Skocz do zawartości
rafal102

Monataż Turbiny VNT w 1Z+W205+pompaAFN (AFN zrobiony z 1Z) (Opis)

Rekomendowane odpowiedzi

Parę dni temu kolega postanowił przerobić swoje Audi z silnikiem 1Z na AFN, używając wszystkich podzespołów z Passata B5 AFN (mojego oczywiście :) )

 

Na początku wymiana wtyrskiwaczy na 0.205 z AFN. Osobiście polecam wszystkim wymianę na 0.216 będą na pewno dużo lepsze osiągi w aucie. A jako, że mieliśmy wtryski od AFN to te zostały użyte. Wymiana nie wymaga żadnych przeróbek wszystko P&P

 

Następnie wymiana pompy wtryskowej. Wymiana również nie sprawia większych problemów. Jedynie do przeróbki zostaje wtyczka. Nie sprawia to żadnych większych trudności.

 

Następnie do wymiany idzie turbina i tu zaczynają się problemy.. ale to krok po kroku..

 

Pierwsze co należy zrobić to zaopatrzyć się w turbinę od AFN ... :)

 

Gdy mamy już turbo w rękach widzimy następujące problemy:

- Mocowanie turbiny z kolektorem

- Smarowanie turbiny i odpływ smarowania

- Ułożenie i mocowanie gruszki podciśnieniowej sterującej łopatkami.

- Mocowanie wydechu do turbiny

 

Następnie pojawia się problem z układem sterowania turbiny. w 1Z jest sterowany ciśnieniem a w AFN podciśnieniem. Brakuje również zaworu N75 którego potrzeba również do sterowania turbiny.

 

I na końcu tego wszystkiego należy wymienić komputer od AFN.

 

Również przy takiej modyfikacji należałoby odciąć dopływ zanieczyszczonego powietrza (EGR) i zaopatrzyć silnik tylko i wyłącznie w świeże powietrze.. :)

 

 

Na pierwszy ogień jak mamy już Turbo AFN w rękach należałoby zajrzeć do środka i wyczyścić łopatki. Po zajrzeniu do naszej nie było za wiele do czyszczenia co mnie bardzo zdziwiło gdyż passat chodził na programie gdzie dymku z tyłu nie brakowało i to przez prawie dwa lata no ale widać ROB555 wie co robi jak pisze program.. :P I turbinka nie została zajechana :) ale dla świętego spokoju wyczyścić bardziej nie zaszkodzi..

 

czyszczenieturbvo.jpg

 

 

Kolejnym Etapem było dorobienie przejściówki aby można było połączyć turbinę z kolektorem jak i kolejnego przejścia, żeby połączyć turbo z wydechem .

 

flansza.jpg

 

Kolejny bardzo uciążliwy problem to ułożenie turbiny do silnika. Należało przestawić część gorącą muszli, jednak jest z tym problem bo jak w części zimnej mamy możliwość obracania muszli jak chcemy tak część gorąca jest ograniczona. Dlatego jesteśmy zmuszeni zrobić nowe mocowania dla łopatek, który polega na wywierceniu i przegwintowaniu nowych mocowań w środku turbiny mocujących łopatki o jakieś 1/2 cześć od oryginalnych mocowań. Ta przeróbka się sprawdziło i turbo zachowuje się jak powinno.

 

czyszczenieturbvo.jpg

 

 

Kolejny problem pojawia się z mocowaniem gruszki od sterowania zmienną geometrią gdyż, po przestawieniu części gorącej muszli automatycznie seryjne mocowanie się przestawia i gruszka na nie przestaje pasować. Ale wystarczy zrobić nowe otwory odpowiednio ustawić gruszkę i da się ją podłączyć.

 

gruszka.jpg

 

 

Po odpowiednim ustawieniu turbiny na gorącej części i odpowiednim wyprofilowaniu przewodu od smarowania da się go przykręcić. Problem powstaje przy przewodzie odpływie gdyż należy go przedłużyć, inaczej nie będzie pasował. Oraz przed montażem turbiny do głowicy należy przewód odprowadzający przykręcić gdyż potem będzie ciężko to zrobić.

 

 

odpyw.jpg

 

Po zamocowaniu turbiny z kolektorem następuję montaż wszystkiego do głowicy. Tam już nie ma niespodzianek.. :)

 

kolee.jpg

 

Gdy turbinka już jest zamontowana zabieramy się za przerabianie wydechu.

Tu potrzebne jest cięcie spawanie i dopasowywanie .. :)

 

wydech.jpg

 

Dopasowujemy aż osiągamy zamierzony efekt..

 

dddddiw.jpg

 

 

Gdy Turbina po wielu przeróbkach zagości w aucie to zostaje podłączyć układ podciśnieniowy tj, zawór N75 zbiornik podciśnieniowy gruszkę i komputer.

 

podcinienie.jpg

 

No i składamy resztę rzeczy do kupy..

 

gotowe.jpg

 

Po złożeniu wszystkiego zostaje nam zmiana komputera od AFN. Jest to również niezbędna operacja gdyż stary komp nie będzie w stanie sterować turbiną.

 

kompc.jpg

 

Po wymianie komputera i odpaleniu autka dobrze jest ustawić dawkę paliwa. Tu ustawiliśmy dawkę 3.4-3.6.

 

kompsss.jpg

 

Po wszystkim dobrze było by udać się do dobrego tunera który wykrzesa drugą młodość z tego silniczka.. :P

 

Podsumowując chcę zauważyć, że w Audi silnik 1Z jest umieszczony wzdłużnie a w Paskach jest po szerokości. Co na pewno będzie miało znaczenie przy przeróbkach. Myślę, że w Passacie będzie prościej gdyż, tam będzie można zastosować kolektor wydechowy od AFN i co za tym idzie turbina ładnie wejdzie w ten kolektor bez dorabiania flansz.

W audi nie można było tego zastosować, gdyż przeszkadza alternator i trzeba było by go przenosić co wiąże się z jeszcze większą ilością nakładu pracy.

 

Na pewno przerobienie wydechy będzie inaczej się odbywało, ale na pewno będzie trzeba go przerobić, gdyż mocowanie wydechu do AFN jest inne niż do 1Z.

 

Może być również inaczej zrobione smarowanie i odpływ. Ale wiadomo, wszystko da się dopasować i przerobić.

 

W Audi jest teraz 140KM i sprzęgło daje rade. Także tam bym nic nie kombinował bo po co. Jest jednomas jest dobre sprzęgło i takie moce to wytrzyma.

 

Po wywaleniu EGR zostawiliśmy zawór podłączony, żeby nie wywalało błędów w komputerze. Można go całkiem wywalić, ale na kompie będzie widniał ciągle błąd.

 

Mam nadzieję, że przyda się to komuś. I zamiast robić swap silnika na AFN to lepiej zrobić taką zmianę... Na pewno będzie dużo prościej.. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przepływomierz został z 1Z? Komputer wstawiliście taki? 1447542189

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,ładny swapik:kciuki ja zrobiłem nieco inaczej mianowicie założyłem turbo vnt na ori kolektorze wydechowym z AFN-a odsunełem alternator od silnika górą dorobiłem mocowanie bo turbo się nie mieściło i działa bez obracania muszli,no ale tu kolega widzę zrobił kawał dobrej roboty:dobrze

Edytowane przez endriu210
błąd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

endriu210

 

A co zrobiłeś z komputerem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co zrobiłeś z komputerem?

na seryinym vnt będzie pracowało - ale nie do końca tak jak trzeba :P

 

Fajna rzeźba :P

 

było odkręcić króciec z kolektora dolotowego i bezpośrednio do niego spawać coś :P

Brakuje również zaworu N75 którego potrzeba również do sterowania turbiny.

N18 można wykorzystać :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

s4e

 

Komputer oczywiście założyłem od AFN do tego szpryce 216,IC z astry G wielkości chłodnicy pompę 11tke no i programik:fajny

Edytowane przez endriu210
poprawka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy aby podłączyć komputer od AFNa trzeba kombinować coś przy wtyczce od niego, czy pasuje Plug&Play?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności