Skocz do zawartości
Alvares

Montażowa antena łamana i zdejmowana

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnej ciemnej i chłodnej nocy "ktoś pożyczył" sobie moją ML-145 na magnesie (oczywiście zapomniał zwrócić ale nie zapomniał porysować dachu). Postanowiłem więc antenę zamontować w dziurkę po FMce (radio i tak słucham sporadycznie, więc antena do FM będzie albo wewnętrzna albo podepnę pod antenę od GPS która odpoczywa na tylnej szybie).

 

Szukam anteny montażowej, którą będę mógł:

- łatwo i szybko "złamać" - niski garaż, parkingi podziemne, codzienne odkręcanie i przykręcanie powoli stawało się irytujące;

- w razie potrzeby łatwo i w miarę szybko zdemontować/odkręcić z dachu - amatorów cudzej własności nie brakuje;

- najlepiej bez widocznej cewki.

 

Po lekturze forum zastanawiam się nad:

1. http://radioamator.elektroda.eu/santiago1200.jpg

Sirtel Santiago 1200

Długość 195cm, zysk +6dBi (średnica otworu mocowania to 16mm, czy zmieści się w otwór po antenie FM?) Czy antena pod wpływem prędkości i wiatru nie będzie się pochylała w przegubie?

 

2. http://www.sirio.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=81:perf5000&catid=39:przewod&Itemid=59

Sirio Performer 5000

Długość 196cm, zysk +6dBi

Czy „kranik” z czasem się nie wyrobi? No i chyba dzięki temu kranikowi zbyt łatwo odkręcić antenę (czyt. "zajumać")

 

3. http://www.sirio.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=117:turbo-5000&catid=39:przewod&Itemid=59

Sirio Turbo 5000

Długość 196cm, zysk +6dBi

Jak z SS1200 – co z trwałością przegubu i możliwością odkręcenia anteny podczas pozostawienia auta nocą na chodniku?

 

Czy powyższe anteny nie są zbyt długie jak na montaż w dziurkę dachu? Tzn. czy z racji wielkości, masy i sił działających na antenę podczas nie zawsze wolnej jazdy anteny te nie będą powodowały zniekształceń dachu?

 

Czy może lepiej którąś z ich mniejszych odpowiedników? (Sirtel Santiago 600, Sirio Performer 800, Sirio Turbo 2000)

 

No i rebus jak dla mnie: http://www.president.com.pl/indiana,400070,2.html

President Indiana – niby polecana, niby porównywalna z ML-145, fajna bo wygląda tandetnie (co może być plusem) i przypomina antene FM, ale parametry ma dosyć kiepskie (zysk +2dBi, długość anteny 125cm, długość fali ½)

 

Ma ktoś jakieś doświadczenia z w/w antenami montowanymi w miejsce zwykłej anteny?

Może macie jakieś inne pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybór padł na :

 

20110612633.jpg

 

Z braku zainteresowania temat można wyoutować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz , czy usztywniałeś dach przy montażu ? Sam montowałeś , dużo paprania się podsufitką ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dużo paprania się podsufitką ?

Podsufitki na pewno nie trzeba zdejmować, wystarczy ją opuścić w tylnej części - roboty pewnie tyle co przy wymianie anteny radiowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wystarczy ją opuścić w tylnej części - roboty pewnie tyle co przy wymianie anteny radiowej.

 

Możesz coś więcej, jak opuścić tą tapicerkę , co z przewodem od anteny fm, co jeszcze powinienem wiedzieć .

Zamiast anteny fm trzeba chyba będzie zainstalować jakąś wew antenkę fm.

-------------------

Znalazłem jak opuścić podsufitkę, zastanawiam się czy oryginalną fm zastąpić jakąś wew anteną . Jak takie wewnętrzna anteny się spisują ?

Edytowane przez Macek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radio z anteny CB możesz uzyskać za pomocą splitera. Są oferowane na Alledrogo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłącze się pod temat...

Mam u siebie(w B3 kombi ;) ) z tyłu w dachu resztkę(ułamany uchwyt) CB poprzedniego właściciela...

Chciałem zamontować sobie antenkę w tym miejscu albo na uchwycie na klapę z racji, że nie mam ochoty po każdym zdjęciu magnesu stroić antenę na nowo(zmiana miejsca montażu=nowe strojenie). Praktyczniej będzie odkręcić bat i schować ;) Przynajmniej tak mi się wydaje...

Stąd pytanie co lepsze, montaż w dach, czy uchwyt do klapy? Waham się nad jednym i drugim ponieważ według "specjalistów" antenę powinno się ustawić na dachu by był 1m kw wolnej powierzchni, a ja mam otwór z 10-15 cm od tylnej klapy i idealnie nie będzie a nowy otwór to trochę badziewne rozwiązanie...

Wiem, że szukam dziury w całym ale wolę zapytać niż żałować ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Montując antenę z tyłu, w otwór po starej antenie, uzyskasz pewną "kierunkowość" anteny, czyli będzie lepiej pracować do przodu. W przypadku anteny samochodowej można powiedzieć, że jest to nawet korzystne - lepiej "zbierasz" przed samochodem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na rozkład pola przy różnych miejscach montażu anteny i będziesz wiedział co wybrać.

 

images?q=tbn:ANd9GcQqpTfKCm6BrD_3k4mgKgkWzNVWacJr5a-NfWI7rWVTfeSBiSbuWQ

 

Poniższe zdjęcie da Ci również pogląd co wybrać.

 

z4091214x176sz8.th.jpg

 

W moim poprzednim pasku B5 miałem antenę CB w dziurce. Dokładnie Sirio T3-27. Do tego spliter i oba radia w samochodzie pracowały na jednej antenie. Bardzo wygodne rozwiazanie. Poza tym mała antena helikalna wygladem przypomina radiową, więc mało ludzi wiedziało, że mam CB. Mozna dobrać pasujące anteny kilku producentów. Jest spory wybór.

 

gotowe.png

Edytowane przez jerbro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje autko to B3 kombi, i otwór mam dokładnie jak w 4 przypadku ;)

To ma być tylko dla CB bo FM mam fabrycznie w klapie :)

Radyjko to Omega, tak na początek jako miśkofon bo zaczynam dopiero przygodę z CB :)

jerbro Dzięki za pomoc. Mógłbyś podać jakiegoś lepszego linka do tego drugiego zdjęcia?

 

Co byście polecili z antenek tak do 100zł :)?

 

Czy taką długą antenę, można nagiąć w łuk by się zmieściła do bagażnika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy taką długą antenę, można nagiąć w łuk by się zmieściła do bagażnika?
można ale jak będzie słabej jakości to po założeniu na dach z powrotem może być krzywa bo już widziałem takie anteny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długą antenę chowam wzdłuż progu, wkładając ją przez tylne drzwi-wchodzi bez zginania i nie przeszkadza.

Co do zamontowania jej na dachu, to mam w tym samym miejscu-dobrze zbiera i dobrze wygląda ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy taką długą antenę, można nagiąć w łuk by się zmieściła do bagażnika?

Turbo 5000 będzie się trochę odkształcała (stare się nie odkształcały, nowe już tak). Odkształca się chyba też nowe Santiago 1200. Mi się nie odkształacały - nowy Megawatt 4000 i President Texas (ale tej anteny nie kupuj, bo to śliczny z zewnątrz wewnętrzny chłam).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coby nie zakładać nowego tematu...

Chcę zakupić jakiś w miarę tanią i dobrą(polska mentalność :P)antenkę ;)

Radyjko bez rewelacji, bo omega, która trafiła się za grosze...

Z antenek na alledrogo cena/jakość, która by mi odpowiadała do mojego pierwszego zestawu (antymisiek) na trasę to Lemm AT-71 lub sirio T-27. No chyba, że ktoś poleci coś lepszego w podobnej cenie...

Tylko nie wiem na co się zdecydować. Sirio dobra marka, antenka helikalna będzie kompaktowa i bezproblemowa. Jednak słaby nadajnik w omedze skłania mnie ku lemm-owi...

Tylko czy nie oberwę tych 1,5m na drzewie przy pierwszym wyjeździe z osiedla... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tylko czy nie oberwę tych 1,5m na drzewie przy pierwszym wyjeździe z osiedla...
nie bój się bo nie będzie tak źle ja mam ML-145 i ciągle gdzieś o gałęzie przyhaczam i jakoś się jeszcze nić nie stało a raz to nawet zapomniałem jej odkręcić i wjechałem na parking podziemny i też nic się nie stało (dodam że moja ML to Midland)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znalazłem fajny sklep: http://www.alkamer.pl/esklep/index.php?cPath=71_72&page=1&sort=3a

I teraz zastanawiam się nad Lemm AT-71 i AT 1500(lżejsza i ładniej wygląda ;) ) ewentualnie sirio titanium 1200.

Co byście polecili?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności