Skocz do zawartości
KaVo

Pytanie odnośnie SWR

Rekomendowane odpowiedzi

Pokrętło CAL na reflektometrze służy to wyregulowania drugiego wskaźnika - na którym odczytuje się SWR, natomiast moc pokazywana jest na pierwszym wskaźniku.

Zresztą jadę jutro do jakiegoś serwisu cb żeby zestroić antenę, może 'machiery' coś wymyślą.

Podejrzewam jeszcze, że te zakłócenia w większości biorą się z silnika.

 

Pokrętło CAL służy do kalibracji wskazówki ;)

 

 

:hmm, a jak reflektometr ma jeden wskaźnik ??

reflektometr-albreht-20-git.jpg

 

Wartości odczytujesz na jednej skali.Do przełączania pomiędzy SWR i mocą służy przełącznik FWD/REF

Jak chcesz mieć dokładnie opisane to looknij tu http://www.cb-radio.info.pl/cb_radio_poradniki/67.html bo nie chce mi się tego pisać :-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pokrętło CAL służy do kalibracji wskazówki

- czyli jak nie skalibrujesz wskazówki, to odczytasz 8 Watów z ręczniaka....

nie chce mi się tego pisać

- nie trzeba chcieć, trzeba rozumieć....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
- czyli jak nie skalibrujesz wskazówki, to odczytasz 8 Watów z ręczniaka....

Jak nie wyregulujesz CAL'em to wyjdą kwiatki-ot co :P

Naciskasz gruchę na nadawanie i regulujesz tym pokrętłem tak,aby wskazówka była równiótko na końcu skali.

- nie trzeba chcieć, trzeba rozumieć....

 

Nie musisz się o mnie martwić jeżeli o to Ci chodzi-dosyć CB się w pracy naustawiałem ;) Z resztą nadal ustawiam...

Pzdr.

Edytowane przez Patryk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z resztą nadal ustawiam...

- to ustawiaj dalej. Jak udzielasz porad, to nie odnoś się w kontekście jednej wypowiedzi, ale do całego wątku.

Bo jak nie

to wyjdą kwiatki-ot co

 

vy 73 !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja mam taką SWR'kę:

CB-SWR222.jpg

 

Jak się kręci potencjometrem kalibruje się prawy wskaźnika, a moc się odczytuje z lewego bez względu na to co pokazuje prawy wskaźnik (nie ważne czy jest skalibrowany czy nie). Jakieś pojęcie o strojeniu anten mam, już kilka wcześniej sobie zestroiłem.

 

Chciałbym się podpiąć z zasilaniem bezpośrednio pod akumulator, ale dopóki nie zrobi się ciepło nie mam szans na takie roboty we własnym zakresie niestety, zostaje mi więc tylko zapalniczka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalibrujesz miernik w pozycji FWD (fala padająca). Wskazówka na pozycję SET.

Po przełączeniu na REF (fala odbita) -odczytujesz na lewym moc, na prawym SWR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a jak reflektometr ma jeden wskaźnik ??

Ten reflektometr, którego fotkę wstawiłeś nie ma możliwości pomiaru mocy. Mam miarkę z jedną wskazówką, ale do pomiaru mocy potencjometr ma zaskok z napisem PWR, ew. niektóre mają przełączniki SWR-PWR. Wtedy można odczytać moc w watach. To ze zdjęcia jest tylko do sprawdzenia SWR.

Edytowane przez pszemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten reflektometr, którego fotkę wstawiłeś nie ma możliwości pomiaru mocy.

- wstawiłem jako fotkę poglądową...

Teraz OK ??

Reflektometr.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpuszczam temat :-D Zostaję przy swoim.

Chodziło mi o to,że włączasz kalibracje czyli fwd-naciskasz nadawanie w radiu i ustawiasz potencjometrem CAL strzałkę na koncu skali potem przełączasz na ref i odczytujesz swr ;)

Edytowane przez Patryk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się pod temat.

Alan 48 Plus + Lemm Eagle AT 1000 - problem : bardzo wysoki SWR ok 5 !!

Antena jest zamontowana na masce w Sprinterze.Wcześniej nie miałem problemu ze zestrojeniem tego zestawu,tyle ,że na uchwycie z ocynku na kabinie ciężarówki.Gdzieś słyszałem kiedyś ,że w strojeniu tej anteny (uzyskaniu niskiego SWR) pomaga wyciągnięcie jakiegoś bolca zwierającego z cewki.Szczerze nie wiem jak się za to zabrać ,żeby czegoś nie sknocić a do fachowców nie mam czasu jeździć tygodniu.Będę wdzięczny za rady

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Będę wdzięczny za rady

Trudno cokolwiek zdiagnozować nie widząc sposobu montażu anteny. Zobacz tu: http://picasaweb.google.com/KShutov/20091118Lemm2001TurboUpgrade#

Z czasem połączenia będą się utleniać i trzeba wszystko poprawić. Żadnych bolców nie szukaj, bo jak już jest cewka w antenie, to ma być - bo tak ją zaprojektowano. Tak jak "Saszka" zrobił - posprawdzaj połączenia - powinno pomóc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wysoki SWR nie jest kwestią złego dostrojenia, na bank gdzieś nie ma kontaktu. Trzeba "przedzwonić" przewód i sprawdzić antenę tak jak pisał saxten.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Trudno cokolwiek zdiagnozować nie widząc sposobu montażu anteny

Antena jest prawidłowo zamontowana :)

 

posprawdzaj połączenia

 

Tak zrobię bo to najlogiczniejsze

 

Dziękuje Panowie Saxten i Pszemek za radę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Alan 48 Plus + Lemm Eagle AT 1000 - problem : bardzo wysoki SWR ok 5 !!

Antena jest zamontowana na masce w Sprinterze.Wcześniej nie miałem problemu ze zestrojeniem tego zestawu,tyle ,że na uchwycie z ocynku na kabinie ciężarówki.

Ja obstawiam brak masy i od tego bym zaczął poszukiwania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja obstawiam brak masy i od tego bym zaczął poszukiwania.

 

Dokładnie-brak masy,powodem tak wysokiego SWR'a może także być uszkodzona cewka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem taką antenę i potwierdzam, sprawdź masę jak i "wyczyść" wszystkie połączenia szczególnie przy antenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Połączenia mam "czyste" bo były w takim stanie przez rudą ,że musiałem je powymieniać :/ Muszę w takim razie za mase się zabrać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności