Skocz do zawartości
maxdax

Olej do dwusuwów jako dodatek do paliwa

Rekomendowane odpowiedzi

Typowy przykład braku logicznego myślenia.

 

Dolewaj olej w ilości wprost proporcjonalnej do ilości zalewanego paliwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopię temat. Mechanik zalecał mi lać olej 2T do Diesla. Polecał Liqui Moly 1052. Zrobiłem test i wlałem do Reńki (jak coś w niej padnie, to nie szkoda). Przejeździliśmy na tym rok. Lejemy co drugie tankowanie. Wnioski? Samochód wyraźnie przycichł, nie ma problemów z odpalaniem zimą (ale ich nigdy wcześniej też nie miał), natomiast analizator wetknięty w rurę okazał prawdę. Koleś mówił, że spokojnie mieści się w normie Euro4. A on ma Euro2. To było dla mnie szokiem. Teraz czas na Passata. Potestujemy - zobaczymy. Póki do jeśli idzie o Renault - zauważyłem same pozytywy. Ale tam jest wtrysk na pompie, więc taka dolewka jedynie może pomóc pompie. Leję 200 ml oleju na bak (60 litrów).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam po różnych forach i często trafiam na argument przeciw dodawaniu oleju 2T do ON w postaci przykładu braku spalania oleju 2T w silnikach 2T.

Jakim trzeba być ignorantem, by nie wpaść na to, że olej 2T by całkowicie uległ spaleniu w komorze silnika 2T potrzebuje ciśnienia panującego tylko w silnikach diesla. Do tego kto odmierza dokładne proporcje tego oleju wykonując niestandardowe ilości mieszanki?

Wiadomo im więcej paliwa na mieszankę tym po dodaniu na oko miarki oleju po kresce z butelki ta mieszanka jest bardzie zbliżona wymaganiom silnika.

Np. kiedyś do motoroweru Simson miałem ustalony słoiczek taki po jakiejś musztardzie 200g i na kanister 10 l było dość łatwo uzyskać mieszankę 1:50. Ale jak już w kieszeni było tylko kilka zł to olej szedł na oko. I właśnie wtedy było widać ślady niespalonego oleju na tłumiku.

Kiedyś nawet z ciekawości dodałem ON do paliwa 1:1 i musiał silnik na ssaniu polatać by złapać temp. a przy tym dymu było jak na rozbieganym dieslu i po tłumiku ciekło, świeca mokra więc ON się nie spalał w całości. Jak się nagrzał to znów nie gasł :D:D:D

 

Obecnie tylko do silników kos spalinowych wykonuję mieszankę i tutaj używam strzykawki 20cm3 i w zależności od warunków dodaję 15-20ml (1:33-1:25) na zbiorniczek 500ml. Kosa ma kilka lat wypaliła prawie 2L oleju 2T czyli prawie sto litrów mieszanki na jednej świecy. Nagaru na niej brak jasna, na tłoku czysto a na tłumiku ledwo widoczne ślady ciemnego nalotu. To jest po przepaleniu ponad 2L oleju 2T półsyntetyka do pił spalinowych w chyba 25 czy 30cm3 1kM silniczku.

 

W silniku diesla taki sprężony olej 2T wymieszany z ON i powietrzem ulega całkowitemu spaleniu. Jedynie wyższa temp zapłonu oleju 2T może w niskich temp. utrudnić zapłon ale to co najwyżej przy większych proporcjach rzędu 1:100. Przy dolaniu litra oleju 2T na 300L ON to jest wartość 6 razy niższa niż w Simsonku i 3 razy niż w kosie, gdzie taki olej całkowicie przejmuje zadanie smarowania.

Przy silnikach z katalizatorem i DPF podczas procedury wypalania filtra wiadomo jest zwiększana dawka paliwa i może to wpływać powiedzmy na zimnym silniku na przedostanie się takiego oleju dalej z komory. ALe to jeśli i ON by leciał dalej niespalony.

 

Jeśli olej 2T jest o dobrych parametrach z niską zawartością popiołów to nie ma prawa zatykać katalizatora i filtra DPF gdy ulega spaleniu. Możliwe, że przy wysilonych silnikach po chiptuningu nie zestrojonym do końca poprawnie, gdzie są bąki czarne może nie dochodzić do całkowitego utleniania węgla i stąd ta widoczna sadza w spalinach. Może taka mieszanka szybciej zatykać ceramiczną "gąbkę" katalizatora i filtra DPF. Ale kto po takim ostrym chipie ma jeszcze te wynalazki :D

bez

Na pewno bez filtra DPF śmiało można dodawać rozsądne ilości oleju 2T (1:250-1:300) bez ryzyka zatkania katalizatora. Dla całkowitego bezpieczeństwa można co 2-3 tankowanie zrobić bez dodatku oleju 2T i przepalić ostrzejszą jazdą katalizator jeśli na co dzień jeździmy krótkie odcinki:D

Idealny byłby olej 2T półsyntetyk jakiś wyczynowy ze związkami siarki ;)

 

Ciekawe co by dało dodanie oleju rycynowego lub syntetycznego do paliw modelarskich do ON :D

Tam silniczki kręcą się po 15-30 tys. o/min i nawet są dość trwałe a nagaru i sadzy brak bo olej praktycznie w całości jest wydmuchiwany ze spalinami metanolu.

Ktoś odważny zalać diesla takim olejem/mieszaniną olei i sprawdzić zawartość spalin nawet organoleptycznie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W silniku diesla taki sprężony olej 2T wymieszany z ON i powietrzem ulega całkowitemu spaleniu.

Robiłeś testy laboratoryjne czy to tylko Twoja niczym nie poparta hipoteza ? Nawet ON w dieslu nie spala się całkowicie a olej do 2T tak ? Nieprawdopodobne. Przy turbosprężarce ze zmienną geometrią nie polecam takich eksperymentów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inni nie leją i ich silniki też mają się dobrze. Po co przyspieszać gromadzenie się nagaru w turbo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja niedługo wezmę na testy dedykowane produkty tego typu od ARCHOILa.

W dodatkach do silników wiodą prym i faktycznie działają, a mają też dodatki do paliw i zamierzam przetestować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wątek i się tak zastanawiam. Jeżeli od kilkunastu lat paliwo ma gorsze wlaściwości smarne to czy to coś zmieni w przypadku B5 z 2001r? I jaki ma to wpływ na pompowtryski w AWX przebieg w okolicy 600k km. Pewnie nie pierwsze, ale auto zrobiło duży przebieg i nadal silnik idealnie pracuje.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napewno mu nie zaszkodzi... [emoji6] a raczej powinno jeszcze wydłużyć ich żywotność .

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

W jakiej ilości na pełen bak?

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja wlewam 200~250ml na 62 litry.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

Dzięki

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dajesz w stosunku 1:250, przelicz sobie sam, zalezy ile wchodzi do baku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo wlewaj przy tankowaniu pół baku, potem buteleczka 200 ml eliksiru i reszta baku do pełna, albo lej bak do pełna, zalej elixir i szybko zrób kilka małych kółek w obie strony i kilka hamowań żeby środek się wymieszał jak najlepiej.

 

Poza tym radzę zacząć odchodzić od LM 1052 a iść w stronę dedykowanych środków dodawanych do paliwa od firmy Archoil. LM 1052 podobno może zostawiać osady z cynku co jest niewskazane.

 

Nie reklamuję Archoil, poprostu poczytałem ostatnio kilkadziesiąt stron i jak lać to coś co jest tworzone jako czysty dodatek do ON . Archoil to najwyższa półka i wcale nie wychodzi drogo jak ktoś zużywa zbiornik paliwa na miesiąc.

Edytowane przez StreamHD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Robiłeś testy laboratoryjne czy to tylko Twoja niczym nie poparta hipoteza ? Nawet ON w dieslu nie spala się całkowicie a olej do 2T tak ? Nieprawdopodobne. Przy turbosprężarce ze zmienną geometrią nie polecam takich eksperymentów.

Mebelman przytoczył Ci ten temat, który też czytałem. Na logikę, w silniku diesla jeśli sam silnik spala olej silnikowy i nic mu się nie dzieje to tym bardziej olej mineralny czy półsyntetyczny specjalnie opracowany do smarowania 2T nie zrobi żadnej szkody w podobnej proporcji dodany do samego paliwa.

Powiadasz, że ON nie spala się no to masz temat na odzysk paliwa. Podwieszaj wiadro i obieg wtórny :D

W dieslu panują inne ciśnienia i inne proporcje powietrza do paliwa. A skoro pewna część oleju 2T stanowi paliwo, to jest dozowany w takiej ilości z powietrzem aby uległ spaleniu. Przy okazji smaruje to co powinno robić paliwo.

Może tryb emeryta mógłby prowadzić do zwiększenia nagarów na łopatkach turbiny czy w katalizatorze z racji jak twierdzisz niespalonego oleju ale to na pewno przy ilościach grubo powyżej litra na zbiornik w dłuższym okresie.

Jak pisałem wcześniej, ON w benzynowym silniku nie ulega praktycznie spaleniu ale odwrotnie olej w dieslu już tak :)

 

Więcej nagaru powoduje przesada w podkręconym chipsem silniku niż olej 2T :D

 

Może znasz pojęcie "diesla" z podwórka wiatrówek? Tam nawet nadmiar smaru w upalny dzień ulega spaleniu, nie pozostawiając żadnych nagarów a tylko da się zaobserwować lekki dymek i mega kopa :D

Robiłem testy z różnymi olejami i nawet syntetyczne specjalne do konserwacji sprzętu na CO2 ulegają spaleniu.

 

Aha a co do ciemnego jakby zaolejonego końca wydechu w dieslu, to zimny katalizator i układ wydechowy powoduje kondensację wody z pary wodnej powstałej na skutek spalania węglowodorów szczególnie przy zimnym silniku w chłodne poranki czy mroźne dni i dlatego wydech może wydawać się mokry od oleju a w rzeczywistości jest to sadza w wodą.

Może woda nie leci jak w benzynie ale efekt jest podobny tylko na mniejszą skalę i dlatego zwłaszcza w zimie krótkie odcinki dla diesla i jego układu wydechowego nie są za ciekawe bo spalanie ON generuje mniej ciepła i całość wolniej się nagrzewa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzewajac temat, napisze swoje doswiadczenia.

Wyjezdzilem 4 baki paliwa z dodatkiem 330ml oleju orlen 2t semi na bak.

Silnik pracuje bardziej miekko, bipy spadly z max 60 na 30, korekcje z najgorszego +1.3 na +0.7, spalanie na postoju bylo 0.5-0.6 teraz wyraznie 0.6-0.7.

To nie jest placebo. Popiolu sie nie boje, to ma znikomy wplyw, diesel sam z siebie produkuje dość sadzy i popiołów, olej 2t nie ma prawa nic zmienic patrząc na jego ilość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jak ten olej spisuje się w zimnie. 

Ja kiedyś testowałem LM1052 zmieszany z paliwem w zamrażalniku. Olej wyraźnie się oddzielał od paliwa, dlatego nie leję 2T w zimę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, StreamHD napisał:

Sprawdź jak ten olej spisuje się w zimnie. 

Ja kiedyś testowałem LM1052 zmieszany z paliwem w zamrażalniku. Olej wyraźnie się oddzielał od paliwa, dlatego nie leję 2T w zimę.

A spadal na dno czy sie unosil?

W zasadzie paliwo miesza sie ciagle podczas ruszenia nawet, jak jezdzielm bez tylnej kanapy to słychać jak coagle chlupocze.

Edytowane przez dartroom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to już nie pamiętam, ale pamiętam, że nie chciałem już zalewać 2T na zimę. Wiadomo, nawet przed rozruchem można autem lekko bujnąć i słychać jak paliwo w baku się buja. 

Nie pamiętam też czy eksperyment robiłem z paliwem letnim czy zimowym. Poprostu pamiętam tylko, że miałem jakieś obiekcje jak wsadziłem to gdzieś na -18 stopni. 

 

Chcesz to sprawdź jak się zachowa Orlen 2T z paliwem w zimę.

 

 

EDIT: chociaż muszę odwołać moje słowa, bo teraz to mi się już całkiem miesza czy ja przypadkiem samego 2T nie mroziłem z ciekawości, bo wiem, że coś było, że mocno gęstniał i tracił płynność.

Edytowane przez StreamHD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również stosowałem olej z dwusuwa i moje doświadczenie podpowiada że ten czerwony schella do pił spalinowych rozpuszcza się bez problemu, a efekt cichszej pracy i smarowania układu zasilania mnie zadowalał. Tyle że nie próbowałem w zimie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy jak mrozy przyjda, a u mnie potrafi przymrozic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności