Skocz do zawartości
antost

VW Passat B3 1,9 D- kopci i szarpie silnikiem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam VW Passat B3 1,9 D. Od jakiegoś tygodnia zaczęło się dziać coś dziwnego z silnikiem.

Podczas rannego zapalania po rozruchu silnikiem bardzo szarpie i kopci na niebiesko. Jak dodaję gazu to tak kopci, że wygląda to jakbym zasłonę dymną robił. Silnik działa cały czas na włączonym ssaniu.

Po jakiejś chwili od rannego zapalenia samochodu (po ok 3 min) przestaje szarpać silnikiem na wolnych obrotach i nie kopci.

W momencie kiedy ruszam samochodem i daję gazu to zaczyna szarpać. Dzieje się to do momentu rozgrzania silnika. Jak silnik jest rozgrzany to już chodzi normalnie ale ssanie mam cały czas włączone.

Jak wyłączę ssanie to na wolnych obrotach dalej szarpie (tak przerywa).

Dodam jeszcze, że jak wyłączę ssanie i dam lekko gazu to jest taki moment obrotowy silnika kiedy zaczyna dziwnie szarpać i przerywa (tak jak na wolnych obrotach bez ssania).

Jeszcze może powiem, że spod maski (chodzi o silnik) wydobywa się dziwny dźwięk, tak jakby zawór tłukł czy coś podobnego (silnik wydaje inne odgłosy niż przed tym jak wszystko było dobrze).

 

Jeśli mieliście podobny problem to proszę pomóżcie.

Z tego co czytałem to mogą być uszkodzone wtryskiwacze (wtryskiwacz) lub uszczelniacz zaworów.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź lepiej ustawienie rozrządu bo cosik mi się zdaje że ci się przestawił.

 

dodatkowo sprawdź czy nie masz czasem powietrza w przewodach paliwowych, i czy swieczki grzeją normalmnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie ma pęcherzyków powietrza w paliwie.

Świece może jedna nie grzeje ale to raczej nie powinno mieć wpływu na pracę silnika po 3 min od rozruchu.

Wcześniej jak mi nie grzała jakaś świeca to owszem przerywał mi trochę po zapaleni i kopcił lekko ale to przez jakieś 10 sekund i jak załapał to już normalnie chodził silnik i jak dałem gazu to nie przerywał i nie kopcił tak jak jest to teraz.

 

Z tym zapłonem to wezmę pod uwagę tą możliwość.

 

Może macie jeszcze inne pomysły ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź koniecznie ten rozrząd, ewentualnie pompa już może niedomagać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może nie grzeje więcej niż jedna świeca. Paliwa nie zalałeś jakiegoś kiepskiego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jednym baku paliwa jeżdżę już dłużysz czas bo zalałem do pełna i wcześniej nic się nie działo złego.

 

Ale to nawet jak mi nie grzeją wszystkie świece, a samochód mimo wszystko zapala to przecież po paru minutach jazdy już nie powinien przerywać na wolnych obrotach, nie mówiąc o szarpaniu gdy dodaję gazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

antost Jak już jedziesz to dalej zostawiasz za sobą łunę dymu??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już jadę, mam włączone ssanie i silnik jest ciepły to wszystko jest dobrze. Nie kopci i nie przerywa.

 

Jak wyłączę ssanie to na jałowych obrotach zaczyna przerywać, szarpać silnikiem i zaczyna kopcić na niebiesko. Zapach tych spalin jest taki jakbym wylał ropę na ziemię czyli czuć ropą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak wyłączę ssanie to na jałowych obrotach zaczyna przerywać, szarpać silnikiem i zaczyna kopcić na niebiesko. Zapach tych spalin jest taki jakbym wylał ropę na ziemię czyli czuć ropą.

ewidentnie zmienił ci się kąt wtrysku, w taki sposób że ci pasek rozrządu przeskoczył na pompie lub przesunęła się pompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Po tygodniu zmagań wygrałem z problemem.

Musiałem ustawić cały rozrząd.

Wałek rozrządu był trochę przesunięty i po korekcie (wybiłem ze stożka koło zębate) zabrałem się za ustawianie pompy wtryskowej.

Teraz wystarczy ustawić jeszcze pompę na śrubach bo chodzi głośniej niż przed powstaniem problemu.

 

Może macie jakieś doświadczenie, sugestie jak ustawić w miarę precyzyjnie pompę na śrubach ? Cały rozrząd już jest ustawiony idealnie i została mi korekta na śrubach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to powinno się ustawiać na zegar.

Ale można też na słuch:

Jeżeli rozrząd będzie okej to ustaw kąt wtrysku. Ja w swoim 1Y ustawiałem na słuch i było gites.

Aby to zrobić:

- rozgrzej silnik do 90*C,

- poluzuj cztery śruby trzymające pompę (dwie od strony koła zębatego, trzecia tworzy trójkąt z poprzednimi dwoma tylko że, śruba jest od strony pompy i czwarta pod wyjściem przewodów na wtryski) tak abyś mógł ruszać pompą wg jej osi ale żeby się sama nie ruszała pod wpływem pracy silnika.

- odpalasz samochód, chowasz przyspieszacz kąta wtrysku("ssanie")

- przesuwasz górę pompy do silnika aż do momentu usłyszenia wyraźniejszego klekotania(nie bój się bo to spalanie stukowe a nie zawory)

- minimalnie cofasz i dokręcasz śrubę tak aby pompa już się nie ruszała

- dokręcasz pozostałe śruby.

i gotowe.

 

Niektórzy tylko delikatnie luzują pompę aby móc ją przesuwać za pomocą młotka stukając przez drewienko ale jak kto woli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłacze sie do tematu mam ten sam problem tylko że na zimym i cieplym silniku cieżko odpala czasami jest wszystko normalni. Podczas jazdy czasami wogole nie chce wchodzic na obroty i jeszcze niechce pobierac ropy z baku tylko osusza filtr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podłacze sie do tematu mam ten sam problem tylko że na zimym i cieplym silniku cieżko odpala czasami jest wszystko normalni. Podczas jazdy czasami wogole nie chce wchodzic na obroty i jeszcze niechce pobierac ropy z baku tylko osusza filtr

gdzieś masz nieszczelność w układzie dostarczającym paliwo (na 80% to wina filtra paliwa)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

filtr nowy a gdzie tej nieszczelnosci szukac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znów to samo w czoraj rano jak go odpalilem było wszystko dobrze wieczorem nierowne obroty i przygasanie nawet na wyciagnietym ssaniu gdzie w czesniej na ssaniu było lepiej szczelnosc ukladu zasilania sprawdzilem i akby wszystko jest ok

Edytowane przez pawel1,8rp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłącze się gdyż mam podobny problem :) a mianowicie... w pasacie b3 1.9 td silnik nie równo pracuje to tzn: ciężko pali(zimny i ciepły), kopci na siwo, szarpie silnikiem. Wykręciłem wtryski i sprawdziłem i wszystkie maja po 155 bar. Znajomy mechanik twierdzi ze może to być klin na zębatce zdawczej wału. Podejrzewam tez przestawienie rozrządu.

 

Pytanie:

 

Jak to sprawdzić i ew ustawić rozrząd.

 

Proszę o szybko odp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to ustawienie kąta wtrysku czujnikiem zegarowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powie mi ktoś jak ustawić rozrząd??? i jak zdiagnozować uszkodzenie klina na kole pasowym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę trochę. Chodzi o 1Y w polówce.

 

Na zimno przy obecnych temperaturach zapala w miarę normalnie, ale przez kilka sek chodzi nierówno, wypadają zapłony.

Poza tym puści chmurę niebieską przy rozruchu i delikatnie kopci dopóki się nie zagrzeje.

 

Zanim się nie rozgrzeje do 80 stopni, kiepsko jedzie. Słabo reaguje na pedał gazu, przerywa/szarpie, ale po mocniejszym depnięciu w gaz przestaje szarpać na chwilę.

 

Po osiągnięciu temp 90 stopni chodzi już normalnie, nic nie kopci, nie szarpie, dobrze odpala.

 

Narazie sprawdziłem świece - wszystkie grzeją i wtryski metodą poluzowywania nakrętek na przewodach przy podwyższonych obrotach - silnik tracił obroty, czyli jakby sprawne.

Filtr powietrza nowy.

Podciśnienia szczelne.

 

Na dieslach się nie znam za bardzo i nie wiem gdzie i jak dalej szukać.

 

Pomożecie?

Edytowane przez sebam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności