Skocz do zawartości
Patryk_

Wątek budowlany - porady , ciekawostki , doświadczenia , pytania i odpowiedzi...

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem jak wy, ale ja zanim rozpoczelem dzialalnosc budowlana wstepnie kupilem narzedzia i ksiazki (czego wiekszosc niestety nie robi) i oczytalem sie troche jak i co jakie normy dlaczego

 

Podaj tytuły tych książek :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jezeli juz o kasie mowimy to moze ktos by podpowiedzial ile wyniesie sama robocizna postawienia jego willi ;)

 

za ten domek powiedzial mi 51 samej robocizny

co wy na to, duzo?

 

cena, raczej ok jeśli to jest brutto. Zależy, w którym rejonie kraju będziesz budował. Ja płacę właśnie tyle co Ty za dom o takich samych wymiarach i metrażu podłóg. Z tym, że ja mam jeszcze dom podpiwniczony....więc troszkę więcej pracy. Targuj się, nic nie tracisz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Targuj się, nic nie tracisz

juz sie wytargowalem ;)

cena jest jaka jest, jak to mowia brutto ;)

buduje sie w zachodniopomorskim, bo w koncu domek agroturystyczny ;)

 

dodam ze cena podana wyzej jest kompletna, czyli z dachem, orynnowaniem, itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam i ja swoje trzy grosze.To jest domek stawiany systemem Kanadyjskim. Cały z drewna na fundamencie betonowym. Zbudowałem go razem z bratem i z pomocą dwóch Islandczyków, bo domek stoi w Islandii. Tam kosztował 15mln.ISK Czyli w przeliczeniu po aktualnym kursie korony to prawie 100 tyś. € :zeco mam gdzieś jeszcze więcej fotek tego domku, ale musiałbym poszukać.

domek.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj wniosek o pozwolenie na budowe idzie do gminy ;) przyszly juz papiery z energetyki i kanalizacji wiec komplet juz jest, wiec dzialamy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dzisiaj wniosek o pozwolenie na budowe idzie do gminy ;) przyszly juz papiery z energetyki i kanalizacji wiec komplet juz jest, wiec dzialamy ;)

 

No to miło :) Oby tak dalej szło jak teraz...

P.S. Jak po szkoleniu? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sie zastanawiam nad typem kanadyjskim

niedaleko mnie jest firma co robi takie domki, sa raczej tani i zarobieni na maxa ale zrobią każdy projekt.

http://www.skrkotun.republika.pl/

a ta firma ma fajną stronę i sporo gotowych projektów ale drożyzna u nich

http://www.domwester.pl/side.asp?Id=24037

 

rosnące ceny energii skłaniają mnie w tym energooszczędnym kierunku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
P.S. Jak po szkoleniu?

wlasnie wrocilem, naszczescie bylo krotko, i bez zbednego myslenia nad szczegolami ;):lol

ja sie zastanawiam nad typem kanadyjskim

ladnie wygladaja, nie wczytywalem sie dokladnie (na szybko tylko looknolem ;) ) ale jak to tam jest z ogrzewaniem takiego domku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak to tam jest z ogrzewaniem takiego domku?

 

"Produkujemy domy całoroczne i letniskowe. Domy całoroczne są dodatkowe izolowane termicznie, drzwi wejściowe- poza wzmocnieniami- również posiadaja wełnę mineralną. Okna są wyposażone w szyby zespolone, charakteryzujące się niską przenikalnością termiczną U= 1.0W/m2K"

 

a do środka instalujesz co chcesz piec na gaz,olej,wegiel,groszek a moze sam kominek jak tylko letniskowy. z tego co już się naczytałem to są o wiele cieplejsze niż cegła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz... to będzie zaysapna piwnica? bo zastanawiam się nad tymi drzwiami... jak wysoka będzie piwnica? bo wydaje się na około 3m.

Piwnica już jest obsypana, muszę jeszcze zrobić mur oporowy i schody przy wejściu do piwnicy, bo przez te deszcze ciągle mam błoto i wodę w środku. Piwnica w tej chwili ma ok 2,70 w środku, docelowo będzie 2,50, bo ja mam 200 cm wzrostu i mam dosyć obijania głowy o drzwi, lampy itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podaj tytuły tych książek :P

 

wystarczy ze pujdziesz do ksiegarni i poszukasz ksiazki na temat budownictwa, wykonczeniowki, prwac murarskich i podreczniki z technikum budowlanego

tytulow jest mnostwo i nie maja znaczenia bo wiekszosc jest podobna i ogolnodostepna jak np zasady i normy budowlane dla poczatkujacych i td

 

---------- Post added at 14:05 ---------- Previous post was at 14:02 ----------

 

następnym razem cytuj posta na którego odpowiadasz a wszystko będzie jasne.

 

sorry, ale patrząc na twój wiek to za wiele domów podczas tej twojej działalności nie wybudowałeś

 

no wiec bys sie zdziwil, zaczelem sie bawic w budowlanke po szkole razem z ojcem jak mialem 14 lat ona ma firme w polsce, zas od 19 roku zycia mam firme w angli i studiuje sobie wmanchester, mialem okazje w pl byc przy budowie 4 domow, a w uk 3 w tym jeden sam budowalem(mowie sam jako firma) to w zupelnosci wystarczy do nabrania doswiadzczenia i oczywiscie co nieco przeczytalem na ten temat

 

---------- Post added at 14:06 ---------- Previous post was at 14:05 ----------

 

Dołączę się do tematu :)

 

Aktualnie też buduję dom, wg mnie odchyły są nie wskazane i świadczą o niechlujności wykonawcy. Ja kontrolując budowlańców mam max odchyły 1-1,5 cm na ścianach, a na płycie/stropie wszędzie idelanie....

 

....pomijam fakt, że często powodem odchyłek są nierówne pustaki

 

dokladnie, wiec moja teoria sie potwierdza ;)

 

 

---------- Post added at 14:14 ---------- Previous post was at 14:13 ----------

 

jezeli juz o kasie mowimy to moze ktos by podpowiedzial ile wyniesie sama robocizna postawienia jego willi ;)

 

za ten domek powiedzial mi 51 samej robocizny

co wy na to, duzo?

mialem okazje pracowac przy budowie domu w szczecinie(osiedle podjuchy) i warszawie(piaseczno) i powiem cie ze rozmiar chatki byl podobny ale bez ganka, chata pelny kwadrat i twoja kwota jest nizsza o 10 o 25 tysi od nich, wg mnie jest ok, za fundameny tej wielkosci mysle ze okolo 8-10 tysi, sciany kolejne 10 podloga i stropy jakies 10 dach kolo 15-20 docieplenie jakies 3-4 hydraulika i elektryka kolo 8 i ogrzewanie ze 4

tak wiec o wiele wiel wiecej sobie w wawie zycza (mowie o cenach jakie szacuje wg tego co slyszalem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no wiec bys sie zdziwil, zaczelem sie bawic w budowlanke po szkole razem z ojcem jak mialem 14 lat ona ma firme w polsce, zas od 19 roku zycia mam firme w angli i studiuje sobie wmanchester, mialem okazje w pl byc przy budowie 4 domow, a w uk 3 w tym jeden sam budowalem(mowie sam jako firma) to w zupelnosci wystarczy do nabrania doswiadzczenia i oczywiscie co nieco przeczytalem na ten temat

wcale mnie nie przekonałeś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zas od 19 roku zycia mam firme w angli i studiuje sobie wmanchester, mialem okazje w pl byc przy budowie 4 domow, a w uk 3 w tym jeden sam budowalem(mowie sam jako firma) to w zupelnosci wystarczy do nabrania doswiadzczenia i oczywiscie co nieco przeczytalem na ten temat

nie zrozum mnie zle, ale przy budowie domu w ilosci 1szt to doswiadczenia nie nabrales.

nastepnie, zastanawia mnie fakt czy sam, jak to wspomniales jako firma, budowales ten dom, czy byles tylko pracownikiem na tej budowie, bo z tego co sie orientuje, to czasem wola tu zatrudniac selfemployer niz placic za nich podatki. i to tez sie nazywa ze jestes firma - ale dodac trzeba ze jednoosobowa ;)

wracajac do sedna tematu, to moglbys powiedziec ze domy w uk, to sciany zewnetrzne maja "tylko" z "cegiel" a caly srodek to po prostu drewniany szkielet, i plyty kartonowo gipsowe.

nie ujmuje ci zdobytej wiedzy, ale pamietajmy o szczegolach ;)

i oczywiscie co nieco przeczytalem na ten temat

pamietajmy, ze przy budowie wiedza teoretyczna, to mniejsza polowa sukcesu ;)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pamietajmy, ze przy budowie wiedza teoretyczna, to mniejsza polowa sukcesu

 

Tak, ale często spotykam się z przykładami "wieloletniej praktyki" i popełniania szkolnych błędów podczas budowy. Najlepiej jak doświadczenie idzie w parze z wiedzą teoretyczną.

Często jednak pomimo dmuchania na zimne, robienia wszystkiego zgodnie z instrukcją, z zaleceniami producenta, czy doświadczonego majstra i tak coś się spieprzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wystarczy ze pujdziesz do ksiegarni i poszukasz ksiazki na temat budownictwa, wykonczeniowki, prwac murarskich i podreczniki z technikum budowlanego

 

Fajnie by było, jakbyś poszedł znowu do tej księgarni i poszukał książek o ortografii i interpunkcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chłopaki a ja właśnie wracam z firmy w której kupuje projekt i jestem trochę podqrwiony.

Otóż chciałem od razu w tej firmie zrobić adaptacje ale wychodzi na to że jeszcze raz muszę płacić za projekty przyłączy. 1800 adaptacja; 830 projekt wody; 240 za połączenie tego projektu z projektem domu, 900 za projekt elektryczny i znowu 240 za połączenie tego projektu z projektem domu. Dzwonie do innej firmy a tam ta sama śpiewka. Nie rozumiem dlaczego mam jeszcze raz projektować coś na papierze co fizycznie nie ulegnie zmianie a co będzie praktycznie kopią tego co mam.

Miał ktoś taką sytuacje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Fajnie by było, jakbyś poszedł znowu do tej księgarni i poszukał książek o ortografii i interpunkcji.

 

Święty-rozbroiłeś mnie tym tekstem :lol :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

luke - a gdzie garaż w twoim planie???

Nie rozumiem dlaczego mam jeszcze raz projektować coś na papierze co fizycznie nie ulegnie zmianie a co będzie praktycznie kopią tego co mam
proste - plany koszkują średnio ok. 1tyś-2tyś zł, a do tego dochodzą ceny za jakie kolwiek zmiany w projekcie + naniesienie zakupionego projektu na "mapę do celów projektowych" (każda działka jest inna i inaczej mogą wychodzić przyłącza i właśnie to tyle kosztuje) - to tak w skrócie odnośnie "cichych dopłat" ;)

ja to przerabiałem w 2007 roku i wolałem zatrudnić firmę do zaprojektowania mi wszystkiego od zera (dom+wszystkie media) i po wszystkim wyszło taniej niż kupienie "gotowca" z ewentualną 1-2 poprawkami/zmianami. Całość trwała ok. 2tyg (wizyty co 2-3 dni po godzince). I po wszystkim wiesz, że twój dom jest "tylko jeden" :P

Edytowane przez pobs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja to przerabiałem w 2007 roku i wolałem zatrudnić firmę do zaprojektowania mi wszystkiego od zera (dom+wszystkie media) i po wszystkim wyszło taniej niż kupienie "gotowca" z ewentualną 1-2 poprawkami/zmianami. Całość trwała ok. 2tyg (wizyty co 2-3 dni po godzince). I po wszystkim wiesz, że twój dom jest "tylko jeden"
Paweł, a możesz przybliżyć kwotę/różnicę w cenie przy takim rozwiązaniu jak zastosowałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec w uk kolego domy buduje sie nie jak sadzisz szkielet i plyta, ale dom z pustakow i dla docieplenia i wzmocnienia dodatkowa sciana z cegiel

 

kolejna sprawa, mowiac firma mam na mysli ltd jezeli cos ci to mowi

 

co do doswiadczenia, moze niezbyt bogate, ale sobie radze

z ojcem w pl robilismy chaty w 3 osoby zas tu ja i 2 moich pracownikow

 

 

 

ale, co ja tam wiem, fakt braku problemow w trakcie i braku reklamacji malo znaczacy jest...

wlasnie z uwagi na to za malolat jestem to staram sie jak moge by zbudowac sobie renome

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności