Skocz do zawartości
asca

B5 3BG 2.0 TDI-PD BGW - czyszczenie EGR

Rekomendowane odpowiedzi

asca    0

Witam,

Czyszczenie EGR jest tutaj dobrze opisane, ale w "klasycznych" silnikach.

Nie znalazlem natomiast takiego opisu dla B5 3BG BGW.

powodem czyszczenia był błąd wywalony przez VAG:

16787 - EGR Valve (N18): Malfunction

P0403 - 000 - - - Intermittent

Freeze Frame:

RPM: 840 /min

Torque: 56.0 Nm

Speed: 66.0 km/h

Load: 0.0 %

Voltage: 13.22 V

Duty Cycle: 99.2 %

A więc czyszczenie...

Na początku konsternacja - nie ma! trzeba było trochę poszukać, bo konstrukcja wygląda trochę inaczej niz klasycznie.

Co do czyszczenia, to tak jak pisali inni, faktycznie po demontażu ze srodka wysypała się gęsta maź, z grubsza można ją wydrapać ślubokrętem (delikatnie), poźniej moczenie w rozpuszczalniku i szczoteczka...

Przez pol godziny próbowałem wyczyścić, bez większego rezultatu. Okazuje się, że najskuteczniej czyści się pod powierzchnią rozpuszczalnika, wtedy nagar łatwo schodzi i rozpuszcza się na bieżąco.

Na koniec warto wypłukać pozostałości i wyszczotkować go detergentem i gorącą wodą. Resztki tłuszczu wtedy schodzą. Uwaga z wodą na otwory do zasilania silniczka! Po wszystkim suszenie i WD-40 na wszystkie ruchome części, żeby usunąć resztki wody i poprawić smarowanie.

Dobranie się do kolektora jest trochę bardziej skomplikowane, więc na razie dalem sobie spokój. Ale z tego co widać przez "dziurę" to w środku też jest co czyścić...

Kilka fotek z czyszczenia ponizej:

album.php?albumid=1020&pictureid=5216

picture.php?albumid=1020&pictureid=5213

PRZED:

picture.php?albumid=1020&pictureid=5215

picture.php?albumid=1020&pictureid=5214

i PO:

picture.php?albumid=1020&pictureid=5216

picture.php?albumid=1020&pictureid=5217

picture.php?albumid=1020&pictureid=5218

Powodzenia!

Edytowane przez asca
błędy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Hudzior    10

Przyda sie, bo za niedlugo mam zamiar czyscic dolot, wtedy wyczyszcze i EGR.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
gregoriuss    0

i mnie tez to czeka , a czy powodem czyszczenia w waszych autach było to lekkie szarpanie w okolicy 2000 obrotów??

pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
asca    0

U mnie jest szarpanie tak kolo 900 obr na zimnym silniku. Wskazowka obrotow lekko drga i silnik troche szarpie, tak jak by sie dusil, albo gazowal na zmiane. Ale tak w granicach 50 obr i nie zawsze.

Pojezdze, to sie okaze, czy to bylo to.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
gregoriuss    0

u mnie nie bylo to "to"

EGR wyczyszczony na silniku zero błędów niby wszystko ok a przy spokojnym rozpędzaniu się na 2 lub 3 biegu w granicach obr 1800- 2000 szarpie:(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
maxio-1991    0

Hmmm u mnie silnik pracuje ładnie 280000km przebiegu i tylko turbo przy 270tyś. wymieniłem, ostatnio wyskoczył błąd ten od EGR i po resecie lub skasowaniu błedu, za parę sec. znowu to samo. włączał się tryb awaryjny, że byłem w trasie to odłączyłem kostkę od egr i auto jechało normalnie tylko check się palił i od świec żarowych mrugała kontrolka, dojechałem do domu i wyczyściłem go, ale teraz też raz na jakiś czas potrafi wywalić błąd, chociaż nie zawsze...wyskakuje błąd ten sam, kontrolka świec żarowych mruga i po około 20sec znika i auto spowrotem wraca w normalny tryb i swoją moc...

Fotki z przed i po...

20140126_202143.jpg

jakieś sugestie??

20140126_185324.jpg

20140126_202124.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Troszkę odgrzebie temat, mam podobnie jak u maxio-1991 po czyszczeniu na drugi dzień znowu tryb awaryjny i mrugająca kontrolka od świec, a zaraz po czyszczeniu wykonałem jazdę próbną i jedyne co zauważyłem to to że podczas ruszania jest bardziej płynnie bez "gazowania"

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Vpuchaty    10
Troszkę odgrzebie temat, mam podobnie jak u maxio-1991 po czyszczeniu na drugi dzień znowu tryb awaryjny i mrugająca kontrolka od świec, a zaraz po czyszczeniu wykonałem jazdę próbną i jedyne co zauważyłem to to że podczas ruszania jest bardziej płynnie bez "gazowania"

a nie uruchamia ci się przypadkiem proces wypalania dpf...??

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
a nie uruchamia ci się przypadkiem proces wypalania dpf...??

Temat już ogarnąłem, wyjąłem go jeszcze raz i delikatnie wyprostowałem trzpień który prowadzi ten dekiel na końcu plus takie mega czyszczenie że wyglądał jak nowy i jest cacy, teraz biorę się za przepustnice :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
marcoski82    0

A właśnie jak wygląda proces wypalania dpf w bgw? Jakiś tryb awaryjny się włącza?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
A właśnie jak wygląda proces wypalania dpf w bgw? Jakiś tryb awaryjny się włącza?

podczas jazdy zauważysz jeszcze raz wyższe spalanie chwilowe i na postoju około 2l/h i nie polecam gasić auta jak nie spadnie do normalnego poziomu

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
marcoski82    0

Dzięki stary za pomoc. Jeszcze nie miałem wypalania, jak na razie to tylko dolewałem płyn do dpf-a.

pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dzięki stary za pomoc. Jeszcze nie miałem wypalania, jak na razie to tylko dolewałem płyn do dpf-a.

pozdrawiam

Akurat z dolewaniem też miałem przygodę jak jechałem nad morze :) dobrze że serwis był niedaleko to zakupiłem litra :), jak byś miał jakieś pytania to zapraszam na pw

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta