Skocz do zawartości
wemb

[B5 3BG] Nietypowy hałas (dudnienie) po zmianie opon na letnie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Problem jest tego typu, że po wymianie opon z zimowych (15calowe metalowe felgi, opona 195) na letnie (16cali, alufelgi - od audi a6 - 5ramienne, opony 205 stan db+) w aucie podczas jazdy (najbardziej przy prędkościach 80-90) słychać 'dudnienie' chyba powietrza w środku (identyczny jak podczas uchylonej tylnej szyby). Cały ten odgłos jest generalnie cichy - jednakowoż jest (moja żona to potwierdza, aczkolwiek musi się wsłuchać).

 

Nie jest to duży problem generalnie, aczkolwiek irytujący podczas jazdy. Na zimówkach absolutnie nie było takiego odgłosu. Zakupiłem i założyłem osłonę pod silnik - trudno ocenić, czy coś pomogło, zakupiłem też osłonę pod skrzynię, ale jeszcze nie było czasu założyć.

 

Przyznam sam, że dziwny jest to problem i w necie nie mogłem nic znaleźć nt temat. Może to kwestia tego, że generalnie w aucie jest b.cicho (cichy silnik, opony ciche, buda kombi), więc dochodzą takie dźwięki. Bo powyżej 100km/h to już słychać bardziej silnik+szum powietrza...

 

Może ktoś z Was ma pomysł, co może być przyczyną i jak zdjagnozować i usunąć?

 

pzdr

Bogdan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz czasem czy opony nie są wyząbkowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego mialem podobnie, po kupnie nowych opon przestalo.Radzilbym Ci wymiane opon - przodu z tylem i zobaczyc czy nie jest czasem ciszej. Wedlug mnie nie lozyska bo na poprzednich oponach miales cisze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zobacz czasem czy opony nie są wyząbkowane.

dokładnie ...

przerabiałem to zaraz po kupnie obecnego autka, letnie muszę kupić nowe, bo na zimówkach cisza jak makiem zasiał :)

Nie zawsze opony "wyząbkowane" mają związek ze złym ustawieniem zbieżności czy luzami, itp, w moim przypadku była to jazda z przyczepką.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo, po zmianie na letnie coś właśnie dudni. Wydaje mi się, że się wyząbkowały bo były na tyle, a teraz założyłem na przód i dudni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
były na tyle, a teraz założyłem na przód i dudni.

 

Bo będzie dudniło. Samo przełożenie nic nie da. Trzeba by pojechac do porządnego gumiarza i zedrzeć warstwę opony.

 

http://www.opony.com.pl/encyklopedia/908_zabkowanie_opon.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź wszystkim.

 

Sprawdzę raz jeszcze te opony organoleptycznie, ale one są na 99% w porządku (niewyząbkowane). Bo kupiłem komplety (opony + alufelgi) od dobrego kolegi od jego audi a6 (sam zmieniał na większe). Na 99% w audi nie było tego słychać (ani on sam ani ja tego słyszałem jeżdżąc a6).

 

Ale ja się raczej z wami zgadzam, że to kwestia opon. Myślałem jeszcze o tym, że nieoryginalne felgi mają inny rozstaw być może i jakieś zawirowania powietrza pod podwoziem powodują.

 

Akurat przypomniałem, że właśnie mam fotki i załączam. Prośba o ocenę - czy ze zdjęć widać, że są wyząbkowane ?

s1.jpg

s3.jpg

s4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tu ząbkowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, a koła masz dobrze wyważone :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg tych zdjęć to nie widać nic niepokojącego...A zadam może i głupie pytanie-koła masz wyważone? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie ma tu ząbkowania.
a jak to oceniles ? wyzabkowanie najlatwiej sprawdzisz kladac reke na oponie jezeli nie bedzie gladka wyczujesz pod dlonia nierownosci to bedzie to problem ale ja uwazam ze zalozyles oslone ktorej wczesniej nie slyszales bo w zimie jedziles po blocie posniegowym i po sniegu a teraz jezdzisz szybciej i drogi masz czyste wiec slyszysz szum z pod silnika ktory ma nowa oslone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak koła dużo jeżdżone w poprzednich sezonach letnich, zime przeleżały i teraz załozone ew. kupione od kogoś tam gdzieś tam...lepiej je na nowo wyważyć to raz

a dwa to to że A6 ma piaste 67,1mm, pasek 57,1mm, sprawdzić czy są pierścienie centrujące

a niektóre ciołki na wulkanizacji nic nie powiedzą tylko założą co jest i kase wezmą

kierownica nie bije przy 80-120km/h ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a jak to oceniles

 

Po fotce ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Po fotce ??

 

Jednej opony ;-) ? Zresztą - na zdjęciu to bardzo ciężko wyłapać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jednej opony

 

No ale ile ich widzę na fotce?? Napisałem o tej co widzę. Skoro wy nie widzicie że jest ok to przecież nie mój problem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No ale ile ich widzę na fotce?? Napisałem o tej co widzę. Skoro wy nie widzicie że jest ok to przecież nie mój problem :)
wybacz lysy nie podwazam twoich kompetencji bron boze ale po fotce to mozesz rozmiar cyckow ocenic a nie stan opony przepraszam ale pracowalem w serwisie moze nie dlugo bo rok ale wyzombkowanie ocenisz tylko jak przejedziesz dlonia po powierzchni opony pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wybacz

 

Wybaczam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wizyta w zakładzie wulkanizacyjnym więc konieczna:

 

1) upewnienie się, czy nie jest zząbkowana opona

2) sprawdzenie wyważenia (ja nie wyważałem)

 

Z tym wyważeniem to dobry trop, bo teraz dochodzę do wniosku, że za prawdopodobnie za taki hałas odpowiedzialna jest niesymetryczność koła. Bo jest to jakby 'bicie koła' - początkowo nawet myślałem, że coś o coś obciera. No bo wraz ze zwiększaniem prędkości to dudnienie też przyśpieszało. Na małych prędkościach słychać minimalnie i z mniejszą częstotliwością, wraz ze wzrostem rosnie poziom hałasu i częstotliwość. I po około setce nie słychać w zasadzie.

Teraz mi przyszło do głowy, czy jest możliwe, by opona była jajowata ?

 

Proszę mi jeszcze powiedzieć, czy w takim zwykłym zakładzie wulkanizacyjnym to da się stwierdzić czy opona jest OK? I ewent. naprawić zząbkowanie ?

 

 

Po wizycie poinformuję szanownych forumowiczów o rezultatach.

 

pzdr

Bogdan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wizyta w zakładzie wulkanizacyjnym więc konieczna:

 

2) sprawdzenie wyważenia (ja nie wyważałem)

 

Bogdan

 

Otóż to ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wizyta w zakładzie wulkanizacyjnym więc konieczna:

 

1) upewnienie się, czy nie jest zząbkowana opona

2) sprawdzenie wyważenia (ja nie wyważałem)

 

Z tym wyważeniem to dobry trop, bo teraz dochodzę do wniosku, że za prawdopodobnie za taki hałas odpowiedzialna jest niesymetryczność koła. Bo jest to jakby 'bicie koła' - początkowo nawet myślałem, że coś o coś obciera. No bo wraz ze zwiększaniem prędkości to dudnienie też przyśpieszało. Na małych prędkościach słychać minimalnie i z mniejszą częstotliwością, wraz ze wzrostem rosnie poziom hałasu i częstotliwość. I po około setce nie słychać w zasadzie.

Teraz mi przyszło do głowy, czy jest możliwe, by opona była jajowata ?

 

Proszę mi jeszcze powiedzieć, czy w takim zwykłym zakładzie wulkanizacyjnym to da się stwierdzić czy opona jest OK? I ewent. naprawić zząbkowanie ?

 

 

Po wizycie poinformuję szanownych forumowiczów o rezultatach.

 

pzdr

Bogdan

jak bedziesz w warsztacie to napewno w trakcie wywazania wyjdzie czy fela krzywa czy opona nie jest jajowata itd a czy jest wyzabkowana popros kolesia by ci ocenil :) i sprawdz czy masz pierscienie centrujace wew otworu na piaste

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności