Skocz do zawartości
gseptember

Wyjąca pompa wspomagania

Rekomendowane odpowiedzi

- W którym miejscu znajduje się pompa do wspomagania?

- Jaki olej należy lać do wspomagania i co ile trzeba go dolewać/wymieniać?

- Gdzie odpowietrza się pompę?

- Czy sam dam rade ją naprawić? (nie jestem całkowitym lamusem )

ad1:

stoisz przed maską i patrzysz na silnik...masz alternator po lewej stronie..pod alternatorem jest pompa,na samym dole silnika...

 

ad2:

do siebie do Opla zalałem ELF ELFMATIC pomarańczowy(na oko).Bajka... :)

 

ad3.

Postaw auto na koziołkach lub lewarkach,odpal i pozwól mu się nagrzać.Odkręć korek od zbiornika wspomy.Kręć JEDNOSTAJNYM ruchem kierownicą w lewe do końca i w prawo do końca pozwalając pompie trochę popracować gdy dojdziesz do końca skrętu.Zrób tak ze 2-3 cykle w obie strony

ad4.

Nie ryzykuj jeśli nie wiesz gdzie jest pompa....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

źle mnie zrozumieliście, nie wiedziałem gdzie jest pompa bo pod spód auta jeszcze nie właziłem a od góry nie dostrzegłem jej - stąd moje pytanie ;]

 

Dawido89 dzieki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj pompy na pewno sam nie naprawisz co najwyżej możesz ją sam wymienić.

Co do pozostałych pytań to Dawid dobrze to opisał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marcin, Mam dla ciebie złotą radę ,,Jeżeli wspomaganie działa to nic nie rób..."

a jeżeli by go nie było to wtedy możesz kombinować by je ożywić. Pompę zawsze zdążysz kupić (pełno tego na alledro i szrotach) chyba że masz niepotrzebne pieniądze i chcesz je wydać.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy jak pompa piszczy obecnie w skrajnych położeniach (zimowe opony) lub gdy miałem letnie gumy (szersze) i piszczała przy każdym ruchu kierownicą (wtedy też wspomaganie przestawało działać) to ma to jakiś wpływ na maglownicę. Chodzi o to, czy jeżeli ta usterka występuje w ogóle, to od razu ma negatywne skutki dla maglownicy, czy innej części układu kierowniczego? Pytam, bo fabryczna pompa wytrzymała ok 16 lat, potem kupiłem jakaś chińszczyznę (w sumie to nie wiem nawet bo warsztat wymieniał) no i na jesieni pojawił się problem z piszczącą pompą podczas skręcania i brakiem wspomagania w tym momencie. A nie chcę wymieniać tego co roku, tylko jak już na dobre padnie to ją wymienię. Macie może jakiś producentów albo jakąś specjalną pompę polecacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a sprawdzałeś naciąg/zużycie paska?

na maglownice nie ma to żadnego wpływu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie sprawdzałem, nie wiem jak powinno być ale wydaje się odpowiednio naciągnięty. Poza tym, jakby się ślizgał, to piszczałoby ciągle, a nie tylko w momencie obracania kierownicą, bo przecież pasek ciągle jest "napędzany" przez alternator, a koło pompy wspomagania ciągle się obraca, bez względu na położenie kierownicy. Niby dźwięk jak z paska, ale to chyba pompa piszczy (chyba standard w VW z lat 90 przy skrajnym położeniu) bo nie może dać odpowiedniego ciśnienia na maglownice, bo maglownica stawia za duży opór z kół. Bo niby jakby to wyglądało, że jak koła stoją, silnik pracuje to w momencie obrotu kierownicą musiałoby koło pasowe stawiać opór za duży żeby pasek się ślizgał. Z jakich przyczyn ten opór miałby wystąpić?

 

Jest może ktoś w stanie ładnie to wytłumaczyć, jak to dokładnie funkcjonuje, bo dźwięk faktycznie przypomina mi pasek ślizgający się. Może jest tak, że po prostu przez to że jest taki opór na kołach to pompa przestaje pracować i hamuje koło pasowe i pasek się ślizga. Więc albo musi być bardziej naciągnięty, żeby mimo to się nie ślizgał, albo z pompą jest coś nie tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może jest tak, że po prostu przez to że jest taki opór na kołach to pompa przestaje pracować i hamuje koło pasowe i pasek się ślizga.

tak właśnie jest, pompa to raczej rzęzi lub chrobocze.

kup szerszy pasek niż jest ori, bo może juz się koło pasowe troche złużyło i dlatego sie ślizga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam dzisiaj w moim pasztecie przestało chodzić wspomaganie kierownicy tzn. raz na światłach jeszcze kierownica trochę pokręcę (z lekkim oporem) potem na 2 światłach już nie dam rady fajera ruszyć a kola to jak w beton wbite. Wszystko stało się nagle dzisiaj. Poziom płynu wspomagania jest w normie teraz pytanie co to może być? Sprawdziłem wszystko nigdzie płyn nie przepuszcza. Wcześniej przy skrętach wydawał dziwne dźwięki ale nie wiedziałem ze to może być pompa a dzisiaj poczytałem i dowiedziałem się ze to pompa mi siadla. Przy niskich obrotach fajera stoi w miejscu ani drgnie jak dam mu ze 3-4 tys. obrotów wspomaganie lekko zaskoczy ale to dosłownie lekko. Teraz czy opłaca się czyścic tą starą pompę? czy wyrwać zamiennik ze sklepu oryginalny- na szrocie. Jakim płynem przepłukać nowa pompę czy jak nowa nieużywana to nie trzeba a jeśli kupie używana to czym ropa sama wystarczy do przepłukania? I jaka ilość tego płynu do płukania I jakim płynem wspomagającym lepiej zalać nowa pompę?

zły temat wybrałeś... ten będzie lepszy:

http://forum.vw-passat.pl/threads/123319-Wspomaganie-dziwna-sprawa-pompa-zwrotnica?highlight=wspomaganie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniałem dziś pasek klinowy zasilający pompę wody i wspomagania Myślałem, że po tej wymianie ucichnie wycie pompy, a jest wręcz odwrotnie. Na starym pasku pompa nieznacznie wyła gdy kręciłem kierownicą, teraz na nowym wyje nawet gdy nie kręcę kołami (głośno, bo słyszalne przy zamkniętych oknach w samochodzie).

Ugięcie paska mam w tej chwili około 5mm przy dość mocnym nacisku i wrażenie, że kierownica ciężej pracuje. Poluzować pasek, czy obwiniać pompę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łożysko w pompie kończy żywot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś rozwiązałem zagadkę

 

To co wyło na postoju bez kręcenia kierownicą to pasek alternatora. Jak grzebałem przy wspomaganiu to poprawiałem także ten pasek. Wymienię go i problem pewnie zniknie.

 

Gorzej ze wspomaganiem: po wymianie paska nic nie polepszyło się, dalej kierownica pracuje ciężko, a podczas kręcenia kołami słychać jest pompę (ale nie jest to głośne). Próbowałem odpowietrzać układ - bez poprawy. Płyn w układzie jest koloru brązowo - brudnego. Czy jak zdemontuje pompę, spuszczę płyn z układu to mogę jakoś zdiagnozować jej usterkę? Pompa nie cieknie, to może aby potrzeba wymienić płyn i wyczyścić filtr. Kupić płyn i zalać w uszkodzoną pompę to nie sztuka.. Podpowiedzcie jak Ją diagnozować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zielony Febi kosztuje 20 zł za litr.

Spuść stary płyn przedmuchaj magiel przez wąż zasilający, nawet płucami dasz radę, raz na skręconych na max kołami w lewo a potem drugi na skręconych w prawo.

Aby wyjąć filterek nawet nie musisz demontować pompy.

Wydmuchaj też wszystko z pompy i wypłucz zbiorniczek.

Jesli pompa podczas pracy ma ciężko gdy skręcisz na maksa to znaczy że jeszcze produkuje ciśnienie.

Przed zalożeniem węża od zbiorniczka nalej do króćca płynu i pokręć kołem.

Na sucho musi być słyszalne brzęczenie ruchomych łopatek wirnika, jak nie słychać to pewnie zarosły w rowkach.

Łożysko też kosztuje grosze ale trzeba rozbierać pompę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zielony Febi

A to nie ma być czerwony ATF Dextron II?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ćwierczwieczne auta lepiej zalewać mineralnym.

Dexron II to chyba syntetyk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ćwierczwieczne auta lepiej zalewać mineralnym.

Dexron II to chyba syntetyk.

Zalewam zawsze Dextrona i nie miałem nigdy żadnych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli taki płyn:

http://allegro.pl/plyn-do-wspomagania-zielony-audi-seat-skoda-vw-i4702490774.html

mogę wlać do układu w zastępstwie starego?

Czy może lepiej coś takiego:

http://allegro.pl/lotos-olej-do-wspomagania-atf-1l-dextron-ii-i4617905344.html

http://allegro.pl/olej-przekladniowy-mobil-atf-220-atf220-dextron-ii-i4621328744.html

Dopiero w następnym tygodniu zabiorę się za pompę. Z braku czasu muszę to odłożyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam zalany czerwonym, pełnym syntetykiem-wymusiła to na mnie sytuacja ale ponad dwa lata i nic się nie dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności