Skocz do zawartości
gringo71

jaki zamiennik rozmiaru opon?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Potrzebuje precyzyjnej odpowiedzi, sprowadziłem passata z Francji wersja karat chyba odpowiednik naszego highline, ma do wymiany opony, obecnie jest na felgach 17 calowych a rozmiar opon to 235/45/17, wiem ze to oryginalny roozmiar opon ale chciałbym je zmienić na taki które bardziej amortyzowałyby nasze nierówności w drogach, przeczytałem wszystkie wątki na temat rozmiarów opon ale nie dostarczyły mi one jednoznacznej odpowiedzi, Felgi mi sie podobają więc chciałbym załozyć na nie opony ale nie jestem pewien jakie kupić żeby pasowały, na stronach z zamiennikami wychodzi że mogą to być opony w rozmiarach :205/50/17 i 215/50/17, czy ktoś da mi precyzyjną odpowiedz w czym mogę wybierać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy ktoś da mi precyzyjną odpowiedz w czym mogę wybierać?

Jaką masz szerokość felgi :?:

Tutaj masz tabelę, jakiej szerokości opony można stosować w zależności od szerokości felgi: http://www.felgi-opony.com/Aktualnosci/Szerokosc_opony__a_szerokosc_felgi_,3,32,15.html

 

A tak swoja drogą-zmiana opony na węższą przy zachowanej średnicy felgi wcale nie wpłynie na "amortyzowanie naszych nierówności"... Jeśli czujesz dyskomfort na felgach 17cali, to poszukaj felg 16 cali... Co z tego, że założysz węższe opony, skoro wysokość opony zostanie zachowana w zasadzie ta sama (różnica 2-3mm jest pomijalna). Jedynie będziesz miał opony węższe-najwyżej wpłynie to na prowadzenie auta w koleinach-ale nierówności/dziury-różnicy nie będzie.

Edytowane przez Krawcol82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tego nie wiem jaka jest szerokośc, jest gdzieś na feldze to oznaczone? przepraszam za laiczne pytania ale jest to dla mnie nowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tego nie wiem jaka jest szerokośc, jest gdzieś na feldze to oznaczone? przepraszam za laiczne pytania ale jest to dla mnie nowe

Tak, masz na feldze wybity jej rozmiar-na wewnętrznej powierzchni...

Jeśli masz oryginalne felgi z Passata, to znajdź model felgi na tej stronie: http://www.passatplus.de/arbeitshilfen/felgen/index.htm

Będzie szybciej wiadomo, jaka jest szerokość felgi.

Tak na marginesie-jak model Passata sprowadziłeś :?: Bo B5 masz w opisie, a rozmiar opony podałeś z B6.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wygląda zupełnie jak Macau

 

w opisie mam B5 ale pytanie zadaję do B6, bo takiego sprowasdziłem ,w mojej carte gris (francuski dowód rejestracyjny) jest podane passat SW Carat 2.0, franki różnie oznaczaja chyba modele, po naszemy,moje nowe auto to rok produkcji 2006, skrzynia DSG, wersja variant, oznaczenie silnika chyba BKP

Edytowane przez gringo71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wygląda zupełnie jak Macau

No to jak Macau, to ma 7,5cala szerokości... Wg tabelki możesz zamontować oponę o szerokości 205/50/17-ale śmiesznie to będzie wyglądać-opona będzie lekko naciągnięta na felgę...

Jeśli zależy Ci na komforcie, to pomyśl nad felgami 16 cali... Jeśli chcesz zostać przy 17 cali i chcesz założyć węższą oponę, to pomyśl nad 215/50/17-to chyba lepsze rozwiązanie niż 205/50/17 na feldze o szerokości 7,5cala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale jest gwarancja że ten rozmiar który proponujesz 215/50/17 wniesie jakieś zmiany w komforcie jazdy, bo jeśli nieweiele to da to nie bedę sie upierał,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no ale jest gwarancja że ten rozmiar który proponujesz 215/50/17 wniesie jakieś zmiany w komforcie jazdy, bo jeśli nieweiele to da to nie bedę sie upierał,

Wysokość opony będzie prawie taka sama, jak w przypadku 235/45/17...

Mówię-jak szukasz komfortu, to poszukaj felg 16 cali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ale jest gwarancja że ten rozmiar który proponujesz 215/50/17 wniesie jakieś zmiany w komforcie jazdy, bo jeśli nieweiele to da to nie bedę sie upierał,

Nic nie wniesie i bez sensu jest szukać zamienników przy tej samej wielkości felgi. Koło musi być tej samej wysokości, wiec jakbyś nie kombinował gumy będzie zawsze tyle samo. Chcesz żeby było bardziej miękko, to jak radzą koledzy kup felgi 16" i oponę 215/55/16. Innej drogi nie ma.

Edytowane przez Matsil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok , dzieki za info, zastanowię sie co zrobić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat:

Napisał Krawcol82 Zobacz post

ale jest gwarancja że ten rozmiar który proponujesz 215/50/17 wniesie jakieś zmiany w komforcie jazdy, bo jeśli nieweiele to da to nie bedę sie upierał,

Nic nie wniesie i bez sensu jest szukać zamienników przy tej samej wielkości felgi. Koło musi być tej samej wysokości, wiec jakbyś nie kombinował gumy będzie zawsze tyle samo. Chcesz żeby było bardziej miękko, to jak radzą koledzy kup felgi 16" i oponę 215/55/16. Innej drogi nie ma.

Ale to nie był mój cytat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale to nie był mój cytat.

Zgadza się, już poprawiłem. Widocznie coś z forum było nie tak, bo zacytowałem normalnie a później nie mogłem się przez pół godziny zalogować ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam że wtrącę swój wątek do tematu kolegi ale ja mam w swoim B6 coś lekko zamieszane, auto kupiłem na felgach stalowych 16 cali i oponach zimowych 205/50; - odwiedziłem pobliski warsztat gdzie posiadają kompletne alufelgi z oponami i długo nie myśląc zakupiłem alufelgi 16/205/50; mam silnik 170KM i teraz zastanawiam się że raczej ta wersja powinna być na 17 cal. felgach lub 16 ale min. 215 szerokość opony;

 

w książce serwisowej sprawdzałem to podają rozmiar 205/50/16

 

jakie rozmiary felg i opon 16 aluminiowych macie fabrycznie montowane na swoich autach ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nominał to 215/55/16

dopuszcza się (np na zimę) 205/55/16, ale to już niższa opona

w 17 powinno być 235/45/17

 

jak masz 205/50/16 to masz dużo zaniżone koła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w książce serwisowej sprawdzałem to podają rozmiar 205/50/16

Ksiażka chyba nie od tego samochodu :). Ta opona jest niższa o 31,5mm od seryjnej, co daje prawie 5% różnicy!!! Dopuszczalna różnica to 2%. Swoja drogą auto musi śmiesznie na takich kołach wyglądać.

 

Jak pisał kolega pikopiko B6-ki z salonów wyjeżdżały na rozmiarach:

16": 215/55/16 lub 205/55/16, na tych pierwszych nie wolno używać łancuchów, za to na drugich już tak

17": 235/45/17

18": 235/40/18

 

jak masz 205/50/16 to masz dużo zaniżone koła

Są i zalety tych opon w passacie - odczyty prędkościomierza będą zawyżone, przez co auto "więcej pociągnie" :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem kiedyś artykuł o zawyżaniu wskazań prędkościomierza i drogomierza.

Liczniki pokazuję zwykle o 10% więcej.

Poza kwestiami bezpieczeństwa są jeszcze ekonomiczne:

1. częściej jeździmy na przeglądy - wedle licznika 15kkm, rzeczywiście 13,5kkm

2. mamy "mniejsze spalanie", bo więcej przejeżdżamy na zbiorniku - np wedle licznika 800km, rzeczywiście 720km

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Liczniki pokazuję zwykle o 10% więcej.

Z tym w passacie nie jest tak źle, zawyża o jakieś 2%. Przy tempomacie ustawionym na 200km/h gps pokazywał 196km/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zimówki 205/55/16 i zawyża mi jakieś 10%.

W B5 miałem tak samo.

Dopiero jak założyłem lato 215/55/16 to było prawie równo z nawigacją.

Czyli na letnich (235/45/17 = 215/55/16) pewnie będzie pokazywać prawidłowo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dane które napisałem wyżej zmierzyłem na 235/45/17. Na zimę też mam 205/55/16 ze względu na używalność łańcuchów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koledzy małe sprostowanie,

sprawdziłem i mam na aucie oraz te co kupiłem wysokość 205/55/16 wcześniej pisałem że mam wysokość 50

 

Przepraszam za zamieszanie :dolamam

 

---------- Post added at 22:14 ---------- Previous post was at 22:12 ----------

 

 

jeżeli będziesz sprawdzał z navi to nie bardzo, navi zaniża a fotoradary swoje robią

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności