Skocz do zawartości
eNcoM

Trzpień zawiasu drzwi przednich - wymiana/dorobienie wymiary??

Rekomendowane odpowiedzi

Górny zawias w drzwiach przednich ma spory luz przez co drzwi deczko opadły i ciężej się zamykają, wnioskuję że do wymiany jest trzpień tego zawiasu - czy ta część jest w ogóle wymienna?? czy trzeba wymienić cały zawias?

 

Czy jest zamontowane 'metal-metal' czy może osadzone w jakiejś tulei teflonowej czy czymś w tym stylu ??

 

Jeśli wymienny jest sam trzpień to prosił bym o dokładny rysunek techniczny, jestem tokarzem i mogę go sobie dorobić. Mojego nie zwymiaruje bo jest wyrobiony więc nawet go nie rozbieram.

 

Z góry dziękuję i mam nadzieję, że ktoś mi pomoże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ASO górny zawias kosztuje 57 PLN (cały, czyli część przykręcana do słupka i część przykręcana do drzwi). Ten bolec jest zaklepany na części zawiasu przykręconej do drzwi, więc raczej ciężko będzie z wymiarami, i raczej na pewno jest w środku tulejka plastikowa (i to ta tulejka się wyrobiła, jeśli tam jest :D), ale tego się nie dowiesz dopóki nie rozbierzesz swojego zawiasu.

A wygląda to tak;

3a206af6b7cb7837m.jpg8033584eec393902m.jpgc61d0a0d65967d65m.jpg443b043b2294c139m.jpg

Edytowane przez GURAL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Próbowałeś dokręcić imbusem tą małą śrubkę i nie pomaga?
no właśnie daje rady

 

---------- Post added at 23:33 ---------- Previous post was at 23:28 ----------

 

to ta tulejka się wyrobiła, jeśli tam jest
czyli d**a blada a już myślałem że coś "zrobię" dla autka :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja kupiłem nowy ,ale niestety zniechęciła mnie jedna śruba :/ powiedzcie mi czy łatwo dojść do śruby na słupku,która jest wkręcona od wnętrza samochodu ??:636: Trzeba tam bezpieczniki rozkręcać lub więcej elementów,aby do niej się dostać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam lekki narazie luz na zawiasie drzwi przednich chodzi o ten trzpień w srodku który troche chodzi tyko zauwazyłem że w modelu po lifcie na dole jest nakrętka a w modelach starszych 97-00 niema czy zawias z 3BG pasuje także?do starszj wesji moze jest to juz jakaś modyfikacja i wzmocnienie w starszym jest też kołek do smarowania a w 3Bg niema i jeszcze jedno bo widze ze kolega GURAL własnie rozebrał ten oto sworzeń o który mi chodzi czy ten środkowy trzpeń jest całym odlewem czy środkowy trzpień można osobno wybić? i jak trudna jest to operacja czy w domowych warunkach da sie zrobić? Dziękuje za odpowiedż i Pozdrawiam:):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Robcyk" napisał :

< ... w starszym jest też kołek do smarowania a w 3Bg niema...>

 

Ten "kołek" to nie jest kalamitka ,tylko śruba dociskająca trzpień zawiasu do dolnej części jego obudowy. Śrubka ta powinna być tak dociśnięta by nie pozwolić obracaniu się trzpienia w tej obudowie. Trzpień górnego zawiasu powinien obracać się tylko w górnej jego części.

Edytowane przez fragles

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten "kołek" to nie jest kalamitka ,tylko śruba dociskająca trzpień zawiasu do dolnej części jego obudowy. Śrubka ta powinna być tak dociśnięta by nie pozwolić obracaniu się trzpienia w tej obudowie. Trzpień górnego zawiasu powinien obracać się tylko w górnej jego części.

Dzięki za info fragles ja myslałem że tam smar trzeba wciskać ale dałem ciała chyba sam zje.....m zawias hmm

A jednak nie luz zniknął po dokręceniu tej śrubki dzięki fragles bardzo mi pomogłeś:):) niemoge znależć u ciebie tabliczki pomógł dlatego niemoge dodać punkcika hmm.

Edytowane przez Robcyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam delikatne stuki drzwi (na 100%). Sprawdzałem luzy i są ale tylko na lekko uchylonych drzwiach, jak otworze je szerzej to luzów nie ma. Na co się tu szykować? Do wymiany oba zawiasy? Śrubka w górnym zawiasie dokręcona, a na uchylonych drzwiach i tak luz lekki góra-dół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw spróbuj dokrecic trzpien zawiasu śruba ( imbus ) jest za czarną okrągłą zaslepka - chyba że już to robiles W większości przypadków pomaga u mnie przy sporych luzach doręczenie trzpienia zawiasu zniwelowalo je do zera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eNcoM mowa o zawiasie górnym czy dolnym? Bo górny dokręciłem już na maksa, ale tam była pod kapturkiem czarnym śrubka na kluczyk 6, a nie imbus. Po tym dokręceniu tej śrubki w górnym zawiasie ustało co prawda stukanie, ale przy lekko (tylko lekko)otwartych drzwiach luz jest wyczówalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego razal poradziłeś sobie z tym luzem w drzwiach?? U mnie jest to samo.Śrubkę w górnym zawiasie dokręciłem ale przy lekko otwartych drzwiach dalej jest luz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Śrubkę w górnym zawiasie dokręciłem

Tam nie ma żadnej regulacji, jak jest luz to , albo trzeba wymienić zawias (wystarczy element przykręcany do drzwi), albo kombinować z rozwiercaniem zawiasu i dorabianiem do niego tulejki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy kupując używany zawias, jestem w stanie jakoś stwierdzić czy jest godny kupna?Czy trzeba go zamontować żeby to stwierdzić???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A czy kupując używany zawias, jestem w stanie jakoś stwierdzić czy jest godny kupna?Czy trzeba go zamontować żeby to stwierdzić???

 

Nie jest to takie proste do sprawdzenia.Nawet jak go masz w rękach to możesz luzu nie wyczuć-zauważ jak ciężkie są drzwi,musiałbyś mieć sporo siły żeby to sprawdzić.Ewentualnie imadło lub jakiś inny pomocnik.Na 100% wizualnie nie sprawdzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A czy kupując używany zawias, jestem w stanie jakoś stwierdzić czy jest godny kupna?Czy trzeba go zamontować żeby to stwierdzić???
Tak jak kolega Patryk napisał jest to ciezko do sprawdzenia bez montazu ale od siebie moge podpowiedziec,że jak używka to szukać z tylnych drzwi,bo z reguły sa mniej wyrobione niz w przednich-oczywiscie szukać zależnie czy potrzeba prawy czy lewy górny. Przede mna jest odkrecenie śruby górnego zawiasu przykrecanej od środka auta. Może ktos przy okazji doradzi jakis sposób na jej odkrecenie? Owszem wymieniłem jedną cześć zawiasu górnego przykrecaną do drzwi ale to pomogło tylko na jakiś czas i drugą cześć zawiasu też musze wynienić,bo są luzy:-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolne zawiasy pasują z tylnych drzwi??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie, dlatego najciężej jest znaleść na allegro dole zawiasy od drzwi kierowcy a najłatwiej jest znaleśc zawiasy od tylnich drzwi. Tylne drzwi mają chyba 3 skoki otwarcia a przednie o jeden więcej.

 

Ja wymianę zawiasów mam za sobą i już wiem jak robić. Pierwszy zawias wymienaiłem nie zdejmując drzwi. Robota bardzo trudna ze względu na możliwość uszkodzenia lakieru. Nastepne drzwi juz się nauczyłem i zdemontowałem całe drzwi (uprzednio rozpinająć wiązkę elektryczną). PO odkręceniu dolnego zawiasu i poluzowaniu śruby w górnym zawiasie założyłem drzwi na ramie i dwignąłem je i wyjałem z zawiasów . Odstawiłem na bok. Wymieniłem zawias dolny w słupku i w drzwiach. Potem zalożyłem drzwi poskręcałem i regulacja. Ważne aby mieć odpowiednie klucze spline (gwiazdki) żadtne torxy czy imbusy. Bez tych kluczy nawet nie podchodźcie do wymiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupowałeś używki? czy nowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności