Skocz do zawartości
k0b3

Problem z systemem audio Passat B6

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Ostatnio pojawił się u mnie w samochodzie pewien problem dotyczący systemu audio.

Posiadam odtwarzacz model RCD500 z obsługą MP3. Od pewnego czasu nie gra radio. Tzn. nie wydobywa się żaden dźwięk z głośników. Sprawdzałem radio podpinając głośnik bezopśrednio do wyjść audio na wszystkich 4 kanałach i głośnik grał. Jak wpinam oryginalną kostkę audio nie gra. Sprawdzałem system VAGiem i wywalał mi błąd komunikacji z prawym przednim głośnikiem. W związku z tym mam pytanie. Czy sygnał audio z radia idzie bezpośrednio do głośników, czy jest on może prowadzony do jakiegoś zewnętrznego dodatkowego modułu?

Zastanawiam się czy radio może odcinać sygnał audio jeśli wykryje np. jakieś zwarcie na instalacji lub przerwę w układzie doprowadzenia dzwięku do jednego z głośników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli wpinasz bezpośrednio i działa to znaczy ze radio jest ok i coś nie tak z samą wtyczką audio od głośników sprawdź czy przewody są ok i czy się nie poluzowały i sprawdż to połączenie przy tym prawym przednim głośniku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok sprawdzę to, jak tylko dojdę jak sćiągną boczek drzwi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może masz w samochodzie zainstalowany jakiś system dźwiękowy (Monsoon albo Dynaudio)? Zdiagnozuj radio (56) i wzmacniacz (o ile go posiadasz - 47).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dynaudio na pewno nie mam. Z tego co wiem charakteryzuje się on takimi chromowanymi nakładkami w miejscach głośników, no i oczywiście dźwięk lepszej jakości niż ze standardu.

Co do tego drugiego to nie mam pewności. Spróbuje to zrobić. Z tym, że nie wiemza bardzo jak mam to zdiagnozować. Sorki ale od paru dni bawię się VAGiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób Autoscan błędów i wrzuć na forum :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co panowie myslicie o wrzuceniu miedzy siedzenia a szybe w ta pułke 2 owali dobrej firmy i dopałke do bagaznika, bedzie duza róznica w jakosci dzwieku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedlugo się załamię z tym audio. W tej chwili działa. To jest dziwne bo raz działa raz nie działa. Najciekawsze jest to, że praktycznie nie robię nic przy kablach (nie ruszam ich). Jak głośniki nie działały to miałem brak komunikacji ze sterownikiem SoundSystem (47). Nie mogłem się w ogóle zalogować do sterownika. Dodatkowo wyskakiwał błąd (w załączniku):

blad nr 1.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jeden problem.

Muszę zakodować wejście Ipod/CD Changer, bo podpiąłem sobie do radia takie zmyślne urządzenie, które wprowadza mi sygnał line-in i mogę na przykład słuchać sobie muzyki przez bluetooth z telefonu komórkowego. Urządzenie przez radio wykrywane jest jako dodatkowa zmieniarka. Wszystko chodzi, ale wywala mi błąd, że sterownik jest źle zakodowany.

Dla ułatwienia wrzucam scan błędu i zrzut z ekranu przy kodowaniu sterownika ze ściągą. Nie wiem po prostu co tam mam wpisać. Oryginalne kodowanie (podejrzewam, że krótkie) to 10. W ściądze jest napisane, że dla Ipod/CD Changer +2. O co biega?

blad nr 1.pdf

kodowanie.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do komunikacji ze wzmacniaczem - sprawdź zasilania oraz połączenia magistrali CAN przy wzmacniaczu i przy radiu (wzmacniacz znajduje się pod fotelem kierowcy).

 

Jeśli chcesz aktywować zmieniarkę (czyli ten emulator dla iPODa), musisz dodać (jak już wcześniej napisałeś) wartość 2. Ten program (VCP) wyświetlił niepełne kodowanie. Spróbuj przekodować radio VCDSem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrałem się dzisiaj do wzmacniacza. Wyciągnąłem go i spryskałem wtyczki i gniazda środkiem poprawiającym przewodnictwo. Wydaje mi się, że się trochę poprawiło, ale nie wiem czy nie mam jakiś pierwszych objawów padaczki wzmacniacza. Jak podkręcę pokrętło głośności tak gdzieś na 2/3 skali to czasami zaczyna mi przerywać dźwięk.

 

A z tym kodowaniem próbowałem wpisać 2 ale wywalił mi że kodowanie poza zakresem.

 

---------- Post added at 22:43 ---------- Previous post was at 22:13 ----------

 

Mam jeszcze pytanie. Czy jest możliwa zamiana systemu audio na Dynaudio? Na Allegro można kupić zestaw 10 głośników + wzmacniacz zaokoło 1000 zł. Czy jakość dzwięku jest dużo lepsza niż ze standardowego zestawu 10 głośników + wzmacniacz tylko nie Dynaudio? Czy można to podpiąc pod RCD500? I czy nie trzeba będzie jakiegoś specjalnego kodowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem. Napisz proszę kolego jak wyciągnąć fotel kierowcy.

Może demontaż i spryskanie sprayem wtyczek pomoże. Auto nie stoi w garażu to może coś tam zaśniedziało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma potrzeby wyciągać fotela. wzmacniacz jest przykręcony na 2 śruby i widać go jeśli przesuniesz fotel kierowcy na max do tyłu i zdejmiesz z niego plastikową obudowę (2 zapadki i wysuwasz w kierunku kierownicy).

 

wymiana na dynaudio jest banalna jeśli był moonson bo tylko głośniki i wzmacniacz trzeba wymienić. wszystkie wiązki już są ale jak dla mnie nie ma to sensu bo różnica w dźwięku będzie prawie niezauważalna dla typowego "kowalskiego" (a "złotouchy" i tak woli dźwięk w domowym audio ;-) ).

 

co do kodowania to ja mam taką informację odnośnie twojego radia:

 

Radio ® Coding

00?xxxx: Treble Speaker Monitoring

1 = Front and Rear Monitoring inactive

2 = Front Monitoring active / Rear Monitoring inactive

3 = Front Monitoring inactive / Rear Monitoring active

4 = Front and Rear Monitoring active

00x?xxx: Radio Configuration I

+2 = CAN-Telephone Control

00xx?xx: Speaker Channels

0 = No passive Speakers (Sound System)

2 = 2 passive Speakers Front and 0 passive Speakers Rear

4 = 4 passive Speakers

00xxx?x: Sound System Correction

0 = No Sound System (No Correction)

1 = Sound System with Cloth Interior (with Open Circuit Recognition)

2 = Sound System with Leather Interior (with Open Circuit Recognition)

3 = Sound System with Cloth Interior (without Open Circuit Recognition)

00xxxx?: Radio Configuration II

+1 = Active/Remote Supplied Antenna

+2 = CD-Changer/iPod-Connection

+4 = CAN-Secondary Display (Board Computer/large Display)

 

co daje nam w twoim przypadku:

00100x2

gdzie x to 1,2 lub 3 - najlepiej przetestuj...

 

nie wiem skąd się wzięło u ciebie kodowanie 10 bo to jest zupełnie bez sensu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję to zakodować.

 

Z tym, że nie wiem co oznaczją te elementy kodowania:

1. Treble Speaker Monitoring - ????

2. CAN-Telephone Control - to chyba jeśli mamy system głośnomówiący fabryczny

3. Speaker Channels - kanały głośników (podejrzewam, że chodzi tutaj o to czy jest wzmacniacz czy go nie ma. Jeśli są aktywne - czyli "no passive" to wtedy mamy wzmacniacz, w pozostałych przypadkach: 2 głośniki z przodu bez wzmacniacza i 4 głośniki bez wzmacniacza).

4. Sound System Correction - tutaj mamy chyba "dział" dotyczący systemu audio (monsoon, lub dynaudio) jeśli takowy istnieje w samochodzie, ale co oznaczają te kodowania 1, 2 i 3 ?????

5. Ostatnie to: Radio Configuration II. I tutaj można ustawić właśnie dodatkowe weście na ipoda lub zmieniarkę.

Nie wiem o co chodzi z tym: Active/Remote Supplied Antenna i CAN-Secondary Display (Board Computer/large Display) - według mnie chodzi o drugi "duży" wyświetlacz tylkonie wiem czy MFA+ czy o to, że w systemie niawigacji podawane są jakieś dane z komputera pokładowego - nie mam nawigacji tylko RCD500.

 

Jeśli się gdzieś mylę proszę o sprostowanie i ewentualne przetłumaczenie tych pozostałych opcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuba, już wiem jakie kodowanie musisz wpisać. Oto fragment autoscan'a mojego Passata:

 

-------------------------------------------------------------------------------

Adres 56: Radio Plik etykiet: 1K0-035-1xx-56.lbl

Nr seryjny: 1K0 035 195 B

Komponent: Radio BVX 008 0015

Kodowanie: 0000010

Kod serwisu: WSC 00028 028 00001

 

Nie znaleziono błędów.

 

-------------------------------------------------------------------------------

 

Mamy zamontowany taki sam zestaw (RCD500 + Monsoon). Dziwi mnie tylko opcja "Treble Speaker Monitoring", która ustawiona jest na "0" mimo, że według rozpiski kodowania liczba ma znajdować się w przedziale 1-4.

 

Spróbuj w miejsce "10" wpisać "12".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok sprawdzę to dziś wieczorem, z tym, że znowu z głośników nie słychać dzwięków :(

 

Spróbuję skombinować jakiś inny wzmacniacz i sprawdzić czy będzie działał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0 w tej opcji oznacza "niezakodowany"

spróbuj 0010012 lub tak jak post wyżej ;-)

tylko wpisz wszystkie zera bo możliwe że twój program je skraca a sterownik głupieje nie dostając pełnego wiersza podczas kodowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jestem tu nowy i nie jstem pewien czy piszę w odpowiednim miejscu.

 

Sprzedam taki wzmacniacz jak w tek aukcji: http://allegro.pl/item928996452_vw_golf_v_plus_oryginalny_wzmacniacz.html

 

cena do uzgodnienia - oczyiwiście niższa niż na allegro :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam, dzięki za to kodowanie. Ruszyło i zniknął błąd odnosnie złego akodowania sterownika radia. Teraz jest ok.

W dalszym czasie mam jednak problem z działaniem głośników. Na gateway'u mam informację, że mam brak komunkiacji z soundsystem i błąd na gateway: blad nr 1.pdf

Zauważyłem, że problem pojawia się jak jest wilgotno na zewnątrz i wtedy pojawia się ten błąd. Czyściłem styki które dochodzą do wzmacniacza pod siedzeniem ale to nic nie dało.

Wiecie może gdzie z drugiej strony jest końcówka tych kabli co wchodzą do wzmacniacza, pomijając oczywiście głośniki i samo radio?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja wyciągnąłem wzmacniacz (Monsoon) i wszystko wydaje się OK.

Ale po sprawdzeniu miernikiem wtyczek pod siedzeniem widzę że wzmacniacz nie dostaje zasilania. Sprawdziłem bezpieczniki i są OK. Może przekaźnik który załącza zasilanie wzmacniacza szlag trafił. Tylko gdzie go szukać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności