Skocz do zawartości
Sebancisz

Tuning CB

Rekomendowane odpowiedzi

Słyszałem, że można zamontować jakiś układ w CB który redukuje wszelkie szumy. Czystość głosu jest dużo większa i słychać użytkowników CB których normalnie by trzaski zagłuszyły. (montuje się go z reguły w starszych wersjach CB). Nie jest to dopałka.

Mam namiary na takiego "magika", koszt 50 zł.

Czy ktoś robił taki tuning?

Czy faktycznie warto wydać kasę na taki zabieg?

Edytowane przez Sebancisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Moro

ja też o tym słyszałem z reguły montują pod xenon podobno działa brak zakłóceń

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek chyba podjadę do człowieka od CB i dopytam go o szczegóły. Cały zabieg trwa około 20 min więc może się skuszę. W razie czego odezwę się i opiszę jak to działa.

 

Zainwestowałem w rado 50 zł, efekty są naprawdę bardzo fajne. Przy max. rozkręceniu szumy są minimalne i nie przeszkadzają podczas jazdy. Po przykręceniu (szumy giną już w połowie skali), na antence 60 cm zbieram rozmowy z 4-5 km. w terenie zabudowanym (przewidziany max. zasięg tej anteny 8 km.). Jednak nie każde radio da się przerobić, czym prostsze i starsze tym lepiej.

Edytowane przez Sebancisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze napisz co to jest kolego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie RF gain :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma pojęcia co to jest, nie znam się na tym. Sam się chciałem dowiedzieć więc założyłem ten temat. Człowiek który to montował nie specjalnie chciał powiedzieć o co w tym "tuningu" chodzi.

Podejrzewam, że taki układ ma każde lepsze radyjko za 400 - 500 zł.

Mam radyjko midland - alan , więc raczej dolna półka za 190 zł + tuning. Do tego założony na przewód filtr przeciwzakłóceniowy. Czyli razem 250 zł.

Nie znam się na tym bo to jest moje pierwsze radio CB i nie mam porównania, mogę się tylko podeprzeć opinią ludzi którzy korzystali z wielu i lepszych CB. Twierdzą, że jakość sygnału i komfort odbioru jest porównywalny z radiami z górnej półki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech ktoś kto się zna wypowie się na ten temat a ci co nie wiedzą może skorzystają:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wypowie się na ten temat

Jedyne co można powiedzieć to że po takiej modernizacji radiostacja nie nadaje się do legalnego użytkowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie lepsze ?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
po takiej modernizacji radiostacja nie nadaje się do legalnego użytkowania

A dlaczego? Mamy radio dzięki któremu podsłuchujemy NASA:630:?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A dlaczego? Mamy radio dzięki któremu podsłuchujemy NASA?

 

Miał na mierniku 20W mocy wyjściowej. Dlatego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w PL jest dopuszczalne max 4W czy cos sie zmieniło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4W modulacja AM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4W AM/FM i 12 SSB na 40 kanalach ( CB ). Wiecej naprawde nie trzeba, zasieg nie wrasta wprost proporcjonalnie do zwiekszenia mocy. Aby podniesc moc sygnalu i jedna jednostke ( 1 S ), moc trzeba zwiekszyc czterokrotnie. Te wszstkie "tjuningi" do 6 czy 8 W mozna sobie wsadzic... Poza popsuciem modulacji oraz zmniejszeniem jej glosnosci, zwiekszeniem siania po kanalach nic to dobrego nie daje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Te wszstkie "tjuningi" do 6 czy 8 W mozna sobie wsadzic... Poza popsuciem modulacji oraz zmniejszeniem jej glosnosci, zwiekszeniem siania po kanalach nic to dobrego nie daje.

 

Ale na mierniku ładnie wygląda :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co szukać i kombinować

to dwa radia w tej samej cenie na allegro

 

herbert - klasa sama w sobie tu nie ma szumów, trzasków cisza i piękno

 

4ffe009543111038.jpeg

 

a to nowszy model "coś jak radio" działa ale radości i spokoju nie daje

 

jonny II

 

c3f01f0775f13253.jpeg

 

mam oba w różnych autach i powiem że nie ma czego porównać

 

a cena ta sama.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiego ukladu. Jedno, co moga poprawic za te pieniadze ( bo nikt raczej nie bedzie wymienial calego wejscia, mieszacza na np. przeciwsobny i filtrow na II p.cz ) to wymienic tranzystory na wzmacniaczu ( na takie o mniejszych szumach wlasnych lub o mniejszej czulosci, ale to radio otepnia nieco, choc wydaje sie ze mniej szumi ) albo dlawiki na zasilanie dla wyeliminowania pierdzenia od silnika itd. Jesli ktos montuje taka "magie", niech sie pochwali co to za cudowna przerobka. W wielu przypadkach odklocenie siejacych elementow w aucie wystarczy + porzadny montaz poludzkiej anteny. Czarow nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co masz kolego na mysli mówiąć o porzadnym montażu anteny ???

ja swoja przykreciłen na uchwyci i jakos działa, radio Alan po przeróbce brak szumu, czasem troche trzeszczy jak jade pod jakąś linia wysokiego napięcia lub koło transformatora

tylko mam takie pytanie gdzie podpiać CB aby sie wyłączało po wyłaczeniu załonu ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod cos, co idzie podpiete po stacyjce. Czasem jest tak zrobiona zapalniczka, czasem trzeba poszukac w skrzynce bezpiecznikow. Po zaplonie idzie min. pamiec na samochodowe radio, swiatla mijania, wycieraczki, dmuchawy wentylacji - najlepiej znalezc odp. bezpieczniki sie wpiac w instalacje. Wszelkie tego typu dosztukowane kable zabezpieczamy jakims bezpiecznikiem ! To, ze na kablu od radia juz jest, nie znaczy ze urwany przewod nie moze zrobic zwarcia i np. wywali swiatla w czasie jazdy. Radio CB 4 W ( standardowe ) pobiera w granicach do pol ampera w czuwaniu/czuwaniu z zalaczeniem glosnika i okolo 1-1,5A przy nadawaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpięcie się pod bezpieczniki, tak żeby radio wyłączało się razem z zapłonem, jest bardzo wygodne ale podobnież najlepszym sposobem na pozbycie się części szumów jest podpięcie radia bezpośrednio pod akumulator.

Tyle, że wtedy trzeba już pamiętać o jego wyłączeniu po skończonej jeździe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności