Skocz do zawartości
karhu

ogrzewanie postojowe webasto passat b6 2.0 diesel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jako ze nie mogę jeszcze zakładać nowych tematów podepnę się tutaj, mam u siebie webasto bez pilota (tylko sterowanie MFD), pytanie do użytkowników.

 

Mianowicie, ustawiając godzinę włączenia webasto i czas działania to przy aktualnych temp (ok 0) jaki jest efektywny czas żeby zagrzać wnętrze lub silnik, tzn przychodzę do auta i w środku temp np 20st, a silnik po włączeniu od razu np 70st?

 

Zauważyłem, że o ile przy włączonym silniku (jazda/postój) wnętrze i sam silnik nagrzewają się dość szybko (może 1-2km/3-5min) to ogrzanie środka/silnika przy wyłączonym silniku przy czasach 30-45 min to prawie zerowy przyrost temp.. Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenie w tym temacie to proszę o podzielenie się uwagami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Webasto prawdopodobnie działa też jako dogrzewacz więc to że w tak krótkim czasie silnik i wnętrze zostaje nagrzane będzie wynikiem pracy:

-pracującego silnika,

-webasta 5kW

-opcjonalnej grzałki elektrycznej do grzania wnętrza.

 

Przy pracy w trybie postojowym pracuje tylko webasto 5kw z czego po włączeniu nawiewu odbiera sporo mocy. Z moich obserwacji wynika że bez ogrzewania wnętrza czas grzania może być ok. 2x krótszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z moich obserwacji wynika że bez ogrzewania wnętrza czas grzania może być ok. 2x krótszy.

 

też to zauważyłem - wiesz może co zrobić aby climatronik nie załączał nawiewu do środka (na szyby) tylko grzał silnik ? Oczywiście jak jestem w środku to mogę to wyłączyć, ale to bez sensu iść do auta, włączyć webasto i czekać 10 minut tylko po to żeby wyłączyć nawiew na szyby. Idzie zrobić tak żeby nawiew się nie załączał samoczynnie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z obserwacji zauważyłem, ze climatronic ma dwa (lub może nawet 3 tryby pracy), pierwszy to zwyczajny po uruchomieniu silnika, drugi: uruchomiony silnik i włączasz webasto (wtedy pracuje w trybie pierwszym + webasto) i trzeci: silnik nie pracuje a włączone webasto. U mnie wygląda to tak, ze jak rano odpalam auto włącza się climatronic auto i powiedzmy temp 20st, potem ręcznie webasto i na climatronicu nic się nie zmienia, ale jeśli silnik nie pracuje a włączę webasto to mam zmienione ustawienia climatronica (np temp HI, przednia szyba i max obroty). Zakładam ze aby wyłączyć grzanie kabiny trzeba by włączyć webasto na wyłączonym silniku i wyłączyć climatronic on/off.

 

A czy ktoś zrobił jakieś obserwacje lub ma własne doświadczenia optymalnych czasów pracy, tj. na jaki czas ustawić webasto aby zagrzać silnik lub wnętrze? Oczywiście można by policzyć z samej mocy piecyka i różnicy temp oraz co powinien on ogrzać i ile mu to zajmie, ale wątpię żeby to miało ścisły związek z rzeczywistością, tj. obserwacja :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ale jeśli silnik nie pracuje a włączę webasto to mam zmienione ustawienia climatronica (np temp HI, przednia szyba i max obroty). Zakładam ze aby wyłączyć grzanie kabiny trzeba by włączyć webasto na wyłączonym silniku i wyłączyć climatronic on/off.

 

to ja mam inaczej, włączam webasto na wyłączonym silniku, zapala się lampka, piecyk startuje i klimatronik jest na razie wyłączony.... po 2 minutach włącza się klimatronik, silnik nie jest już za bardzo grzany i temp na klimatroniku 22*C, wentylator włączony na jakiś mały zakres i wieje na szyby (ale sama kontrloka szyb nie jest włączona, tylko "auto"). Jak kombinowałem z tymi ustawieniami, to nic nie dawało. Zawsze samo przełącza się na te 22*C i nawiew na auto. Jak webasto grzeje tylko silnik, to w ciągu 5-10 minut mam coś ok 60*C po odpaleniu auta, jak mam włączony nawiew to po 15-20 minutach wskazówka dalej leży na dole i ani drgnie, co mnie irytuje nieco.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..a próbowałeś zmienić ustawienia climatronica zaraz po tym jak się włączy? Z tego co pamiętam u siebie to jeśli się włączył i zmieniłem mu ustawienia to już je pamiętał (ale mogę się mylić bo było już to jakiś czas temu).

 

Czyli na dobra sprawe jaki jest sens włączania grzania przed uruchomieniem samochodu (u mnie po 30min włączanego webasto z nawiewów leci zimne/chłodne powietrze, a temp silnika praktycznie bez zmian)?

Edytowane przez majkim6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
..a próbowałeś zmienić ustawienia climatronica zaraz po tym jak się włączy? Z tego co pamiętam u siebie to jeśli się włączył i zmieniłem mu ustawienia to już je pamiętał (ale mogę się mylić bo było już to jakiś czas temu).

 

Czyli na dobra sprawe jaki jest sens włączania grzania przed uruchomieniem samochodu (u mnie po 30min włączanego webasto z nawiewów leci zimne/chłodne powietrze, a temp silnika praktycznie bez zmian)?

 

 

1. Próbowałem zmienić, zawsze wraca do 22*C i grzania szyb, ale może spróbuje jeszcze raz.

 

2. Jak ja po 20 minutach otwieram auto, to czuję że w środku jest ciepło... a z nawiewów leci cieple powietrze. Jeśli webasto nie grzeje Ci na wyłączonym silniku i wszystko masz zimne, a na zapalonym silniku wskazówka idzie do góry jak w benzyniaku to może oznaczać że masz uszkodzoną pompkę cieczy. Wtedy na postoju (silnik wył.) nie ma obiegu, a ciecz gotuje się tylko w samym piecyku, bo nie ma obiegu. Silnik i powietrze z kratek leci zupełnie zimne. Słuchać bulgotanie i webasto przygasa. Jak ostygnie to znowu się zapala, słychać "dźwięk odrzutowca" na 2-3 sekundy, potem bulgotanie i webasto się wyłącza. I tak w kółko, aż komp załapie błędy i je wyłączy permanentnie. Normalnie webasto musi ciągle pracować w dźwięku "startującego odrzutowca" i nie ma być bulgotania (przy rozgrzewaniu, jak jest ciepło to może być ciszej, ale jak się rozpala to musi być wyraźnie słychać że tam się pali).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..hm, może jest w tym i sporo racji, nie mam kabla żeby sprawdzić czy nie wyrzuca błędów, ale faktycznie co jakiś czas się włącza i jakby startowało od nowa.. Orientujesz się może odnośnie kosztów wymiany tejże pompki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
..hm, może jest w tym i sporo racji, nie mam kabla żeby sprawdzić czy nie wyrzuca błędów, ale faktycznie co jakiś czas się włącza i jakby startowało od nowa.. Orientujesz się może odnośnie kosztów wymiany tejże pompki?

 

Orientuje się, bo objawy które opisałem znam z autopsji. Jak szukałem po sklepach i po ASO to ceny wahały się w zakresie 600-800 zł. Potem dzwoniłem po allegro i znalazłem kolesia który mi dopasował podobna pompkę za 380 zł. Była tej samej firmy, oryginalna i na gwarancji, ale miała króciec pod lekko innym kontem. Zgaduję, że koleś podpatrzył że pompka produkowana do innego auta, pasuje do passata, a jest tańsza chociaż nieco inna (pomijalna różnica). Niestety nawet te 380 zł to cena mocno przesadzona, bo ta pompa nie jest tyle warta. Nawet nowa pracuje tandetnie i wyraźnie słychać że to badziew. Może te za 800 zł są lepszej jakości, nie wiem. Ale moja za 380 co prawda działa, ale dźwięki jakie wydaje są bardzo dziwne.

 

O tym jakie są objawy padniętej pompki można też poszukać na stronach forum od vw tourana. Tam ktoś bardzo ładnie to opisał. Proponuje Tobie wyjąć kratkę od halogenów w zderzaku (passat b6) i włączyć webasto. Dotykasz pompki cieczy i patrzysz czy ona wibruje. U mnie była zupełnie martwa. Słyszałem że czasem pompki potrafią wibrować, ale nie pompują bo mają urwany wirnik - nie wiem czy to prawda. Zmianę pompki zrobisz samemu. Generalnie to u mnie na włączonym webasto gotował się płyn, a webasto nie grzało na postoju - po tym wnioskowałem że to może być pompka. Jak silnik chodził to wszytko wydawało się ok. Potem jeszcze kombinowałem z tym webastem, aby je ciągle uruchamiać pomimo gotowanie się, działy sie cuda, kopciło... śmierdziało ropą... itd. Myślałem że cały piecyk mam do kitu, a to była tylko pompka cieczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki kolego, wygląda ze faktycznie może to być pompka, jeśli znajdę trochę czasu postaram się to podpatrzeć. Dlatego pytałem właśnie o doświadczenia z grzaniem, bo niby słychać ze coś chodzi, dymi, a po 30min nic, serwis przez tel mi powiedział, ze jest zimno a piecyk ma małą moc to dlatego może to długo trwać i tyle ;)

 

Odnośnie tego zamiennika pompki rozumiem, ze ten inny kat nie był dużym problemem i bez kłopotu udało się to wymienić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tego zamiennika pompki rozumiem, ze ten inny kat nie był dużym problemem i bez kłopotu udało się to wymienić?

 

wtyczka od zasilania też była inna w tej dopasowanej pompce, ja podlutowałem je lutownica, ale idzie kupić wtyczkę adaptacyjna, tylko że ona jest droga (50zł). Kąt króćców nie był problemem, węże są wystarczająco elastyczne.

 

Jak miałem uwalaną pompkę to też u mnie dymiło, czasem tak że auta widać nie było - po założeniu nowej pompki wszystko działa idealnie, grzeje, nie kopci, nie śmierdzi - tyle że nie umiem zrobić aby nie załączało nawiewów.

 

Ten koleś co od niego kupiłem ta pompkę, to na allegro ma nika jakoś tak "pablo_taxi" ale nie pamiętam dokładnie a nie mogę odszukać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

ja mam zupelnie inne patanie lub inny problem..

Webasto najpierw grzalo tylko przy wlaczonym silniku. Byla padnieta pompka. Zanim wymienilem pompke , to odlaczylem wtyczke od Webasto , bo przy mrozach startowalo samoczynnie i byla duza chmura dymu.

Teraz wymienilem pompke, ale ku mojemu zdziwieniu, zniknelo MENU ( ukryte ) i nie mozna zaprogramowac WEBASTO (MFA+)

 

Komputer serwisowy pokazywal awarie komory spalania. Wymienilem komore ze swieca wlacznie. Teraz mam problem z w/w MENU - bo go nie ma. Na FIS-ie sa tylko te rzeczy , ktore zawsze byly pokazywane.

 

Moze mi ktos pomoc w temacie ?

 

JAk zaprogramowac takie menu aby wrocilo do poprzedniego stanu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam taki problem jeśli kliknę guzik webasto poświeci się przez parę sekund i zgaśnie nie używałem tego wiec mi to nie przeszkadzało ale od pewnego czasu gdy zgaszę auto często dymi się z pod auta i słyszę takie wycie dochodzące z webasta. Co to może być? Passat 2006

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VAG i wyjdzie co jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WITAM MAM DZIWNY PROBLEM Z WEBASTEM GDY JEST SILNIK ZIMNY (PO MROŻNEJ NOCY) WEBASTO NIE MOŻE SIĘ ODPALIC (pompka paliwa pyka-o.k.pompka obiegowa cieczy -o.k nadmuch powietrza o.k słychac charakterystyczny nasilający huk odpalania płomienia po paru sekundach zaczyna nadmiernie dymic śmierdzi nieprzepalonym paliwem i wszystko zdycha) ALE PO URUCHOMIENIU SILNIKA W AUCIE I PRZEJECHANIU KILKU KILOMETRÓW ok.5 km I WAŻNE PO ZGASZENIU SILNIKA WEBASTO ODPALA BEZ PROBLEMÓW I GRZEJE ŻE AŻ MIŁO (można go odpalic zarówno z pilota jak i z wewnątrz auta odpala się również automatycznie jako dogrzewacz po uruchomieniu silnika w samochodzie) WEBASTO TERMO TOP V FABRYCZNIE ZAMONTOWANE W PASSACIE B6 2006R . DODAM TYLKO ŻE DIAGNOSTYKA VAG NIC NIE WYKAZAŁA CZY MOŻE BYC ZWIĄZANE TO Z JAKOŚCIĄ PALIWA (paliwo letnie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
VAG i wyjdzie co jest.

 

Nie mam VAGa. Dziś naładowałem akumulator od webasta i to samo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jako nowy na forum nie mogę wstawiać nowych postów , więc podpinam się do tematu.

Jak już wspomniałem jestem nowy na forum oraz świeżo upieczonym właścicielem Passata B6 2.0 TDI 2005.

Mam problem z Webasto . Nie uruchamia się , bez znaczenia czy włączam pilotem czy na desce rozdzielczej lub ustawiam na czas. Przy włączaniu pilotem i na desce dioda świeci ok sekundy i gaśnie , nic się nie dzieje ani nie słychać aby coś startowało. Przy próbie włączania na czas nic się nie zaświeca. Jako nowy posiadacz VW nie wiem zbytnio nawet o co chodzi z tym VAG-iem ale podejżewam że to jakiś program diagnostyczno serwisowy.Macie jakieś pomysły, a może ktoś w okolicach Zabrza ma takowy VAG do dyspozycji i mógłby podpiąć mojego Paska i spróbował zdjagnozować ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.

Jako nowy na forum nie mogę wstawiać nowych postów , więc podpinam się do tematu.

Jak już wspomniałem jestem nowy na forum oraz świeżo upieczonym właścicielem Passata B6 2.0 TDI 2005.

Mam problem z Webasto . Nie uruchamia się , bez znaczenia czy włączam pilotem czy na desce rozdzielczej lub ustawiam na czas. Przy włączaniu pilotem i na desce dioda świeci ok sekundy i gaśnie , nic się nie dzieje ani nie słychać aby coś startowało. Przy próbie włączania na czas nic się nie zaświeca. Jako nowy posiadacz VW nie wiem zbytnio nawet o co chodzi z tym VAG-iem ale podejżewam że to jakiś program diagnostyczno serwisowy.Macie jakieś pomysły, a może ktoś w okolicach Zabrza ma takowy VAG do dyspozycji i mógłby podpiąć mojego Paska i spróbował zdjagnozować ?

 

prawdopodobnie są jakieś błędy i się nie załącza... VAG to kabel który podłączasz do auta i odpowiednim softem zczytujesz te błędy oraz możesz je kasować. Dodatkowo można zmieniać ustawienia i "zaglądać" jaki jest obecny stan webasta (np. temperatura) oraz przeprowadzać podstawowe testy (np. test pompki). VAG jest popularny więc większość mechaników która serwisuje VW/Audi/Skoda/Seat będzie to miała na pewno.

 

Generalnie to co napisałem było już w tym watku napisane pewnie 10 razy, a na forum conajmniej 50 razy - musisz więcej czytać i szukać.

 

Co do Twojego auta, to poczytaj jeszcze ten temat zanim będzie za późno:

http://forum.vw-passat.pl/threads/40909-Pompa-oleju-zawodny-mechanizm-napedu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podesłanie tematu pompy.

Im więcej czytam tym bardziej jestem przerażony moim zakupem.

Jak nie wadliwe pompowtryskiwacze to znowu te pompy oleju , co jeszcze w tym aucie musi się zepsuć ?

Nadal szukam kogoś kto ma dostęp do tego VAG-a.

Serwisy wiadomo cenią się strasznie za byle co a prywatnie zawsze można się dogadać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzięki za podesłanie tematu pompy.

Im więcej czytam tym bardziej jestem przerażony moim zakupem.

Jak nie wadliwe pompowtryskiwacze to znowu te pompy oleju , co jeszcze w tym aucie musi się zepsuć ?

Nadal szukam kogoś kto ma dostęp do tego VAG-a.

Serwisy wiadomo cenią się strasznie za byle co a prywatnie zawsze można się dogadać.

 

pompo-wtryski być może masz dobre, bo stare. Nie jestem pewny jak to tam z nimi było, ale ja mam stary silnik i mam te mniej wadliwe, wiec można spać spokojnie.

 

Co do VAG, jak znasz chociaż minimum obsługi auta i komputera to możesz samemu kupić z allegro i się sam pobawić. Opisów jest sporo i jest to w sumie proste. VAG na pewno się przyda na przyszłość bo można sobie porobić kilka innych rzeczy. Musisz tylko poczytać jaki będzie się nadawać, bo są różne wersje. Jest też dział "usługi" gdzieś na forum (lub jakoś tak), tam na pewno znajdziesz kogoś z VAGiem.

 

Generalnie to skupiłbym sie najpierw na tej pompie olejowej, bo jak Ci to wysiądzie to bedziesz miał kosmiczne koszta. Wypadałoby zdjać miske i skontrolowac, ale więcej doczytasz w tamtym temacie. Jak już pewnie doczytałeś (a moze nie) to masz w Twoim aucie 2 mega błedy:

1. Masz prawdopodobnie łańcuch

2. Masz na pewno zabierak, który się zuzywa

3. Podejzrewam że pzrebieg masz nie mały, bo passaty przyszlapane z zagranicy to tyraja tam nieziemsko.

4. Przepraszam za offtop. Jeśli komuś nie pasuje to prosze usunać ;) Wiecej sie nie odzywam.

Edytowane przez ru-dy
dodano offtop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności