Skocz do zawartości
tom_ek1

Soczewki Hella - manual :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Krótka instrukcja jak rozebrać soczewki Helli do B3 :)

 

Niestety moje soczewki nie są w najlepszym stanie, lata świetności mają już za sobą. Nadszedł czas by je trochę odświeżyć.

 

Reanimację zaczynam od prawego reflektora :)

za jakość zdjęć z góry przepraszam... brak aparatu (no poza tym w telefonie :( )

 

1. zdemontować reflektor z samochodu.

2. odłączyć i zdemontować wiązkę elektryczną wraz z żarówkami.

3. Kładziemy reflektor szkłami w dół. Za pomocą płaskoszczypów odpinamy reflektory od plastykowego stelaża (należy przekręcić nakrętki - zapinki z śrub regulacyjnych) - dwie zapinki dla świateł mijania, trzy dla drogowych

4. Odwracamy reflektor i odkręcamy śruby mocujące ramkę zewnętrzną (4 śruby w rogach).

5. Wysuwamy reflektory ze stelaża.

Zdj?cie068.jpg

Zdj?cie062.jpg

Zdj?cie060.jpg

Zdj?cie061.jpg

Zdj?cie069.jpg

Zdj?cie070.jpg

Zdj?cie074.jpg

Edytowane przez tom_ek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cd.

 

reflektor świateł mijania:

1. zwrócić uwagę na ustawienie znaku na boku obudowy R/D, L/G -to chyba oznaczenie na jaki ruch są przystosowane (lewostronny czy prawostronny) ?? ale nie jestem pewien ??

2. odkręcić trzy śruby mocujące wkład reflektora

3. wyjąć wkład - stelaż ze soczewką.

4. odkręcić trzy śruby stelaża soczewki.

5. Zdjąć soczewkę z odbłyśnika.

6. Na odbłyśniku jest czerwona uszczelka, przeczyścić i delikatnie przesmarować olejem.

 

Nie udało i się rozebrać reflektora świateł drogowych. Jest on klejony.

 

Wszystkie części wyczyszczone w płynie do mycia naczyń. Soczewkę na koniec przetarłem ręcznikiem papierowym z odrobiną rozpuszczalnika, by nie było smug. Trzeba uważać na odbłyśnik, po umyciu go, przetarłem go do sucha tylko ręcznikiem.

Zdj?cie075.jpg

Zdj?cie076.jpg

Zdj?cie077.jpg

Zdj?cie078.jpg

Zdj?cie080.jpg

Zdj?cie081.jpg

Zdj?cie082.jpg

Zdj?cie091.jpg

Zdj?cie092.jpg

Zdj?cie093.jpg

Edytowane przez tom_ek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śruby regulacji wysokości:

1. Płaskoszczypami podważamy zapinki śrub regulacyjnych. Uważać by ich nie połamać. Moje niestety były mocno naruszone, kruche i już od samego patrzenia na nie, pękały :)

 

Moje śruby były mocno skorodowane, wiec trzeba było je przeczyścić. szczotka druciana w ruch, a później zamocowałem śrubę do imadła za plastykowy zatrzask i wkrętarką kilka razy przekręciłem śrubę na całej długości.

 

Śruby warto zawsze przeczyścić i posmarować, by później łatwiej było ustawić odpowiednio światła :)

Zdj?cie102.jpg

Zdj?cie101.jpg

Zdj?cie104.jpg

Zdj?cie103.jpg

Zdj?cie111.jpg

Edytowane przez tom_ek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super fotorelacja. Sam to przerabiałem w zeszłym tygodniu, lecz nie robiłem zdjęć ze względu na duży bałagan wokół :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedziemy dalej:)

 

styki wtyczki zasilania:

były mocno zaśniedziałe :) pełno zielonego nalotu na miedzi (teraz nie dziwię się że te światła nie świeciły). Delikatnie śrubokrętem zdrapałem, a później papierem ściernym przeczyściłem. Wygląda jak nowe.

 

Niestety podczas walki z zieloną skorupą zauważyłem że jeden z przewodów był naderwany, będzie trzeba trochę polutować :)

Zdj?cie105.jpg

Zdj?cie107.jpg

Zdj?cie106.jpg

Zdj?cie110.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeniosłem do warsztatu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:zeco wow :) trafiłem na warsztat :)

dzięki

pozdrawiam passionatów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam..

Niestety podczas rozkładania na elementy pierwsze reflektorów, pękło kilka spinek (łączników śrub regulacyjnych).

 

Na zdjęciu widać trzy rodzaje spinek zastosowanych w tych reflektorach.

pierwsza od lewej: spinka świateł drogowych (są 3 szt. = 2 szt - śruby regul., 1 szt. stały uchwyt),

środkowa: spinka świateł mijania od śrub regulacyjnych - 2 szt.

ostatnia z prawej: spinka świateł mijania od regulacji silniczka - 1 szt.

 

pękły: spinki od świateł drogowych 2 szt. (były bardzo słabe, pokruszone), 1 szt od regulacji świateł mijania (silniczek)

 

Spinka środkowa jest taka sama jak w oryginalnych reflektorach w golfach mkII (zdjęcie: biała spinka w środku), passat b3/4 (chyba)... Można je w sumie trochę podciąć i będą pasować do świateł drogowych.

 

Nie wiem czy w oryginalnych światłach jest taka sama spinka od regulacji silniczkiem?? (TU PROSZĘ O POMOC - podpowiedź)

 

pozdrawiam

spinki reflektora.jpg

Edytowane przez tom_ek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem czy w oryginalnych światłach jest taka sama spinka od regulacji silniczkiem?? (TU PROSZĘ O POMOC - podpowiedź)

 

Masz na myśli jednożarówkowe?

To niestety chyba nie (sprawdzę na stówę jutro).

Ja w swoich projektorach miałem ten sam problem. Kilka spinek pokruszyło sie ze starości.

Zastosowałem zamiennie te, które na Twoim foto są na środku - mają oznaczenie 191941142 i w IC sprzedają je po 2,80 zł /szt.

Troszkę trzeba pokombinować, ponieważ łebek szpilki pokrętła pozycjonowania nie mieści sie w niej i nie działa ona jak typowy przegubik. Niestety ori spinki Helli (skrajne na foto) są raczej nie do kupienia.

Byłem nawet w ASO i sprawdzałem ceny i dostepność spinek podobnych produkcji VAG. Mają różne, średnio po 9-10 zł /szt. i czekac trzeba na nie ponad tydzień.

Stąd tez wybrałem półprowizorkę na tych spinkach 191941142 od Golfa.

Wszystko trzyma a regulacja (nawet silniczkami) działa prawidłowo.

Edytowane przez Thorunczyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Niestety też kombinowałem ze spinkami :) Próbowałem dokupić ori, ale to trudne jest. Ostatecznie kupiłem spinki do Golfa, trzeba było je trochę przyciąć, by można było je założyć do świateł drogowych.

Puki co działa ;)

 

Zrobiłem przy okazji nową instalację zasilania świateł (przekaźniki), na razie testuję ją na oryginalnych, prostokątnych światłach... ale już niedługo założę soczewki :)

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przymierzam się do podobnej akcji. chciałbym jeszcze wypolerować szkła - no właśnie czy to jest szkło, czy plastik? czym to najlepiej zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że jest to szkło.

Najlepiej oddac fachowcom :) - nie obraź się, ale w tym modelu projektorów, w przypadku świateł mijania (soczewek), kształt snopom światła nadają właśnie (odpowiednio profilowane na powierzchni) szkła.

Niedłokładną polerką możesz zepsuć soczewkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale wy chcecie polerować soczewkę czy szkło zewnętrzne??

Za soczewkę nie ma sensu sie brać, a szkło jak najbardziej (ale z "głową" ;) )

 

Przyznam szczerze że też to chciałem zrobić, ale ze względu że szkło jest dość trudne w polerowaniu (łatwo zmienić ogniskową, nie równo zeszlifować...) odpuściłem sobie...

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę takie zestawy to juz sie boję :)

Ręcznie można jeszcze popróbować, ale mechanicznie... chyba nie.

Więcej można szkód narobić... no i koszt - ponad 50 zł.

Lepiej dołożyć drugie 50 zł i oddać fachowcom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam takie pytanie czym dokładnie zastąpiłeś tą spinkę co jest u mnie na zdjęciu i jakbyś mógł podać nr wszystkich spinek które są w soczewkach byłbym bardzo wdzięczny.

P080610_19.260001.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Witam.

zamiast spinki ze zdjęcia, dałem spinkę z golfa II (środkowa - biała na zdjęciu z postu nr 8)

 

Zakładając tą spinkę trzeba na nowo wyregulować reflektor, ponieważ trzpień z silniczka będzie głębiej osadzony.

Wadą tego rozwiązania jest trudniejszy demontaż silniczka, gdyż kulka trzpienia regulacji silniczka jest mocniej osadzona niż w oryginalnej spince.

 

Co do numerów części to ich nie znam... :(

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

nie... niestety nie, te z golfa mają za krótkie śruby regulacyjne

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie... niestety nie, te z golfa mają za krótkie śruby regulacyjne

oł szit. kupiłem je:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności