Skocz do zawartości
POLK

Nowe głośniki w drzwiach - podłączenie kabli - Passat B5

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zainstalować nowe głośniki w drzwiach Passata opisał bardzo ładnie kolega DOC:

 

http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=21650

 

Ja jednak jestem laikiem w tym temacie a czynność wymiany przednich i tylnych głośników niedługo mnie czeka :) Mianowicie, po odłączeniu oryginalnego głośnika w przednich drzwiach zostaje nam wtyk, który to zaznaczyłem na czerwono na zdjęciu 1 (foto zapożyczyłem z manuala DOC-a, mam nadzieje, że kolega się nie obrazi). Głośniki które mam posiadają bolce, które z kolei pokazałem na zdjęciu 2. I teraz pytanie, jak tą Passatowską wtycznę podłączyć pod głośnik z tymi dwoma bolcami? Czy należy coś przerobić, dokupić czy coś innego? Być może moje pytanie jest banalne ale dla laika stanowi to nie lada zagwozdkę :)

b933894fb72647f9.jpg

DSCN0882.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dostałeś do głośników kabelki z takimi wsuwkami na te bolce??

ja bym tak kombinował, żeby kabelek połączyć z kabelkami z kostki, zawsze możesz ją wywalić

sam u siebie polutowałem wszystko bez żadnych wsuwek, bolców łączników...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a dostałeś do głośników kabelki z takimi wsuwkami na te bolce??

 

Nie mam wsuwek, mam "gołe" głośniki. Widać, że z tej wtyczki wychodzi kilka kabelków a bolce są 2 :D więc nie wiem ktore kabelki dolutować czy coś :) nie znam się na tym kompletnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak nie wiesz co i jak to lepiej daj to sąsiadowi co sie troszkę zna

 

do glonka kable sygnałowe z radia, wyciągnij radio z szuflady i powinna być naklejka z rozpiską kostki iso

 

moze cos pomoże

 

 

http://www.audiobas.pl/opis_kostki_iso.html

 

po kolorach kablli dojdziesz

Edytowane przez kiler1410

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak nie wiesz co i jak to lepiej daj to sąsiadowi co sie troszkę zna

 

Daruj sobie takie odpowiedzi kolego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tym wypadku kolega kiler ma racje jesli sie na tym kompletnie nie znasz co sam zauwazyles to lepiej pogadaj zkims kto ma o tym pojecie bo spalic glosniki, radio czy nawet auto to nie problem a tego chyba wolalbys uniknac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aaa dobra jak wiesz to kombinuj najwyżej coś wypalisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie mam wsuwek, mam "gołe" głośniki. Widać, że z tej wtyczki wychodzi kilka kabelków

Masz tu aukcję gdzie można kupić wtyczkę adapter ,ale jak chcesz na krótko to można podejrzeć ze zdjęcia i przelutować.

http://allegro.pl/adapter-glosnikowy-volkswagen-vw-golf-passat-zag13-i1571776020.html

Edytowane przez kmdm24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w tym wypadku kolega kiler ma racje jesli sie na tym kompletnie nie znasz co sam zauwazyles to lepiej pogadaj zkims kto ma o tym pojecie

 

Właśnie do tego zmierzam - aby pogadać z kimś kto ma o tym pojęcie. Ale chyba po to jest forum żeby pytać a przelutować kable to chyba nie jest jakiś szczyt super umiejętności nawet dla laika - wystarczy tylko że ktoś wytłumaczy co do czego :)

 

Masz tu aukcję gdzie można kupić wtyczkę adapter ,ale jak chcesz na krótko to można podejrzeć ze zdjęcia i przelutować.

http://allegro.pl/adapter-glosnikowy...571776020.html

 

Dzięki Ci kolego :D takiej porady oczekiwałem.

Edytowane przez POLK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak ci mówiłem najbezpieczniej będzie jak wyciągniesz radio z szuflady będzie naklejka z rozpiskiem kabli kostki ISO. zrób fote i wrzuć tutaj

 

wtedy pomożemy bo nie jesteśmy duchami świętymi i nie wiemy jakie kolory kabli masz.

powinny być standardowe ale kto wie czy juz tam ktoś nie grzebak i nie poprzerabiał

 

a co do tego adaptera to zamiast niego kup sobie zaciskarke do wtyczek 15zł w tesco lub innym hiper.....

zapniesz na kable odpowiednia spinkę tymi nużycami i będzie super w kazdej chwili odepniesz i wież mi że na pewno ci sie przyda

Edytowane przez kiler1410

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a co do tego adaptera to zamiast niego kup sobie zaciskarke do wtyczek 15zł w tesco lub innym hiper.....

zapniesz na kable odpowiednia spinkę tymi nużycami i będzie super w kazdej chwili odepniesz i wież mi że na pewno ci sie przyda

 

Nie będę już kombinować, zamówiłem te adapterki.

Jeżeli chodzi o przednie drzwi to jaką maksymalnie głębokość montażu głośnika mogę zastosować z dystansem 30mm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, niepotrzebne kombinowanie z tymi kosteczkami, każde kolejne łączenie to

po 1 jakaś minimlna strata na sygnale

po 2 - co istotniejsze, coś co może się wypiąć czy skorodować w przyszłości.

Warto uciąć kostkę i przylutować przewody bezpośrednio do wtyków nowego przetwornika.

Na starym głośniku powinno być oznacznje jaki styk jest + a jaki -

W ten sposób łatwo dojdziesz który przewód podłączyć pod + nowego głośnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jaką maksymalnie głębokość montażu głośnika mogę zastosować z dystansem 30mm?

 

Podpowie ktoś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
to jaką maksymalnie głębokość montażu głośnika mogę zastosować z dystansem 30mm?

Montowałem HERTZ HSK (około 66 mm głębokości ) i mieściły się bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tą kostką to bardzo prosta sprawa, dwa środkowe piny to + i - z radia do woofera, a dwa zewnętrzne piny to nic innego jak dokładnie ten sam + i - z radia idące do góry do tweetera, a z głośnikami to ja mam u siebie głębokość montażową chyba 76mm a dystans ze 4 cm

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już zamówiłem te adapterki :)

Teraz tylko poszukiwanie odpowiednich głośników na przód....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat i pewnie zabije mnie moderator bo data 2011r ale jaki sens tworzyć nowy? Lepiej będzie w tym.

Problem jest cholera taki, że mam inne kolory niż są podawane na necie.

 

http://www.audiobas.pl/opis_kostki_iso.html - podawane na necie są takie jak tu ale ja nie mam takich.

 

Tak to wygląda u mnie :

 

Wiązka z kablami z głośnika 1.jpg

Wiązka z kablami z głośnika  2.jpg

 

 

Nie mam jednolitego zielonego ani czerwonego tylko zielono brązowy i czerwono zielony.

Mam je traktować jako zielony i czerwony ?

 

Który jest plusem a który minusem ?

Edytowane przez StreamHD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, to troszkę nie tak, ale jesteś na dobrym kierunku.

Kolory na internecie mogą się nie pokrywać z passatowymi, norma. W każdym aucie, każdej kostce mogą być inne. Liczy się POZYCJA. Każda kostka ISO ma przypisaną pozycję dla danego głośnika i określa w ten sposób + i -.

 

Weź miernik w dłoń, ustaw na "pipczyk", wyciągnij radio i szukaj. Jedna końcówka miernika dotyka przewodu, który Cie interesuje. Np. zielono brązowy, a druga lata po pozycjach na kostce. Jeśli w końcu trafisz i miernik wyda dźwięk, zapamiętaj która to była pozycja i sprawdź w swoim linku (albo na radiu - w 99% też jest taka rozpiska) czemu ta pozycja odpowiada. W ten sposób dowiesz się który kabelek co robi.

 

Od siebie dodam, że jak robiłem swoją instalację to oryginalna passatowa nie nadawała się do poprawnego montażu. Dlaczego?

Ponieważ cały przód (woofer i tweeter) był zasilany z dwóch końcówek mocy z radia (FRONT), a cały tył był z następnych dwóch (REAR). Takie połączenie jest niedopuszczalne, bo z jednej końcówki mocy zasilane są dwa głośniki (tweeter i woofer). Ich impedancja jest wtedy... hmm

a) zbyt mała

b) zbyt duża

Nie pamiętam czy one są połączone szeregowo czy równolegle... W przypadku a) - uszkodzenie końcówki mocy radia, b) - głośniki będą grały za cicho bo nie będzie mocy. Co też może doprowadzić do uszkodzenia

Ponadto oba głośniki grają TE SAME PASMO, co dla tweetera oznacza ŚMIERĆ NA MIEJSCU, woofer raczej to przeżyje :D

 

 

Rozwiązanie?

- Dla początkującego instalatora żeby nie mieszać w głowie, chyba najprościej będzie przeciągnąć nowe przewody. W passacie to jest naprawdę banalne. Rękaw w drzwiach jest pusty, nie ma żadnej kostki.

Należy położyć przewody najlepiej 2.5mm2 i przy radiu odpowiednio zlutować, aby woofer był na kostce ISO podłączony pod TYLNY LEWY + i - , TYLNY PRAWY + i -, natomiast tweeter na kostce ISO musi się znajdować na pozycji PRZEDNI LEWY + i - i PRZEDNI PRAWY + i -.

 

Wystarczy trochę pomyśleć żeby stwierdzić, że nie trzeba kłaść aż czterech nowych wiązek kabli. Można wykorzystać już istniejące, tylko w jednych drzwiach coś dołożyć :D

 

Stream jak będziesz miał pytania to wal. To nie jest skomplikowane

Edytowane przez failure

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale nie pomogą żadne zwrotnice? Każdy głośnik ma po jednej. Instalacja zostaje ta sama, a podmieniam tylko głośniki.

 

Druga sprawa czy mogę odpalić audio jeżeli lewa strona ma założone nowe Excursion SHX-6C a druga ma jeszcze fabryczne ?

Nie zdążę dziś zrobić prawej strony, a jutro mam kurs. Mogę odpalać radio ? Radio to PIONEER MVH-280DAB. Dodam, że nowe głośniki mają 3 ohm, a fabryczne 4 ohm. Może to grać jednocześnie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT

 

Nie będę mieszał. Skorzystaj z tego:

http://www.profet.pl/images/zestaw2.jpg

 

pamiętaj, że jak korzystasz z oryginalnych tweeterów to one mają w sobie chyba jakiś kondensator w roli filtru 1 rzędu. Stosując zwrotnicę z zestawu należy go usunąć.

Pozdrawiam

Edytowane przez failure

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności