Skocz do zawartości
Patryk_

Holowanie pojazdu-porada i opinie

Rekomendowane odpowiedzi

Nie holujemy aut z 4motion

Ma ktoś ma instrukcje po polsku żeby to potwierdzić. Bo jak coś by się stało to nie wiem czy holować czy dzwonić po lawete. No i co może się ewentualnie zepsuć przez to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W instrukcji obsługi paska pisze iż można holować automat (określony jakiś tam dystans i max prędkość ).

Cytat z ''Sam naprawiam samochód vw passat'':

''Samochód z automatyczną skrzynką przekładniową wolno holować na odległość do 50km przy prędkości nie przekraczającej 50km/h. W przypadku holowania na wózku należy unieść przód samochodu i nie wolno holować samochodu o napędzie wszystkich kół z uniesionym zawieszeniem przednim lub tylnym''.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ma ktoś ma instrukcje po polsku żeby to potwierdzić. Bo jak coś by się stało to nie wiem czy holować czy dzwonić po lawete. No i co może się ewentualnie zepsuć przez to.

 

Post #22 :) Nie należy holować,ale można ;) Oczywiście nie przez całą Polskę :D Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie wolno holować samochodu o napędzie wszystkich kół z uniesionym zawieszeniem przednim lub tylnym

Czyli można holować na lince-warunek jest, żeby auto toczyło się na wszystkich kołach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
instrukcje po polsku żeby to potwierdzić.

Ogolnie nie mam instukcji, ale sila rzeczy pracuje w pomocy drogowej i to wiem,tak tez mowil mi mechanik z vw jak mialem autko z 4motin, uszkodzic mozna holujac haldexa/torsena, oczywiscie nie popadajmy w paranoje mozna auto sciagnac z drogi na lince ale nie cigac przez pol polski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no taśma to badziewie dobrze sprawdzają sie magnesy 3 magnesiki o średnicy 3 cm dają rade trzymają bez problemu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no taśma to badziewie dobrze sprawdzają sie magnesy 3 magnesiki o średnicy 3 cm dają rade trzymają bez problemu
Że co? Do czego ta wypowiedź??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiele razy holowałem ostatnio w ubiegłą niedzielę kolegę z buska za sandomierz w sumie 136 km. Powiem że sprawdza się system migania stopem wtedy nie ma szarpania a wygląda to tak że naciskam stop ale nie hamuje zatrzymuje mnie auto które holuję.

- zapalam stop i nie gasze auto hamuje ostro ja delikatnie jak poczuje że zwalniamy

- migam raz hamuje silnikiem a auto za mną delikatnie

- migam 2 razy hamujemy delikatnie przed rondem krzyżówką itp

 

Co do prędkości to kiedyś po przejechaniu 200 km nie jechaliśmy mniej jak 90 na jak sie dało to i 130. Opanowanie i przyzwyczajenie się do tego że coś ciągniemy nie jest skomplikowane wystarczy tylko delikatnie sprzęgłem gazem i hamulcem operować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat:

Napisał Tomcio Zobacz post

natomiast o światłach w holowanym wręcz może wprowadzać w błąd - mają być postojowe bo holowany, czy mijania bo takich trzeba używać cały rok?

Ani mijania, ani postojowe, tylko i wyłącznie pozycyjne. Mijania, dzienne, przeciwmgłowe itd. mogą oślepiać kierowcę pojazdu holującego.

 

No tak, przepis mówi o pozycyjnych a nie postojowych (wszyscy i tak wiedzą o których mowa) a ja w cytacie za dużo pogrubiłem - chodzi mi zwłaszcza o kawałek: włączone światła pozycyjne w czasie niedostatecznej widoczności A co jak widoczność jest dostateczna? Wiem dobrze (tak jak i wiele osób które już to potwierdziło) jakich świateł należy używać, ale tekst ...w czasie niedostatecznej widoczności... stracił na aktualności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a jak wygląda sprawa holowania pojazdu na tzw. "Motylu" doczepianym do haka za samochodem ciągnącym?

Potrzebuję przeciągnąć swojego paska do blacharza, ok 120 km i zastanawiam się czy jest to legalne. Słyszałem od kogoś, że podobno od jakiegoś czasu jest to zabronione, ale nie jestem pewien, bo nigdzie w necie nie mogę znaleźć odpowiednich przepisów.

 

Dodam, że passat jest całkowicie rozebrany, bez silnika, wnętrza, szyb itp, na tylnej osi są opony z jednakowym bieżnikiem, posiadam ważne OC, ale nie mam przeglądu, No i oświetlenie będzie zrobione na krótko,( w lampach passata, ale będzie osobna instalacja podpinana pod kostkę haka pojazdu holującego) ale będzie wszystko działać, włącznie ze stopem i kierunkami + trójkąt

 

Czy Panowie niebiescy mogą mi się do czegoś przyczepić, czy mogę śmiało jechać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo to wycofali go z użytku,ale:

Art.31 prawa o ruchu drogowym tego nie zabrania,a na ten art. policja właśnie się powołuje.Według niego,myślę że spokojnie możesz holować Passka.Poczytaj tylko dokładnie,co zawarte jest w tym artykule.Znajomy tak targa auto na zawody bo niema lawety,jeździ tak od jakichś 3 lat i nic jeszcze mu nie zrobili.

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też czytałem ten artykuł. No i z niego wynika, że niby można, ale to przecież nie są słowa policjanta, tylko jakiegoś redaktorka..

 

Niby nie znalazłem żadnych przepisów zabraniających używania, ale w naszym państwie to nigdy nigdy nie wiadomo..:P

 

A tu taka ciekawostka:

 

http://allegro.pl/sztywny-hol-motyl-najazdowka-prawie-laweta-i1994858545.html

 

No nic, dzisiaj się przekonam czy się panowie niebiescy przyczepią, bo mam zamiar zawieźć w ten sposób paska. Dam znać co i jak.

Edytowane przez Vipergti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mimo wszystko Panowie polecam Assistance.

Nie dalej jak dziś o 9:00 zadzwoniłem do assistance bo w moim B3 urwało śrubę mocująca wahacz.

Grzecznie podałem informację gdzie zostawiam auto i komu zostawiam kluczyki i dokumenty (ja zmykałem do pracy) i po 40 min. Auto było już na lawecie w drodze do mojego mechanika (w assistance mogę holować na dystansie do 150km od miejsca zdarzenia, więc już na pewno znajdę jakiś normalny warsztat). Za assistance płace 58zł/rok za B5FL i 67zł/rok za B3 w wersji MIDI w AXA.

Po tym zdarzeniu wiem, że jednak warto mieć coś takiego. Dodatkowo dochodzi kilka opcji których nie poruszam bo dziś nie musiałem korzystać z hotelu, przewozu bagażu itd.

Warto o tym pomyśleć, tym bardziej, że polisę assistance można dokupić niezależnie od OC i AC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj widziałem Pomoc PZU jak na właśnie takim motylku holował auto tak że jest to legalne skoro taki ubezpieczyciel to robi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wczoraj widziałem Pomoc PZU jak na właśnie takim motylku holował auto tak że jest to legalne skoro taki ubezpieczyciel to robi

Tak jak pisałem wcześniej-był wycofany,ale prawo dosłownie tego nie zabrania-a więc jest legalny ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i Passat zaholowany. Ciągnąłem go swoją jettą A2 na takim właśnie motylu na 2 kołach (podobno od samolotu :D ) Efekt taki, że zajechałem bez problemu jakieś 140-150km i ani jednej kontroli, a kilka radiowozów mijałem, choć jako tako policji nawet z radarami nie było.

 

Za jakieś 2-3 tyg pasek ma być gotowy, więc będę znów po niego jechał i w ten sam sposób ciągnął, dam znać czy poszło równie gładko..:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kilka lat temu holowałem auto z Bolesławca pod dom to jakieś 390km. Mam sztywny hol, w przybliżeniu wygląda to jak trójelementowy dyszel o długości ok. 2m z zabezpieczeniami przy hakach holowniczych obu aut. Kierowca auta holowanego wcale nie musiał ozywać hamulca. Uciążliwa bala wymiana akumulatora co 100km.

Jak ma ktoś chęć zobaczyć ten patent z ATU z Niemiec, mogę jutro zrobić fotki i zapodać, fajna sprawa w czasie awarii, linka jest niebezpieczna powyżej 50kmh.

Wszystkiego dobrego w nowym roku, aby linki nie były potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak ma ktoś chęć zobaczyć ten patent z ATU z Niemiec, mogę jutro zrobić fotki i zapodać
Chętnie zobaczę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mowisz i masz :)

 

7.jpg

 

Po założeniu na haki holownicze aut, te płaskowniki wygięte w kształcie litery U podsuwa się do samego haka, po to aby przy hamowaniu nie przemieszczały się do góry lub w dol. Kierowca auta holowanego ma tylko niemile wrażenie ( ale tylko przez kilka kilometrów ), ze siedzi komuś na samym zderzaku.

W każdym razie spełnia swoje zadanie, płaciłem za to kilka lat temu chyba jakieś 20€.

 

Przepraszam za jakość, zdjęcia robione telefonem, szkoda ze już troszkę skorodował, musze go odmalować :)

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Edytowane przez besthorn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności