Skocz do zawartości
egon290

Różnica w długości anten CB

Rekomendowane odpowiedzi

Gdzie ona jest???

ta różnica, bo... nie widzę...

Posiadałem już kilkanaście anten CB o różnych długościach itp. róznych firm. Od santiago po alany... Od 1,8m do 30cm! Teraz mam Georgia 25cm i ... na terenie Warszawy róznic nie słychać!! Słyszę tak samo jak na wszystkich antenach , słyszą Mnie tak samo jak na dłuższych! Stojąc pod domem często rozmawiam ze stacjonarkami z ok.Wiatracznej w Wawie. Przy wszystkich posiadanych antenach, sygnał jaki docierał ode Mnie (Targówek) w okolice Wiatracznej był na +5dB Dosłownie zero różnicy!!! Ostatnio, tj. dwa dni temu testowałem na samochodzie z tym samym radiem kilka anten! Była wspomniana Georgia 25cm (magnes) za 29,90zł ; był Alan PC4 magnes za 89,90zł, była Santiago 1600 (stara antena 160cm), była jakaś Lafayette Springfield czy coś takowego (magnes, 150cm), była stara poczciwa DNT zwana defałką (145cm) oraz kilka innych. Wszystkie anteny zestrojone bardzo dobrym reflektometrem za 450zł na SWR na kanale 19 w okolicach 1,270... We wszystkich przypadkach, radio stacjonarne z anteną 5/8 na dachu budynku 3p umieszczone w ok. ronda Wiatraczna w Wawie słyszałem zawsze na +9 (75%) i Ja... w przypadku wszystkich anten zawsze byłem słyszalny na +5dB! Jak wiadomo, radio CB mamy do łączności na max.10,15km... więc, gdzie tu jest logika wydawania po 200, 300zł w anteny które tak naprawdę, działają tak samo jak ta za 29zł?????

Ze wspomnianej Georgii w Otwocku było Mnie słychać w Szumach na +2,3dB a z bardzo długiego Santiago 1600 na pełne +3dB też w szumach...

więc... może doradzicie, gdzie tu ta róznica, bo... Ja, jak dotąd znalazłem jedynie w cenie...

29zł działa tak samo jak 89zł...

Bezsensu to...

Edytowane przez egon290

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad zmianą anteny.

Mam taką:

http://allegro.pl/antena-cb-magnesowa-sirio-as-100-magnes-14-cm-prom-i1343878656.html

Działa fajnie, ale jest za długa na stałe, więc zakładam ją na trasę.

Czasem wylatuję gdzieś 20km za miasto i już mi się nie chce jej wyciągać z bagażnika.

 

A chciałbym taką:

http://allegro.pl/cb-antena-sirio-micro-30-ar-system-f-ra-vat-i1356429197.html

Chcę założyć ją w otwór po niepotrzebnej antenie na dachu od navi i gsm, którego nie mam.

 

Większość ludzi odradza, bo niby nie będzie dobrego i dalekiego odbioru...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Większość ludzi odradza, bo niby nie będzie dobrego i dalekiego odbioru...

No i mają rację...

Niestety tutaj obowiązuje zasada, że długości nic nie zastąpi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ze wspomnianej Georgii w Otwocku było Mnie słychać w Szumach na +2,3dB a z bardzo długiego Santiago 1600 na pełne +3dB też w szumach...
Idę właśnie spać, a taka bajka na dobranoc nawet mnie ubawiła :)
Jak wiadomo, radio CB mamy do łączności na max.10,15km..

No właśnie... Zrób 15 km na Georgi, albo 50km jak ja na Santiago 1200, wtedy pogadamy ;) Odległość licz w linii prostej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Słyszę tak samo jak na wszystkich antenach , słyszą Mnie tak samo jak na dłuższych!

Ewenement, i to na skalę światową.

Jak wiadomo, radio CB mamy do łączności na max.10,15km...

Nie wypowiadaj się za wszystkich ;) Dodaj do tego jedno zero i robią się sensowne łączności.

 

Co do długości anten - wszystko widać jak na dłoni http://www.cb-radio.info.pl/cb_radio_poradniki/112.html

Edytowane przez pszemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie... Panowie... Spokojnie...

Zacznijmy od tego , że ... 99% z Nas narzeka na szumofony! czyli radia, które odbierają coś, czego nie powinny! Przecież, śmigając np. po Warszawie, zakładam się o skrzynkę, że połowa z Nas nie chce słyszeć samochodów z drugiego końca Warszawy! Po co??? No właśnie... Zadajmy sobie na wstepie to najważniejsze pytanie... Po co słyszeć pojazdy będące na Ursusie, gdy sami jesteśmy na Trasie Toruńskiej i interesuje Nas tylko to co przed nami!?? Antenkę testuję trzeci dzień i ... zadowolony jestem bardzo mocno!

ponieważ nie odbiera połowy tego czego nie powinna! Przede wszystkim jest ciszej!

Kolejna rzecz... Z mojego domu w miejsce pod Otwockiem w którym jest kolega który ma stacjonarkę jest co do metra 18km w prostej linii! Nie wiem dlaczego się dziwisz, że sygnał tam dociera z poziomem +3db! Odbiorca ma antenę na wysokości około 20m, jest to Saliut 1200 z radyjkiem Alana 87... Na Gocławek jest 6km w prostej linii! Sądzisz że 6km. Wybaczcie, ale nie przesadziłem! Wczoraj wracałem z Olsztyna wieczorem do Warszawy. Jak na moje ucho, antena w swoich osiągach nie różniła się niczym od np. o wiele dłuższej Alan PC4! Większa połowa dochodzących sygnałów do radia z dłuższych anten to i tak sam trzask i szum, więc... po co to? Squelch mam ustawiony na godzinę 12.30, RFgain na 14 (max.17)... Radio w trasie odbierało samochody z odległości około 5-7km w okół nie urywając przy tym uszu szelestem! Odbiór wszystkich na poziomie 4-7dB, czysto i wyraźnie. Kolejna rzecz, to.. koledzy chyba nie doczytali! Anteny były testowane z radiami stacjonarnymi!!! Logiczne jest przecież to, że.. z takiego krućca nie dolecę do Otwocka, i na bank ani jeden samochód z podobną antena tam mnie nie usłyszy!! Testy przeprowadzane na innych kanałach w piatkach lub na tzw. bokach zdala od zagłuszeń z kanału 19... Mobilki na Gocławku nie słyszą mnie wcale, i o to chodzi! Po co generować zbędny szum? Po co mam być słyszalny na Gocławku gdy jestem na Białołęce? Takie jest moje zdanie i nie ubolewam nad tym, że znajdą się i tacy co sie nie zgodzą!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
sygnał tam dociera z poziomem +3db! Odbiorca ma antenę na wysokości około 20m

I wszystko jasne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przecie nie inaczej Pszemo... Gdybym sam gdzieś doczytał że jakiś MAGIK na antenie 25cm przebił sie przez pół Warszawy i słychac go na 19stce jeszcze na 3 czy 5dB to miał bym ubaw! Ogólnie mówiąc, antena sprawuje się w miarę ok! Jest to fajna rzecz dla tych którzy nie mają ochoty na chowanie anten przed wjazdami np. na parkingi POD superMarkety. Nie wadzi o nic. Jeśli chodzi o słyszalność w Mobilkach to jest max. około 5 - 6 km i cisza! w warunkach miejskich i nie wszędzie. Gdy stoje pod domem, do Wybrzeża Gdyńskiego mam równe 4,5km w prostej linii. Sygnał dociera tam na 3-5dB w szumach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę wypowiedzieć się na przykładzie znajomego.Miał on antenę nie pamiętam tylko jakiej firmy o długości 1,5 m która zbierała na odległość 10-15 km a teraz wymienił na krótszą o długości 40 cm i zbiera tak samo więc ja bym wolał krótką

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

egon290. Bardzo ciekawy test! Ja jednak ostatnio oglądałem na TVN Turbo test porównawczy anten. Łączność pomiędzy samochodem, który stał, a drugi się od niego oddalał. No i zgodnie z prawami fizyki po ok 4km krótka antena już nie dawała rady. Facet wrzucił na dach bata coś ok 2m długości i łączność poprawiła się tak, jakby stał obok tego nieruchomego samochodu. Piszesz, że testy wykonujesz w Warszawce - byłem tam tylko raz więc nie za bardzo orientuję się gdzie robiłeś te testy. Podejrzewam, że w terenie mocno zabudowanym. I tu zaczynają się problemy, ponieważ fala docierająca do stacjonarki była wielokrotnie odbijana. Prawdopodobnie dla tego nie zauważyłeś aż takich różnic pomiędzy antenami.

Bawię się w radio (nie tylko CB) od ok 16 lat. I nie napiszę nic nowego jeśli powiem, że antena jest najważniejszą częścią instalacji radiowej decydującej w ok 80% o jakości łączności. To ona jest najlepszym wzmacniaczem podczas nadawania jak i odbioru.

 

Niestety mobil jest specyficznym obiektem. Twoje testy to potwierdzają. Długość fali pasma CB to aż 11metrów, toteż anteny 1metrowe czy 1,7metra są znikomą długości fali. Myślę, że zauważyłbyś znaczną różnicę przy antenie półfalowej (5,5 metra wysokości) lub choćby ćwiartce - 2,75metra. No ale niestety będzie ciężko takie coś w mobilu zainstalować :)

 

Stąd nasze nieszczęśliwe pasmo CB w mobilu jest takie jakie jest. Do mobila jak znalazł pasmo 2m (145MHz). Z tym, że to pasmo krótkofalarskie = egzaminy = małe zainteresowanie = praktycznie nikogo nie spotkasz z mobila na tym paśmie :(

 

Jak widzisz, ja też śmigam na krótkiej antenie, a robiłem testy i z ok 1,75metrowymi batami. Jednak nie tracąc zbyt wiele na skróceniu anteny wjeżdżam spokojnie do garażu bez jej demontażu. A na SSB z mobila jak na razie ustrzeliłem Portugalię - ale to na pewno nie koniec :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Japsystem, dział CB na tym forum jest dość specyficzny. Jedni koledzy zachwalają krótkie anteny, drudzy zachwalają montaż długiej anteny w klapie bagażnika kombiaka na wysokości tablicy rejestracyjnej, cewką równolegle do blachy... Nie nadążysz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
...drudzy zachwalają montaż długiej anteny w klapie bagażnika kombiaka na wysokości tablicy rejestracyjnej, cewką równolegle do blachy...

- Przemku, nie zachwalają - ale nie wykluczają możliwości takiego montażu. A to zdaje się nie to samo. :)

Są anteny których cewki (skracające, czy dopasowujące) znajdują się w zaekranowanych skrzynkach i nie piszę tu tylko o antenach CB. Te zdaje się podlegają takim samym prawom fizyki....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
- Przemku, nie zachwalają - ale nie wykluczają możliwości takiego montażu.

 

Tylko jaki jest sens ? Antena o połowę krótsza, ale zamocowana "po bożemu" będzie pracować lepiej ;-) Dodatkowo - szpetnie kierunkowa charakterystyka takiego montażu ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Antena o połowę krótsza, ale zamocowana "po bożemu" będzie pracować lepiej

- tak sądzisz, czy wiesz to z doświadczenia ? ;)

- zresztą, zgodzisz się chyba ze mną, że tak zamontowana antena z fizycznie dłuższym promiennikiem jest zdecydowanie bardziej skuteczna niż proponowana przez Ciebie florida czy inna georgia na środku dachu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
- tak sądzisz, czy wiesz to z doświadczenia ?

 

Sprawdzone doświadczalnie. Performer 5000 na klapie bagażnika pracował mniej-więcej tak jak AS100 na dachu. A wystawał nieco więcej ;-)

 

No i pominąłeś fakt wybitne kierunkowego działania anteny zamontowanej na klapie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcinie - Performer i SIRIO to zupełnie inne anteny. Nieporównywalne do tych o których dyskutujemy w tamtym wątku. Czytaj uważne wszystkie posty, bo i charakterystyce kierunkowej też wspominaliśmy. Nie wrzucaj wszystkich przypadków do jednego worka. Chyba że też masz potrzebę zbędnego "żucia szmat" i chęć postawienia kropki nad "i" w każdym temacie... ;)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nieporównywalne do tych o których dyskutujemy w tamtym wątku

 

Smacznego. Ja dyskutuję o tym. Ale skoro Ty dyskutujesz o "tamtym", to idź do "tamtego" ;-)

 

Czytaj uważne wszystkie posty

 

Które ? Te czy tamte ? Tamte - gdziekolwiek by były - mnie nie interesują w tej chwili, bo do nich się nie odnoszę. W sumie to na ten i pokrewne tematy napisano już wszystko - nie tylko tutaj, ale i w setkach innych wątków rozproszonych po całym internecie. Czy to oznacza, że mam czytać wszystkie, wszystkie ?

 

Nie wrzucaj wszystkich przypadków do jednego worka.

 

Dlatego też tego nie robię. Odnoszę się w tym wątku, do tego co zostało napisane w tym wątku. Skoro masz problem/uwiera Cię coś w innym, to jak to napisałeś : "idź żuć szmaty" gdzie indziej :)

 

I tak - krótsza "bezwględnie" antena zamocowana na dachu będzie pracowała fajniej niż dłuższa, ale zamocowana dużo niżej, na tylnej klapie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
masz potrzebę zbędnego "żucia szmat" i chęć postawienia kropki nad "i" w każdym temacie...

- c.b.d.u... :) Weny życzę ;)

 

P.S.

Ad. "tym, czy tamtym" - jakbyś nie wiedział ;)

http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=19809&page=3

Edytowane przez saxten

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

egon290 niestety potwierdzę twoje słowa, chociaż na zdrowy rozum czym dłuższa antena tym lepszy odbiór. Mam dwa radia cb unidem 520 z alanem 9+ (1,5m) i szumofonik midland/allan z "florydą" 35 cm. Allan jeździ u żony na fordziku.

Zrobiłem test, dwa radia na jednym samochodzie, dwie anteny na jednym dachu i ustawienia na max. Zdziwiłem się bo w głośnikach było stereo. (z bielan/wawrzyszew słychać było rozmowy z Toruńskiej, przynajmniej 5 km) Dalekie rozmowy przez szumy było słychać tak samo. Zamiana anten nie przyniosła zmian.

Inna sprawa to odbieranie mojego sygnału.

Po tym teście zakupiłem sirio omegę 95 cm i pomykam do dziś z tym kompromisem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawia mi się zawsze humor jak czytam wywody fachmanów typu p... i m.... - zainteresowani wiedza o kogo chodzi ;-). Widać się nudzą, czytają wszystko co popadnie i próbują pokazać się "na salonach", pełno ich we wszystkich wątkach forum, mieli lub maja wszystko co w temacie CB widział rynek :-D. Trzymam jednak swój poziom i czekam na kolejne "mondrości" z miasta Łodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności