Skocz do zawartości
MaciejK

Podstawa magentyczna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

potrzebuję kupić podstawę magnetyczną do anteny Sirio ML 145, bo stara mi pękła.

Jaką kupić, jaką możecie mi polecić. Oryginalna sirio kosztuje coś około 110 zł a cały zestaw z anteną 130zł. Czy można kupić tańszą podstawę np za 50 zł?? Czy będzie ona równie dobrze działać czy gorzej?? Chyba wszytkie te podstawy działają na tej samej zasadzie, chyba, ale nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie coś takiego:

http://allegro.pl/podstawa-magnesowa-do-anteny-cb-ba-110-i1322126723.html

Przełóż gniazdo z kablem i po krzyku. Będzie działać. Przy zmianie podstawy, może być konieczne ponowne zestrojenie anteny.

 

Inne linki:

http://allegro.pl/podstawa-magnesowa-pl-guma-mocna-12cm-f-vat-i1314908270.html

http://allegro.pl/osyginalna-podstawa-magnesowa-sirio-i1333623851.html

Edytowane przez saxten

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś byłem w sklepie i powiedzieli mi że każda podstawa magnesowa pasuje do każdej anteny. Zgodze się z tym ale jak to ma się z działaniem?? Czy nie będzie gorzej odbierać jeśli kupię "tańszą" podstawę??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy nie będzie gorzej odbierać jeśli kupię "tańszą" podstawę??

 

Odbiera antena, nie podstawa.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawa nie mniejsza niż 120-tka zeby mlki z dachu nie zdjęło.Co do przewodu to orginalne dają radę tylko tam jest niecałe 3m więc warto zrobic przedłużke albo wymienic na 4m i będzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno szybkie pytanie.

Czy jak w starej podstawce miałem polutowane styki i poklejone to miało to pewnie wpływ na zasięg, odbiór i nadawanie?? Kiedyś mi się kable powyrywały z podstawki i dlatego tak jest tam nasrane. Poza tym zauważyłem że jak mi pękła podstawka i np padał deszcz to strasznie mi radio szumiało, czy mogło być tak że woda dostawała się do środka podstawki i powodowała jakieś zakłócenia??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kiedyś mi się kable powyrywały z podstawki i dlatego tak jest tam nasrane. Poza tym zauważyłem że jak mi pękła podstawka i np padał deszcz to strasznie mi radio szumiało

 

- Radio szumiało, bo woda spłukiwała to co było w tej podstawie...:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety woda robiła zwarcie w podstawie marny zasięg. Radio trzeszczy charczy i drażni ucho. Zmień podstawe i od razu masz z przewodem i po kłopocie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie znalazłem w sklepie, co ciekawe obok biura w którym pracuje :) podstawę magnetyczną z kablem 4m cena 50 albo 58 zł :) wiec ją kupię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam antene sirio 1000 kupiłem ja do montazu na dachu w otwotrze po oryginalnej antenie fm. jednak teraz chciałbym powrócic do oryginalnej wersji i antene od cb postawic na magnesie.

 

taka mam antene http://allegro.pl/sirio-antena-montazowa-turbo-1000-pl-gdynia-i1372088471.html sprawdzałem podstawe od ml145 ale tam jest inna srednica otworu i nie pasuje zbytnio dlatego tez mam pytanie jaka podstawe kupic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co do przewodu to orginalne dają radę tylko tam jest niecałe 3m więc warto zrobic przedłużke albo wymienic na 4m i będzie ok.

 

Nie mogą być niecałe 3 metry, może być 3,62 i wielokrotność tego. I ML'ka ma 3,62 m.

 

Jako że długość kabla ma znaczenie oto wzór na długość kabla:

długość fali na naszym paśmie=11m

0.66 x λ/4=1.815 x wielokrotność

 

1.815 m

3.63 m

5.445 m

7.26 m

9.075 m

10.89 m

12.705m

14.52 m

16.335m

18.15 m

19.965m

itd.

 

jako że pierwsza długość 1.815m jest nieco nieporęczna zakłada się że 3,6 jest długością wyjściową dla anten na mobilka.

Długość kabla ma znaczenie !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Długość kabla ma znaczenie !!!

- nie długość, ale figlarność... ;)

Teraz na poważnie:

- nie powielaj zaczytanych gdzieś herezji. Poczytaj sobie o liniach długich...

Parametr 0,66 (różny dla różnych kabli) to tzw współczynnik skrócenia kabla, istotny np. przy wykonywaniu pętli dopasowujących.

Jeśli impedancja falowa stopnia końcowego nadajnika, fidera i anteny wynosi np. 50 Omów, to parametrem decydującym o długości linii zasilającej jest tylko jej tłumienność (dB/m).

Edytowane przez saxten

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Montując antenę, zawsze słyszałem że kabel musi być co najmniej 3,62 (co ma być przeciwwagą dla anteny) a jeżeli kabla jest za dużo to ułożyć go w regularne "S"y a nie skręcony w kłębek ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- ludzie plotą różne rzeczy i nie każda antena (np. półfalowa) potrzebuje przeciwwag.

Fakt, ładnie ułożony kabel robi wrażenie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy można prosić Admina o kasowanie bredni o długości kabla !!!

Koledzy, stopień końcowy ma impedancję falową 50ohm, antena ma impedancję falową 50ohm, długość kabla NIE MA znaczenia !!! Anteny nie stroi się przewodem.

Jedynym parametrem, który ma znaczenie przy znacznych długościach linii zasilającej, jest tłumienność kabla określający straty sygnału w dB/m.

 

Nie powielajcie głupot z książki A.J. CB-Radio !!!

Edytowane przez waldez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie powielajcie głupot z książki A.J. CB-Radio !!!

 

Mam I(1992) i III(1993) wydanie

cbradiowyda0d2.jpgcbradiowyd6561.jpg

i polecam wszystkim lekturę tej książki, w przeciwieństwie niektórych postów Doktorów Macajewów (na różnych forach) :dupablada

Głupoty powielają ci, co mają trudności ze zrozumieniem treści rozdziału 5.3 i 5.4.

 

To tak celem sprostowania :) i obrony autora książki. Dzięki jego konstrukcjom wielu początkujących (w tym i ja) krótkofalowców mogło "wyjść w eter" w czasach gdy fabryczne TRX'y oglądało się tylko na prospektach przywiezionych zza żelaznej kurtyny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
...

Trochę mnie poniosło, ale jak słyszę/czytam jak ktoś stroi antenę długością kabla, to mnie ciary nerwowe nachodzą :)

Sam posiadam wyd. I, również dwie części Konstrukcji Krótkofalarskich, dużo ciekawych rzeczy. Też między innymi dzięki nim jakoś wszedłem w eter, nie tylko na cb. Choć ja osobiście najbardziej cenię Poradnik UKF-owca Zdzisława Bieńkowskiego.

Pozdrawiam,

Waldek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja osobiście najbardziej cenię Poradnik UKF-owca Zdzisława Bieńkowskiego.

QSL w 100%. Zajmuje godne miejsce w mojej bibliotece wraz z "białym krukiem" Amatorskie anteny KF i UKF tegoż samego autora, którego mam przyjemność znać osobiście...

vy 73!

Janek

Edytowane przez saxten

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja się z ciekawości zapytam mądrzejszych kolegów :)

Swoją Santiago 1200 mam montowaną w passacie, na środku dachu w otworze.Została zestrojona w miejscu montażu bez kabla.Miernik jaki posiadam to Daiwa CN-801HP .

Po zestrojeniu anteny zakładam kabel i .. SWR wzrasta.Wcześniej wskazówka ledwie drgnęła, a teraz z kablem idzie na 1.4.Zakładam dłuższy kabel, SWR zmienia się wraz z jego długością.Podobne rzeczy na Santiago 600, 300, Colorado 1200, AS 100. Odpuśćmy sobie że kabel jest marny ;) Więc o co chodzi, skoro długość kabla nie ma znaczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To ja się z ciekawości zapytam mądrzejszych kolegów

- eeetam,... zaraz mądrzejszych ;)

Więc o co chodzi, skoro długość kabla nie ma znaczenia?

- bo nie ma.

Jeżeli masz takie objawy, to świadczy tylko o tym że wymienione przez Ciebie anteny nie mają deklarowanej impedancji 50 Omów.

Pisałem wyżej, że w przypadku zgodności impedancji radia, kabla i anteny długość linii zasilającej jest nie istotna. Zauważ że radia nie mają strojonych końcówek mocy. Takie same wyniki możesz mieć, podpinając różne radia pod ten sam tor antenowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności