Skocz do zawartości
yogicc

Oświetlenie na nogi co i jak?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Szukalem wątku na temat zamontowania oswietlenia na nogi (kiedys go tu widzialem a teraz nie moge go znalesc), wiec zalozylem ten watek.

Chce zalozyc oswietlenie LED i chcalbym to podlaczyc pod oswietlenie fabryczne ("lampka sufitowa")

Rozkrecilem dzis lampke i sa tam 3 przewody na jednym "+" na drugim "-"

a na trzecim w zaleznosci tzn. kiedy zampka sie swieci jest tam "-" a kiedy lampka zgasnie "+''

Wpadlem na pomysl zeby "-" do LED pociagnac własnie z tego trzeciego przewodu a "+" z akumulatora/zapalniczki i tu sie rodzi moje pytanie bo elektrykiem nie jestem, mianowicie kiedy w tym trzecim przewodzie "-" zmieni sie na "+" (tj. kiedy lampka zgasnie) to nie dojdzie do jakiegos spiecia?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie mozesz pociagnac + i - od lampki podsufitki ? prosciej bys miał tylko ze nei ciagniesz 1 a 2 przewody i wiesz ze nie zrobi spiecia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tam jest + i - staly i na 3 przewodzie zmienny + z -, a Led maja sie swiecic tak jak lampka czyli przy otwartych drzwiach lub kiedy wyciaga sie kluczyk ze stacyjki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to ciagniesz z trzeciego (zmiennego) i - do led i działa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może lepiej było by pociągnąć masę z drzwi, aby po otwarciu oświetlenie nóg się zapalało tylko tam, gdzie otwarte są drzwi. Bo jeżeli podłączysz do lampki sufitowej to będą się wszystkie podświetlenia nóg zapalały. Chyba, że wolisz wszystkie po otwarciu jednych drzwi.

Jakoś nie chce mi się wierzyć że "-" zmienia się w "+", czy tam odwrotnie. W lampce mamy jeden stały "+", jedną masę, która steruje lampką, gdy otworzymy drzwi oraz jedną masę stałą, aby po przesunięciu przełącznika lampka świeciła się ciągle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wywolam tym zadnego zwarcia w instalacji kiedy z "-" zmieni sie na "+"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daniel... Nie chce mi się wierzyć, żeby minus zmieniał się na plus, nie ma takiej opcji...

Jest:

-jeden stały plus

-jedna stała masa

-jedna masa po podaniu sygnału z krańcówki drzwi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jakoś nie chce mi się wierzyć że "-" zmienia się w "+", czy tam odwrotnie.

Wpielem kontrolke w przewod gdzie zminia sie - z +, przewod od kontrolki podpielem pod mase auta i kiedy otworzylem drzwi zaswiecila sie lampka kontrolka nie swieci, kiedy lampka po czasie gasnie w tym momencie kontrolka zaczyna swiecic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w który pin wpiąłeś kontrolkę ? W środkowy czy boczne ? Kontrolkę wpinasz w środkowy pin, gdzie masz "+" na stałe, a przewód od kontrolki do masy podłączasz i kontrolka świeci. Innej opcji nie ma.

Zdjęciu zapożyczyłem z allegro. Trochę inna lampka, ale zasada działania ta sama. Opis jak na rysunku.

829757196.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wszystko sie zgadza jest tak jak piszez.

Staly "+" i "-" oraz "-" po otwarciu drzwi ale kiedy drzwi zamkniete to na tym styku jest "+" i o ten plus mi chodzi czy nie bedzie powodowal jakiegos zwarcia w instalacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... mówisz, że jest plus... Aż u siebie muszę sprawdzić czy to jest prawda, bo jakoś nie chce mi się w to wierzyć, ale skoro tak piszesz i sprawdzałeś to i może masz rację.

Zwarcia żadnego nie powinno być, bo skoro ten "-" zamienia się w "+" to do lampek/ki dochodzą dwa "+" naraz i nic się nie dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tu nie rozumiem, pytanie wydaje się być nielogiczne, albo ja czegoś nie rozumiem.

 

Żarówka sama w sobie jest odbiornikiem (robi zwarcie) i dlatego świeci, do żarówki/diody jak przyłożysz + i - to zacznie świecić (w diodzie ważna jest polaryzacja).

 

Jak połączysz do żarówki dwa + to świecić nie będzie

Jak połączysz do żarówki dwa - to świecić nie będzie

 

Inna sprawa jak połączysz + z - pomijając żarówkę/diodę, etedy na bank będzie zwarcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Staly "+" i "-" oraz "-" po otwarciu drzwi ale kiedy drzwi zamkniete to na tym styku jest "+" i o ten plus mi chodzi czy nie bedzie powodowal jakiegos zwarcia w instalacji

 

po otwarciu drzwi wlacznik w drzwiach jest zamkniety i dlatego masz na tym styku ''-'' jesli drzwi sa zamkniete wlacznik jest otwarty a styk wisi w powietrzu (od strony wlacznika) z drugiej strony masz zarowke ktora ma bardzo mala rezystancje (i jedna strona podlaczona jest do '+') i to przez nia plynie prad powodujac ze na twoim styku '-' zmienia sie na '+'.

Powtorz doswiadczenie z wyciagnieta zarowka....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ludzie ale wy macie problem

 

checie zrobic podswietlanie - zaden problem

minus staly i zmienny kabelek i macie zapalanie sie swiatelek jak otoworzycie drzwi lub otworzycie samochod z pilota proste

 

jesli na diodzie, zarocwce bedzie 2x minus to nic sie nie stanie i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to niemożliwe żeby raz było - a raz +. po pierwsze. Przypuszczam, że jest to zrobione jak u mnie kiedyś w radyjku. że jak kluczyk był w stacyjce to radio można było włączyć wklepać kod itd ale wyjąłeś kluczyk to nie ma opcji żeby uruchomić radyjko. czyli raz napięcie się pojawiało a jak wyjąłeś znikało . po wyjęciu radyjka i zapoznaniu się z kostka która dochodz do radia wziąłem miernik i zacząłem mierzyć, i wynik był taki że miałem 2 plusy i jedną masę (chyba jedna mase), tylko że jeden plusik był stały tak jak napisałeś ale drugi plusik pojawiał się gdy włożyłem kluczyk.(tak dla ciekawostki. Wysarczyło przeciąć przewód z plusem zanikającym i połączyć go ze stałym plusem i czywiście wszystko ładnie zaizolować wtedy nie trzeba ciągle wklepywać kodu i działa nawet przy wyjętym kluczyku.) Nie wierzę w to żeby raz pojawiał się plus a raz minus. ale chyba nic złego by się nie stało.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez krzysiek5212

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ludzie czy wy wogule mieliscie fizyke ??

 

w calym temacie w chwili pisania minus jest mowa o masie !!!

 

jesli podepniesz diode to przedowu ktory jest zmienny - raz ma 0 a raz ma plus a druga nozke diody do masy to raz ci sie zapali a raz nie i tyle

 

a teraz wanniejsze pytanie czy ktos wie czy da sie wpiac do instalacji tak aby nie rozbierac drzwi a miec sygnal ze konkretne drzwi sie otworzyly

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak kolega poprowadził kable na dół ?? I gdzie umieścił diody ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przewod z lampki poprowadzilem w podsufitce i potem w slupku az do okolic skrzynki z bezpiecznikami i z tamtad przeciagnelem do tunelu srodkowego i tam podlaczylem przewody od LED.

LEDy z tylu zmontowalem tak samo jak w tym watku http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=50907 a przednie przykleilem za pomoca tasmy dwustronnej do spodu deski rozdzielczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności