Skocz do zawartości
miszczu1991

Sprzedaż auta ukraińcowi akt notarialany

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wam.

Sprzedaje swoje stare auto. Wystawiłem na allegro i masa telefonów. Pełno ludzi mówi że bierze za 700-800 zł. :glupek: mimo iż wystawiłem za 1500zl zadzwonił do mnie jakiś Ukrainiec że przyjedzie pooglądać. Przyjechał oglądał spodobało mu się bardzo i cena też mi odpowiadała. Jedyne co mnie niepokoi to chce spisać akt notarialny że pozwala na poruszanie się tym autem na terenie UA. Chce auto zawieźć na Ukrainę i tam rozebrać i na części sprzedać. A dzięki aktowi notarialnemu może ominąć tamtejsze cło. Czy nie będę miał przez to żadnych problemów? Na co muszę uważać. Miał ktoś podobny przypadek? Proszę pomóżcie. Jutro ma przyjechać o 10 po auto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na to żeby było wyszczególnione ze za ewentualne wypadki nie odpowiadasz ty tylko on a poza tym skoro chce na części to niech z lawetą przyjedzie i jako uszkodzony go bierze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobicie normalną umowę sprzedaży to nic Cię nie interesuje.

Sprzedałeś, a na niego przechodzą wszelkie prawa i obowiązki, ciężary i korzyści.

 

Piszesz o zezwoleniu na poruszaniu się po Ukrainie...?!?

Jak to ma być tylko pełnomocnictwo to nadal Ty będziesz właścicielem, więc wszystko ciąży na Tobie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak zrobicie normalną umowę sprzedaży to nic Cię nie interesuje.

Sprzedałeś, a na niego przechodzą wszelkie prawa i obowiązki, ciężary i korzyści.

 

Piszesz o zezwoleniu na poruszaniu się po Ukrainie...?!?

Jak to ma być tylko pełnomocnictwo to nadal Ty będziesz właścicielem, więc wszystko ciąży na Tobie...

no tak ale będę miał umowę kupna sprzedaży więc formalnie chyba już nie bedę właścicielem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no tak ale będę miał umowę kupna sprzedaży więc formalnie chyba już nie bedę właścicielem.

 

a fizycznie ma być inaczej ;> ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już sprzedasz auto i nie będziesz jego właścicielem to nie możesz na nic zezwalać czy czegoś zabraniać...

Wiesz dokładnie jakich (i w jakiej kolejności) czynności prawnych będziecie dokonywać...?!?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No najpierw umowa następnie akt. Myślę że potrzebuje tylko tego papierka aby na granicy pokazać celnikowi żeby go bez cła puścił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile pamiętam to nie bardzo chodzi o cło a o zakaz (zaporowe opłaty) sprowadzania do UA pojazdów starszych niż 5 lat...

Zapytaj może Zduna, on w tych sprawach jest oblatany...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli umowa sprzedaży w formie zwykłej pisemnej, a aktem notarialnym jaka czynność...?!?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja wam coś powiem.. kiedyś było tak, że Ukrainiec kupił auto u Polaka. spotykali się po polskiej stronie, Polak wjeżdżał na Ukrainę (w paszporcie wbijali pieczątkę kierowcy że wjeżdża autem ale uiszczając "opłatę" celnik ukraiński nie wbijał pieczątki), jechał do szopy, zostawiał samochód, tablice rejestracyjne brał, chował do kieszeni i wracał do Polski ;)

 

A teraz z tego co rozmawiałem z Ukraińcami i co słyszałem od znajomych to oni kupują auto w Polsce ale tak jakby pół czyli stają się współwłaścicielami i na Polskich blachach, polskim OC sobie śmigają po Ukrainie i do Polski jeżdżą. Tak samo jest chyba ze słowackimi samochodami. Po jakimś czasie auta rozbierają, albo przebijają numery.

Ja bym się nie zgodził żeby ktoś jeździł samochodem na moich papierach i na moim OC.. Jak chcecie więcej szczegółów jak to wygląda to popytam.

 

A i jeszcze jedno. Nie róbcie prezentów Ukraińcom i nie sprzedajcie im tak tanio aut.. Koszt zakupu samochodu na Ukrainie jest trzykrotnie większy niż w Polsce. Dość już na nas zarobili Ci nasi bracia ze wschodu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt. Ceny tych samych aut na Ukrainie są 3-krotnie większe niż u nas. Co do samej umowy. Ja bym sie poważnie zastanowił nad sporządzenia umowy w 2 językach potwierdzonych jeszcze przez tłumacza przysięgłego. W tym momencie akt notarialny jest raczej zbędny. Chociaż... Generalnie skłaniałbym się aby wszelka umowa i ewentualny akt notarialny był tak skonstruowany prawnie aby wszelkie prawa przezucic na Ukraińca. Co wiaże się z tym, że już nie będziesz miał praw do tego pojazdu. Trzeba się prawnie zabezpieczyć pod każdym względem.

 

Edit:

Aaa... oczywiście wszelkie koszty łumacza oraz notariusza niech ponosi Ukrainiec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spisana została jednak tylko umowa.. śmierdziało mi tu coś. Ale wziął auto i pojechał. Jadę właśnie wyrejestrować auto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem taki przypadek jak sprzedawałem auto, mam kolege w drogówce więc tuż przed sprzedażą zadzwoniłem do niego żeby się poradzić. Nic sie nie dzieje po sprzedaży co mogło by obciążyć sprzedającego, zasada jest tylko jedna, zaraz potem udać się do Urzędu Komunikacji żeby wyrejestrować auto. Bardziej można już dupę zmoczyć jak się zostawi auto na Ukrainie, a celnik odkryje że przewozisz same tylko numery rejestracyjne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pawel69

witam wszystkich chciałem zasięgnąć info na temat mam auto zarejestrowane w szwecji na mnie i ukrainiec chce kupić ode mnie auto jak to zrobić czy może on nim normalnie jechać jak to zrobic formalnie napisac umowę sprzedaży i cześć ????proszę o szybką odp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam wszystkich chciałem zasięgnąć info na temat mam auto zarejestrowane w szwecji na mnie i ukrainiec chce kupić ode mnie auto jak to zrobić czy może on nim normalnie jechać jak to zrobic formalnie napisac umowę sprzedaży i cześć ????proszę o szybką odp.
tak umowa K/S i niech se jedzie bo od momentu podpisania juz jest jego a ty lecisz wyrejestrować to auto i po zawodach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pawel69

ok dzięki ale on coś jeszcze mówił o jakimś transicie chyba przez Polske nie wiem o co chodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ok dzięki ale on coś jeszcze mówił o jakimś transicie chyba przez Polske nie wiem o co chodzi
jak będziesz miał umowę to koleś może sobie nawet przez syberie jechać to już cię nie interesuje to już nie twoje auto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzeję kotleta.

 

Sytuacja wygląda w ten sposób. Ukrainiec chce kupić auto ode mnie. Na dokumentach Kupna-sprzedaży będzie jego koleżanka, która ma kartę Polaka.

Następnie, jak przypuszczam, ona sobie zrobi z nim współwłaściciela na to auto.

 

Jak postępować w tym wypadku? Normalna umowa K-S i procedury jak przy sprzedaży Polakowi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak ja bym uważał, żeby później ABW nie zapukało o 5 rano...

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1408068,Auto-rzekomym-dowodem-na-udzial-Polakow-w-walkach-na-Ukrainie

Ponadto jeśli macie dobre samochody to nie pozwalajcie wywozić ich poza kraj, bo szkoda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, chodzi o 23 letnia Mazde 626 ktora stoi i nie wiadomo co z nia zrobic. wartosc max 1500 pln - od roku nikt nie chce kupic.

 

Ja te historie z donbasu doskonale znam - sprzedaje samochod i trzymam umowę tak dla dowodu. poza tym z tekstu nie wynika, aby gosciu mial z tego powodu jakies problemy ppoza telefonem z ABW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności