Skocz do zawartości
1robert

kilka pytań dotyczących klimatronika w b4

Rekomendowane odpowiedzi

tam ważne jest jak ten czujniczek (taka fasoleczka malutka) jest ustawiony względem jego obudowy (uwaga element delikatny-nie używać młotka ;) ).

jak będzie oparty o obudowę to będzie źle odczytywał temperaturę. Musi być fajnie centralnie w tej rurce żeby powietrze go omywało i żeby czujnik dobrze odczytywał jego temperaturę.

do czujnika jest fajny dostęp jak zdemontujesz osłonę wtyczki do ECU.

żeby go zdemontować cały czujnik trzeba wyciągnąć radio. Jak tam miąchałeś na oślep to coś mogłeś uwalić tak jak pisze Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czujniczek jest centralnie nigdzie się nie opiera,a wiatraczek działa bo słychać jak się kręci,ale moze faktycznie jego wina kolega w golfie 3 miał ten sam kod błędu i wymienił ten czujniczek i podobno teraz trybi ok.Dzięki panowie za sugestie i info.a może sam climatronic jest uwalony?

 

---------- Post added at 19:56 ---------- Previous post was at 19:50 ----------

 

a jak tak tu czytam to umnie jest przycisk off a pasek z96roku to coś nie halo chyba?bo powinno byc econ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bo powinno byc econ?

Nie powinno być. Też mam 96 i off.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie od 07/95 powinno być z econ (w dokumentacji jest też trochę zmieniony schemat) ale głowy za to nie dam.

może być podmieniony np sam panel

a gdzie czy waszych paskach (tam gdzie jest off) jest czujnik temp na wężu wodnym prowadzącym z silnika do nagrzewnicy??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a gdzie czy waszych paskach (tam gdzie jest off) jest czujnik temp na wężu wodnym prowadzącym z silnika do nagrzewnicy??

u mnie na wezu od bloku do nagrzewnicy gdzies w polowie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam źle napisałem...(miało być bez "gdzie") chodziło mi o to czy sam czujnik jest.

Jeżeli jest czujnik na wężu wodnym to znaczy że to jest układ climatronic z "OFF" - starszy typ.

Ja szukałem kompletu z ECON i jak znalazłem to wg porad chłopaków szukałem węża z czujnikiem, a w tym układzie -z ECON- nie ma czujnika na wężu wody.

Zrobili to inaczej - jest dodatkowy czujnik w nagrzewnicy (tak jak pisałem powyżej)

Jeśli macie Passaty z 96 i tam jest clima z OFF to wydaje mi się że tych z ECONO w takim razie powinno być BARDZO mało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki mam jeszcze jedno pytanie:

jak już mam nagrzewnicę na stole to przydałoby się podratować klapy powietrza (te oklejone pianką). czy zdarzyło wam się to czyms reperować?? ja naprawiałem kiedys w golfie przy pomocy Power Tape ale ogrzewanie chodzi wtedy trochę głośniej bo pianka tłumi szmery.

Teraz w sumie z 2 nagrzewnic dobrałem w miarę uczciwy komplet ale jak mi się któraś rozwarstwi to znów będę musiał wyjąć nagrzewnicę a to dużo roboty i wolałbym coś poprawić teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dawalem gabke z karimaty(jakies badziewie z tesco) albo z paneli podlogowych juz nie pamietam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i po bólu...

około 14 godzin roboty (w miarę spokojnej) w sumie kosztowało mnie przebudowanie klimy na kilmatronik.

w tym:

z 2h zajęło mi poskładanie w komplet jednej sprawnej nagrzewnicy (chodzi o klapki - udało mi się z 3 szt kompletnych nagrzewnic złożyć jedną sprawną - reszta była rozwalona)

 

jeszcze muszę wymienić uszczelnienia na połączeniach klimy, nabić ją na nowo i będzie git

 

mam kilka zdjęć i jak kto będzie chciał to może zrobię instrukcję co i jak...

 

trochę sobie utrudniłem montując klimatronik z 96 do auta 95 (przed zmianą instalacji-inne kolory i złącza) ale tylko taki klimatronik ma ECONO ;)

dzięki wszystkim za pomoc

 

reasumujac - jak ktoś ma doświadczenie z elektryką i dwa schematy to da się to zrobić i nie kosztuje to tak dużo jak ludzie piszą

 

jeden z większych problemów z montażem tego układu to to że piszemy "climatronic" lub "klimatronik" lub jeszcze inaczej. To skutkuje różnymi rezultatami w szukajce przy szukaniu rozwiązań.. tak np szukałem kodów błędów itd..

Edytowane przez 1robert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajna sprawa ten opis... tak na początek to wiele wyjaśnia jak kogo interesuje co i jak..

 

ja mam taki problem z moim nowo założonym klimatronikiem- nie mogę wejść w odczyt parametrów. Nie wiem czy to przez to że te opisy są do klimatronika z off a ja mam econ? ale w B5 jest inny klimatronik a też są wartości mierzone. Odczyt błędów i selftest działa)

 

przyszło mi na myśl że może klimatronik nie jest w pełni podłączony do sterownika silnika.. (do trybu wskazań trzeba załączyć podobno silnik) nie wiem jak to na 100% sprawdzić.

Schemat który mam w tym przypadku jest nieco niejasny. Opisuje 4 kable o różnych kolorach w zależności od tego jaki rok i jaki silnik ale jest to wszystko razem niejasne :(

do silnika na pewno idzie kabelek zielony który szedł do zwykłej klimy i chyba kabelek brązowo biały jak się nie mylę

jeden musiałby dać sygnał silnikowi że włącza się klima a drugi musiałby być sygnałem obciążenia silnika - ten co wyłącza manualną klimę przy wzroście obciążenia silnika

 

ogólnie mówiąc poza problemem z odczytem wartości mierzonych przez panel (przez VAGa idzie bez problemu) reszta wygląda na ok. Nie sprawdzałem jeszcze klimy bo jest za zimno i jest pusta. po odpięciu kompresora i zmostkowaniu czujnika ciśnienia wiatraki się załączają na 1 bieg więc mam nadzieję że sterowanie na kompresor idzie (nie sprawdzałem z braku czasu i ciepła ;))

 

może mi ktoś pomóc ze sprawdzeniem podłączenia do silnika? jak sprawdzić czy jest dobrze? może po jakichś parametrach.. jak by było ciepło to by się przynajniej parametr od klimy zmieniał w silniku przy załączaniu z auto na econ - ale w garażu nie mogę za dużo próbować bo zadymiam resztę chałupy

 

a35 to moduł silnika a moduł climatronic jest u dołu rysunku. S341 to triiple presure swith, A57 nie mam bo to moduł aut. szkrzyni biegów. Auto jest TDI z -7/95 a climatronic z VR6 z 96r.

pod? siln climatron.jpg

Edytowane przez 1robert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie mogę wejść w odczyt parametrów

Może na darmo próbujesz? W moim pasku też nie da się, próbowałem na wszystkie sposoby i nic. Z instalacją nic nie było grzebane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam raczej taki klimatronik jak ty do tez 96 i też z vr6- moze te z econ już tak mają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znowu jeszcze jedno pytanie:

zamontowałem zbiornik podciśnienia w nadkolu.

z vr6 wymontowałem zaworek zwrotny podciśnienia i wsadziłem go do mojego tdi za pompę waku czyli: zbiornik podciśnienia równolegle do wyjścia na klimatronik (trójnikiem) i pomiędzy ren trójnik i pompę wsadziłem zaworek.. i teraz po zapaleniu auta jakiś czas słyszę buczenie dochodzące z lewej strony.. (jakby zaworek wpadał w rezonans) mam wrażenie że coraz dłużej.

słychać je tylko z wewnątrz auta - na zewnątrz zagłusza je TDI ;)

czy w tdi ma być zaworek na podciśnieniu

 

i przy okazji jeszcze jedno pytanko: pisze w manualach ze w trybie auto climatronik steruje nawiewami.. za krótko mam żeby to stwierdzić (nie zauważyłem żeby coś się zmieniało ciągle wieje na górę i dół) ale czy w trybie ekon jest tak samo tylko bez klimy? - mam instrukcję tylko do climatronika z off

Edytowane przez 1robert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koledzy szukam szukam i znalezć nie moge, wkurza mnie to szczerze mowiąc a wiec do rzeczy, mam np włączony nawiew na szybe na 3 kreseczke to wieje wmiare ok i słychac ze wentylator chodzi, włączam nawiew na twarz to wtedy wieje tylko on a na szybe ledwo leci, albo np mam na szybe i dam na nogi to leci słabo i na szybe i na nogi. nagle z ostrego wiania gdy włacze nogi to dmucawa zwalnia, wyłacze nogi przyspiesza wieje ok. co jest za to odpowiedzialne czy to tak ma byc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy w trybie ekon jest tak samo tylko bez klimy?

Powinno tak być :) Zasada taka sama jak przy ogrzewaniu, układ steruje ciepłym powietrzem w różnych kierunkach. W trybie econ w celu obniżenia temperatury, sterownik po prostu będzie brał zimne powietrze z zewnątrz przez co nie zejdzie z temperaturą poniżej zasysanego powietrza z zewnątrz. A nawiew również będzie sterowany w rożnych kierunkach. Bynajmniej tak powinno być.

 

 

nagle z ostrego wiania gdy włacze nogi to dmucawa zwalnia, wyłacze nogi przyspiesza wieje ok. co jest za to odpowiedzialne czy to tak ma byc?

Po przełączeniu na nogi dmuchawa nie zwalnia tylko nie słychać świstu z powodu tłumienia dźwięku przez kanały, które są węższe i dłuższe... Stąd też różnorodność w subiektywnym odczuciu wiana przy połączeniu szyba-twarz, różnica, objętość i długość kanałów robią swoje.

 

Dla pocieszenia powiem, że ten typ tak ma i to normalne :) (z autopsji :D)

Edytowane przez druidionin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze dodam swoje.. na szybę zazwyczaj wentylator dmucha mocniej - nie wiem czym to jest podyktowane ale raczej tak jest i to specyfika urzadzenia - jak ogólnie dmucha ci słabawo to climatronic moze żle odczytywać temperaturę - spróbuj czy jak ustawisz na HI to dmucha dobrze. Jeśli tak to spróbuj wyczyścić czujnik temperatury który jest przy radiu.. tak się zbiera sporo kużu i czujniczkowi jest na tyle ciepło ze wydaje mu się że w aucie też jest ciepło.

czujniczek jest delikatny - uważaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tzn na szybe np przy 3ciej kreseczce predkosci wiecej np wporzadku włączenienie dodatkowo nawiewu na twarz powoduje nagle to ze wieje praktycznie tylko na twarz a na szybe juz prawie wogle, a zdaje mi sie ze powinno sie mniej wiecej równomiernie to rozłozyc, tak samo jest z nogami do szyby dodam nogi to spowalnia od razu cały nawiew i ani tu ani tu niewieje mocno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to masz coś nie tak z podciśnieniami albo klapami ciepla - tak na odległość ciężko stwierdzić co dokładnie

bez rozbiórki wszystkiego to mozesz po sprawdzac czy mieszki sa ok zasysając poszczególne wężyki przy elektrozaworze i czy zawór sie przestawia

powinno też być słychać silnik od klapy jak przełączasz nawiewy

jeden z siłowników przełacza właśnie kierunek szyba nogi - jest o ile pamiętam dwumembranowy - może on padł - sprawdź szczelnośc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a gdzie jest ten elektorzawór i te mieszki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności