiem a już broń Boże unikamy "gapienia" się na nią gdy jest nieosłonięta szkiełkiem),lampka jest po to,aby oświetlić wnętrze.

Kolor płytki(biała soldermaska) była wybrana rozmyślnie,aby nie odznaczała się od reszty lampki.OK, na każdy aspekt projektu mozemy rozmawiać ale jeżeli ktoś twierdzi,że ciemniejsza płytka byłaby odpowiedniejsza,to stanowczo nie mogę się z tym zgodzić(i nie zasłaniajmy się gustami).Miała by być czarna,ciemno-zielona -jak by to wyglądało???

 

Ktos napisał o "słoneczku" w rozumieniu rozmieszczenia led-ów na płytce VPAG i VPAG-W8.Mnie, to się z tym nie kojarzy,jest tam dziewięć diód,dwa rzędy po cztery i jedna wlutowana po środku nich.

Proszę, spróbujcie ułożyć 9-ć elementów(można to zrobić w różny sposób),może przyjdzie wam do głowy coś lepszego,naprawdę czekam na propozycje.

 

Pamiętać(wiedzieć) też należy,że każdy moduł składa się z dwóch płytek-głównej oświetleniowej i płytki adaptora ją zasilającego,montowanego w miejsce żarówki.Piszę,to bo jak słusznie zauważył Kol. Jarek, cena zależy od wielu czynników, a to jest następna rzecz(bez której z plug&play byłyby nici),która podraża produkt.Nie mówię,że jest to jakać "lwia" część kosztów,wskazuję tylko na to,że produkt jest kompletny ale to niesie ze sobą koszty.

 

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem i wypowiedzi w nim.

W miarę możliwości czasowych będe starał się na wszystkie odpowiedzieć.

Pozdrawiam Tomek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić płytki srebrne? Będą naprawdę sporo lepiej wyglądać. I nie, że najeżdżam. Po prostu daję pomysły. Zawsze się lampka kojarzy albo ze srebrnym albo z czarnym pod żarówką. A te białe wyglądają jakoś tak dziwnie. Jakoś inaczej. Może to ich bliskość od kloszy tak przeraża... Szczególnie, ze klosze są dymione a tu nagle białe pod nim a po rogach ciemno...

 

A czy tylne lampki nie mają problemów z włączaniem lub wyłączaniem? Bo wiem, jak ona jest zrobiona i czy jak dasz płytkę sztywno do klosza, to czy nie przełącza się samoczynnie do stanu środkowego? A jak nie jest styknięta do kloszyka to czy po włączeniu nie odgina jej?

 

Naprawdę nie szukam dziury w całym. Po prostu chcę byś najlepiej pokazał jak się płytka zachowuje w skrajnych przypadkach przy wciśniętym kloszyku (nie będę odgapiał - nie martw się!) i czy nie ma problemów z lampką.

Edytowane przez Charakterek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego tu nie chodziło o ustawienie diodek w słoneczko.

tylko hmm tak łopatologicznie:

Jak jedziesz samochodem i jest już zachód słonka, a Ty wlasnie się wybeirasz na zachód

To odruch jest taki:

1) szukam okularów

O kurcze i tak daje zarabiscie

2) prawa rączka do góry i ustawiasz sobię "klapkę" aby zatrzymać promyki słoneczne na tej o to klapce.

 

A więc kończąc ta cudowna klapka to tzw "słonecznik"

I jak się go otwiera jest tam najważniejszy czynnik wybierania samochodu dla kobiety kierowcy: LUSTERKO, gdy się je rozsunie zapala się światełko. O te światełko koledzy pytają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomnik ja nikogo nie wprowadzam w błąd i nie chcę wprowadzać. Ale jednego pytania nie zadałem, bo różne plcc6 są. Ile mcd (milicandel) jasności mają te diody i jaką barwę (w Kelwinach)?. Bo te 120st kąt świecenia, to to samo co ja montuję w fluxach. A teraz polo robię na fluxach 140st kąt świecenia i chyba takie bede zamawiał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. A jest możliwość zrobienia czegoś takiego do B4 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Możesz zrobić płytki srebrne? Będą naprawdę sporo lepiej wyglądać. I nie, że najeżdżam. Po prostu daję pomysły. Zawsze się lampka kojarzy albo ze srebrnym albo z czarnym pod żarówką. A te białe wyglądają jakoś tak dziwnie. Jakoś inaczej. Może to ich bliskość od kloszy tak przeraża... Szczególnie, ze klosze są dymione a tu nagle białe pod nim a po rogach ciemno...

 

A czy tylne lampki nie mają problemów z włączaniem lub wyłączaniem? Bo wiem, jak ona jest zrobiona i czy jak dasz płytkę sztywno do klosza, to czy nie przełącza się samoczynnie do stanu środkowego? A jak nie jest styknięta do kloszyka to czy po włączeniu nie odgina jej?

 

Naprawdę nie szukam dziury w całym. Po prostu chcę byś najlepiej pokazał jak się płytka zachowuje w skrajnych przypadkach przy wciśniętym kloszyku (nie będę odgapiał - nie martw się!) i czy nie ma problemów z lampką.

Płytki srebrne były w moim pierwszym zamyśle.Na zdjęciach,które zamieszczam poniżej znajdziesz mój pierwszy PROTOTYP wykonany półtora roku temu,nomen omen na superflux-ach.Nie jest to srebrna farba ale gruba folia aluminiowa jednostronnie klejąca.Właściwie kolor srebrny to kolor szary z dodatkami sprawiajacymi,że lepiej odbija światło.Ale nie o barwach jest ta dyskusja.

Na reszcie zdjęć lampki główne wersji standart i W8,dwa z nich zrobione z pozycji "en face",reszta z pozycji kierowcy i pasażera.

Czy użyty biały kolor solder maski wybija się na plan pierwszy i psuje wygląd całej lampki?Czy gdybybył(kolor)szary czy srebrny zmieniłoby to coś? NIE.

Tylne lampki nie maja absolutnie żadnych problemów z funkcjami manualnego włączania i wyłączania.Projekt jest przemyślany i nie wprowadza zmian w dotychczasowej obsłudze lampek w aucie.

Czy Kolega kończył psychologię?Mówiąc-"Może to ich bliskość od kloszy tak przeraża",używasz(nie wiem czy świadomie-pytam) słowa,które ma za zadanie wryć się w świadomość czytającego.Jeżeli poprosisz mnie np.o określenie koloru czerwonego,który mam przed sobą i odpowiem Ci w dwojaki sposób- jest to "intensywny czerwony" albo jest to "krwisty czerwony",to które określenie będzie dłużej "kołatać" się w głowie?

Robisz to specjalnie?Co Cię tam tak przeraża?

Przy maksymalnym wepchnięciu modułu środkowego(VPAG) lampki podsufitowej,znajdzie sie on w odległości 3mm od ODCZEPÓW ŻARÓWKI.Uważam więc,że może być on dostatecznie głęboko "schowany".

ja nikogo nie wprowadzam w błąd i nie chcę wprowadzać
Tak, wprowadzasz.Napisałeś -" też kiedyś bodajże w polo na plcc zrobiłem, ale one nadają się jedynie do podświetlania piktogramów licznika itp. Do wnętrza trochę za słabe".

Gdybyś dopisał, tak jak się teraz poprawiłeś-" bo różne plcc6 są" wszystko było by ok.

270520101210.jpg

290520111936.jpg

290520111937.jpg

290520111939.jpg

290520111942.jpg

290520111943.jpg

290520111944.jpg

290520111945.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tylne lampki nie maja absolutnie żadnych problemów z funkcjami manualnego włączania i wyłączania.

 

o właśnie chciałem wiedzieć - bo to ważne - widziałem diody, które wypadały w tych lampkach, albo wręcz uniemożliwiały jej włączenie...

 

Czy Kolega kończył psychologię?Mówiąc-"Może to ich bliskość od kloszy tak przeraża",używasz(nie wiem czy świadomie-pytam) słowa,które ma za zadanie wryć się w świadomość czytającego.

 

Nie nie kończyłem, ale ta lampka naprawdę mnie przeraziła

 

http://forum.vw-passat.pl/attachment.php?attachmentid=53946&d=1306496734

 

Tu jednak czarny kolor maski byłby OK. Sam przyznasz, że nie wygląda to najkorzystniej. Tu białe tam ciemne i po rogach czarne.

 

Widzę, że ciągle odbierasz to jako atak. A ja chcę o dziwo, by wyglądało to estetyczniej. A te białe w tylnych lampkach są takie nie pase... Po prostu przemyśl to. To nie są ataki w żadnym wypadku.

Edytowane przez Charakterek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość eltom

:haha ale się uśmiałem :lol

Jacek nie może znieść że ktoś wreszcie wziął się za porządną robotę. Tomku - życzę powodzenia w udoskonalaniu swojego produktu! Trzymam kciuki. I oczywiście gratuluję determinacji w dążeniu do uzyskania optymalnej konstrukcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomnik widzisz niby ja wprowadzam ludzi w blad wg Ciebie. Ale w hurtowni jeszcze nie widzialem ani razu diody plcc6 ktora byla by tak mocna aby oswietliec wnetrze. Max do 2500mcd mialy, co jest slabe i jedynie piktogramy mozna tym podswietlac. Dlatego tez poprosilem o dane tych diod i odpowiedzi nie otrzymalem. Tylko miniatury zdjec lampki, a wiesz lepiej jakbys pokazal foty wieczorem jak to swieci. No ale jesli te diody sa jak kazde plcc6 to jest ok, tak jak pisalem powyzej diodz plcc6 sa za slabe.

Lecz z drugiej strony jak wiadomo nie moga byc za mocne jak np te bagaznika polo, gdzie seryjnie jest nedza

jdv1306702036o.JPGarx1306702036r.JPG

Edytowane przez maryo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tylko miniatury zdjec lampki, a wiesz lepiej jakbys pokazal fotz wieczorem jak to swieci.

A widziałeś pierwszy post?

 

---------- Post added at 22:49 ---------- Previous post was at 22:44 ----------

 

Jacek ja tam nic do ciebie nie mam bo nie raz doradziłeś jakie żarniki czy żarówki wybrać i nie twierdze że twoje diody są gorsze czy lepsze bo nie miałem okazji ich podziwiać być może one świecą o niebo lepiej od tych co tomek oferuje ale od samego początku chcesz zniechęcić ludzi do ich kupna

Ja się na nie zdecydowałem bo są estetyczne i mam nadzieję że będą też fajnie świecić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skwaru dzieki, kurcze przeoczylem. Te plamki na fotelach/wnetrzu auta to taki odblask czy taka poswiate rzucaja diody? Kiedys sie spotkalem z takim efektem na diodach i tak orientacyjnie pytam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu paranoja? Nie chce mi sie i nie mam czasu wdawac w jalowe dyskusje. Co mnie interesuje to pytam. Takie poswiaty widzialem na diodach bodajze 3700K i dlatego pytam, bo kolega wczesniej nie napisal nic o charakterystyce diod. Od tego jest forum, by sie pytac, pomagac, poradzic.

Robi kolega na plytkach to niech robi. Jak ma taka mozliwosc to czemu nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Choć montaż modułów jest prosty,to gwoli ścisłości zamieszczam kilka zdjęć,które Wam w tym pomogą.

Zawsze,co oczywiste pozbywamy sie żarówki.Na jej miejsce montujemy płytke adaptora dołączonego do modułu..

Pamiętajcie aby po tej czynności, przed powrotnym montażem szkiełek, sprawdzić świecenie lampki(diody swiecą odpowiednio spolaryzowane ,"+" "-"!).Nie panikujcie gdy moduł nie chce świecić!Przełóżcie(obróćcie) adaptory o 180 st.Teraz wszystko gra(świeci)!

W razie wątpliwości(których mam nadzieję nie będzie),pytajcie.

300520111983.jpg

300520111984.jpg

300520111986.jpg

300520111988.jpg

300520111989.jpg

300520111992.jpg

300520111997.jpg

300520111998.jpg

300520111999.jpg

300520112000.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś jeszcze dodać do modułów opcję zmiennej polaryzacji ;)

 

 

Powiem tak-pomysł z gotowym towaren P&P jest :ok,ale cena według mnie jest nieco za wysoka.To tylko moje odczucie i proszę się tego nie czepiać bo zdania nie zmienię ;) płytki + te LED'y aż tyle nie kosztują.Ale pomysł pochwalam i za to też był plusik ode mnie.

Edytowane przez Patryk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, widze ze temat gorący w ledowej jasnosci. Tomka projekt jak najbardziej profesionalny ze tak powiem, choć w moim odczuciu nie wiem czy to rozrzucenie ledów po tych wiekszych płytkach jest dobre. Oczywiscie moja refleksja nie widziałem fizycznie jak świeci, ale moin zdaniem te moduły w porównaniu z projektem kolegi Jacka to jest kosmos !Jacek ostatnio robiłem z drzwiami kolegi z regionu i on miał cały komplet od Ciebie , jak powiedział mi cene to troche mina mi zrzedła. Oczywiście Ty robisz Ty kasujesz Twoja sprawa i tego co decyduje sie na zakup . Dla mnie to jest druciarstwo kompletne i jeszcze do tego ta czarna taśma z pcv ! pewnie juz co niektórym klej płynie z niej , moze uzyjesz czarnej płóciennej przynajmniej jest zawsze sucha.Oświetlenie moje i różne mody z tym zwiazane sam sobie skleciłem.Puszczam pare fotek niech każdy kto chce oceni, krytykuje jakby ktos chciał pomoge w oswietleniu paska badz innego dupowozu.Ledy jakie użyłem to: lampka główna-ledy mocy 1W-700mA,lampki tylne-flexy 3chipowe, tablica rejestracyjna PLCC6,obrysy drzwi kawałki taśmy w żelu ,lampki drzwi-kierowcy ledy mocy 1W, pozostałe maja różne ledy zostawiłem do testowania. Wszystko jest mojego wykonania choć nie jestem elektronikiem, materiał użyty to płytka uniwersalna jednostronna, i głowa co czasami coś wymyśli. Ma ktos pytania prosze dzwonić,pisać dla posatomaniaków jestem do usług.

P1010099.JPG

P1010107.JPG

P1010105.JPG

P1010109.JPG

P1010110.JPG

P1010115.jpg

P1010118.jpg

P1010119.jpg

P1010137.jpg

P1010144.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny ledów nie sa takie powalajace jak by ktoś sugerował, choć firm wiodacych w optoelektronice są znacznie wyższe od chinoli rzecz jasna, i parametry swiecenia są zawyżone, wiadomości mam ze zródła gdzie nabywam ledy i inne gadżety.

 

---------- Post added at 00:14 ---------- Previous post was at 00:12 ----------

 

Przepraszam za zdjecia ale aparat wiekowy i operator cienki w temacie zdjec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samą dyrektywę RoHS ja doskonale znam ponieważ elektroniką zajmuję się zawodowo, tylko zastanawiam się jaka jest idea aby opierać się właśnie na elementach które ją spełniają mimo że nie jest ona żadnym wyznacznikiem jakości, a jedynie aktualnie obowiązującym wymogiem autorstwa pseudo-ekologów. Można by nawet porównać to do rygorystycznych wymagań emisji cząstek sadzy i coraz bardziej wymyślnych systemach mogących temu sprostać - czyli DPF.

Co bardziej ciekawe tam gdzie od pewności działania i niezawodności zależy życie lub zdrowie człowieka dyrektywa RoHS Nie obowiązuje, podobnie w wojsku i częściowo w Motoryzacji. Więc wniosek nasuwa się sam – żeby spełnić ta dyrektywę często jest to kosztem jakości i niezawodności. Powiedział bym nawet prościej – zarówno elementy spełniające ta normę jak i całe rządzenia są po prostu gorszej jakości i temu się nie da zaprzeczyć!

 

Poza tym aby wyrobem można było się szczycić że jest zgodny z RoHS trzeba:

- użyć takich elementów RoHS,

- laminat musi być wykonywany w technologii RoHS lub Pb Free jak kto woli,

- do lutowania należy użyć topnika i cyny Pb Free – a tej przecież nikt nie lubi bo się słabo lutuje…

- itp..

 

Warto jeszcze przytoczyć link:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic447387.html

 

Przepraszam za tą odskocznię od głównego tematu ale chciałem wyjaśnić kwestię, z którą nie wszyscy mogli mieć już do czynienia..

 

Sam pomysł na tak wykonane moduły Led w pełni popieram i gratuje wysokiego poziomu!

Edytowane przez GRZECHHH

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności