Skocz do zawartości
Gość browaarr

Jakie CB / Trudny wybór CB (dyskusje)

Rekomendowane odpowiedzi

Osiah, pochwal sie ta antenka

jak to wyglada? jakies fotki moze :cwaniak:

Preziu jest zainteresowany

 

Zrobię fotki pod koniec tygodnia jeśli nie będzie padał deszcz - bo w garażu to prezentacja wyjdzie marnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość zamiet

Zanim dokonałem wyboru CB Radia poczytałem kilka for internetowych (na szczęście, bo jak sobie pomyślę, że byłem bliski zakupu Cobry, to... :krzeslem: )

 

Po analizie dokonałem zakupu:

 

Uniden 520

Antenka Wilson Little Will 100 cm

 

O radyjku było już wiele (dobrego) napisane, bez dwóch zdań, bierzcie Unidena lub Presidenta, reszta to w większości bajerzaste szumofony.

 

Jeśli ktoś nie chce jeździć z 1,5 batem na dachu to szczerze polecam metrowego wilsona. Parametry i jakość o niebo lepsze niż w hustlerze. Wszystkie wynalazki 30 i 60 cm to się nadają na karmnik dla ptaków...hustler to niezbędne minimum do komunikacji CB mobil

 

Fakt jest jednak jeden:

Po kilkumiesięcznym śmiganiu radyjko wystarcza mi jak najbardziej, jednak już dzisiaj myślę o zakupie Lemm'a Turbo 200cm... :evil: (mocowanie na dziurze, ew. "dzwonek na klapie")

 

73!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Lemm'a (tylko trochę krótszego) :ok:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mirq

Ja mam radyjko President WALKER ASC + antenkę COBRA A2000. Radyjko super, co prawda spore i trudno je schować, a antenka trochę niewyględna, ale cóż. Jak będę miał chwilę czasu to wstawię fotkę.

Tak jak koledzy pisali kupowanie tanich szumofonów z kikutami to raczej pomyłka. Raz że kiepsko słychać a dwa to jak nadają to tak jak by z zaświatów, ledwo można zrozumieć.

Jeśli w mieście ktoś uważa, że długa antena za dużo zbiera to można skręcić radio i po sprawie. Zasięg radia na trasie szczególnie wieczorem i na mało uczęszczanej drodze jest nie do przecenienia.

 

Pozdrawiam

Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam...

 

no i po owocnej lekturze i długie tygodnie zastanawiania kupiłem

Midland 520 Pro xl + Hustler 100cm magnes :hurra:

 

tak więc dzięki wszystkim za rady te miłe i mniej miłe, bardzo się przydały

jak widać decyzja chyba jest dobra ........... zobaczymy w "praniu"

a teraz pytanie na koniec do użytkowników tego radia, bo dostałem instrukcję po polsku ale z niej nic nie wynika

Jak poustawiać te wszystkie pokrętła i przyciski żeby było optymalnie, i do czego służą, nie wiem za bardzo co to jest ten "Rgain".. czy jakoś tak.

 

dzięki i pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i po owocnej lekturze i długie tygodnie zastanawiania kupiłem

Midland 520 Pro xl + Hustler 100cm magnes :hurra:

 

jestes pewien tego co piszesz :P ale wybor jak najbardziej :ok:

 

mnie troche denerwuje szum wiatru i padajacy deszcz na antene

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mr_simon

Radio wybór jak najbardziej prawidłowy :ok:

Co do anteny moim zdaniem :dobani: (minimalna długość anteny to 150cm)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam....

 

jarod napisał/a:

 

no i po owocnej lekturze i długie tygodnie zastanawiania kupiłem

Midland 520 Pro xl + Hustler 100cm magnes

 

 

 

jestes pewien tego co piszesz ale wybor jak najbardziej

 

...o ku.... , faktycznie popierdziliło mi się

 

Oczywiście że Uniden Pro 520 xl + Hustler 100 na magnes... sory

 

Ponawiam pytanie:

Jak poustawiać te wszystkie pokrętła i przyciski żeby było optymalnie, i do czego służą, nie wiem za bardzo co to jest ten "Rgain".. czy jakoś tak.

 

dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RF Gain - to jest czułość. Z reguły daje sie do oporu w pawo (czyli na MAX i potem cofa tak koło 5-7 mm)

SQ - do redukcji szumów w radiu, żeby ci NON STOP nie trzeszczało. I najlepiej jest ustawić SQ w taki sposób, że jak słyszysz większość rozmów niewyraźnie i masz dużo zakłóceń, to pokrętło delikatnie w prawo. W większych miejscowościach czasami trzeba sporo podkręcić, bo nic zrozumieć nie można, jak się nakładają rozmowy. No jeśli nie tak coś wytłumaczyłem, to niech mnie ktos poprawi :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest ANL włączone, bo diesel, a RF Gain to wg istrukcji regulacja czulosci odbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Danek75, generalnie masz racje ale z tymi 5-7 mm to sie zagalopowales

Zgadza sie to co piszesz ze RF GAIN to czulosc a SQELSH to redukcja szumow z tym ze w kazdym przypadku (miasto, miejsce, rodzaj anteny) to sprawa indywidualna.

jarod, sam musisz "wyczuc" zestaw, sam musisz poprowbowac jak je ustawic. Danek75 Ci napisal co do czego sluzy, a krec juz sam

Po drugie nie jest tak ze jak raz ustawisz to juz mogila, ja caly czas "krece" radiem, jak nie mam ochoty slyszec szumow, to squelsh w prawo a rfgain ciut w lewo.

Jak mi zalezy zeby uslyszec jak najwiecej (malo mobilkow) to "rozkrecam" radio

Generalnie na Hustlerze to nie poszalejesz raczej bedziesz musial miec rozkrecone radio.

Wiem bo mialem taka antene poki mi nie zaje.....

Na poczatek jest :ok: , duzo lpesza od tych gow.... po 30-60cm

Zobaczysz, zapragniesz wiecej.

Co do dlugosci anten, jest jedna zasada zblizyc sie dlugoscia do cwiertki fali czyli 2,75m

Hustler jest antena rozwarta to znaczy ze nie posiada cewki i jej dlugosc to dlugosc bata.

Antena zwarta jest duzo lepsza. tzn. jezeli antena ma 1m to oznacza ze 1,75m ma w cewce. Zawsze "dopelenienie" do 2,75 powinno znajdowac sie w cewce.

Ponadto im dluzszy bat tym lepiej.

Odbierac mozesz na drucie, jak nadajesz zalezy od tego jak masz antene.

Wazne jeszcze jest "zmasowanie" anteny, niektore magnesy masuja lepiej niektore gorzej, ponadto najlpiej przymocowac antene tak aby stykala sie z masa auta (tak jak np u mnie).

U mnie tak jest i osiagi mam naprawde niezle.

Ale na poczatek Twoj zestaw jest :ok: radio bardzo dobre, antena jak na krotka wybrales najlepsza.

Koniec wykladu :cwaniak:

Aha. ANL to jest filtr analogowy, wycian czesc szumow, powsztalych od zaklocen silnika, linii elektrycznych, miasta itd - generalnie polecam uzywac, nie zmniejsza on "osiagow" radia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytuję za autokącikiem

"Każde radio posiada tzw. Squelch. Jest to blokada szumów. Z której też należy umieć korzystać. Eter szumi, nie wszystkim to odpowiada (dla mnie to akurat jest muzyka dla uszu). Po to jest blokada, żeby nie musieć słuchać tego szumu. Tyle, że ustawiamy ją trochę ponad poziom szumu, nigdy nie na max!!!

Przy takim ustawieniu radio nie szumi, a jednocześnie "jest gotowe" odebrać każdy sygnał silniejszy od szumu.

Dlaczego o tym piszę? Zdarza się, że słychać usilne wołanie o pomoc/informację. Pada mnóstwo odpowiedzi, a wołanie dalej się powtarza - dlaczego?

Ano dlatego, że wołający ma radio tak zblokowane, że tylko naprawdę silne sygnały (np z odległości 0.5 km) są w stanie tą blokadę przełamać.

Pamiętajmy o tym.

 

Druga sprawa - Mic Gain.

Mic Gain to nic innego jak regulacja wzmacniacza mikrofonowego. Co wprost proporcjonalnie przekłada się na siłę naszej modulacji (naszego głosu) podczas nadawania. Do normalnej pracy Mic Gain ustawiamy na max. Wtedy wraz z naszą nośną nadajemy prawie 100% modulację, czyli inaczej mówiąc słyszą nas wszędzie tam gdzie sięga nasz nadajnik. Często się zdarza, że ktoś stawia silną nośną, a nic nie słychać lub słychać b. słabo, ten ktoś ma "skręcony" mic gain.

Powstaje pytanie, po co w takim razie ta regulacja. Ano po to, że gdy prowadzimy rozmowy na krótkim dystansie np. dwa jadące za sobą samochody, to przykręcamy wzmacniacz, żeby nie przesterowywać poziomu sygnału u naszego korespondenta. Inaczej mówiąc nie charczeć u niego w radio.

 

Trzecia sprawa - RF Gain

RF gain - regulacja wzmacniaczy wejściowych naszego odbiornika. Odpowiada za jego czułość.

Do normalnej pracy czułość na max. W przypadku opisanym powyżej, gdy nasz współrozmówca jest blisko możemy zmniejszyć czułość odbiornika aby nie charczał w naszym radio. Tę sama funkcję spełnia przełącznik LOC/DX. W pozycji LOC (local) czułość naszego odbiornika jest b. ograniczona. Pozycja DX ustawia nasz odbiornik na pełną czułość.

 

Pamiętać też należy, że radionadajniki pracujące w Polsce muszą być przestrojone w tzw. zera. Inaczej mówiąc częstotliwość pracy na poszczególnych kanałach kończy się zerem. Np 27.280 MHz. Jest to o tyle istotne, że w całej europie pracuje się w "piątkach" (27.285 MHz) i wszystkie radia zakupione na zachodzie muszą być przestrojone.

 

Czas teraz na "Eterykietę”, czyli coś w rodzaju netykiety panującej w eterze.

Zasada pierwsza

Na kanale 9, nie prowadzimy żadnych rozmów!!!

Na kanale 19 słuchamy lub udzielamy informacji o sytuacji na drodze!!! Krótko, szybko i na temat. Jeżeli chcemy porozmawiać na temat grubości bieżnika, lub koloru asfaltu przenosimy się na dowolny inny kanał. Inaczej będziemy blokować 19 i zakłócimy informację potrzebne/interesujące innych użytkowników. To samo dotyczy się kanału 28. Jest to umowny kanał wywoławczy głównie dla stacji stacjonarnych. Wołamy, dogadujemy się i idziemy na inny kanał.

Sprawa druga język jakim posługujemy się rozmawiając przez radio.

Trzeba mieć świadomość, że przy korzystnej propagacji (warunkach pozwalających na dalekie łączności) nasze rozmowy mogą być słyszalne w całej europie. Bluzgając więc praktycznie dajemy o nas niezłe świadectwo. Inna sprawa, ze w autach często gęsto podróżują dzieci, które chcąc nie chcąc słuchają tych wypocin.

Jeżeli chcemy przyłączyć się do rozmowy, wtrącić nasze trzy grosze, w przerwie pomiędzy wypowiedziami wołamy BREAK (czyt. Brejk/Breik/Brek), a następnie czekamy na wpuszczenie nas do rozmowy.

W dobrym tonie jest, gdy po uzyskaniu odpowiedzi na pytanie np."Jak tam ścieżka w kierunku Warszawy..." zrewanżujmy się informacją na temat odcinka drogi przez nas już pokonanego. Do określenia miejsca niebezpiecznego, korka, wypadku, suszarki, knajpy z dobrym jedzeniem posługujemy się słupkami kilometrażowymi, które to stoją przy każdej drodze krajowej. W innym przypadku operujemy po prostu nazwami miejscowości.

To tyle, jeżeli chodzi o sprawne użytkowanie CB Radio na naszych drogach...

 

Pozdrówka i zadowolenia z łączności..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek ustaw RF na maxa, a SQ tak na 1/3 skali i bedzie ok.

ANL daj do góry, a 9 i PA na dół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość simo

ja bym raczej doradzil rf na max a sq od minimum krecic do momentu jak podczas nienadawania przez nikogo zanikna szumy i dokrecic jeszcze kawalek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja bym raczej doradzil rf na max a sq od minimum krecic do momentu jak podczas nienadawania przez nikogo zanikna szumy i dokrecic jeszcze kawalek :)

Właśnie tak robię :ok:. W trasie to ustawienie bardzo dobrze się sprawdza.

Oczywiście po wjeździe do miasta zaczynam kręcić gałami :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Palmer_fm

:niepewny:

Mam drobne pytanie a właściwie prośbe o opinie. Przejrzałem mase postów odnośnie radia i antenyn i juz decyzje podjęłem.

 

Uniden 520 oraz antena sirio ML- 145, ale zastanawiam sie jeszcze nad President DAKOTA.

Mógłby mi ktos powiedzieć czy jest jakas różnica w zasięgu itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Palmer_fm, sadze ze roznicy w osiaganie nie bedzie znaczacych moze kilka procent.

Wazniejsze od tego jest czy bedzie na magnesie ??

Jesli tak to na jakim? Jeden lepiej "masuje" druga gorzej.

Chociaz je jestem zwolennikiem masowania "prawdziwego" czyli antena przymocowana do karoserii a nie na magnes.

Tak czy siak roznica 5%, gora 10% wchodzi w gre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Palmer_fm

W grę wchodzą tylko magnesówki niestety....

O ile dobrze kojaze Dakota ma wieksza podstawe 15cm a ML 12cm

 

Wiec chyba lepsza choć zdaje sobie sprawe ze podobna bedzie DAKOTA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiekszy magnes nie oznacza ze bedzie lepiej masowal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Palmer_fm

czyli na dwoje babka wróżyła :zalamany:

 

Wiec gdybys mial kupic magnesówke do Unidena co bys wybrał?

cena nie gra wiekszej roli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności