Skocz do zawartości
Patryk_

Wątek budowlany - porady , ciekawostki , doświadczenia , pytania i odpowiedzi...

Rekomendowane odpowiedzi

sa grunty "oddychajace". poza tym jak jest sciana pomalowana farba to tez oddycha? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma dobrej wentylacji w chałupie to nawet goły tynk nie pooddycha. Dobrze ,że jest taka instytucja jak ojciec i podpowiedział co i jak fachmanom przy budowie. Dzięki niemu mam wentylację w każdym pomieszczeniu w domu. Ehhh ci projektanci....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie tez rodzice zrobili wentylację w każdym pomieszczeniu, i teraz ja mam problem - jedna ciągnie, resztą pcha do środka zimne powietrze. tak wiec każdy kij ma 2 końce. jedyny ratunek dla mnie - wentylacja mechaniczna, w zamieszkałym domu... o kosztach nie wspomnę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego, mam dom starszej daty, wysokość komina na poziomie 11-11.5 m, z czego od podłogi na strychu do szczytu komina ok 2.5m , na strychu powyżej 0*C. problemem jest dzielnica w której mieszkam - stara nazwa: wygwizdów - komentarz chyba nie potrzebny - oraz to że nie chce mieć w domu pozamykanych wszystkich drzwi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam specjalistów ;)

 

Ma do Was pytanie. Wiem że nie da się na nie odpowiedzieć do końca ale już jakiś zarys będę miał.

Planuje kupić domek. Domek jest murowany, ocieplony styropianem + siding. Powierzchnia użytkowa to ok 120 m2 i tyle do ogrzania no chyba że jeszcze wliczę garaż ;)

W domku jest ogrzewanie kominkowe na zasadzie rozprowadzenia ciepła poprzez kanały ale przy srogiej zimie to nie wystarczy i moje pytanie jest takie :

 

- jakie C.O ? ( ekogroszek )

- jaki koszt ( zarys ) piec, robocizna, materiały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W domku jest ogrzewanie kominkowe na zasadzie rozprowadzenia ciepła poprzez kanały

 

Czyli instalację c.o. trzeba zrobić od podstaw w wykończonym domu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam specjalistów ;)

 

- jakie C.O ? ( ekogroszek )

- jaki koszt ( zarys ) piec, robocizna, materiały.

 

- jaka grubość styropianu, jaka stolarka,

 

Teoretycznie kominek jakby miał 14 kW powinien wystarczyć ale tylko teoretycznie.

 

Najlepiej było by zrobić jakaś podłogówke, bo najbardziej podnosi komfort.

 

Na temat kotła to trzeba zrobić doktorat :) ,bo typów kotłów jest wiele a i producentów nie brakuje.

Na wstępie pytania

- ile masz miejsca na kotłownię

- do jakiego paliwa masz dostęp lub czym chcesz palić

- jak często chcesz zaglądać do kotłowni

 

Zaglądnij tutaj, na pewno coś się wyjaśni :)Ekonomiczne spalanie węgla

To lektura obowiązkowa dla każdego posiadacze kotła na paliwo stałe, z tego powinny być egzaminy przed zakupem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli instalację c.o. trzeba zrobić od podstaw w wykończonym domu?

 

Tak, dokłądnie

 

 

- jaka grubość styropianu, jaka stolarka,

 

:zeco

 

 

Najlepiej było by zrobić jakaś podłogówke, bo najbardziej podnosi komfort.

 

Raczej odpada, podłogi są zrobione. Deska bukowa i sosnowa.

 

 

- ile masz miejsca na kotłownię

 

Jest pomieszczenie, 5-6 m2

 

 

- do jakiego paliwa masz dostęp lub czym chcesz palić

- jak często chcesz zaglądać do kotłowni

 

Leń jestem ;) myśle o ekogroszku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
- jakie C.O ? ( ekogroszek )

- jaki koszt ( zarys ) piec, robocizna, materiały.

pisz pw do Deszczowego, to Ci wszystko wyjaśni

Planuje kupić domek.

Jak już kupisz, daj znać mnie i Miłemu, wpadniemy na tydzień i Ci zrobimy instalację ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Leń jestem ;)

Kondensacyjny?

 

Jak masz gaz i miejsce na większe grzejniki to nie widzę lepszego rozwiązania, jeśli do tej pory dawał rade kominek bez płaszcza wodnego to najsłabszy kondensacyjny da radę z nawiązką.

 

Komin jest pod kolejny piec, i co najważniejsze szczelny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Komin jest pod kolejny piec, i co najważniejsze szczelny?

 

yyyy, no to mi gwoździa zabiłeś ale podejrzewam że nie ma :D

 

Bedę w przyszłym tygodniu tam ze specem który zrobi wycenę, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały kondensat nie potrzebuje komina murowanego tak naprawdę to wystarczy przejście przez ścianę.

Jest jeszcze opcja w postaci pompy ciepła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Catalabama

Dobry piec kondensacyjny, dobra, szczelna instalacja, grzejniki i koszt ogrzewania gazem 120m domu nie powinien być duży, u nas na noc schodzi okolo 5m gazu na dom większy jednak.

 

I faktem mozna przez sciane rure tylko jak piec chyba do 23kw więc nie trzeba przez cały dom komina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piec z podajnikiem na ekogroszek, pelety czy inne paliwo też wymaga trochę zachodu, no i miejsca do przechowywania tegoż paliwa.

Tak sobie myślę, że jeśli domek jest dobrze ocieplony (ściany, strop/dach, podłoga) to można się przymierzyć do gazu.

Nam się sprawdził kocioł kondensacyjny, użytkujemy dom trzecią zimę. Jedyne schody, to coroczna zmiana anody w zasobniku na ciepłą wodę. Kosztowne, ale niestety konieczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
coroczna zmiana anody w zasobniku na ciepłą wodę. Kosztowne, ale niestety konieczne.

 

Jak w każdym konieczne , tylko mało kto o tym pamięta i to robi , wiem o zasobnikach które mają juz 8-10 lat i ani razu niemiały zmienionej anody i żyją .Oczywiście nie namawiam aby anody niezmieniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak w każdym konieczne , tylko mało kto o tym pamięta i to robi , wiem o zasobnikach które mają juz 8-10 lat i ani razu niemiały zmienionej anody i żyją .Oczywiście nie namawiam aby anody niezmieniać.

 

To pod warunkiem, że się ma miękką wodę, albo na wejściu stację uzdatniania.

Czy ktoś ma u siebie takie działające ustrojstwo?

Jest tego od groma i trochę stosownie do zasobności portfela, ilości miejsca i do jakości wody, a opinie użytkowników też są różne.

Chyba będzie się trzeba przymierzyć do inwestycji, bo nasza woda podłego gatunku :dupablada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem już nad SUW ale zrezygnowałem póki co ze wzgledu na koszty.To póki co wydatek ponad 2.000 pln'ów więc odpada u mnie jak narazie.Ale warto się nad takim rozwiązaniem zastanowić,wodę mam wapienną :wmorde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nasza bardzo wapienna, więc raczej nie żaden erzac, tylko już coś konkretnego musiało by być, a wcześniej i tak badanie wody trzeba zrobić, co oznacza wydatki powyżej 2 tys.

Podejrzewam, że pewnie by i żelazo w badaniach wyskoczyło, to znowu oznacza wyższe koszty ustrojstwa :dupablada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności