Skocz do zawartości
KaVo

Pytanie odnośnie SWR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów , mam taki problem i pytanie , a mianowicie niedawno kupiłem taki zestaw : Radio - TTI TCB-771 i antenę SIRIO Turbo line 5000.

Radio zamonowałem na stałe przy lewarku zmiany biegów + pociągnołem bezpośrednio z akumulatora a - wziołem ze śrubki znajdującej sie niedaleko :)

Antena zamontowana jest na relingu , dowiedziałem się , że reling ma słabą masę wiec pociągnąłem osobno mase do anteny i podłączyłem pod uchwyt.

Wczoraj kupiłem Reflektometr TX DF2462 , i wziołem się do sprawdzenia SWR wszystko zrobiłem jak należy , podłączyłem reflektometr i pokazał mi na 20 kanale ~ 1,8- 2,5 , na kanale 1 ~ 2,5 i na kanale 40 ~ 2,5 , próbowalem wydłużyć bat tą regulacją na ibusy i znacznych zmian nie było . Moje pytanie brzmi co możę być nie tak z moim zestawem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Pociągnij masę" plecionką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

którą mase ? tą do anteny? czy do radia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Antena tego typu potrzebuje do poprawnego działania przeciwwagi. Ponieważ relingi nie maja dobrego połączenia z karoserią to takowej przeciwwagi nie ma. Przewód którym połączyłeś "masę" anteny z karoserią samochodu ma zbyt małą powierzchnię (co wiąże się z naskórkowością prądów w.cz.) i połączenie elektryczne jest kiepskie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz mi powiedzieć jakiej średnicy powinien być przewód ? bo teraz obecnie podłączyłem przewodem głośnikowym o niemałej średnicy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wg mojej teorii to średnica jak największa a w zasadzie nie tyle średnica co powierzchnia przewodu, na próbę połącz to jeszcze jednym takim samym przewodem (długość tego drugiego kawałka powinna być taka sama jak pierwszego) lub po prostu połącz jeszcze jednym przewodem z uziemieniem, jeżeli masz dostęp. Jeżeli SWR spadnie do pożądanej wartości to reling nie jest najszczęśliwszym miejscem dla tej anteny. Sprawdź jeszcze wtyczki, ale nie wydaje mi się żeby przy takim SWR jakaś wtyczka była odlutowana, bądź przerwany kabel.

 

O coś takiego mam na myśli pisząc plecionka, tylko troszkę szersze:

zaciski.jpg

 

I jeszcze mi się przypomniało. Kiedyś na niższych częstotliwościach Kolega po prostu rozwijał drut jako przeciw wagę, na postoju to wystarczające rozwiązanie. Dla cz. 27.180MHz spróbuj z przeciwwagą o długości 2,765m, średnica drutu może być nawet 1mm. Powinno to to być pod kątem prostym do anteny (pi razy oko, ale bez dużych odchyłek).

Edytowane przez SQ8RAQ
dodanie nowych informacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
O coś takiego mam na myśli pisząc plecionka, tylko troszkę szersze:

 

Fachowo nazywa się to metalizacja ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może i pisze się metalizacja, ale czyta się plecionka hehe,

dzięki za podpowiedz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki wielkie za podpowiedzi , jutro podłącze jeszcze jeden taki przewód i zobacze czy to cos da , jezeli da to poprostu wymienie przewód na jeden grubszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec dzis test podłączyłem dodatkową mase SWR troszke spadło lecz nie do konca tak jak powinno byc , zrobiłem próbe i ku mojemu zdziwieniu po odłączeniu dodatowych przewodów masowych anteny SWR pokazało 1.6 lecz taka dziwna sprawa bo po odłączeniu jakiejkolwiek dodatkowej masy i po złozeniu wszystkiego SWR snów 2,5 :( poradzcie czy dac jak wyzej pisał SQ8RAQ tą plecionke i skąd najlepiej wziasc mase

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
skąd najlepiej wziasc mase

Spod śruby mocującej reling do dachu. Plecionka musi być.

Edytowane przez pszemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A spróbuj uciąć trochę bata tak z 2 -3 cm bo sama regulacja na cewce może nie wystarczyć widziałem jak fachman od CB tak robił. A sam bat jak co nie jest drogi, ewentualnie możesz sprubować z innym stalowym drutem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bede próbowal dostroic ale w razie czego znacie jakiegoś dobrego fachmena od CB w zachodniopomorskim ? tak aby dograł wsio jak nalezy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, a wiec próbowalem osiagnąc SWR minimum 1,5 , próbowałem z róznymi kablami i nic , mialem mozliwośc przewiercenia relingu aczkolwiek chciałem tego uniknąc. Mój tata ma Sirio ML-145 Która dostał ode mnie i zamieniłem baty i sprawdziłem SWR na mojej antenie a na jego magnesie i SWR na kanale 20 ku mojemu zdziwieniu był 1,6 . tak wiec wymysliłem że do mojej antenki SIRIO 5000 dokupie magnes ze sklepu z którego kupowalem antene lecz cena magnesu mnie przeraziła i doszedłem do wniosku że nie ma sensu sie w to bawic. Stwierdziłem że kupie antene na magnes , Z ML-ki byłem zadowolony Więc wybór padł na Sirio ML-145 , podłączyłem miernik i oto parametry jakie mi pokazał : kanał 1 - 1,3 / kanał 20 - 1,2 / kanał 40 - 1,6 , nie jestem specjalistą ale uważam że wkoncu jest dobrze i uporałem sie z problemem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo, że temat trochę stary podepnę się do niego:

Mam w tym momencie radio ALAN 42 i antene Midland ML-145 magnes na klapie.

 

Probówałem to zestroić i jedyne co mi wyszło to SWR 1,5 na wszystkich kanałach.

Wiem, że to radio jest bardzo czułe, ale ilość zakłóceń jest chyba za duża.

Żeby wyciszyć szumy muszę skręcić SQ na 80-90% i to poza miastem.

Test odsłuchowy wykazał, że ludzie słyszą mnie czysto na jakieś 5km,

ja ich z takiej odległości jakby przez mgłę, natomiast auta które jadą

kilkaset metrów odemnie bardzo czysto i wyraźnie.

Dodatkową ciekawą sprawą jest moc radia pokazywana na SWR - 8W.

 

Antenę testowałem jeszcze ze starym Alanem, ale modelu nie pamiętam (prod.1990r),

było bardzo mało szumów, SQ wycinał wszystko ok 10%,czysto było mnie słychać i ja

słyszałem na 2km, SWR 1,4 na 1 kanale, 1,6 na 40, moc 4W.

 

Alana 42 podłączałem jeszcze do niezestrojonej antenki 35cm (SWR 1,8 na 1;3,5 na 40),

oprócz braku szumów spadła też moc na ok 3,5W.

 

Radio oczywiście w PL, na AM, ogranicznie mocy nie włączone.

 

Mam nadzieję, że coś poradzimy, a jak nie to w czwartek rundka po Warszawskich serwisach CB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ciekawą sprawą jest moc radia pokazywana na SWR - 8W.

- nie może być :hmm A czy używasz pokrętła CAL na reflektometrze ?

Druga rzecz: radio nie ma wpływu na SWR. Jeśli stroisz antenę długością promiennika i nie zejdziesz niżej, możesz jeszcze spróbować postawić antenę w innym miejscu. Ja przy WFS 1:1,5 nie darł bym włosów z głowy. Przyzwoity wynik dla anteny na magnesie. Nie daj się nabrać na bajki w serwisie, że to ma wpływ na jakość odbioru....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokrętło CAL na reflektometrze służy to wyregulowania drugiego wskaźnika - na którym odczytuje się SWR, natomiast moc pokazywana jest na pierwszym wskaźniku.

Zresztą jadę jutro do jakiegoś serwisu cb żeby zestroić antenę, może 'machiery' coś wymyślą.

Podejrzewam jeszcze, że te zakłócenia w większości biorą się z silnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SWR na poziomie 1,5 dl amagnesówki jest całkiem ok,nie przejmowałbym się tym zabardzo.Lepiej zajmij się szukaniem co powoduje zakłócenia-podepnij na początek inaczej zasilanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pokrętło CAL na reflektometrze służy to wyregulowania drugiego wskaźnika - na którym odczytuje się SWR, natomiast moc pokazywana jest na pierwszym wskaźniku.

:hmm, a jak reflektometr ma jeden wskaźnik ??

reflektometr-albreht-20-git.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności