Skocz do zawartości
zaix2407

niesprawny zawór n75 lub turbina

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

temat szeroki i wielokrotnie już opisywany dlatego opiszę tylko sedno.

Autko jeździ świetnie i wydaje mi się że turbina też działa ok, właściwie czuć jak się wlącza, autko ma niezłe przyspieszenie i odejście.

Jednak jak w wielu opisywanych już przypadkach szczególnie na 5 i 6 biegu gdy dość gwałtownie przyspieszam, np. przy wyprzedzaniu, przy prędkości ok 120, 130 km/h nagle wchodzi mi w tryb awaryjny, tzn. traci na mocy i zapala sie kontrolka od świecy żarowej. Po zatrzymaniu i ponownym uruchomieniu silnika wszystko wraca do normy. Patrząc na objawy diagnoza jest dość prosta. Albo coś z turbiną albo zawór n75. I traz moje pytanie, czy w dobrym warsztacie posiadającym odpowiednie oprogramowanie i sprzęt diagnostyczny (komputer) powiedzą mi dokładnie co jest przyczyna tzn. np. że wymiany wymaga zawór n75 lub uszkodzona jest turbina, czy nie beda w stanie tego w 100% tego stwierdzić. Dodam tylko, że autko ma 100 000 przebiegu i raczej zawsze dbałem o turbinę.

Edytowane przez zaix2407

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

_tytul1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmień zawór N75 na chwilkę, przejedź się i będziesz wiedział. Zmiana N75 to 3 minuty roboty. Koszt nowego na allegro ok. 120 zł. U mnie takie objawy jak Twoje i błąd 000564 spowodowane były wadliwym N75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wie ktoś czy N75 z BLS podejdzie na podmianę do BMP??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myśle że powinien,ale najpierw powinieneś zacząć od czyszczenia geometri w turbo dość często się wiesza poprzez bród.

Edytowane przez sylwusia13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Przepraszam ze sie w trace ale mam taki problem z moim passatem a jetem nowy i nie wiem co to moze byc posiadam passata 1,9 2006 rok

wymienilem cale turbo na nowe i po odpaleniu cos gwizdze odglos jak slychac pasek na alternatorze przy dodawaniu gazu jak sciagnelem wezyk z gruszki przy turbinie ten gwizd glosny zniknal teraz nie wiem

czego to moze byc wina brak bledow na komputerze sam nie wiem gdzie szukac czy ktos juz mial taki problem

 

Tak tylko ten chalas taki glosny ze na nastempnej ulicy mnie slychac a jak jade to ludzie sie ogladaja jak wyjelem ten wezyk to jak reka odja zero gwizdow tylko teraz zapalila mi sie kontrolka emisja spalin sam juz nie wiem co to moze byc wada turba czy gdzies lapie lewe powietrze a jeszcz na koputerze zero bledow ale cisnienie skacze jezeli cos nie tak pisze to od razu przepraszam i prosze o poprawienie zycze wszystkim wesolych swiat

Edytowane przez Blop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego zaix sprawdź dokładnie rury do intercoolera i ogólnie wszystkie rury,rurki ja miałem luźne na łączeniu i miałem to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego marek, zakladam, ze turbo wymieniles na nowe ( i swist nie pochodzi z wirnika turbiny).

Moze warto sprawdzic dokrecenie srub (ufam, ze uszczelka byla w dobrym stanie i zalozyles ja poprawnie), jesli jest to lewe powietrze, ktore tak gwizda, to jesli dokrecisz mocniej (moze kluczem dynamometrycznym) problem zniknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

jak juz pisalem wymienilem nowe turbo ktore strasznie gwirzdze po ogledzinach zauwazylem ze ten zawor przy turbinie pracujew w jedan strone ( podniesie sie i nic wiecej ) chciałem się zapytać czy jest jakis czujnik co reguluje tym cisnieniem bo jak wyjme wężyk z tego zaworu jest wszystko ok i nie ma gwizdu teraz nie wiem czy ma odkręcić turbinę i oddać do reklamacji czy szukać jakiegos zaworu odpowiedzialne za ciśnienie

 

ŻYCZĘ WSZYSTKIM WESOŁYCH ŚWIAT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy jest jakis czujnik co reguluje tym cisnieniem
zerknij

Nr19.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za schemat a czy w passacie z 2006 roku 1,9 jest taki sam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy w passacie z 2006 roku 1,9 jest taki sam
jakie oznaczenie literowe silnika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bkc 21o50135419

 

---------- Dodano o 11:53 ---------- Poprzednia wiadomość o 11:43 ----------

 

dzięki za pomoc postaram się o nowy zawór i sprawdzę czy to jest to i dam odpowiedz & życzę wesołych świat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W BKC jest elektrozawór zintegrowany (w jednej obudowie zawiera wszystkie elektrozawory sterujące EGR'em, ciśnieniem doładowania i chłodnicą spalin bo klapa gasząca sterowana jest elektrycznie za pomocą V157) więc radzę nie kupować nowego na "pałę" bo tani nie jest a na 100% stwierdzam, że on będzie sprawny. Jak turbo Ci gwiżdże to musisz sam rozróżnić czy jest to gwizd powietrza doładowanego czy gwizd metaliczny ocierającego się wirnika wewnątrz którejś z muszli turbosprężarki. Sztanga przy turbinie ma się wsunąć do wnętrza gruszki siłownika podciśnienia i tak pozostać w czasie pracy silnika na wolnych obrotach a po zgaszeniu silnika ma się z gruchy wysunąć - jeśli tak jest to działa to prawidłowo.

Tak na marginesie chciałem wyjaśnić jedną kwestię bo Marku zapytałeś :

czy jest jakis czujnik co reguluje tym cisnieniem

a kolega Mielke dalej utwierdza Ciebie i innych w błędzie podając, że masz zerknąć na schemat podciśnień. O co chodzi : żaden czujnik nie reguluje ciśnieniem doładowania - to raz a dwa to nie ma takowego czujnika na schemacie podanym przez kolegę Mielke. Czujnik ciśnienia doładowania to G71 i on tylko podaje odczytane parametry do sterownika silnika a ten na podstawie tych parametrów na bieżąco koryguje różnicę pomiędzy wartością zadaną ciśnienia doładowania a wartością rzeczywistą za pomocą dwóch elementów wykonawczych czyli elektrozaworu N75 i siłownika podciśnienia przy turbo. Tak właśnie odbywa się sterowanie rzeczywistym ciśnieniem doładowania.

Ponadto, życzę powodzenia tym, którzy na podstawie schematu z ETKI chcą sprawdzić poprawność połączeń wężyków w zaworze zintegrowanym (schemat jest nieczytelny) więc dołączam link z rozpiską gdzie który wężyk ma iść do konkretnego wyjścia z tego zaworu :

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=e7b0be4d4ff10500

Wężyk P6 idzie do siłownika podciśnienia przy turbosprężarce a wężyk P1 do trójnika na wężyku pomiędzy pompą podciśnienia a serwem hamulców. Reszta powinna być zrozumiała.

Edytowane przez Sztomel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WITAM WSZYSTKICH

CHciałbym prosić o pomoc przy ustawieniu WG.Moze ktos posiada jakis link do ustawienia tego WG?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku, turbosprężarka w Twoim silniku nie posiada zaworu WG (wastegate) czyli zaworu upustowego. Ty masz turbo ze zmienną geometrią gdzie ciśnienie doładowania jest sterowane poprzez zmianę kąta natarcia kierownic spalin w stosunku do powierzchni skrzydełek wirnika po stronie wydechowej turbosprężarki a nie poprzez uchylanie zaworu upustowego spalin. Jeśli podejrzewasz, że masz źle wyregulowaną długość sztangi siłownika podciśnieniowego przy turbo to wykonaj logi dynamiczne grupy 011 bo dopiero w tym logu będzie widać jakie jest rzeczywiste ciśnienie doładowania i jaki jest współczynnik procentowego wysterowania elektrozaworu N75 regulującego tym ciśnieniem i dopiero na tej podstawie będzie można ocenić czy sztangę masz źle wyregulowaną. To, że turbo zaczyna Ci gwizdać na wolnych obrotach silnika to i tak wtedy na to nie ma wpływu regulacja długości sztangi (pod warunkiem, że dźwignia sterująca kierownicami spalin będzie wtedy oparta na ograniczniku jej skoku). Musisz zatem sprawdzić szczelność plecionki łącznika elastycznego na wydechu za turbosprężarką a następnie zdjąć przy turbo rurę powietrza idącą od obudowy filtra powietrza do turbo i ręcznie sprawdzić luzy wałka turbosprężarki. Mam nadzieję, że szczelność dolotu również sprawdziłeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

chcialbym prosic o pomoc .po wymianie turbiny na nowa jak wyregulowac sztange .czy ktos posiada jakis link .musze sie przyznac ze w tych sprawach jestem laikiem.prosze o porady krok po kroku jak sie za to zabrac.

 

---------- Dodano o 22:05 ---------- Poprzednia wiadomość o 21:53 ----------

 

Dzieki bardzo sprawdze logi dynamiczne .a tak w nawiasie jakie powinny byc.czy jest jakis link do tego pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z wlasnego doswiadzcenia ,po podlazeniu dokompa odrazu wyskoczy nr. bledu, jesli to 75 tak jak w moim przypadku bylo ,odrazu wiedzialem w czym rzecz.moment poszukiwan na necie i po problemie .osobiscie placilem 400zl za zawor ...

 

---------- Dodano o 21:32 ---------- Poprzednia wiadomość o 21:29 ----------

 

z wlasnego doswiadzcenia ,po podlazeniu dokompa odrazu wyskoczy nr. bledu, jesli to 175 tak jak w moim przypadku bylo ,odrazu wiedzialem w czym rzecz.moment poszukiwan na necie i po problemie .osobiscie placilem 400zl za zawor ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności