Skocz do zawartości
ormowiec

Wymiana paska rozrządu w dieslu

Rekomendowane odpowiedzi

Dodam trochę swojego "doświadczenia" po wczorajszej wymianie paska.

A więc nie we wszystkich modelach B3 można pasek wymienić bez kanału. W moim z roku 1990 1.9D (1Y) nie da się poprzez zdjęcie prawego koła bo osłona dolna spodu jest jedna płytą pod całym silnikiem a to uniemożliwia dojście do odkręcenia kół pasowych alternatora i pompy wspomagania i trzeba ją odkręcić i zdjąć całą,to po pierwsze. Po drugie samo założenie paska pomimo zluzowania rolki napinającej wymaga sporo siły i "sprytu",nie tak łatwo założyć pasek jak by mogło wydawać się z opisu.Po trzecie,przed założeniem paska dobrze jest pompę wtryskową zluzować i przekręcić w skrajne położenie (maksymalnie odchylić ją do przodu samochodu) gdyż to ułatwi późniejsze ustawienie początku wtrysku bo gdy pompa wtryskowa ustawiona jest w/g znaku na kole zębatym i korpusie pompy to jest to położenie niestabilne i pomimo zablokowania prętem o średnicy 15 mm koła zebatego pompy,w trakcie zakładania paska moze dojść do przestawienia o jeden ząb a to później co najmniej utrudnia lub nawet uniemożliwia prawidłowe ustawienie poczatku wtrysku.Te trzy uwagi to wynik mojego doświadczenia zdobytego w czasie piątkowo-sobotniej wymiany paska którą dokonałem sam osobiście. Ta wymiana uswiadomiła mi również, że dobrze jest mieć kogoś do pomocy szczególnie w trakcie zakładania nowego paska rozrządu i ten "pomocnik" przytrzymywał by bolec blokujący koło zebate pompy gdyż pomimo iż ja posiadałem bolec o srednicy 15 mm (a taka średnica tego bolca jest podawana w książkach serwisowych) to jednak w trakcie zakładania paska koło zębate pompy o jeden ząbek się przesuneło tak, ze trudno było ustawić prawidłowy poczatek wtrysku (po prostu obrót pompy przy ustawianiu był za mały),myślę, że może średnica tego bolca-blokady powinna byc większa? jakies 16 mm a nie 15 jak podają? Oczywistym jest, że po wymianie paska konieczne jest ustawienie poczatku wtrysku,to bardzo ważne dla prawidłowego działania silnika,na szczęście ja mam potrzebne do tego przyrządy więc nie sprawiało mi to problemów.Dodam jeszcze, że to czwarty pasek rozrzadu w moim Passacie a poprzed dwa były wymieniane przez mechaników i powiem więcej, teraz widzę , że ci mechanicy odwalili fuchę a ja przez wiele lat (bo tym Passatem jeżdżę już od roku 1991!) jeździłem ale satysfakcji nie odczuwałem gdyż nie był już taki cichy jak w momencie kupna czyli w roku 1991 (rok produkcji 1990).Do tej pory przejechałem nim 262000 km a dzisiaj czyli w niedzielę 1 sierpnia 2010 roku poczułem, ze jeździ tak samo jak 20 lat temu czyli cicho i płynnie. I jeszcze jedno,żeby założyć pasek (zdjąć stary) w moim przypadku nie wystarczyło odkręcić koła pasowego alternatora,należało jeszcze zdjąć koło pompy wspomagania (3 śruby inbusowe).Opis wymiany zamieszczony na początku tematu przez kolegę ormowiec jest na tyle zachęcająca, że postanowiłem dokonać jej sam nie ze względu na koszty ale właśnie dlatego, że nawet zakład specjalizujacy się w Volkswagenach (nie bede wymieniał nazwy bo na Ślasku jest znana) nie potrafił zrobić tej operacji w sposób profesjonalny,jedyne co dobrze zrobił to naprężenie paska gdyż posiadają do tego właściwy przyrząd którego ja nie posiadam ale pamietam ich naprężenie jakie wówczas mi zrobili i teraz ustawiłem takie same tzn.mój pasek jest naprężony tak, ze kciukiem i palcem wskazującym udaje mi się przekręcić pasek pomiedzy kołem zębatym pompy i wału rozrządu nie o 90 stopni a o ok.45-50 stopni z tym, że może jakiś siłacz potrafił by go przekręcić o te 90 stopni, ja tak bardzo się nie wysilałem i pamiętam, że fabryczny naciąg też był taki,tzn.45-50 stopni.

 

Po wymianie o której wyżej przejechałem wczoraj ok.40 km i stwierdziłem ,że silnik trochę za mocno się grzeje.Postanowiłem więc sprawdzić ustawienie poczatku wtrysku i naprężenie paska.Okazało się, że pasek nieco się poluzował (dał się przekręcić kciukiem i palcem wskazujacym o kąt ok.60-70 stopni a początek wtrysku zamiast wynosić 1 +;-;0.02 mm wynosił ok.0.60 mm.Wynikało to jak sądzę z ułożenia się paska na kołach nawet po tym niewialkim przebiegu.Ponowna regulacja poczatku wtrysku i ustawienie wartości 1.0 mm (+-0.02) wyraźnie poprawiła pracę silnika,dzisiaj przejade pare kilometrów i jak cos w dalszym ciągu bedzie się zmieniało poinformuję o tym forum.Dodam jeszcze,że fabrycznie w silniku był założony pasek Pirelli o 137 zębach,nastepny był Gates też o tej ilości zębów.W tych obydwu paskach profil zęba paska rozrządu był zbliżony do formy trapezu z rowkiem na wierzchołku zęba.Obecnie wymieniłem też na pasek Gates ale forma zęba paska nie miała kształtu trapezu sam ząb jest zaokrąglony i bez rowka w części wierzchołkowej pomimo tego ułożenie zęba w rowku koła zębatego pompy czy wałka rozrządu było dobre i wypełniało całą "przestrzeń" miedzyzębową.

Edytowane przez wibi
dodatkowe wyjasnienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa pytania, znak na skrzyni powinien wyglądać tak:http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?p=926190#post926190 a u mnie po ustawieniu na nim pozostałe znaki nie zgadzają się... a silnik pracuje (może być przesunięty ten znak? bo ktoś namalował białe kropki i na te symbole się zgadza...)

Ta podkładka od napinacza ma być między silnikiem a napinaczem czy między napinaczem a śrubą?

Edytowane przez michael_13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie jak ustawic pompe??ze znakami nie moge dojsc do ładu bo jeden mechanik jak mi ustawial rozrzad to przesunol cala pompe do silnkia o jakies 3-4mm,wogule ustawialem pompe.rozrzad mialem zablokowany.zlozylem odpalilem walek sie obrucil o iles stopni i 4 szklanki poszly.co moglo byc przyczyna tego przestawienia sie rozrzadu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(Do opisu Ormowca) - Jeżeli chcemy być dokładni to dodam jeszcze, że po zablokowaniu wałka rozrządu liniałem ma on nadal delikatny luz. Luz ten należy zmierzyć szczelinomierzem (załóżmy, że wyszło 0,9mm) dzielimy tę wartość na pół (czyli 0,45mm) i podkładamy dwa szczelinomierze po 0,45mm między liniał a głowicę. Po takim ustawieniu mamy pewność, że wycięcie na wałku jest unieruchomione równolegle go głowicy. Dlatego też m.in. odkręca się się koło rozrządu, aby móć swobodnie ustawić najpierw wałek.

A na marginesie podłącze pytanie: spotykałem w niektórych źródłach info, że napinacz dokręca się z siłą 20 Nm a w innych, że 45 Nm-które dane są prawdziwe-chodzi o silnik 1Z.

Edytowane przez PIOTR_FOTO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mam pytanie jak ustawic pompe??ze znakami nie moge dojsc do ładu bo jeden mechanik jak mi ustawial rozrzad to przesunol cala pompe do silnkia o jakies 3-4mm,wogule ustawialem pompe.rozrzad mialem zablokowany.zlozylem odpalilem walek sie obrucil o iles stopni i 4 szklanki poszly.co moglo byc przyczyna tego przestawienia sie rozrzadu?

To że ci poszły szklanki to nie jest wina przestawionej pompy. Widocznie kiepsko zablokowałeś pasek i ci przeskoczył.

Ustawieniem pompy względem silnika reguluje się kąt wtrysku. Po regulacji należy ponownie sprawdzić naprężenia paska, bo przesuwając pompę do silnika pasek się luzuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przed demontażem paska, pierwszą zasadniczą czynnością jest ustawienie położenia wału korbowego który jest widoczny w okienku od strony skrzyni,jest górne położenie tłoków,na śróbę od wału korbowego zakłada się klucz i letkim ruchem lewo-prawo wkłada się płytkę blokującą wałek rozrządu,popuszcza się lekko śróbę koła wałka rozrządu, które jest na stożku, blokuje się pompę, luzuje się napinacz,(do wymiany),luzuje się lekko ściągaczem koło rozrządu, wymienia się pasek ,sprawdza się położenie wału,palcami dokręca się wałek rozrządu tak żeby miał możliwość poślzgu,naciągamy napinacz,dokręcamy rozrząd,wyciągamy blokady,kręcimy kluczem powoli dwa pełne obroty wałem sprawdzając czy nic nie blokuje i czy w górnym położeniu tłoków następuje wytrysk z pompy patrząc na znaki,w górnym położeniu tłoków ma wejść płytka blokująca wałek rozrządu.i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych Panów mechaników i znawców tematu i mam pytanie. Czy przy ustawieniu rozrządu pompę wtryskową ustawia się na bolec do blokady , cz na znaki na pompie ? Przy ustawieniu na blokadę silnik pracuje miękko , ale zimny kopci na niebiesko. Przy ustawieniu na znaki na pompie odpala bez [ssania], nie kopci , ale twardo pracuje. Blokada w stosunku do znaków na pompie nie pasuje o 1 ząbek. Rozrząd w1 przypadku, jak i teraz jest ustawiony na znaki idealnie. Proszę o jakieś sugestie w temacie będę wdzięczny. Silnik AAZ 1991r .Pozdrawiam - Józek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa zablokowana. Blokada jest w takim miejscu, że sprężyna w pompie pcha koło pasowe nieco do tyłu i jeśli blokada nie pasuje idealnie, to właśnie może Ci przesunąć się tam o ząbek. Przy zakładaniu paska sprawdź czy koło pasowe da się obrócić trochę do przodu (w prawo), jeśli tak to masz przyczynę. Po wymianie paska należy też ustawić kąt wtrysku obracając korpusem pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tomek.Wieczorem opiszę całą sytuację bo w tej chwili wpadłem na moment do domu z pracy . Pozdrawiam- Józek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompę ustawia się na trzpień (bolec), który powiniem mieć 15mm. Po złożeniu rozrządu ustaw statyczny kąt wtrysku i będzie OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bolec powinien mieć 15,5 mm.

ZiutekF !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

W tym wątku przyznałeś mi punkty.

http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=92629

Czy na prawdę sprawiedliwie?

Przeczytaj dokładnie ze zrozumieniem cały ten wątek i moją walkę ze znakami. Czy cała moja praca i zdjęcia poszły na marne i teraz pytasz o to, co ja przerabiałem w męczarniach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg książki WKŁ do Audi "Zamiast trzpienia ustalającego można zastosować pręt o średnicy 15 mm i długości 36 mm..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i zaznaczam , że 3 raz siadam do pisania tego tekstu. Dwa poprzednie razy zakończyłem porażką ,ponieważ piszę wolno ,ale jak córka zauważyła " tata już pisze na dwie ręce, to już duży postęp'' i pod koniec moich wypocin coś przycisnąłem nie tak jak trzeba więc cały tekst się skasował, załamanie. Przechodząc do meritum sprawy tak jak wcześniej pytałem o ustawienie pompy na znaki czy na bolec-blokadę. W moim pasku znaki na kole i obudowie nie pasują do blokady, żeby włożyć bolec muszę cofnąć koło zębate pompy do tyłu o jeden ząb i wtedy blokada pasuje, ale nie pokrywają się znaki na kole i pompie. Teraz rozumiem, że trzeba ruszyć samą pompę i to zgrać razem. Powiem teraz tak, że jeżdżę tym autem prawie 3 lata i do silnika nie zaglądam nie mówiąc o filtrach i oleju .W duże mrozy odpala to jest ok ,ale w ostatnim czasie puścił o ring pod chłodnicą oleju zrobiłem to, teraz gdzieś od miesiąca zaczął dziwnie pracować i kopcić na niebiesko dopóki się nie nagrzał. Trochę to mnie to irytowało ,ale jeździłem dalej do czasu kiedy bez ssania nie chciał chodzić. Zaglądam do rozrządu a tam pasek luźny ,rolka słabo dokręcona i rozrząd przestawiony. Po lekturze forum i książki ''sam naprawiam '' postanowiłem sam ustawić rozrząd .Ustawiłem i jeździłem ,ale silnik twardo pracuje pompa ustawiona na znaki, więc wczoraj jeszcze raz biorę się za ustawianie i myślę dzisiaj ustawię pompę na bolec . Co za licho pasek znów luźny.Ustawiam na znaki wszystko się zgadza tylko jak dokręcam rolkę to zarazem wyciągam śrubę z bloku i znalazłem sprawcę całego zajścia. Ze śrubą wyciągnęła się cienka sprężynka nawinięta na gwint. Godz.20 mechanik daje dobrego kleju ,wracam ,kleję po5min śruby miałem nie ruszyć. Po 2 godz. dokręcam rolkę i wyciągam śrubę z bloku .Godz.23 zwijam graty i idę z problemem do domu. Pozdrawiam- Józek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta cienka sprężynka na śrubie to pewnie gwint z bloku a w takim wypadku stosuje się redukcję i gwintuje ją pod śrubę nie znam innej opcji ale koledzy na pewno doradzą ci lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WKŁ kłamie. Aby zablokować dobrze pompę w AAZ potrzeba bolca 15,5 mm. No chyba, że w moich dwóch AAZ-ach jest inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
WKŁ kłamie. Aby zablokować dobrze pompę w AAZ potrzeba bolca 15,5 mm. No chyba, że w moich dwóch AAZ-ach jest inaczej.
Byłem sprawdzić i oczywiście masz rację, poprawiłem błąd w 1. poście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie WKŁ kłamie-podałem przykład Audi A4 TDI - może od czasu AAZ to zmienili.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mam pytanie i to chyba wazne przy napinaniu paska. wktóra strone regulujemy napinaczem napiecie . w prawo czy w lewo ? na tym zdjeciu widze ze ktos napinał w lewą strone ale czy tak powinno sie robic ? czy niema to znaczenia ? silnik afn

 

osrjsw.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rolką do góry czyli w prawo, na fotce jest źle. Z resztą tylko w tą stronę będzie działać wskaźnik napięcia na rolce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marewel

Jak widać wyżej rolka jest dobrze napięta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności