Skocz do zawartości
zorbus

Wymiana półosi B5 AJM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem szczęśliwym posiadaczem Passata B5 Sedan, 1.9 TDI AJM 115 PS, 1999 rok, przebieg 203000 km

O jakiegoś czasu zauważyłem drgania na kierownicy przy prędkościach od 100 do 120 km/h ( później przechodzi trochę) i do 140 do 160 km/h to samo.

Pierwsza sprawa felgi - dałem do prostowania bo jedna była krzywa, druga sprawa opony - kupiłem na przód 2xnowe Barum 205 lato, później wymiana kompletnego zawieszenia - oprócz sprężyn i amorów...jest troche lepiej ale nadal nie idealnie, na podnośniku (kiedy auto jest w górze) wrzucam 5 bieg i rozpędzam auto do 120 km/h prawe koło (od strony pasażera) ma wyraźne drgania tzn boksuje (przenosi się to do kabiny). Chyba już tylko półosie zostały ale tych nigdzie nie ma u dostawców w jakiejś rozsądnej cenie poniżej 1000 zł. Przy mocniejszym skręcie kołami słychać dźwięk charakterystyczny dla przegubów. Mechanik mówił że ten typ tak ma...

Czy to prawda że w tym modelu nie wymienia się przegubów wewnętrznych bo występują one jako cała półoś ? chodzi mi o tą część przy skrzyni biegów tzw oprawka czy coś takiego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 zmień mechanika bo robić mu się nie chce

2 przegub zew tak jaki wew są demontowane

3 jak masz auto na podnośniku i poruszasz półosią w górę i w dół to czuć luzy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki mielke !

Podobno w AJM nie jest demontowany, pytając u dostawcy też tak twierdzi...

Czuć luz ruszając w górę i w dół

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odświeżam :taksobie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

etka twierdzi ze da sie rozmontować [ATTACH]36354[/ATTACH]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie wymienia się przegubów wewnętrznych bo występują one jako cała półoś

można je oczywiscie wymieniać/rozmontować,

2 przegub zew tak jaki wew są demontowane
ale wg tego co pokazał mielke w ETCE

nie wystepują jako część zamienna (tylko z półosią w komplecie) i stąd chyba to nieporozumienie, co "Pan ze sklepu" rozumie jako "nie wymienia się"

Sprawdziłem jeszcze w ofercie InterCarsu to do AJMa nie występują zamienniki wew. przegubów

Ale z tego co widać to kompletna półoś SPIDANa kosztuje detalicznie 1kPLN na http://sklep.intercars.com.pl/

Ze swojego doświadczenia wiem, że jak ja kupuje w detalu od dystrybutora części to jest to od 10 do 25% mniej niż te ceny :), więc chyba spełnia to Twoje oczekiwania:

w jakiejś rozsądnej cenie poniżej 1000 zł

 

A tak jeszcze dopowiem, że jednak bym półoś poszukał sprawną uzywaną (np z "anglika'), by się nie pakować w koszty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za konkretne odpowiedzi ! już wszystko wiem.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chyba już tylko półosie zostały ale tych nigdzie nie ma u dostawców w jakiejś rozsądnej cenie poniżej 1000 zł. Przy mocniejszym skręcie kołami słychać dźwięk charakterystyczny dla przegubów. Mechanik mówił że ten typ tak ma...

Czy to prawda że w tym modelu nie wymienia się przegubów wewnętrznych bo występują one jako cała półoś ? chodzi mi o tą część przy skrzyni biegów tzw oprawka czy coś takiego...

 

Ja ostatnio kupowałem do swojego - rzeczywiście tylko z półosiami, a jeśli mówią Ci że mają nowe oddzielnie to będą źle "skrosowane" numery części. Ja kupiłem u siebie w lublinie nowe w AUTO-MIX po 350 zł za sztukę - firma nie jest górnych lotów bo MAXGEAR ale myślę że będzie dobrze bo już trochę przejechałem na nich.

 

Da radę wymontować same przeguby, ale bez półosi do dostania tylko w ASO i przy zwrocie starych (które muszą mieć czytelne oryginalne numery) koszt w Lublinie to 750 zł u Danelczyka a w Radomiu na Chorzowskiej w ASO VW 628zł.

Edytowane przez sowix1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki, znalazłem kolesia co twierdzi że ma po 280 zł za szt, drugi po 200 zł za szt ale jakoś boje się tej wymiany, wolałbym całą półoś, ok 600 zł jest jeszcze do przełknięcia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniałem już w AJM'ie ze 2 razy ja miałem tak, że wyrywało mi kierownicę, były takie szarpnięcia. Szurania strzelania terkotanie przy na max skręconych kołach. Z resztą sprawdź u siebie na bank będzie terkotać.

Skręć koła na maxa i pojeździł w kółko, jak usłyszysz terkotanie to na 100% przegub zewnętrzny. Do AJM'ów są dość drogie ale po dobrych zniżkach za ok 150zł można dostać zamiennik. Niestety w związku z dużym momentem ten element szybko pada najlepsze są LOBRO.

 

Jak dla mnie to zdecydowanie przegub zewnętrzny jest do wymiany, baaardzo rzadko się zdarza że pada wewnętrzny - mały zakres pracy. Zewnętrzne za to padają dość często szczególnie jak się pałuje na skręconych kołach. Wymiana przegubu to godzinka dwie roboty i da się to zrobić bez demontażu zawieszenia. Kupowanie całej półosi to jak wymiana silnika zamiast świec :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

każdy z mechaników twierdzi że są to wewnętrzne, jest wyraźny luz góra dół, terkotanie występuje dosyć często...znalazłem kontakt do kogoś kto ma nowe półosie w cenie 240 zł za szt tylko ciekawe jak z ich jakością...12 miesięcy gwarancji.

 

Wolałbym wymienić zewnętrzne na LOBRO i mieć spokój ale co będzie jeśli je kupie i będzie to samo ? muszę to brać pod uwagę....

Edytowane przez zorbus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena dobra, ja tylko piszę że równie dobrze może to być przegub zewnętrzny - miałem podobne objawy. Ja kiedyś wyciągnąłem sobie przez przypadek wewnętrzny :) przy ściąganiu zewnętrznego. wyczyściłem nasmarowałem włożyłem z powrotem kulki i jeździ bez problemów do dzisiaj. Najlepiej zadzwoń do ASO i spytaj o wew do Twojego modelu albo może ktoś ma Etkę i może sprawdzić, czy występuje wew czy też razem z półosią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę wymienić u siebie przegub zewnętrzny (AJM) pytanie do tych co już wymieniali o ilość zębów, z tego co przeglądam to są rozbieżności a wolę się upewnić:

 

Zewnętrzne uzębienie, strona koła: 33

Wewnętrzne uzębienie, strona koła: 27

Ilość zębów pierścienia ABS: 45

 

W ofercie intercarsu i na niektórych aukcjach na alledrogo są przeguby o większej liczbie zębów( niby dedykowane do AJM ), ale właśnie one moim zdaniem nie pasują do AJM tylko ten który napisałem wyżej. Może ktoś to potwierdzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koledzy czy ma ktoś może jakieś foto półosi, a konkretnie tego odważnika czy tłumika drgań, który się na niej znajduje, muszę sprawdzić czy mi się nie przesunął, gdyż strasznie bije mi kierownicą, bardzo proszę o jakąś fotkę czego szukać, dzięki bardzo!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
koledzy czy ma ktoś może jakieś foto półosi, a konkretnie tego odważnika czy tłumika drgań, który się na niej znajduje, muszę sprawdzić czy mi się nie przesunął, gdyż strasznie bije mi kierownicą, bardzo proszę o jakąś fotkę czego szukać, dzięki bardzo!
sprawdź przeguby wew

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
koledzy czy ma ktoś może jakieś foto półosi, a konkretnie tego odważnika czy tłumika drgań, który się na niej znajduje, muszę sprawdzić czy mi się nie przesunął, gdyż strasznie bije mi kierownicą, bardzo proszę o jakąś fotkę czego szukać, dzięki bardzo!

miałem podobne objawy z biciem na kierownicy. Przyczyną był przegub wewnętrzny (miał duży luz poprzeczny) a konkretnie rozpadła się rolka na krzyżaku. Kupiłem przegub z rozbiórki, wymieniłem sam krzyżak i jest OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wczoraj "szarpałem" wewnętrznym wg wskazówek na forum i wydaje mi się, że nie było żadnego luzu ale jade dziś do jakiegoś fachowca, (bo ze mnie żaden:)) Zapomniałem wspomnieć, że mam pękniętą fedre na ostatnim zwoju, nigdy nie przeskadzało to w jeździe, a też na stacji diag. maszyny nie pokazywały jakiś niedomagań amorów. Czy może mieć to coś wspólnego z moimi objawami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem w Passacie, podczas jazdy słychać jakiś szum, trzeszczenie oraz chyba stuki i wibracje na pedale gazu tak jakby opona była wybulona, nie ważne czy dodaje gaz czy jadę na luzie. Dźwięki wyraźne słychać z prawego przedniego koła.

1 mechanik nie wiedział co to jest, stwierdził, że na pewno nie łożysko i przegub.

2 mechanik stwierdził, że do wymiany są 2 półosie, czy możliwe, że miał racje?

 

Jeżeli faktycznie to półosie to szukać używanych czy nowych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam problem w Passacie, podczas jazdy słychać jakiś szum, trzeszczenie oraz chyba stuki i wibracje na pedale gazu tak jakby opona była wybulona, nie ważne czy dodaje gaz czy jadę na luzie. Dźwięki wyraźne słychać z prawego przedniego koła.

1 mechanik nie wiedział co to jest, stwierdził, że na pewno nie łożysko i przegub.

2 mechanik stwierdził, że do wymiany są 2 półosie, czy możliwe, że miał racje?

 

Jeżeli faktycznie to półosie to szukać używanych czy nowych?

Ja mam to samo ,ale w lewym kole szumi głośno przy 80 i więcej nowe łożyska zakładane były w kwietniu , nowe tyarcze i klocki a zaczeło to buczeć w zeszłym tygodniu, Jaka była u Ciebie przyczyna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie wiem co jest przyczyną :)

Ogólnie ten problem dalej występuje z tym, że te dźwięki są ciche, w nocy jadąc samochodem każdy je usłyszy a w dzień tylko wprawne ucho, czyli jakoś mi to nie przeszkadza.

Od tamtej pory zrobiłem 13k km i dalej nic się nie dzieje.

W lipcu br przeprowadziłem się z Kielc do Gdańska i na trasie również się nic nie dzieje, a w tą środę zrobiłem 1150km.

Od jakiś 6-7k km jak dam mocno w piz** spod świateł to lubi prawy przegub kilka razy strzelić, bo tak to nic się z nim nie dzieje, więc może czasami on jest winowajcą, ale jeszcze go nie będę wymieniał bo posłuży jeszcze na pewno kilka tys km.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności