Skocz do zawartości
MaciejK

Głuche CB radio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam problem z radiem Uniden 520. Otóż nie słyszę jak ktoś nadaje z dalszej odległości (słychać tylko jak sie przyłoży głośnik do ucha) natomiast słychać jak ktoś nadaje 3m ode mnie (sprawdzałem to z innym radiem). Antena była sprawdzana z innym radiem więc ona jest w porządku.

Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie SQUELSH masz popsuty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla pewności podepnij radio do innej anteny (np. w innym aucie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakim położeniu masz pokrętło RF Gain?

82671f064ae4111bmed.jpg

 

1. Powinno być max. w prawo przekręcone - żeby uzyskać max. czułość odbiornika (tak jak na fotce) - RF Gain zaznaczony czerwonym kółkiem, zielona strzałka pokazuje w którą stronę powinieneś obrócić pokrętło (do poczucia oporu).

2. Może głupie pytanie - napewno przykręciłeś antenę do radia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Też to robiłem i jest to samo.

Dodam tylko że nawet szumów żadnych nie słyszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest historia radia? Było już używane, czy jest ono nowe? Za mało danych podałeś, żeby Ci pomóc. Było naprawiane/grzebane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dla pewności podepnij radio do innej anteny (np. w innym aucie)

 

Też to robiłem i jest to samo.

Dodam tylko że nawet szumów żadnych nie słyszę.

 

Alex próbowałem pokrętła w różnych położeniach i nic to nie dało.

 

Radio kupiłem w październiku - nowe .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Alex próbowałem pokrętła w różnych położeniach i nic to nie dało.

 

Pokrętło środkowe (SQ) powinno być na max w lewo ustawione, pokrętło prawe (RF GAIN) na max. w prawo - wtedy masz max. czułość odbiornika.

 

Pytanie pomocnicze. Napisałeś:

nie słyszę jak ktoś nadaje z dalszej odległości (słychać tylko jak sie przyłoży głośnik do ucha) natomiast słychać jak ktoś nadaje 3m ode mnie

 

Jak ktoś nadaje z dalszej odległości - słyszysz go bardzo cicho w głośniku. Co dzieje się wtedy na skali S-meter? Czy jakieś diody się świecą, czy żadna z nich?

I co się dzieje z tą skalą kiedy ktoś nadaje 3m od Ciebie? Jak go wtedy słychać - normalnie (bardzo głośno), czy też trzeba ucho do głośnika przyłożyć?

Edytowane przez Alex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokrętło środkowe (SQ) powinno być na max w lewo ustawione, pokrętło prawe (RF GAIN) na max. w prawo - wtedy masz max. czułość odbiornika.

 

Przecież napisałem że próbowałem pokrętłami w różnych ustawieniach i nic to nie dało.

Głośność na maksa a i tak nic nie słychać, chyba że sie przyłoży głośnik do ucha to wtedy coś ledwo słychać. Natomiast jak nadaje to wszystko jest super i pięknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to pozostaje tylko uszkodzenie toru odbiorczego. Nie do naprawy bez gruntownej znajomości elektroniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przecież napisałem że próbowałem pokrętłami w różnych ustawieniach i nic to nie dało.

 

Nie denerwuj się, próbuję Ci pomóc. Pokrętła powinny być tak jak napisałem, VOLUME oczywiście powinno być podgłoszone (może być w pozycji środkowej, tzn. kreseczką w górę).

 

Głośność na maksa a i tak nic nie słychać, chyba że sie przyłoży głośnik do ucha to wtedy coś ledwo słychać. Natomiast jak nadaje to wszystko jest super i pięknie.

Czy słychać też ledwo tą stację odległą o 3m? I co się dzieje na skali diodowej? Pokazuje jakiś sygnał?

 

No to pozostaje tylko uszkodzenie toru odbiorczego. Nie do naprawy bez gruntownej znajomości elektroniki.

 

Spokojnie pszemek_K, możliwe że to tylko wina mikrofonu - dlatego pytam co sie dzieje ze skalą diodową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radio odległe o 3 metry słychać głośno i wyraźnie na 5.

Jak sie pytam jak mnie słychać i ktoś odpowiada z odległości to skala pokazuje od 2-4 ale głosu brak (słychać tylko jak przyłożę do ucha)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, żeby wyeliminować niesprawność mikrofonu, zrób tak:

 

1. Radio podpięte do anteny

2. Odłącz mikrofon od radia

3. Zewrzyj PINy 1 (masa) i 4 (RX) w gnieździe mikrofonowym, te dolne zaznaczone czerwoną elipsą na zdjęciu:

9b630a60cafb0b82med.jpg

 

Spokojnie - nic nie spalisz! Czy po zwarciu tych PINów w radiu słyszysz normalnie odległe stacje? Jeśli tak - uwalony masz mikrofon, jeśli nic się nie zmieniło - niestety winny jest tor odbiornika w radiu.

Edytowane przez Alex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"zewrzyj PINy 1 i 4 w gnieździe mikrofonowym, te dolne"

 

jak mam to zrobić??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak mam to zrobić??

 

Czymkolwiek - nawet kluczykiem samochodowym. Albo kawałkiem przewodu. Naprawdę jest to obojętne. Normalnie, kiedy mikrofon jest podłączony, a jego przycisk nie jest wciśniety - te dwa PINy sa ze sobą zwarte. Jeśli zewrzesz je "na krótko" - dowiesz się, czy mikrofon masz uwalony, czy odbiornik radia.

 

Jak możesz, napisz czy Ci to pomogło?

Edytowane przez Alex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepne sie pod temat , w sumie cos podobnego ;)

 

Dzisiaj jadąc zauważyłem że jakoś mi za cicho w aucie . SQ w lewo na max a tam ledwo słychać szum. Odbiór jest ale naprawdę tylko z bliskich odległości, nadawania raczej nie ma ( nawiązywałem ale nie dało się ) Podejrzewam brak masy na torze N/O dobrze myślę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
SQ w lewo na max a tam ledwo słychać szum. Odbiór jest ale naprawdę tylko z bliskich odległości, nadawania raczej nie ma (

mnie nieby słychać :D - jak się dowiesz daj znać :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podepne sie pod temat , w sumie cos podobnego ;)

 

Dzisiaj jadąc zauważyłem że jakoś mi za cicho w aucie . SQ w lewo na max a tam ledwo słychać szum. Odbiór jest ale naprawdę tylko z bliskich odległości, nadawania raczej nie ma ( nawiązywałem ale nie dało się ) Podejrzewam brak masy na torze N/O dobrze myślę ?

 

Kuczlaw-jak masz możliwość to spróbuj na początek podpiąć inną antenę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie pomyślałem przez noc ze objaw jest taki jakby nie było zasilania ( odpowiedniego ) Radio mam podpięte pod zapalniczkę... lub ta masa....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi podobnie radio "ogłuchło" jak diabli wzięli przewód antenowy na żyle była przerwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności