Skocz do zawartości
zeus1982

Demontaż zderzaka / wymiana chłodnicy foto 3bg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Ostatnio wymienilem chlodnice i postanowilem zrobic manuala krok po kroku poniewaz nie znalazlem nic takiego na forum.A napewno sie przyda.

Odrazu zaznacze ze mechanikiem nie jestem i niektore czesci nie sa nazwane po "fachowemu" ale napewnk kazdy bedzie wiedzial o co chodzi.

Narzedzia jakie sa nam potrzebne to przede wszystkim klucze TORX plus klucz nasadkowy 10mm.

 

A wiec zaczynajmy...

1.Najpierw musimy odkrecic "grill" .odkrecamy 2 srobki torx. na srodku jest zatrzask.

 

cc6c4438fe07ce7dmed.jpg

 

 

2.Zdejmujemy oslone zamka maski.Nalezy ja wysunac sa na niej 2 zatrzaski(Koledzy pisza ze nie trzeba ale zdjecie lub zalozenie to 10 sekund wiec kazdy sam zdecyduje czy ma potzreba zdjac ten plastik) .Teraz mamy dostep od wewnatrz zeby zjac plastik zaznaczony na poprzednim zdjeciu(2 zatrzaski)

 

e2e7203937dc91e1med.jpg

 

 

3.Teraz musimy wyjac "jezyk" do otwierania maski .

 

a57d1cf6f69b9b70med.jpg

 

Na zdjeciu "jezyk" jest juz wyjety.zeby to zrobic nalezy podnies metalowa blokade ktora jest na widelkach jezyka, a nastepnie rozszezyc widelki i zsunac je z zamka.Pamietajcie to jest plastki i latwo sie lamie.

 

Teraz spokojnie mozemy odgiac gril do siebie i wyciagnac do gory.

 

4.Teraz bedziemy zdejmowac zderzak.Odkrecamy 4 srobki torx widoczne na zdjeciu

 

5cdce4fdc61b628dmed.jpg

 

Nastepnie odkrecamy po 4 srobki w nadkolu.

 

7763a739646ae7b1med.jpg

 

 

Mamy jeszcze 1 srobke do odkrecenia kucz nr.10 laczaca dolna pokrywe silnika ze zderzakiem.Kiedy ja odkrecimy zderzak mozemy zsunac i odstawic na bok.Teraz nasze autko wyglada tak

 

0d3ba3a5243662a1med.jpg

 

5.Odkrecamy koleja czesc na ktorj osadzony jest zderzak i tu nalezy zwrocic uwage w jakiej pozycju jest przykrecana poniewaz poznie jak bedziemy skladac wszystko moze sie okazac ze przykrecilismy ja za nisko i mamy wielka szczeline pomiedzy zderzakiem a swiatlami i maska.

 

8c829264e88d0915med.jpg

 

82a53ca316a6b7eemed.jpg

 

 

 

6.Odkrecamy rurke przed chlodnica klimatyzacji 2x srobka 10 mm

 

72778b21211e50admed.jpg

 

04b922910a14733cmed.jpg

 

 

 

7.Zdejmujemy 2 plastiki po bokach chlodnicy i odpinamy czujnik po lewej strone.

 

ed68081db8ed6b0amed.jpg

 

6a11ba244888f962med.jpg

 

8.Zdejmujemy blokady chlodnicy klimatyzacji.w srodku bolca jest zatrzask,trzeba go przytrzymac i wysunac.

 

4cc80298e76ffeb9med.jpg

 

... i druga strona

 

357c7af788eec1b5med.jpg

 

Teraz wyglada to tak.

 

3a483eecebac2096med.jpg

 

9.Wyciagamy dwie blokady chlodnicy.Tak samo jak poprzednie 2, przytrzymujemy zatrzask i wyciagamy do gory.

 

c817c6c93a56b7damed.jpg

 

52934ae44aec19ebmed.jpg

 

4e47ccc3b04b4e23med.jpg

 

Czujnik na ostatnim zdjecu wczesniej zdjelismy.

 

Teraz jestesmy w stanie odchylic do przodu cala chlodnice.

 

10.Sposzczamy plyn z chlodnicy.

 

8b51b4d72976f681med.jpg

 

11.Odczepiamy 2 weze.na kazdym wezu jest blokada ktora trzeba najpierw odgiac a pozniej zsunac waz.Wymieniamy O-rinki wewnatrz plastkikowych konowek.

 

6c453ea7393568e3med.jpg

 

12.Teraz mozemy rozlaczyc chlodnice wody i klimatyzacji i wyjac chlodnice wody do gory.Na zdjeciu jest strzalka gdzie chlodnice moga sie zachaczac.delikatnie nalezy manewrowac chlodnica i wyjdzie bez problemu.

 

ab18c02bfa7e6818med.jpg

 

Tu juz bez chlodnicy wody.

 

efd65cd65e47473emed.jpg

 

Przy nowej chlodnicy nie zapomnijmy zakreci korka przy dolnym wezu (nie wiem po co on tam jest)

 

Tutaj juz nowa chlodnica zamontowana.

 

cdcdadd227dd69bemed.jpg

 

Teraz mozemy zabrac sie za skladanie auta.

 

Jak juz zalozymy chlodnice i wszystkie weze mozemy zalac auto czysta woda i wykonac test szczelnosci.

 

Mam nadzieje ze ten manual przyda sie komus

Jak czegos nie napisalem pytajcie.

Edytowane przez zeus1982
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

good job. A z jakiego powodu ją wymieniałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry manual. Jedna rzecz. By wyjać języczek od maski, nie trzeba wyjmować tego plastiku, który zdemontowałeś. Wystarczy rozszerzyć na końcu płaskim śrubokrętem, z zakładaniem gorzej.

 

Zdjęcie zderzaka przedniego, to kilka śrubek i dwie minuty roboty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
By wyjać języczek od maski, nie trzeba wyjmować tego plastiku, który zdemontowałeś. Wystarczy rozszerzyć na końcu płaskim śrubokrętem

 

Ja na widelkach mialem metalowa blokade zeby jezyczek sam nie spadl a zeby sie do niej dostac musialem zdjac ten plastik.

 

A chlodnice wymienilem bo byla dziurka

 

e84783f7c4bef416med.jpg

Edytowane przez zeus1982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta zawleczka jest specjalnie po to by zablokować rozwalcie języczka. Należy ją podnieść płaskim śrubokrętem do góry. To tyle. Potem ją zapinasz naciskając w dół i blokujesz języczek przed rozwarciem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie o tym pisze :) moze zle nazwalem "zawleczke"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ta zawleczka jest specjalnie po to by zablokować rozwalcie języczka. Należy ją podnieść płaskim śrubokrętem do góry. To tyle. Potem ją zapinasz naciskając w dół i blokujesz języczek przed rozwarciem.

 

Ja też nie ściągałem plastiku z góry, demontaż małym śrubokrętem (czas 30 sekund). Robiłem na czuja i nawet nie pomyślałem, żeby plastik zdemontować...ale jak kogoś czeka wymiana chłodnicy to zróbcie jak kolega "Zeus982"opisał - mi później samo zamontowanie tego zajęło dobre 20 minut heh :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam aby wyregulować szczelinę miedzy zderzakiem/grillem a maską należy poprawić tą prowadnice o której jest mowa w 5 podpunkcie? Wydaje mi się że u mnie jest za duża ta szczelina, czy dam radę w ogóle to wyregulować? Do reflektorów zderzak spasowany jest idealnie ale do maski jest szczelina z 1cm. Maska reflektory błotniki są w idealnym poziomie.

1f12db57027dea9e.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.Raczej nie poniewaz swiatla usadowione sa osobno i jesli nie masz duzej szczeliny od dolu reflektora do zderzaka to jak to podciagniesz? nie ma miejsca.chyba ze reflektory da sie podciagnac ale to i swiatlo inaczej bedzie swiecic wiec chyba nie ma co ruszac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałbym się zapytać, czy do wymiany wentylatora klimy też trzeba zdejmować zderzak i chłodnicę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie trzeba.Wentylator jest zabezpieczony tylko jedną śrubka u góry wentylatora od strony komory silnika.Po odkręceniu tej śrubki trzeba wentylator przekręcić w lewo lub prawo nie pamiętam on jest na takich zatrzaskach i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info, a tak przy okazji gdzie jest kostka łącząca kable, nigdzie jej nie widać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego po kablu i znajdziesz kostkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kolego nie trzeba.Wentylator jest zabezpieczony tylko jedną śrubka u góry wentylatora od strony komory silnika.Po odkręceniu tej śrubki trzeba wentylator przekręcić w lewo lub prawo nie pamiętam on jest na takich zatrzaskach i tyle.

a orientujesz sie kolego czy w paskach przed liftem też tak jest? czy trzeba rozbierać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a orientujesz sie kolego czy w paskach przed liftem też tak jest? czy trzeba rozbierać?
w paskach przed FL tez tak jest i też nie trzeba rozbierać przodu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie, przy sciaganiu zderzaka oprócz tych wszystkich śrubek jest jeszcze jakas zapadka w okolicach nad kola? jak ja sciagnac bo w tym manualu nie jest nic nawet o tym wspomniane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm ja osobiscie zadnej zapadki tam nie mam.Zeby zdjac zderzak odkrecalem srobki i pozniej zderzak trzyma sie na prowadnicach z krorych trzeba go zsunac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Swietny manual, wg niego zdjalem caly przod zeby wydobyc reflektory do regeneracji. Szkoda tylko ze nie przeczytalem dokladnie punktu 5: "[...] zwrocic uwage w jakiej pozycju jest przykrecana [...]. No i teraz jestem po dwoch probach montazu zderzaka. Mam szczeline przy blotnikach rozszerzajaca sie w kierunku reflektorow, wielka przerwe miedzy maska a grillem i szczera niechec do tych malych srubek w nadkolach...

Czy jest jakis patent zeby to wyregulowac - bo regulacja na tym elemencie pod zderzakiem to masakra - trzeba wszystko demontowac i montowac wlacznie z grillem i tym ciegienkiem do otwierania klapy (raz zamknalem jak mialem grilla zdemontowanego - moze z zewnatrz to wygladalo smiesznie... zwlaszcza moja mina jak sobie to uswiadomilem). A i tak najgorsze sa te male srubki w nadkolach... Ale za to mam reflektory jak nowe :)

Moze ktos sie szarpal ze zderzakiem i teraz ma juz pomysl jak to wyregulowac na rozgrzebanym aucie i potem zawieszajac zderzak miec juz cudo... Sprawa rozbija sie o szczeliny na polaczeniu nadkola i atrapy i dziure miedzy maska a grillem....

 

pozdrawiam,

siniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie,jaką masz grubość chłodnicy i jakiej firmy,bo jest wiele zamienników o różnych wymiarach a ja jestem przed demontażem swojej .Na chłodnicy mam nr 8D0121251 AT.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie mam pytanie czy chlodnica od paska 3b 2000 rok 1.9 tdi 130 ps i chlodnica od klimy tego samego paska 3b bedzie pasować do mojego 3bg 2003 1.9 tdi 130 ps. Z góry dziękuje za odpowiedz o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności